Прашања до Атеистите II

Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
А кој тебе те убедува да не веруваш? Сакаш да веруваш? Верувај си! Ти родител си им на атеистите?
Епистемолошки гледано и твоето знаење доаѓа од ВЕРУВАЊЕ.




Oттука можеш да видиш дека изворите на сознанието се состојат од:

- рационализам: ВЕРУВАЊЕ дека умот е извор на сознанието
- емпиризам: ВЕРУВАЊЕ дека сетилните искуства се единствениот валиден извор на сознанието
- нативизам: ВЕРУВАЊЕ дека барем одреден дел од сознанието е вроден

Односот кон добиеното сознание е:

- скептицизам: ВЕРУВАЊЕ дека светот не може воопшто да биде спознаен
- идеализам: ВЕРУВАЊЕ дека светот се состои само од идеи
- реализам: ВЕРУВАЊЕ дека сите нешта во светот можат да бидат спознаени
- прагматизам: ВЕРУВАЊЕ дека реалноста постои но не може да се спознае директно
- објективизам: ВЕРУВАЊЕ дека претпоставената реалност е однадвор и одвоена од спознавачот
- интерпретивизам: ВЕРУВАЊЕ дека претпоставената реалност е изградена од самиот спознавач.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.817
Поени од реакции
11.844
Можеби доаѓа од верување знаењето на атеистот, но атеистот повеќе сака знаење отколку догматско верување.
Мислам дека да постоеше престолот на твојот бог реално, атеистот ќе најдеше начин да гребе по истиот за да го анализира и има знаење за истиот со цел, знаење за богот.

Не знам атеист кој што се задоволил со оној христијански концепт верувај и доволно е. Тоа е една голема препрека кон знаењето.

Барем јас така мислам во врска со атеистите.
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
И што кажа всушност? Догматско верување и сите тие верување (повеќето од нив и не се) е исто? Не ќе да е. Ова се црковни толкувања на поими кои во стварноста се малку поинакви. Реков јас едно време.
Cave ab homine unius libri.
Станува збор за верување во богови кој никој не ги докажал. Имаш потреба од такво верување? Верувај си бе брат. Се додека мене не ме ставаш во твоето верување и не ме осудуваш за моето неверување си во ред.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Епистемолошки гледано и твоето знаење доаѓа од ВЕРУВАЊЕ.




Oттука можеш да видиш дека изворите на сознанието се состојат од:

- рационализам: ВЕРУВАЊЕ дека умот е извор на сознанието
- емпиризам: ВЕРУВАЊЕ дека сетилните искуства се единствениот валиден извор на сознанието
- нативизам: ВЕРУВАЊЕ дека барем одреден дел од сознанието е вроден

Односот кон добиеното сознание е:

- скептицизам: ВЕРУВАЊЕ дека светот не може воопшто да биде спознаен
- идеализам: ВЕРУВАЊЕ дека светот се состои само од идеи
- реализам: ВЕРУВАЊЕ дека сите нешта во светот можат да бидат спознаени
- прагматизам: ВЕРУВАЊЕ дека реалноста постои но не може да се спознае директно
- објективизам: ВЕРУВАЊЕ дека претпоставената реалност е однадвор и одвоена од спознавачот
- интерпретивизам: ВЕРУВАЊЕ дека претпоставената реалност е изградена од самиот спознавач.
Ти се сведуваш на верување.Верата е категорија која нема никаква основа.Верата е најблиска до незнаењето.Постојат две реални категории,знаење и искуство.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ти се сведуваш на верување.Верата е категорија која нема никаква основа.Верата е најблиска до незнаењето.Постојат две реални категории,знаење и искуство.
Тоа искуство ти е релативно...
A знаењето на какви категории се дели?
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Дали како атеист би прифатиле да бидите кум на ваш другар за свадба а покасно и за крштевање на неговите деца??
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Дали како атеист би прифатиле да бидите кум на ваш другар за свадба а покасно и за крштевање на неговите деца??
Ако на него му значи тоа, зш да не, .... се работи за почит кон човекот, а не кон религијата.
Тоа е исто кога некој другар/пријател/роднина слави слава, велигден, бајрам, ....... му го честитам празникот.
Почитувањето кон човекот пред се'.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Дали како атеист би прифатиле да бидите кум на ваш другар за свадба а покасно и за крштевање на неговите деца??
Да, безразлика на тоа татко ми е кум на близок негов другар иначе е тежок атеист кога ги крштеваа децата он не беше во црква т.е не влезе внатре :) ја не сум крстен исто така :) кога се оженив ептен оти женами запна сакала да биде со венчавка па мораше да се глупирам на постари години да се крстам :)
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Да, безразлика на тоа татко ми е кум на близок негов другар иначе е тежок атеист кога ги крштеваа децата он не беше во црква т.е не влезе внатре :) ја не сум крстен исто така :) кога се оженив ептен оти женами запна сакала да биде со венчавка па мораше да се глупирам на постари години да се крстам :)
Абе сето то е во ред, ама кумот требит да влезит в црква да сменит прстени, да се откажит од сатаната ко ќе се крштевeт децата :gjavol:. Мене не ми е проблем влегвењето в црква, то го третирам ко влегвење во музеј или ко в полиција да се сликаш за пасош, мене ми пречит кажвењето на се то шо се прајт таму и на оставањето пари.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Абе сето то е во ред, ама кумот требит да влезит в црква да сменит прстени, да се откажит од сатаната ко ќе се крштевeт децата :gjavol:. Мене не ми е проблем влегвењето в црква, то го третирам ко влегвење во музеј или ко в полиција да се сликаш за пасош, мене ми пречит кажвењето на се то шо се прајт таму и на оставањето пари.
А што ако прстените се симбол на сатаната. Како во господар на прстените. Таму само лошите чичковци имаа прстени
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Дали како атеист би прифатиле да бидите кум на ваш другар за свадба а покасно и за крштевање на неговите деца??
Кумството и славите пред се ги разбирам како прашање на традиција а не како религиозно определување, така да не гледам проблем зашто некој атеист не би прифатил такво нешто.
Исто така сметам дека атеист не треба да има проблем да влезе во црква,џамија, синагога или било каков верски објект. Верник не те прави тоа што го правиш (крштевање, сунет, свадба во црква и сл.) вистински верник се познава во неговите убедувања. Крај на краишта ако отидеш на фудбалска утакмица немора да значи дека си хулиган, или ако отидеш на оперска претстава не значи дека слушаш класична музика :)
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Кумството и славите пред се ги разбирам како прашање на традиција а не како религиозно определување, така да не гледам проблем зашто некој атеист не би прифатил такво нешто.
Исто така сметам дека атеист не треба да има проблем да влезе во црква,џамија, синагога или било каков верски објект. Верник не те прави тоа што го правиш (крштевање, сунет, свадба во црква и сл.) вистински верник се познава во неговите убедувања. Крај на краишта ако отидеш на фудбалска утакмица немора да значи дека си хулиган, или ако отидеш на оперска претстава не значи дека слушаш класична музика :)
мн добро мислење за денешно зачленет :свиркам:
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
мн добро мислење за денешно зачленет :свиркам:
Од дамна бев активен на форумов, ама си го заборавив пасвордот од акаунтот а богами и од мејлот па морав вака нов профил :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.284
Дали како атеист би прифатиле да бидите кум на ваш другар за свадба а покасно и за крштевање на неговите деца??
Тоа едноставно не е можно.
Атеист не може да биде кум на венчавка, може само да биде прв сведок при склучување на граѓански брак.
Значи, институцијата кум, постои само при венчавка, а не при склучување на граѓански брак.

Тоа што луѓето обавезно го употребуваат изразот кум за првиот сведок, тоа е сосема друга работа.

Инаку првиот сведок, може да биде (и најчесто е) и кум (секако доколку има венчавка).

Тој што е кум на децата, не мора да е и истиот кум при венчавањето (но најчесто е)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom