Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.310
Поени од реакции
57.752
X Men: First Class - фил-ми-ште! Во рангот на трилогијата на Нолан за Бетмен и до сега од изгледаните - најдобриот од X Men франшизата. Ако ве интересира, еве до кај сум со суперхероите: http://boxd.it/k0y4
Зашо?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Oti jet najdobar, dobro i days of future past e isto tolku.
Zlate koa ke gi zatepa sea Marvel, mnogu ke hejta...

Како? :D
Сум видел многу подобри филмови кои ја тестираат религијата, во Ida не знам што пропуштив. Ништо не ме привлече во филмот, освен сцената кога Ида се вртеше во завесата и кадрите во кои и се истакнуваат очите и погледот. Полска и тој период ми се далеку од познати, никако не ми легна амбиентот... Не знам стварно. :nesumjas:
Ne, nastrana licni preferenci i ostali stvari... koa filmot e kvaliteten se oseka, a ne vaka forsirano... ja posteno ni za kinematografija ne bi go nominiral. Edvaj prosek film. I da, ko trgna so stranckive... pustaj go i Winter Sleep.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.628
Поени од реакции
33.182
Од кастинг (не очекував дека ќе видам толку познати имиња во еден филм со суперхерои), глума (Мекавој и Фасбендер одлични, одлична „замена“ за Стјуард и Меккелен, Бејкон - исто така изненадувачки добар негативец, малку ме разочара само моето срценце Лоренс, зошто Мистик беше далеку по-badass во првите три дела отколку во овој) до приказна (не само што филмот не разочара, како што обично бива со prequel-и и sequel-и, и не само што го одржа нивото од првите два филма, туку со самото тоа што многу работи станаа појасни за X Men универзумот, филмов ми личи на клучен пазл кој недостасуваше во големата сложувалка) и режија (прв пат слушам за режисеров, но завршил одлична работа со тоа што успеал да го задржи вниманието на гледачите од почетокот до крајот на филмов - овде нема подеми и падови, нема досадни моменти, нема непотребни дијалози и филер сцени... се е на своето место). Но чекај - ми остануваат уште 2 филма, затоа реков дека од тие што до сега ги гледав овој најмногу ми се допадна.[DOUBLEPOST=1421953484][/DOUBLEPOST]А, и The Boxtrolls го гледав, и не ми се допадна. Дури и ParaNorman ми беше поинтересен од Laika Entertainment. Само заради крајот (последните секунди после credits) оценка плус кај мене, но само 5/10. Ми останаа уште The Tale of the Princess Kaguya и Song of the Sea, за сега How to Train Your Dragon 2 - најдобар.
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
кој и да кажа дека тхе роом е потценет филм секој нареден да му биде кружење околу столица
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Добар е да го пуштам со моите Winter Sleep, онака како тврдокорни гледачи на турски серии? :D
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Ne, nastrana licni preferenci i ostali stvari... koa filmot e kvaliteten se oseka, a ne vaka forsirano... ja posteno ni za kinematografija ne bi go nominiral. Edvaj prosek film. I da, ko trgna so stranckive... pustaj go i Winter Sleep.
Тоа е тоа... факинг извесен Павел Павликовски. Не, шала на страна далеку е од Левијатан, оскарот е посигурен кај него.
Винтер Слип ќе го гледам, сакав оваа категорија странски номинирани да ја изгледам што побрзо, ама вечерва ќе паузирам. Нба почнав да гледам, so i got that going for me... :icon_mrgr:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Добар е да го пуштам со моите Winter Sleep, онака како тврдокорни гледачи на турски серии? :D
Одличен е, само спремај се за многу долги дијалози и разговори, бавен филм многу бавен, но одлична поучна позадина има филмот!
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.916
Whiplash го прикажуваат и во Милениум и во Синеплекс.
 
B

Blade Torch

Гостин
Многи ми се допадна римејкот на Into the wild со женска главна роља насловен Wild. Па и како ја одбрале :love: . Риси беше феноменална . Заслужена номинација за оскар . 8ца за филмот од мене . Одлично изрежирано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom