Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Зависи ка де си правел интервју, Ако си правел во конзулат мислам дека се чека 2-3 месеци а ако си правел во софија тогаш одма го добиваш на самото интервју.
U ambasada. I sea koa ke go dobijam dokolku e so vo red treba da odam vo sofija taka?
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
U ambasada. I sea koa ke go dobijam dokolku e so vo red treba da odam vo sofija taka?
Доколку не добиеш бројче во амбасада слободно јави се во министерството во Софија, ќе те прашаат само име, презиме, дата на раѓање и сл. и ќе ти го кажат бројчето
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Здраво на сите.Дали некој може да ми каже дали треба да се закаже термин на телефон во министерството на правосудието при носење на дополнителните документи.Благодарам однапред
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
5
Дали некој има поднесувано документи преку конзулат,и дали знае некој адвокат во македонија каде се дава и заверува изјавата дека сте бугарин.Ако мозе некој да ми ја писе процедурата,бидејки посредникот ме лазесе дека се е ок,а кога се јавив денес во ДАБЧ во Бугарија ми казаа дека постапката ми е прекината усте пред неколку месеци,поднесов во март 2014
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
U ambasada. I sea koa ke go dobijam dokolku e so vo red treba da odam vo sofija taka?
ако си ја почнал работата во амбасада немаш потреба да одиш во софија за ништо. доколку добиеш указ ке го подигнеш во амбасада. Е сега дали пасош може да вадиш преку амбасада тоа не знам. на пример ние по свет можеме да вадиме.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
дали некој знае колку време важи происход подигнат од амбасада, дали има рок за колку време мора да се оди понатаму со постапката
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
24
дали некој знае колку време важи происход подигнат од амбасада, дали има рок за колку време мора да се оди понатаму со постапката
abe netuku se pravete pametni odete si preku posrednik so mislis ke zastedis nema sansa duri i povekje ke dades a vreme a nervi a dremenje tuka. nekoi ne ve razbiram zosto da bide ednostavno koga moze da bide komplicirano
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Дали некој има поднесувано документи преку конзулат,и дали знае некој адвокат во македонија каде се дава и заверува изјавата дека сте бугарин.Ако мозе некој да ми ја писе процедурата,бидејки посредникот ме лазесе дека се е ок,а кога се јавив денес во ДАБЧ во Бугарија ми казаа дека постапката ми е прекината усте пред неколку месеци,поднесов во март 2014
Koga uspeaa da go razgledaat tvojot predmet pa i da te odbijat od 2014 koga uste 2013 ne e razgledana...neli za 2014 vazese deka mora da doneses dokument za poteklo aj malce pojasni ne te svakam niti prasanjevo so advokatov mi e jasno? Izjavata deka se custvuvas kako bugarin ne vazi od 2012 godina ...
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Koga uspeaa da go razgledaat tvojot predmet pa i da te odbijat od 2014 koga uste 2013 ne e razgledana...neli za 2014 vazese deka mora da doneses dokument za poteklo aj malce pojasni ne te svakam niti prasanjevo so advokatov mi e jasno? Izjavata deka se custvuvas kako bugarin ne vazi od 2012 godina ...
Селена човекот за ДАБЧ збори за ПРОИСХОД не за ПРАВОСУДИЕ во тоа време прима документи и без потекло само со изјава али не даваа ПРОИСХОД па ако не однел во меѓу време го одбиле.
Јас исто така пднесов во мај а дополнителни документи однесов на Крајот на Август за среќа моја не бев одбиен во меѓувреме па земав ПРОИСХОД.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Taka e simona@, no pak velam treba da se pazi na koj ke mu se dade doverbata..Na primer nasiot (moj i na soprugot) prv posrednik bese zainteresiran samo kako da zeme ekstra kes i da go castis rucek. Ni pobara za dopolnitelnite dokumenti 3 pati poveke i ni rece deka otkako ke bideme na dopolnitelna proverka treba da se odnesat dokumenti. Spored nego ako odneses dopolnitelni pred da ti pobaraat togas ke bides odbien sto e cista manipulacija i nebuloza. Za razlika od nego, nasata druga posrednicka koja gi dostavi dopolnitelnite bese maksimalno fer i korektna. Ima i takvi sto nema da ti go dadat brojceto, nema da ti objasnat kade da proveruvas..i slicni raboti. Sekako deka e podobro da odis preku posrednik zosto e posigurno deka nema da se izgubis vo procedurata, no otvarajte oci...manipulatori i diletanti se okolu nas.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
3
imate li nekoja dojava sho ke se sluci so tie od 2012ta sho imat proishod izvadeno od DABC a podocna se zastanati vo pravpsudije? pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom