Русија - смена во надворешната политика?

Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Да, да, да. Интересно друг пример меѓу умовите се и Гари Каспаров и Кходоровски.

За ВК и Павел проблемот излезе кога Павел одби да соработува со ФСБ.

Во контраст да заклучиме дека и Сноуден е браин дреин за Америка?
Сноуден не беше бизнисмен, туку вработен во ЦИА.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.862
Поени од реакции
10.909
Сноуден не беше бизнисмен, туку вработен во ЦИА.
Сепак е браин дреин бидејќи е систем администратор.
Сигурно таму го немаат вработено поради немање на одреден талент.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
Ова веќе не е ни смешно, пак истиот текст од DalyMail е цитиран :icon_lol:

Vladimir Putin ordered the Russian state energy giant Gazprom to cut supplies to and through Ukraine amid accusations, according to The Daily Mail, that its neighbor has been siphoning off and stealing Russian gas. Due to these “transit risks for European consumers in the territory of Ukraine,” Gazprom cut gas exports to Europe by 60%, plunging the continent into an energy crisis “within hours.” Perhaps explaining the explosion higher in NatGas prices (and oil) today, gas companies in Ukraine confirmed that Russia had cut off supply; and six countries reported a complete shut-off of Russian gas. The EU raged that the sudden cut-off to some of its member countries was “completely unacceptable,” but Gazprom CEO Alexey Miller later added that Russia plans to shift all its natural gas flows crossing Ukraine to a route via Turkey; and Russian Energy Minister Alexander Novak stated unequivocally, “the decision has been made.”
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
http://www.euractiv.com/video/sefcovic-very-surprised-russias-decision-cut-eu-gas-supply-ukraine-311303


Šefčovič 'very surprised' at Russia's decision to cut EU gas supply via Ukraine

Published: 15/01/2015 - 12:48
И ај повторно да се објасни затоа што на некои лица едноставно тешко им се разјаснуваат работи.

Артиклот од ДејлиМејл којшто оригинално е постиран од @bucio и ре-постиран неколку пати преку други страни цитирајќи го тој артикал, е од 2009-та година и во него се зборува дека Русија веќе скратила 60 посто од гасот наменет за ЕУ оставајќи неколку земји без гас.

Во твојот артикал се зборува за состанокот од пред 2-3 дена на Газпром и комисијата за енергија при ЕУ каде што Газпром изјави дека за 2 години ќе престане да извезува гас во ЕУ преку Украина и транзитот ќе го замени со Турција.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Сепак е браин дреин бидејќи е систем администратор.
Сигурно таму го немаат вработено поради немање на одреден талент.
Ако за тебе систем админ е редок талент, круцијален за развитокот на државата, слично на врвен научник, иноватор, уметник - ок, сметај го brain drain.

Руски уметник произведува ремек дело ценето низ цел свет.




Државата му го цензорира.

Russian Culture Ministry Moves to Ban Films That Undermine 'National Unity'

Top Russian Official 'Ashamed' Of Culture Crackdown, Quits Ministry
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.862
Поени од реакции
10.909
Ако за тебе систем админ е редок талент, круцијален за развитокот на државата, слично на врвен научник, иноватор, уметник - ок, сметај го brain drain.

Руски уметник произведува ремек дело ценето низ цел свет.




Државата му го цензорира.
Russian Culture Ministry Moves to Ban Films That Undermine 'National Unity'

Top Russian Official 'Ashamed' Of Culture Crackdown, Quits Ministry

Павел Дуров е научник?
Создал само руска верзија на ФБ.
Немам намера да му го дескридитирам успехот.
Одам по твојата аналогија, бидејќи ми го посочи како којзнае кој браин што ја напуштил Русија и поради тоа го израмнив со Сноуден.



Кога ја вмешуваат и политиката во уметноста се губи секаква вредност на истото дело.
Тоа е тоа демонизирање кое зема се поголем замав од страна на западот.

Нормално сега било кој филм да го направат за Пуси Рајот,за геј правата и корумпираноста во Русија ќе добие не само Оскар туку и Нобелова Награда.

Ме интерсира само дали и филмовите кои ја отсликуваат корумпираност на западните елити добиваат Оскари.




Тебе,Тенеќе,Игорче и на Пиреј мора да ви дадам рака за русофобството на форумов па ако не и пошироко.(ББС компанија)
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Кога ја вмешуваат и политиката во уметноста се губи секаква вредност на истото дело.
Тоа е тоа демонизирање кое зема се поголем замав од страна на западот.

Ме интерсира само дали и филмовите кои ја отсликуваат корумпираност на западните елити добиваат Оскари.
Inside Job, All the President's Men, The Good Shepherd, The Departed, Serpico...

Тебе,Тенеќе,Игорче и на Пиреј мора да ви дадам рака за русофобството на форумов па ако не и пошироко.(ББС компанија)
Имаше повеќе, само некои кренаа раце поради модерирањето. Мислам на повеќето им е јасно зошто се турка руска пропаганда во Македонија.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Кога ја вмешуваат и политиката во уметноста се губи секаква вредност на истото дело.
Тоа е тоа демонизирање кое зема се поголем замав од страна на западот.

Нормално сега било кој филм да го направат за Пуси Рајот,за геј правата и корумпираноста во Русија ќе добие не само Оскар туку и Нобелова Награда.

Ме интерсира само дали и филмовите кои ја отсликуваат корумпираност на западните елити добиваат Оскари.




Тебе,Тенеќе,Игорче и на Пиреј мора да ви дадам рака за русофобството на форумов па ако не и пошироко.(ББС компанија)
Колку си игнорантен тоа е чудо едно.
Имаш еден куп филмови кои прикажуваат корумпираност и злодела во американското општество од ниво на полиција се до највисоко државно ниво.
Скоро секој од илјадниците филмови снимени за Виетнам ја прикажуваат војната како непотребна и тотална глупост и манипулација од страна на тогашната власт.

А колку точно од нив добиле Оскар не знам да ти кажам, не ме интересираат Оскари и не ги сметам за прецизен показател за квалитет на филм.

Барем одбегнувај да коментираш за работи за кои си тотално неинформиран и престани да споделуваш твои заклучоци земени врз база на игнорантност и неинформираност.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.862
Поени од реакции
10.909
Inside Job, All the President's Men, The Good Shepherd, The Departed, Serpico...



Имаше повеќе, само некои кренаа раце поради модерирањето. Мислам на повеќето им е јасно зошто се турка руска пропаганда во Македонија.
Отвори тема една за корумпираност и таму пишувај и за Русите, и за Американците па опфатија и Македонија.
А не само за бидеш гласен за Русија.

Не е добро да се мрази рускиот народ. Но добро е што го признаваш тоа.
Не си дволичен.

Кажи ми зошто мислиш дека се турка руска пропаганда во Македонија.[DOUBLEPOST=1421519090][/DOUBLEPOST]
Колку си игнорантен тоа е чудо едно.
Имаш еден куп филмови кои прикажуваат корумпираност и злодела во американското општество од ниво на полиција се до највисоко државно ниво.
Скоро секој од илјадниците филмови снимени за Виетнам ја прикажуваат војната како непотребна и тотална глупост и манипулација од страна на тогашната власт.

А колку точно од нив добиле Оскар не знам да ти кажам, не ме интересираат Оскари и не ги сметам за прецизен показател за квалитет на филм.

Барем одбегнувај да коментираш за работи за кои си тотално неинформиран и престани да споделуваш твои заклучоци земени врз база на игнорантност и неинформираност.
Не одбегнувам, не ја следам Американската кинематографија.
Поради тоа прашав, откако ми одговорија со одговорот кој и го очекував повикав да престане да се напаѓа Русија на сите фронтови.
Дури и за Сочи 2014 западњаците манупулираа со лажни слики, само за да се нападне Русија. Ниту ова не е ништо поразлично, не е ни чудо што Оскаров доаѓа како нарачан во тајминг кога Русија повторно е непријател на западот.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
Отвори тема една за корумпираност и таму пишувај и за Русите, и за Американците па опфатија и Македонија.
А не само за бидеш гласен за Русија.

Не е добро да се мрази рускиот народ. Но добро е што го признаваш тоа.
Не си дволичен.

Кажи ми зошто мислиш дека се турка руска пропаганда во Македонија.[DOUBLEPOST=1421519090][/DOUBLEPOST]

Не одбегнувам, не ја следам Американската кинематографија.
Поради тоа прашав, откако ми одговорија со одговорот кој и го очекував повикав да престане да се напаѓа Русија на сите фронтови.
Дури и за Сочи 2014 западњаците манупулираа со лажни слики, само за да се нападне Русија. Ниту ова не е ништо поразлично, не е ни чудо што Оскаров доаѓа како нарачан во тајминг кога Русија повторно е непријател на западот.
Еве јас да ти одговорам, зошто ја мразам руската политика. Начинот на која ја третираат Украина и она што се случува во и околу, целосно ме потсетува на Македонија и нашите проблеми, сепаратисти, не признавање на идентитет, не признавање на државност, не признавање на Црква.
Башка беа и најголеми поддржувачи на Македонија на воен план во 2001.

Затоа целосно се солидаризирам со Укрина и украинскиот народ!
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.862
Поени од реакции
10.909
A majority of Bulgarians want South Stream to be built
:pos:
[DOUBLEPOST=1421537157][/DOUBLEPOST]
Еве јас да ти одговорам, зошто ја мразам руската политика. Начинот на која ја третираат Украина и она што се случува во и околу, целосно ме потсетува на Македонија и нашите проблеми, сепаратисти, не признавање на идентитет, непризнавање на државност, не признавање на Црква.
Башка беа и најголеми поддржувачи на Македонија на воен план во 2001.

Затоа целосно се солидаризирам со Укрина и украинскиот народ!
Во ред.
Аналогно на ова дали ние треба да го мразиме западот кој не третираше нас исто како Русија ја третира во моментов Украина. Значи непризнавање на суверинитет и правото да се браниме од воена агресија.
И пази при тоа, безбедноста на западот не беше загрозен од евентуалнен противнички воен блок како што во моментов директно е загрозена безбедноста на Русија.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
A majority of Bulgarians want South Stream to be built
:pos:
[DOUBLEPOST=1421537157][/DOUBLEPOST]

Во ред.
Аналогно на ова дали ние треба да го мразиме западот кој не третираше нас исто како Русија ја третира во моментов Украина. Значи непризнавање на суверинитет и правото да се браниме од воена агресија.
И пази при тоа, безбедноста на западот не беше загрозен од евентуалнен противнички воен блок како што во моментов директно е загрозена безбедноста на Русија.
Нема потреба да се мешаат баби и жаби, барем за мене е така.

На Укрина, Русија и е крива. Нас ни беа сите соседи, и сите на соодветен начин на одмагаат и не парализираат.

Албанците си го користеа своето новоспечено пријателство, Грција своите одамнешни сојузници, Србија своите тајни служби, а Бугарија своите во Македонија.

Никој директно од големиве не беше наш противник.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom