Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Денес добив сметка за струја нелогично мала од она што стварно ми е потрошена за пола декември-јануар вкучително и ладните денови. Сметката е едвај 15% од тоа што реално имам потрошено(и запишано), додека па комшијата доби 100% поголема од тоа што има потрошено дури 600KW до ден денес нема потрошено од тоа што му го имаат ставено во сметката.
Се јавувам во ЕВН и добив одговор дека воопшто не е вршено читање на броилата туку дека е тоа некој тзв машински паушал и дека по закон (вероватно нов) ЕВН не се обврзани да вршат месечни мерења на броилата туку само еднаш годишно да вршат контрола !What the fu***....
Има ли некој правник тука да го потврди ова ?
Потоа пак се јавив за да кажам колку имам потрошено за да извршат корекција на сметката која они треба да ја одобрат или одбијат во рок од 7дена и да ми јават на телефон.
Значи ли ова дека од сега сами ке треба да си ги читаме броилата и за секоја нелогичност во пресметката да бараме исправка која може и да не се одобри?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Мислам дека пишав порано на темата , али не објаснив убаво. Дедо ми се грее со 1500-2000 ден цела зима , парно на пелевина. Ќе сликам деновиве и ќе постирам цел систем. :)
каков дедо бе ти читаш ли јас што пишувам
се грејам цела зима со помалку од 600ден. месечно на Т околу 20с. во 20м2 соба
локација ГЕВГЕЛИЈА
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.141
Поени од реакции
37.302
каков дедо бе ти читаш ли јас што пишувам
се грејам цела зима со помалку од 600ден. месечно на Т околу 20с. во 20м2 соба
локација ГЕВГЕЛИЈА
Супер бе брат. Абе секое решение шо не кошта многу пари е добредојдено да се сподели.

Во неговиот случај е 1500 до 2 , за квадратура од 130 м2. Порано парното беше на дрва , плаќаше и до 500 евра за дрва , сега само печката (котелот ) е сменет кој што коштате нешто над 1000 евра. Единствено тешко е што одзима малце повеќе време од вообичаено , али за саат време работа додека напуниш буриња и запалиш , после цел ден немаш никаква обврска цел ден горат дури здравје другиот ден.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Гледам сум дигнал прашина со постот. Прво, фала @wiksa што се обидуваш да ме оправдаш иако не треба
За другите кои ги заборавиле или помешале моите постови ситуацијата е следна. Морам да објаснам, јбга, нема друго, најмалку сум тука да промовирам нешто или да заебам. Само споделувам искуство.
Во почетните мои постови спомнав стан од 50+м2 плус доградба од 25м2, кој беше греан од 3 панелки со вкупна моќност од 4KW. И во тој стан имам ставено екстра надворешна изолација, од причина што од 3 страни бев изложен на надворешни влијанија. Е таму најголема сметка, само еднаш ми дојде беше 9000ден. Инаку околу 7000 била. За доказ ќе ги побарам тие стари сметки и ќе ги приложам.
Сега сум во стан од 35-40м2 (значи целокупниот простор го греам) каде немам ставено надворешна изолација, ама на едниот најизложен ѕид на промаја и надворешни влијанија имам ставено гипс-картон со минимално тервол, ... не сум сигурен ама не е повеќе од 2цм. Станот е отворен, освен тоалетот нема други ѕидови. Спалната е поврзана со дневната и има врата која се затвара само кога има гости. Нормално, ПВЦ прозори и врати за на балкон. Еден дел од станот “виси“(1м) и нема никаква изолација под него.
Е сега со деталите за греењето. Клима немав уклучено повеќе од 1 месец, бар пола Декември и тек сега последниве денови од Јануари ја вклучив. Значи само овој период беше ОФФ панелката, кога температурите беа над нула и се греев на клима (обична БЕКО). Значи само на панелка е греењето. Друга работа која е пропуштена од вас е дека сум страшно дисциплиниран во врска со уклучување на модулот на работа на панелката. Кога не сме дома, на раб или излезени, обавезно ја ставам на економично греење (таа месечинката). Секогаш стои на 5 на потенциометарот. Можеби некогаш на 4,5 ама да не навлагам толку во детали. Температурата е да бидеш по кратки ракави, па дури и гол ако сакаш:P. И не е ставена на удар на климата, иако не ми текнало дека и ова може да ми помогне;) фала за советот за следната зима(y)
Во целава ситуација ми помага и загревањето на цевките од топлификација кои проаѓаат низ станот, вкупно на 3 места. Но затоа си плаќам паушал од 350 месечно.
И за крај, секој ден по еден бојлер од 80л, кој служи и за туширање и за миење садови.
Можда некој ќе каже како тоа само еден од 80л за се', ама тоа ми се потребите, двајца сме, и колку може садови да имаме за миење? Едно тенџере со 4-5 чинии?
Тоа се моите трошоци и потреби. Ако треба некакво дообјаснување, ќе споделам, но мислам дека добро ја доловив сликата.
П.С. Никогаш, ама никогаш нема да кажам дека инвертер не чини или дека е поскапо греењсето со него. Напротив, секогаш во муабет сугерирам на луѓе инвертер, ама повеќето едноставно немаат доволно толку за да вложат. И јас би ставил, сепак оваа панелкава ми зафаќа простор.[DOUBLEPOST=1422947211][/DOUBLEPOST]
Денес добив сметка за струја нелогично мала од она што стварно ми е потрошена за пола декември-јануар вкучително и ладните денови. Сметката е едвај 15% од тоа што реално имам потрошено(и запишано), додека па комшијата доби 100% поголема од тоа што има потрошено дури 600KW до ден денес нема потрошено од тоа што му го имаат ставено во сметката.
Се јавувам во ЕВН и добив одговор дека воопшто не е вршено читање на броилата туку дека е тоа некој тзв машински паушал и дека по закон (вероватно нов) ЕВН не се обврзани да вршат месечни мерења на броилата туку само еднаш годишно да вршат контрола !What the fu***....
Има ли некој правник тука да го потврди ова ?
Потоа пак се јавив за да кажам колку имам потрошено за да извршат корекција на сметката која они треба да ја одобрат или одбијат во рок од 7дена и да ми јават на телефон.
Значи ли ова дека од сега сами ке треба да си ги читаме броилата и за секоја нелогичност во пресметката да бараме исправка која може и да не се одобри?
За ова обавезно да си ја корегираш сметката!!!
Им се случува понекогаш ваков кикс, кој јбга, мораме саи да го корегираме, инаку ќе ти дојде поголемо оптоварување на домашниот буџет следниот месец. Тоа е тоа, ќе се маткаме по шалтери само да не останеме без лебот на маса. И јас сум го правел тоа, а вероватно и ќе го направам ако приметам пак.
Со лесно
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Денес добив сметка за струја нелогично мала од она што стварно ми е потрошена за пола декември-јануар вкучително и ладните денови. Сметката е едвај 15% од тоа што реално имам потрошено(и запишано), додека па комшијата доби 100% поголема од тоа што има потрошено дури 600KW до ден денес нема потрошено од тоа што му го имаат ставено во сметката.
Се јавувам во ЕВН и добив одговор дека воопшто не е вршено читање на броилата туку дека е тоа некој тзв машински паушал и дека по закон (вероватно нов) ЕВН не се обврзани да вршат месечни мерења на броилата туку само еднаш годишно да вршат контрола !What the fu***....
Има ли некој правник тука да го потврди ова ?
Потоа пак се јавив за да кажам колку имам потрошено за да извршат корекција на сметката која они треба да ја одобрат или одбијат во рок од 7дена и да ми јават на телефон.
Значи ли ова дека од сега сами ке треба да си ги читаме броилата и за секоја нелогичност во пресметката да бараме исправка која може и да не се одобри?
razgovarav so vraboten vo EVN. I tamu kratat rabotni mesta, kratat luge shto otcituvaat, sega za sega ke imalo izramnuvanje na sekoi tri meseci. Vo sekoj slucaj sami treba da si vodime smetka, sami da se otcituvame i ke znaeme kolku treba da oddelime. Znam deka ne e komotno, no ne e komotno ni obaj mesec da ja potrosime cela plata i da platime 29% od potroshenoto a naredniot mesec da ne mozime da se donaranime budejki ke platime za dva mesecim[DOUBLEPOST=1422996578][/DOUBLEPOST]
Супер бе брат. Абе секое решение шо не кошта многу пари е добредојдено да се сподели.

Во неговиот случај е 1500 до 2 , за квадратура од 130 м2. Порано парното беше на дрва , плаќаше и до 500 евра за дрва , сега само печката (котелот ) е сменет кој што коштате нешто над 1000 евра. Единствено тешко е што одзима малце повеќе време од вообичаено , али за саат време работа додека напуниш буриња и запалиш , после цел ден немаш никаква обврска цел ден горат дури здравје другиот ден.
Za vakov sistem imam slushnato deka ima vo BT, nemam videno, no veruvam deka e mozno. Pilevinata e evtina (porano beshe bez pari) a i ne e losho malce fiskultura da napravi covek za cel den da e raat. No treba da si vo kuka, da imash vreme na pretek i troa UM. Za site ostanati KLIMA
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
Дали е можно персоналниов компјутер да троши половина (400W) од енергијата што и е потребна на една поскромна клима? help
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Дали е можно персоналниов компјутер да троши половина (400W) од енергијата што и е потребна на една поскромна клима? help
можно е ако имаш внатре две графички од типот на 280Х а притоа да ти се пуштени на скрипт копање
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
razgovarav so vraboten vo EVN. I tamu kratat rabotni mesta, kratat luge shto otcituvaat, sega za sega ke imalo izramnuvanje na sekoi tri meseci. Vo sekoj slucaj sami treba da si vodime smetka, sami da se otcituvame i ke znaeme kolku treba da oddelime. Znam deka ne e komotno, no ne e komotno ni obaj mesec da ja potrosime cela plata i da platime 29% od potroshenoto a naredniot mesec da ne mozime da se donaranime budejki ke platime za dva mesecim
И ја така слушнав дека крателе на инкасатори, но си размислувам ај ние ке си прочитаме, него кој бре пензионер ке прочита броило и ке се јави за корекција, ке има многу искључувања и наплата за повторен прикључок (околу 3000ки) кога ке им дојде на 3ти месец реалната и голема сметка која нема да можат да ја платат. А мислам дека струја на рати нема опција да се плаќа.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ja da sum vlast bi gi poskapel drvata za 300% ili bi gi zabranil, pa ne se dise vece vo Tetovo. Kaj mene od 6 stana 5 se great na drva, prozor ne se otvara ni na 5 min. da proluftiras, mirisame vo stanov na hranata sto ja gotvime. UZAS!!!
http://www.grreporter.info/en/fireplace_pollutes_air_much_1000_cars/8814[DOUBLEPOST=1423004382][/DOUBLEPOST]
Дали е можно персоналниов компјутер да троши половина (400W) од енергијата што и е потребна на една поскромна клима? help
Jas koristam grafiki za kalkulacija i na full opteretenost 1x5870 so 1x5970 mi trosi 430w a na druga konfiguracija 2x5970 trosi 520w....itn
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2013
Мислења
20
Поени од реакции
9
Го купив тајмеров денес со намера да го користам на панелка од 3000 w. Прашав во продавницата дали се добри за таа намена, ми рекоа дека луѓе ги користеле и биле презадоволни. Арно ама кога го отворив дома упатството во него пишува, греалки и сл. уреди не смеете да ги оставате без надзор додека се вклучени. Производителот препорачува таквите уреди да не ги приклучувате во уклопниот часовник.
Дали има некој искуство со користење на ваков тајмер + грејно тело? Да го користам или не? Ме фати шубе.

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Jas koristam grafiki za kalkulacija i na full opteretenost 1x5870 so 1x5970 mi trosi 430w a na druga konfiguracija 2x5970 trosi 520w....itn
Не знаев дека ве имало крипто-рудари овде... Се исплати ли тоа со графички карти?
Тие сите заедно 4 видео карти мислам дека немаат над 1000 Mhash/s, а богами скоро киловат струја чим трошиш...
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Не знаев дека ве имало крипто-рудари овде... Се исплати ли тоа со графички карти?
Тие сите заедно 4 видео карти мислам дека немаат над 1000 Mhash/s, а богами скоро киловат струја чим трошиш...
Ne, so rudarstvo se bavev zatoa sto ja imav opremata, a imam 6 kompjuter so ovie ati jaki grafiki koi gi kupiv za kalkulacija brute force za nokia telefoni. So bitcoini posledno sto rudarev bese prosliot januari, rudarev za doge coini, gi pretvoriv vo bitcoini gi prefrliv na mtgox, trguvav prodaj skapo kupi evtino, napraviv 3 bitcoina koji vredeja 3000$ i na kraj bankrotirase mtgox i se mi propadna a dobiv smetka za januari 17000 denari :)
Eden moment bese ludo so litecoini dekemvri 2013 na den caruvav po 80$, liecoinot bese 40$ a jas stancav po 2 na 24h samo pameten covek znae kogaj da iskoci a alcen ce izgubi se. Denes litecoinot e 2$ nema vece nikakvi pari tuka. Sega imam dark coini ama nema desavka za kupi prodaj

[DOUBLEPOST=1423011799][/DOUBLEPOST]
Го купив тајмеров денес со намера да го користам на панелка од 3000 w. Прашав во продавницата дали се добри за таа намена, ми рекоа дека луѓе ги користеле и биле презадоволни. Арно ама кога го отворив дома упатството во него пишува, греалки и сл. уреди не смеете да ги оставате без надзор додека се вклучени. Производителот препорачува таквите уреди да не ги приклучувате во уклопниот часовник.
Дали има некој искуство со користење на ваков тајмер + грејно тело? Да го користам или не? Ме фати шубе.

Ne bi se igral jas taka a mislam deka tajmerite se so napomena do 2000w. Na primer ja bojlerot i TA peckite gi imam na takvi tajmeri ama preku sklopka, sto znaci tajmerot sluzi samo da ja aktivira sklopkata, vo tvojot slucaj ne znam kako bi ja smestil sklopkata poradi prostor
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@goran0505 со тие графички што ги имаш можеш да вадиш дневно преку 15 евра на https://cointellect.com/
скрипт се копа а исплаќаат во догекоини секоја вечер во 23.00
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@goran0505 со тие графички што ги имаш можеш да вадиш дневно преку 15 евра на https://cointellect.com/
скрипт се копа а исплаќаат во догекоини секоја вечер во 23.00
A struja? Nesto nad 3.5kw mi trosat site 6 pc-ja.
Da vidite koe ekonomicno greenje e koga rabotaat 12 grafiki na full, zalosno sto mora prostorijata da se razladuva a za toa e zadolzen eden golem izlezen ventilator i x6 125mm koi crpat vozduh od nadvoresen hodnik i direktno brizgaat vo grafikite
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
A struja? Nesto nad 3.5kw mi trosat site 6 pc-ja.
Da vidite koe ekonomicno greenje e koga rabotaat 12 grafiki na full, zalosno sto mora prostorijata da se razladuva a za toa e zadolzen eden golem izlezen ventilator i x6 125mm koi crpat vozduh od nadvoresen hodnik i direktno brizgaat vo grafikite
јасно ми е дека е стара таа серија и доста позната по големата потрошувачка на струја
но затоа можеш барем на евтина тарифа да ги пушташ да вртат, бар јас така правам со моите (5850+5870) а другите 4 ( 2х7950, 7970 и 7850 ) не се изгаснати од декември 2012
уствари одмараат понекогаш кога снемува струја
 

Kajgana Shop

На врв Bottom