PayPal (официјална тема)

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Профилот на пејпал ми е креиран пред години наназад, затоа и ми е адресата на Словенија.
Дали да се префрлам на Македонија или да си оставам како што е да не чепкам? Да не има некој проблем потоа ако сменам држава од Словенија во Македонија? Прашувам затоа што пред некој ден пробав да нарачам од една англиска страна и ми вели, "Paypal Slovenia does not ship to Macedonia", така да не можам да нарачам.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.673
Поени од реакции
11.897
Профилот на пејпал ми е креиран пред години наназад, затоа и ми е адресата на Словенија.
Дали да се префрлам на Македонија или да си оставам како што е да не чепкам? Да не има некој проблем потоа ако сменам држава од Словенија во Македонија? Прашувам затоа што пред некој ден пробав да нарачам од една англиска страна и ми вели, "Paypal Slovenia does not ship to Macedonia", така да не можам да нарачам.
Тоа нема врска со PayPal, туку има врска со самиот веб сајт.

Доколку веб сајтот воопшто не врши испорака во Македонија, воопшто не е битно кој PayPal го користиш, бидејќи проблемот е во веб сајтот, а не во PayPal.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Тоа нема врска со PayPal, туку има врска со самиот веб сајт.

Доколку веб сајтот воопшто не врши испорака во Македонија, воопшто не е битно кој PayPal го користиш, бидејќи проблемот е во веб сајтот, а не во PayPal.
We're sorry, but PayPal Slovenia account cannot ship purchases to Macedonia.
Од сајтот ме препраќа на paypal и откога ќе внесам pass, ми се појавува оваа порака ...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.673
Поени од реакции
11.897
We're sorry, but PayPal Slovenia account cannot ship purchases to Macedonia.
Од сајтот ме препраќа на paypal и откога ќе внесам pass, ми се појавува оваа порака ...
Очигледно бара да плаќаш исклучиво со македонски PayPal account доколку сакаш да ти изврши испорака во Македонија.

Доколку имаш account на македонскиот PayPal, пробај со него да платиш, но немој да го користиш со истата картичка која ја користиш и на словенечкиот PayPal, бидејќи може да ти ја одбие картичката, или да не ти дозволи да продолжиш да ја користиш на словенечкиот PayPal.
 
Член од
2 април 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво сакам да ве прашам зошто на Paypal не ми дава опција за прикачување пари иако поминаа веќе 24 часа одкако ја верификував картичката? Колку за информација регистриран сум со земја Македонија, и картичката ми е Visa Electron од НЛБ Тутунска банка ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.673
Поени од реакции
11.897
Здраво сакам да ве прашам зошто на Paypal не ми дава опција за прикачување пари иако поминаа веќе 24 часа одкако ја верификував картичката? Колку за информација регистриран сум со земја Македонија, и картичката ми е Visa Electron од НЛБ Тутунска банка ?
Затоа што македонскиот PayPal може да се користи само за купување, односно за праќање пари, но не и за продавање, односно за примање пари.

Доколку планираш да купуваш нешто преку македонскиот PayPal, треба да ставиш пари на трансакциската сметка со која ти е врзана картичката која ја користиш и која ја имаш верификувано на твојата PayPal сметка.

Кога ќе плаќаш, самиот PayPal автоматски ќе ги повлече потребните финансиски средства директно од твојата трансакциска сметка за да ја направи потребната трансакција за плаќањето кое го вршиш.
 
Член од
2 април 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Значи за да купувам од интернет доволно е да ја верификувам и да имам пари на дебитната картичка, на PayPal не мора да фигурираат бројки, ми беше чудно бидејќи порано на словенскиот имаше таква опција add founds а сега на нашиов гледам нема па затоа прашав, фала многу и уште едно што е со оние резервирани средства што ги зима PayPal при верификацијата, можам ли тие да ги искористам?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.207
Поени од реакции
20.875
Значи за да купувам од интернет доволно е да ја верификувам и да имам пари на дебитната картичка, на PayPal не мора да фигурираат бројки, ми беше чудно бидејќи порано на словенскиот имаше таква опција add founds а сега на нашиов гледам нема па затоа прашав, фала многу и уште едно што е со оние резервирани средства што ги зима PayPal при верификацијата, можам ли тие да ги искористам?
Македонскиот PayPal моментално е прваче. Како што расте, така ќе му додаваат дополнителни опции. А ако е неумен, голема е веројатноста да понавља и цел живот да остане прваче. Или евентуално да го закалуѓерат.

За парите што ти ги зема PayPal при верификација, ич да не се секираш. Ќе може да ги трошиш. А и да не можеш, ебени 40 денари ти зема. И со нив, и без нив ќе останеш истиот. Нема ни да се збогатиш, ни да се осиромашиш. Така да, спиј мирно.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Еднаш велиш дека го користиш исклучиво за продажба, еднаш велиш дека појма немаш... одлучи се...
Читај убаво, јас реков дека го направив, ерго за продажба...

Благодарам на дечките кои ми дадоа одговор а тебе ти посочувам да се одлучиш убаво што и како реплицираш де факто твојот пост е џабе мафтање ветер

Поз
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
5
Поени од реакции
2
Едно прашање само, отворив и верификував македонски paypal со visa electron картичка на НЛБ.
Знае ли некој како да префрлам пари од картичката на paypal сметката? На пример сакам да имам $15 на баланс на paypal.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.673
Поени од реакции
11.897
Едно прашање само, отворив и верификував македонски paypal со visa electron картичка на НЛБ.
Знае ли некој како да префрлам пари од картичката на paypal сметката? На пример сакам да имам $15 на баланс на paypal.
Едно прашање само:

До толку не ти текнува да ја прелисташ барем истава страница од темава на која го поставуваш твоето прашање ?

Бидејќи доколку ти текнало и доколку си ја прелистал истава страница од темава, ќе го најдеше одговорот на твоето прашање на само 4 текста погоре.

http://forum.kajgana.com/threads/paypal-официјална-тема.20572/page-182#post-7089959

Затоа што македонскиот PayPal може да се користи само за купување, односно за праќање пари, но не и за продавање, односно за примање пари.

Доколку планираш да купуваш нешто преку македонскиот PayPal, треба да ставиш пари на трансакциската сметка со која ти е врзана картичката која ја користиш и која ја имаш верификувано на твојата PayPal сметка.

Кога ќе плаќаш, самиот PayPal автоматски ќе ги повлече потребните финансиски средства директно од твојата трансакциска сметка за да ја направи потребната трансакција за плаќањето кое го вршиш.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
5
Поени од реакции
2
Го знам тоа уште пред да читам по форумиве... но коа сакам да платам на една страна преку мојот paypal ми вика insufficient funds, а имам пари на трансакциска, што значи бара да имам пари на сметката на paypal...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.673
Поени од реакции
11.897
Го знам тоа уште пред да читам по форумиве... но коа сакам да платам на една страна преку мојот paypal ми вика insufficient funds, а имам пари на трансакциска, што значи бара да имам пари на сметката на paypal...
Пари не можеш да ставаш на македонскиот PayPal, туку самиот PayPal автоматски ги повлекува потребните финансиски средства кога ја вршиш трансакцијата.

Евентуално стави на трансакциската сметка 100 или 200 денари повеќе отколку што ти требаат, па пробај повторно, а ако и понатаму не успева трансакцијата, тогаш регистрирај се на словенечкиот PayPal, но со друга картичка и со друга e-mail адреса, бидејќи оваа e-mail адреса веќе е регистрирана на македонскиот PayPal, исто како што и оваа картичка веќе е верификувана на македонскиот PayPal.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Профилот на пејпал ми е креиран пред години наназад, затоа и ми е адресата на Словенија.
Дали да се префрлам на Македонија или да си оставам како што е да не чепкам? Да не има некој проблем потоа ако сменам држава од Словенија во Македонија? Прашувам затоа што пред некој ден пробав да нарачам од една англиска страна и ми вели, "Paypal Slovenia does not ship to Macedonia", така да не можам да нарачам.
Mене пејпалот ми е мелезен(гејски и Македонски) со гејска и македонска картичка и можам да примам и праќам пари[DOUBLEPOST=1422450009][/DOUBLEPOST]
Пари не можеш да ставаш на македонскиот PayPal, туку самиот PayPal автоматски ги повлекува потребните финансиски средства кога ја вршиш трансакцијата.

Евентуално стави на трансакциската сметка 100 или 200 денари повеќе отколку што ти требаат, па пробај повторно, а ако и понатаму не успева трансакцијата, тогаш регистрирај се на словенечкиот PayPal, но со друга картичка и со друга e-mail адреса, бидејќи оваа e-mail адреса веќе е регистрирана на македонскиот PayPal, исто како што и оваа картичка веќе е верификувана на македонскиот PayPal.
Со иста емаил адреса ќе му се измелези и нормално ќе му функционира
 

Kajgana Shop

На врв Bottom