Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Бугарски пасош се зема без проблеми во бугарската амбасада на луѓе со докажан бугарско потекло . http://www.dnevnik.bg/analizi/2014/09/01/2372571_da_si_izvadish_bulgarski_pasport_e_detska_igra/
Ej daj prestanete so dezinformacii ako e taka lesno i ednostavno zasto togas dva foruma malte ne po 300 strani se iznapisaaA toa vesnicive sto bamburat posto nemaat ideja sto da napisat pa aj ke piseme nesto ednas ja budnaa rabotava samo treskaat vrska nema
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Имам едно прашање.Дали дополнителните документи се подаваат во оригинал или претходно се заверуваат на нотар?поздрав
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
da imame. najdete dokaz za poteklo od 41 godina i toa e toa i procitajte nanazad ima preku 150 strani bas za takvite kako tebe so ve mrzi da citate i samo go preformulirate idiotskovo veke prasanje DOKUMENT ZA POTEKLO isklucivo od predci i toa po prava linija. bez toa nema pa kolku sakate lazete se ne bratucedi ne brakja ne sestri JASNO LI VI E VEEEEEEEEEEKEEEEEEEEEEE
Дај малку контролирај се со одговорите, ок ? Со др зборови искулирај ;)Секој има право да праша што сака и колку пати сака , затоа и постои темава. А ти пошто ете си се снашла со док од 41 и чекаш само потпис, полека можеш и да ја напушташ темава.

@boboshtip

Друже, пробај најди било каков документ или роднина некој поблизок со бг пасош и однеси ги што побрзо во правосудие.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Дај малку контролирај се со одговорите, ок ? Со др зборови искулирај ;)Секој има право да праша што сака и колку пати сака , затоа и постои темава. А ти пошто ете си се снашла со док од 41 и чекаш само потпис, полека можеш и да ја напушташ темава.

@boboshtip

Друже, пробај најди било каков документ или роднина некој поблизок со бг пасош и однеси ги што побрзо во правосудие.
Така е неонка21 симона е очигледно како жена на порагај па можда до сега ја има искршено тастатурата судејки по нејзините коментари. Бидејќи за потпис чека веќе 2 месеца.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Dali ima nekoj preku ambasada vadeno bugarski pasos kako odi procedurata od koga ke izlezi go dobivas drzavjansvoto ( brojceto) treba da se odi vo Bugarija ili mozi vo ambasada da se sredat dokumentite .
I so e toa so se ceka za potpis od koga ke izlezi brojceto ako mozi nekoj da objasni .
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Бугарски пасош се зема без проблеми во бугарската амбасада на луѓе со докажан бугарско потекло . http://www.dnevnik.bg/analizi/2014/09/01/2372571_da_si_izvadish_bulgarski_pasport_e_detska_igra/
da bideme realni ova bese tocno, sekoj sto ke posakase mozese da izvadi pasos, i statijata e stara odd septemvri minatata godina, mozebi ima pricina zasto ja zategnale rabotata, imaat pritisok od organite u drzavata[DOUBLEPOST=1421102574][/DOUBLEPOST]
Имам едно прашање.Дали дополнителните документи се подаваат во оригинал или претходно се заверуваат на нотар?поздрав
ako se makedonski site dokumenti treba da ti bidat original + prevedeni na bugarski i legalizirani, a bg dokumentot so koj sto dokazuvas poteklo e najdobro da bide original, bidejki ima slucaevi kade sto gi vratle so kopija zaverena na notar vo bg
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
24
razberete samo edno ne se nadevajte na gluposti od tipot bratucedi brakja i sestri kako sto rekov pogore , ne se usmeruvajte vo pogresni nasoki 3 godini sum vo lavirint i ako ne najdobro onda solidno sum zapoznaena so toa sto moze sto nemoze zosto li epa vaka. pred 4 meseci jas so uste 2 drugarki podnesovme dokumenti preku bratucedi e arno ama jas posle mesec najdov star dok i go podnesov i nego i sto se sluci posle samo 1 mesec i od toa mene me odobrija a drugarkite moi se uste se vrateni pa sega sudete sami.ne sum jas nenormalna samo mi e krivo sto se lugjeto usmeruvaat vo pogresna nasoka namesto da kopaat ida kopaat da dojdat do toj dok za poteklo.pozdrav
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Дали некој има поднесувано документи преку конзулат,и дали знае некој адвокат во македонија каде се дава и заверува изјавата дека сте бугарин.Ако мозе некој да ми ја писе процедурата,бидејки посредникот ме лазесе дека се е ок,а кога се јавив денес во ДАБЧ во Бугарија ми казаа дека постапката ми е прекината усте пред неколку месеци,поднесов во март 2014
SAKAM DA TE PRASAM KADE JA POCNA TI PROCEDURATA ZA PROIZHOD I NA KOJ BROJ NA KOJ NACIN GI DOBI VO DABC ZA DA SE INFORMIRAS ZA TVOJATA PROCEDURA?
falati odnapred
 

Jam

Член од
12 јануари 2015
Мислења
46
Поени од реакции
41
Jas dostaviv vencanica od prababa i pradedo kade prezimeto zavrsuva na ov, a vo posmrticata na ski.Statusot za dve nedeli mi se mena i sum na zadolzitelna ,prethodno bev na dopolnitelna procedura.Me interesira nekoj da spodeli iskustvo kolku vreme trae zadolzitelnata procedura t.e. kolkav e mozniot rok do sledna promena na statusot.
документите што ги достави беа од периодот '41-'45г. или не?
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
razberete samo edno ne se nadevajte na gluposti od tipot bratucedi brakja i sestri kako sto rekov pogore , ne se usmeruvajte vo pogresni nasoki 3 godini sum vo lavirint i ako ne najdobro onda solidno sum zapoznaena so toa sto moze sto nemoze zosto li epa vaka. pred 4 meseci jas so uste 2 drugarki podnesovme dokumenti preku bratucedi e arno ama jas posle mesec najdov star dok i go podnesov i nego i sto se sluci posle samo 1 mesec i od toa mene me odobrija a drugarkite moi se uste se vrateni pa sega sudete sami.ne sum jas nenormalna samo mi e krivo sto se lugjeto usmeruvaat vo pogresna nasoka namesto da kopaat ida kopaat da dojdat do toj dok za poteklo.pozdrav
Abe ti izgleda vo nedela mn cesto ja sledis baba Vanja,daj ziti sve molim te priberi se, nebare ti sto kazes toa mora da bide, imam i star dokument i prvi bratucedi, a znaes sto mi rece posredniko? Vagaj od prvite bratucedi i nosi gi! Aeee seznajkovciko
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
24
simona@, ne razbrav dali drugarkite tvoi se odbieni ili vrateni na dopolnitelna proverka?
se uste se nadopolnitelna i kojznae do koga ke bidat dur ne gi odbijat ne daj boze[DOUBLEPOST=1421105877][/DOUBLEPOST]
Abe ti izgleda vo nedela mn cesto ja sledis baba Vanja,daj ziti sve molim te priberi se, nebare ti sto kazes toa mora da bide, imam i star dokument i prvi bratucedi, a znaes sto mi rece posredniko? Vagaj od prvite bratucedi i nosi gi! Aeee seznajkovciko
toa so sea go pisuvas go pisuvas samo onaka demek imas nekoj fakt, jas garantiram deka koga bi imal stari dok posrednikot pa kolku i da nee dobar nikogas ne biti rekol takvo nesto demek od bratucet ti podobro e cccc
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
se uste se nadopolnitelna i kojznae do koga ke bidat dur ne gi odbijat ne daj boze[DOUBLEPOST=1421105877][/DOUBLEPOST]
toa so sea go pisuvas go pisuvas samo onaka demek imas nekoj fakt, jas garantiram deka koga bi imal stari dok posrednikot pa kolku i da nee dobar nikogas ne biti rekol takvo nesto demek od bratucet ti podobro e cccc
Vo red nema da mudruvame, moe beshe da spodelam, moze na nekoj ke mu bide od korist, pak ti ne veruvaj, jas nemam nikakva korist da si strakam uzalud i da go tepam vremeto!!
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
se uste se nadopolnitelna i kojznae do koga ke bidat dur ne gi odbijat ne daj boze[DOUBLEPOST=1421105877][/DOUBLEPOST]
toa so sea go pisuvas go pisuvas samo onaka demek imas nekoj fakt, jas garantiram deka koga bi imal stari dok posrednikot pa kolku i da nee dobar nikogas ne biti rekol takvo nesto demek od bratucet ti podobro e cccc
Ja mozam so fakti da te pobijam deka ne si vo prvao ...moj krug na luge dobija i so dokument od prv bratuced,so paragon blokce deka predal proso vo 42 g,potoa tapija od kuka seto toa na bugarski napisano...znaci se znae koi dokumenti se baraat od baba i dedo no neka probuvaat lugeto so se sto mozat da najdat kako bugarski dokument zboruvam za onie na dopolnitelna proverka za novite aplikanti ne znam ne sum upatena...mnogu emotivno pristapuvas na temava i bez tebe sme site pre pre mnogu tenzicni...Te pozdavuvam!
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Ајде и јас да кажам што мислам во врска со првите братучеди. По мое јас и бартучед ми имаме исти баба и дедо, така да потеклото е исто. Но ако братучед ми го донел штркот тогаш роднинската врска може да биде оспорена...Ја направивте комуникацијава каша попара...уште малку ќе испадне дека бараат ДНК анализа за докажување на роднински врски и за бугарско потекло...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom