Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
На официјалната страница од агенцијата го пишува ова: Документ за доказване на б'лгарски произход на в'зходјашт на зајавителја;
В'зходјашт-значи предок т.е. по нагорна линија мајка,татко,баба,дедо.
http://www.aba.government.bg/?legal=3
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.303
Поени од реакции
1.242
da bideme realni ova bese tocno, sekoj sto ke posakase mozese da izvadi pasos, i statijata e stara odd septemvri minatata godina, mozebi ima pricina zasto ja zategnale rabotata, imaat pritisok od organite u drzavata[DOUBLEPOST=1421102574][/DOUBLEPOST]
ako se makedonski site dokumenti treba da ti bidat original + prevedeni na bugarski i legalizirani, a bg dokumentot so koj sto dokazuvas poteklo e najdobro da bide original, bidejki ima slucaevi kade sto gi vratle so kopija zaverena na notar vo bg
DALI NEKOJ ZNAE DA MI KAZE KADE MOZAM DA IZVADAM SVEDITELSTVO ORGINAL ZA DEDOMI SITE DOKUMENTI GI IZGOREVME KOGA POCINA?????VE MOLAM DALI NEKOJ ZNAE NESTO|??BLAGODARAM
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Секој случај е посебен предмет,посебно досие. Едно досие го работи еден работник,друго досие втор работник и така натаму. Не ги ценат сите исто поднесените дополнителни документи. Има случаеви каде што некој поминал со копија од пасош од втор братучед,а има случаеви каде што некој со стар бугарски документ е одбиен. Се што можете да приложите како дополнителен документ нема да ви наштети,туку напротив,тоа може да ви биде од корист.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Секој случај е посебен предмет,посебно досие. Едно досие го работи еден работник,друго досие втор работник и така натаму. Не ги ценат сите исто поднесените дополнителни документи. Има случаеви каде што некој поминал со копија од пасош од втор братучед,а има случаеви каде што некој со стар бугарски документ е одбиен. Се што можете да приложите како дополнителен документ нема да ви наштети,туку напротив,тоа може да ви биде од корист.
Се согласувам со тебе Боби. Еве и јас истото се думама за втор братучед иако имам и од дедо документи. Планирам да ги прашам дали и нив да ги доставам. Конкретно правило нема. Секој нека пробува како може секако тука од форумов не зависи од никој.Поарно нешто одколку ништо.
П. С кога ќе дознаам нешто поконкретно ќе споделам тука на форумов.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Се согласувам со тебе Боби. Еве и јас истото се думама за втор братучед иако имам и од дедо документи. Планирам да ги прашам дали и нив да ги доставам. Конкретно правило нема. Секој нека пробува како може секако тука од форумов не зависи од никој.Поарно нешто одколку ништо.
П. С кога ќе дознаам нешто поконкретно ќе споделам тука на форумов.
Ako imas od dedo dokument sto ke ti e od bratuced posebno od vtor treba 10 dokumenti da odneses da bi dakazala a toa samo po sebe vleci i trosoci,toa sto imas od dedo ti e dovolno....zboruvame za tie sto nemaat takov dokument da probuvaat ti smetam deka nemas potreba.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Абе шо направивте сите дедовци бугари имате...
Значи овде сте сите едни од најголемите патриоти мислам потенцијални пошто кој се иссели од оваа вукојебина станува патриот со педигре

п.с имам пасош бугарски без документ од дедо, македонскиот го вратив немам а и не ми треба....ајде заедно да ја испразниме македонија

Македонија вечна
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
21
Поени од реакции
18
Dobra vest

http://www.vmro.bg/джамбазки-и-ангелов-уважиха-празника-в-кичево/

"Б'лгарите в Кичево поставиха доста в'проси, св'рзани с правата на б'лгарите в Македонија, както и с проблемите, които имат при подаване на документи за б'лгарско гражданство.

Представителите на ВМРО поеха ангажимент за по-активна б'лгарска политика в Македонија и Западните балкани.

јулиан Ангелов увери местните, че парламентарната група на Патриотичнија фронт ште внесе в Народното с'брание нужните промени в Закона за б'лгарите зад граница и Закона за б'лгарското гражданство. По думите му промените ште улеснјат режима за кандидатстване за б'лгарско гражданство и това ште засегне прјако хората от Македонија.

Евродепутат'т Ангел Джамбазки се об'рна к'м прис'стваштите като зајави, че за п'рви п'т толкова много хора прис'стват на с'битие на Клуба за македоно-б'лгарско пријателство в Кичево. Според него това показва, че гражданите на Македонија започват да преодолјават страха да показват открито, че са б'лгари."
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
3
Дај малку контролирај се со одговорите, ок ? Со др зборови искулирај ;)Секој има право да праша што сака и колку пати сака , затоа и постои темава. А ти пошто ете си се снашла со док од 41 и чекаш само потпис, полека можеш и да ја напушташ темава.

@boboshtip

Друже, пробај најди било каков документ или роднина некој поблизок со бг пасош и однеси ги што побрзо во правосудие.
Zatoa i prasav veke probav odnesov izvodi i posmrtnici, a veke od avgust mesec nema nisto. I site koi zaedno ja zapocnavme prcedurata vo Sofia 2012 nemame aber za pass. Inaku Simonce site strani gi citam i pratam ama ne komentiram koga ne mozam da pomognam so odgovorot t.e. ne ja zamaram grupata na nacin kako tvojot. Sepak, fala ti na odgovorot kakov takov....
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Sto mislite kolku brojcinja ima od 2013?
jas sum nekade okolu 13500, i dali nekoj ima info koa ke stignat do tamu...
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Sto mislite kolku brojcinja ima od 2013?
jas sum nekade okolu 13500, i dali nekoj ima info koa ke stignat do tamu...
Тоа ама баш никој не може да ти каже..Стигнати се негде до почеток на 12000..некои 50 броја...јас сум на пола од 12000..кога ќе има промена кај мене ќе ве известам.
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Тоа ама баш никој не може да ти каже..Стигнати се негде до почеток на 12000..некои 50 броја...јас сум на пола од 12000..кога ќе има промена кај мене ќе ве известам.
bidejki vidov vo tie vaznite soopstenija brojcinja skoro do 13000 mislev da ne se pri kraj so 12000
 

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
Јас поднесов у 2013 и у 2014 у март бев на интервју... моменталниот статус на бројот ми е на задолжителна...
Сега ја у меѓувреме најдов на дедо ми изход за свето крстение од блгарска егзархија и извадив умреници и изводи ..

Имам прашање дали треба уште сега да ги однесам документите или да чекам да се смени статус на бројот ???
Друго прашање ми е дали ке биде проблем ако презимето на дедо ми во крстението е на ски а во умреницата на иќ???
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Јас поднесов у 2013 и у 2014 у март бев на интервју... моменталниот статус на бројот ми е на задолжителна...
Сега ја у меѓувреме најдов на дедо ми изход за свето крстение од блгарска егзархија и извадив умреници и изводи ..

Имам прашање дали треба уште сега да ги однесам документите или да чекам да се смени статус на бројот ???
Друго прашање ми е дали ке биде проблем ако презимето на дедо ми во крстението е на ски а во умреницата на иќ???
Не чекај да бидеш на дополнителна..однеси ги што поскоро. За презимето разговарај со некој посредник.[DOUBLEPOST=1421177712][/DOUBLEPOST]
bidejki vidov vo tie vaznite soopstenija brojcinja skoro do 13000 mislev da ne se pri kraj so 12000
Мислам дека ќе извадат важно соопштение до 13000 за дополнителна, па ќе ги вадат указите од 12000.
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Значи и јас сакам да се надоврзам на темава .Бројчето ми излезе во Јули 2014 но ми бараат исто така стар документ а јас го немам сега незнам што да направам ? Да се надевам дека ке мозам да ја завршам процедурата или да баталам пошто бев во Струмица како демек имало таму бугарско здрузение бла бла 20 евра ти земаат да те зачленат демек ке ти дадат они таму документ некаков нема веза .....ств незнам што да правам,ако некој мозе да помогне било како не е проблем за одредена сума на пари мозам да дадам само да го земам .....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom