Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
524
Поени од реакции
718
Какви само квази критичари има на подфорумот едно чудо, па уште дрскост...
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.619
Поени од реакции
12.430
Јебига, тоа е една од одликите на добар квази критичар. Дрскоста. Дрскоста и асексуалниот пристап кон добри цицки.
 
H

HoT IcE

Гостин
Абе хотелот е специфична комедија, не треба да се осеќате тапа ако не ви легнала. Инаку Крки, нема никаква посебна финта со филмот, едноставно начинот на кој е режиран, музиката, кадрите, костимографијата, самиот филм е едно визуелно уживање дур го гледаш, плус има добар кастинг. Мене ми беше онака убав визуелно филм за гледање, ме опушти, актерите убаво ми ги пренесоа ликовите и во тие два часа уживав во приказната за холетот од Будапешт :D
 
W

wicked_1

Гостин
Мене хотелот не ми беше многу смешен, може станал откако го изгасив tho...dunno :unsure:
Не беше смешен ни до самиот крај. Не го сфаќам филмов, треба некаква авантура да е, а не се потпира на сторијата туку на тоа како ќе биде изработенo_O, гледам дека костимографски доста се труделе и самиот сет е феноменален , нешто налик на филмовите на Гилијам каде Вес у овој случај опишува свој универзум на нештата, ама нигде филмот не доби на суштина, така скокање напред беше, bouncing around од една на друга сцена:brlav:, o_O.
Not quite a 9 nominations movie, шознам.
 
H

HoT IcE

Гостин
Абе за Оскар не е, исто како што и Бојхуд.
Ама искрено ако еден глуп филм ко Бојхуд може да биде со толку номинации, ондак помеѓу двата го бирам овој на Вес Андерсон. Затоа што за разлика од Бојхуд, на овој уживав и визуелно и вака како е режиран самиот филм со се кастингот целиот филм е ебење за разлика од досадниот Бојхуд.
Али не знам што е форава со Оскариве годинава, зема просечни и потпросечни филмови за разлика од филмови како Интерстелар. Сеа дури читам дека и Џулиан Мур била со најмногу номинации за женска улога, во категорија каде што на Росамунд Пајк треба од курот да и јадат затоа што девојката исцепи со глума и заслужува Оскариште големо колку крстот на Водно.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.236
Поени од реакции
5.159
Хотелот не беше комедија туку авантуристички филм. Добар филм али ја не би му дал толку номинации. Мада беше меѓу најдобри годинава.
А најдобриот не го номинирале за најдобар, Интерстелар стварно незнам зашто :misticen:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.641
Ја да прашам, што толку посебно изглуми Росамунд Пајк?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.641
Пола и повеќе од глумата и е нарација. Читање текст.
Веќе кога е номиниран некој за оскар иде у предвид говор на тело, израз на емоции на лицето.
Ги немам изгледано сите филмови годинава, но сигурна сум дека други актерки повеќе заслужуваат.
 
H

HoT IcE

Гостин
Пола и повеќе од глумата и е нарација. Читање текст.
Веќе кога е номиниран некој за оскар иде у предвид говор на тело, израз на емоции на лицето.
Можеби за тебе. За мене другата половина шо не и беше нарација беше префектно пренесен и говор на тело, и израз на лице и све пропратно. И улогата и е потешка, се работи за психопат, адаптација на книга шо значи нема импровизација туку да се долови самиот карактер. Јас пример ја немам читано книгата, ама читав коментари по нет дека и е добро пренесен ликот и на филмот од книгата, воглавном целиот филм е добра адаптација и беше одобрен од таа публика што е ретко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom