Самосвесна и независна = феминистка?

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.845
Поени од реакции
23.489
Ова е една од поголемите глупости што ги напиша до сега.
На мои 22 години не познавам ни една девојка hustler. Ни Една.
А чисто да знаеш со кого праиш муабет, ја сум од оние, ако ти текнуе, у секое женско друштво шо има по едно мушко на кого му се исповедаат? Епа тој.
Нај мрсните тајни ви ги знам. Од аналки до варања, од желба за бебе на 20год пошо осетила дека драстично и паѓа цената на пазарот i.e станува погрда и погрда итд да не набрајам.
Една, една не се најде коа ќе ја прашам "Шо ти е планот?" да ми каже -Сакам да имам своја фирма за тоа и тоа, сакам да бидам милионер до 40та, сакам ова сакам она.
Една бе. Една. За вас поим за осамостојување е да се вработиш и омажиш. Никаков претприемачки дух. За амбициозна се смета онаа шо брка просек и подобра работа од продавачка у веро. Не ми се случило да седнам у женско друштво и да слушам муабети за геополитика, бизнис, економија, историја, физика, да слушам муабети и планови како да се напраат пари, шо да се работи и така натака. Можеби коа ќе напуните 25+ малце ви се стега шупчето па муабетот од шминка се пребацува на "кај да се вработам" али ако тоа за тебе е осамостојување, свака част. Ја сум сигурен некако да можеме да дојдеме до статистика колку од приватните бизниси во земјава се отворени од мужи наспроти жени, соодносот ќе биде 200:1, во најмала рака. Така да немој молим те со мубетов, сте таму кај што сте затоа што толку сте се замарале. И еднаш у 10 години ќе се појави Една, шо покажала муда, за промена, и напраила нешо у животот повеќе од "работи во америка као усисивач" за цел свет од жени на форум да ја постира као "пример" дека и вие можете нешо. А можете многу, дури ако се прашувам јас и повеќе од нас, по трудољубиви сте, не сте интелектуално инфериорни, ништо не ви фали осим што "таков ви е менталитетот" шо би рекол Ставро. За поише од кур и бебе мозочето не ви ни сања. И од еволуциона гледна точка и јасно ми е и зашо, и нема нишо лошо у тоа, само проблемот настанува коа пробувате да си ги мериме. Немоеш брат.
Е това е кошарката, ко јас да го пишав. Ама не се слагам една работа, додуша не знам дали да се сложам за една работа. Не можеш да го кажеш сето ова и на крај да кажеш-не сте интелектуално инфериорни. Значи ако ги имаат овие карактеристики, а ги имаат, тогаш една од две опции се (никогаш не открив која е поточна): или се инфериорни или не се ама така делуваат дали од мрза, незаинтересираност или било што и да е причина. Ама после толку време кај една што викаш ќе се откриеше дека било само до менталитетот и незаинтересираноста, ќе се изнервираше на провокација па ќе развалеше со некои мисли и идеи за ти да си кажеш-Еј види мајката. Нц, мене ми влече на инфериорност. Генетска ли, еволутивна ли не знам. Е сега вистината е некогаш расистичка, шовинистичка, комунистичка. Од друга страна па дете (нешто најмило) чување на машко не би оставил оти сум видел мажи како чуваат и жени како чуваат деца. Тоа што ме прави-феминист?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.804
Поени од реакции
24.754
Е това е кошарката, ко јас да го пишав. Ама не се слагам една работа, додуша не знам дали да се сложам за една работа. Не можеш да го кажеш сето ова и на крај да кажеш-не сте интелектуално инфериорни. Значи ако ги имаат овие карактеристики, а ги имаат, тогаш една од две опции се (никогаш не открив која е поточна): или се инфериорни или не се ама така делуваат дали од мрза, незаинтересираност или било што и да е причина. Ама после толку време кај една што викаш ќе се откриеше дека било само до менталитетот и незаинтересираноста, ќе се изнервираше на провокација па ќе развалеше со некои мисли и идеи за ти да си кажеш-Еј види мајката. Нц, мене ми влече на инфериорност. Генетска ли, еволутивна ли не знам. Е сега вистината е некогаш расистичка, шовинистичка, комунистичка. Од друга страна па дете (нешто најмило) чување на машко не би оставил оти сум видел мажи како чуваат и жени како чуваат деца. Тоа што ме прави-феминист?
Или се учени со векови наназад дека местото им е во кујна и со децата. На места каде оваквиот хендикеп исчезнува, муабетот на Гад не држи вода.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Или се учени со векови наназад дека местото им е во кујна и со децата. На места каде оваквиот хендикеп исчезнува, муабетот на Гад не држи вода.
:lolzz:

Да, навистина. Еве веќе половина век на комплетна равноправност на мажите и жените на запад.
Се сеќавам кога се запишав на факултет, имаше подеднаков број мажи и жени. Ги гледав жените и си мислев, кој кур го бараат тука? Не постоеше никаква опасност да станат филозофи. За воља на вистината три од нив се омажија, така да идењето на факултет не им беше џабе.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.804
Поени од реакции
24.754
:lolzz:

Да, навистина. Еве веќе половина век на комплетна равноправност на мажите и жените на запад.
Се сеќавам кога се запишав на факултет, имаше подеднаков број мажи и жени. Ги гледав жените и си мислев, кој кур го бараат тука? Не постоеше никаква опасност да станат филозофи. За воља на вистината три од нив се мажија, така да идењето на факултет не им беше џабе.
На страна рамноправноста. Еве на пример јас сакам да станам научник, а моите постојано ми вршат притисок да раѓам деца. :(
 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.845
Поени од реакции
23.489
Или се учени со векови наназад дека местото им е во кујна и со децата. На места каде оваквиот хендикеп исчезнува, муабетот на Гад не држи вода.
И јас сум учен на многу работи па некои не сум ги прифатил, 21 век е имаш интернет имаш се, на што го посветуваш времето-на каталозите од Авон и попустите во Манго. Во сите меродавни универзитети, академии, школи и институции во западниот свет, значи во западниот каде што не се гледа на пол, не во Авганистан, доминираат мажи. Во Нобелова доминираат мажи. Дури и шаховските лиги се машки и женски, шах ќе кажеш не е работа на мускул. Што одлучија да прават жените со либерализација-ороспијашење, комунизам, ебавање со секој втор, мулти-култи ајмо сви да се волимо и да се ебеме со гнаси муслимански. Дури и на форумов сите асални теми и дискусии се водени вечином од мажи. Не знам што не ти е јасно.

Еве на пример јас во прво оделение сфатив дека сум дрво фудбал. Тоа беше национална трагедија, во време кога сите машки играат тоа ти да немаш појма. И тоа ми траеше до негде 3то кога сфатив-добро дрво си фудбал, па фатив да играм баскет каде бев нешто подобар. Не ви фаќа црпката, дај помирете се со тоа, нема ништо страшно тука, едноставно сте подобри на други полиња. Убаво рече детево абе со една да направиш муабет нешто геополитика, физика, економија, информатичка технологија, филозофија, литература а да не е Коелјо или 50 нијанси на сиво, абе било што да не е козметика, кој со кого се изебала, и кај ќе се сунча на одмор во Хургада а не може Египет да го најде на мапа животот да и зависи од тоа. Не знае ни дали е север или југ. А нема ни никаква волја да научи и прошири знаење.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Кажи Ставренце, што е смешно?
Ене, допишав. Никаква промена во легислатива, никаков закон не може да натера некого да ја смени својата природа. Исфрли ја природата низ врата, ќе ти се врати низ прозор.

Мажите и жените имаат од природата и еволуцијата предодредени улоги, џабе се кастрира лавот на шведското знаме.[DOUBLEPOST=1421019885][/DOUBLEPOST]
На страна рамноправноста. Еве на пример јас сакам да станам научник, а моите постојано ми вршат притисок да раѓам деца. :(
:pos: Значи, не стана научник затоа што те терале да раѓаш деца?


Ти да сакаше да станеш научник, ќе станеше научник. Знаеш каква страст спрема науката имал Тесла?

Таква страст жена може да покаже во животот само спрема еден објект.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.804
Поени од реакции
24.754
И јас сум учен на многу работи па некои не сум ги прифатил, 21 век е имаш интернет имаш се, на што го посветуваш времето-на каталозите од Авон и попустите во Манго. Во сите меродавни универзитети, академии, школи и институции во западниот свет, значи во западниот каде што не се гледа на пол, не во Авганистан, доминираат мажи. Во Нобелова доминираат мажи. Дури и шаховските лиги се машки и женски, шах ќе кажеш не е работа на мускул. Што одлучија да прават жените со либерализација-ороспијашење, комунизам, ебавање со секој втор, мулти-култи ајмо сви да се волимо и да се ебеме со гнаси муслимански. Дури и на форумов сите асални теми и дискусии се водени вечином од мажи. Не знам што не ти е јасно.

Еве на пример јас во прво оделение сфатив дека сум дрво фудбал. Тоа беше национална трагедија, во време кога сите машки играат тоа ти да немаш појма. И тоа ми траеше до негде 3то кога сфатив-добро дрво си фудбал, па фатив да играм баскет каде бев нешто подобар. Не ви фаќа црпката, дај помирете се со тоа, нема ништо страшно тука, едноставно сте подобри на други полиња. Убаво рече детево абе со една да направиш муабет нешто геополитика, физика, економија, информатичка технологија, филозофија, литература а да не е Коелјо или 50 нијанси на сиво, абе било што да не е козметика, кој со кого се изебала, и кај ќе се сунча на одмор во Хургада а не може Египет да го најде на мапа животот да и зависи од тоа. Не знае ни дали е север или југ. А нема ни никаква волја да научи и прошири знаење.
Затоа што така се задоени бе Суси. Светот ќе беше подобро место сите да ги отфрлеа догмите од главата и да размислуваа самокритички, ама не е така. Мажи или жени, не можеш ти да очекуваш туку така некој да отфрли нешто кое постои со векови наназад. Ова зборуваме за оние жени кои ти ги посочуваш како пример. Не знам во какви средини се движите и со какви бљувотини се познавате, јас изгледа познавам друг калибар на жени.

Впрочем, феминизмот е политичко движење, начин да ги активира жените во уште едно „машко“ поле и да ги поттикне да вмешаат прсти и во останатите.

Мене стварно не ми е јасно зошто го тупам на темава. Јас проблем со дискриминација на полова основа немам. Ќе му го пукнам носот и проблемот е решен.[DOUBLEPOST=1421020848][/DOUBLEPOST]
:pos: Значи, не стана научник затоа што те терале да раѓаш деца?


Ти да сакаше да станеш научник, ќе станеше научник. Знаеш каква страст спрема науката имал Тесла?

Таква страст жена може да покаже во животот само спрема еден објект.
Жената МОРА да роди, затоа што тоа ѝ е обврска, и тоа пожелно е да роди во раните 20ти, затоа што подоцна има поголеми шанси да има отежнат пораѓај и компликации. Муабетот со стара родилка. :icon_lol:

Поентата ми беше дека низ историјата, па и денес, бројот на жени интелектуалки е помал за разлика од мажите баш поради ова што го пишав погоре.
Притисокот е присутен затоа што „така треба да биде“, а дали повеќето ќе потклекнат на него или не е друг муабет.
 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.845
Поени од реакции
23.489
Затоа што така се задоени бе Суси. Светот ќе беше подобро место сите да ги отфрлеа догмите од главата и да размислуваа самокритички, ама не е така. Мажи или жени, не можеш ти да очекуваш туку така некој да отфрли нешто кое постои со векови наназад. Ова зборуваме за оние жени кои ти ги посочуваш како пример. Не знам во какви средини се движите и со какви бљувотини се познавате, јас изгледа познавам друг калибар на жени.

Впрочем, феминизмот е политичко движење, начин да ги активира жените во уште едно „машко“ поле и да ги поттикне да вмешаат прсти и во останатите.

Мене стварно не ми е јасно зошто го тупам на темава. Јас проблем со дискриминација на полова основа немам. Ќе му го пукнам носот и проблемот е решен.
Задоен како термин може да се употребува и да се толерира до одредена возраст. После одредена возраст едноставно си глуп. Замисли цела западна цивилзација да продолжуваше по паметот и традицијата од нивните родители и претци. Како што е сега тоа од централна Турција до Индија. Какво е тоа самокритичко размислување па ти побогу си анрахист, тука завршува сета дискусија за догми и самокритичко размислување. Види ок е, знаеш како рекол Черчил или некои други викаат дека тоа бил францускиот државник Жорж Клемансо-Ако не си либерал на 20 ти немаш срце, ако не си конзервативец на 40 ти немаш мозок. Едноставно може овој јаз се должи на тоа што јас немам срце, а ти, ти немаш 40 години.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Жената МОРА да роди, затоа што тоа ѝ е обврска, и тоа пожелно е да роди во раните 20ти, затоа што подоцна има поголеми шанси да има отежнат пораѓај и компликации. Муабетот со стара родилка. :icon_lol:

Поентата ми беше дека низ историјата, па и денес, бројот на жени интелектуалки е помал за разлика од мажите баш поради ова што го пишав погоре.
Притисокот е присутен затоа што „така треба да биде“, а дали повеќето ќе потклекнат на него или не е друг муабет.
Не мора така да биде, така е. Жена интелектуалка е contradictio in adjecto, тркалезен квадрат. Жените се бескрајно глупи со тупењето за феминизмот. Има многу поедноставен начин да бидат среќни. Бидете паметни во младоста, не изигрувајте канти за напуцавање, најдете си некој што ќе ве сака и ќе се грижи за вас, родете му деца.

Ти гарантирам дека таква жена е милион пати посреќна од феминистка на која и смета дека на знамето на Шведска лавот имал такво. Денешниот феминизам е карикатура, лоша шега на сите нормални вредности.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.804
Поени од реакции
24.754
Задоен како термин може да се употребува и да се толерира до одредена возраст. После одредена возраст едноставно си глуп. Замисли цела западна цивилзација да продолжуваше по паметот и традицијата од нивните родители и претци. Како што е сега тоа од централна Турција до Индија. Какво е тоа самокритичко размислување па ти побогу си анрахист, тука завршува сета дискусија за догми и самокритичко размислување. Види ок е, знаеш како рекол Черчил или некои други викаат дека тоа бил францускиот државник Жорж Клемансо-Ако не си либерал на 20 ти немаш срце, ако не си конзервативец на 40 ти немаш мозок. Едноставно може овој јаз се должи на тоа што јас немам срце, а ти, ти немаш 40 години.
Истиов муабет го верглаш веќе со години, ti si glup anarhist, jas sum pameten rasist i seksist... У реду е, сфативме што сакаш да кажеш.
Silly me, се надевав на нешто ново. :D

Имам обврски утре, лека ви ноќ!
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Кога побуната е внатрешна секоја феминистка знае дека индивидуалната правда, цел во животот и нивото на личен успех е неотуѓиво право на секој поединец да живее во својата заблуда.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
А зашто повеќе се сакаат низ цел свет машки деца а не женски и зашто во Индија и земјите слични на неа тоа е најмногу изразено?
Аман со таа Индија.
Зошто кај нас е така?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Па тоа и ми беше поентата. Не можеш да докажеш. Зошто да ти верувам? Можеби лажеш, а можеби тоа се исклучоци и не се однесува на целата популација. Ако феминистките без докази им се дава тоа што бараат, каде е тука рамноправноста? Во почетокот на 20ти век жените имаа очигледни докази дека не се рамноправни со мажите и си се изборија за тие права релативно брзо. Џабе цело време ја спомнувате теоријата за феминизам кога во пракса не е така. Исто и комунизмот на хартија е добра работа, ама видовме во пракса како испадна. Наместо денес феминисткиве да го насочат трудот кон нешто продуктивно, они крекаат за глупости. Како ова на пример http://nypost.com/2014/11/17/the-outrage-machine-insande-ado-about-sexist-shirt/ , а еве мало резиме за човекот. Involved in authoring 70 scientific papers — focusing, in the word of NASA’s website, “on energetic particle dynamics in near-Earth space and in the interaction of the Sun’s solar wind with the Earth’s magnetic field”. Е од толку што не можете да докажете што се случува во светот, за ова сте се фатиле бидејќи ете, може да се докаже :icon_lol:. И ко за крај една аналогија ќе постирам

Прегледај го приврзокот 111535

Мислам дека знаеш кој дел се однесува за феминистките :kafence:
Чек, чек, чек.
Јас не бранам никакви феминисти, антифашисти, геј парадисти и остало во маубетов.
Ниту одам да преговарам за некакви права - на крајот, пак се враќаме дека очигледно не читаш што пишувам.
Во Македонија повеќе нема потреба да се бараат женски права, зошто нема законска дискриминација според пол, туку човечки права, но тоа е друга тема.
Озбилно мислиш дека воспитувањето на децата е нешто што се прави во рамки на некакви закони? Се додека нема психичко и физичко насилство, законот не се замара со тоа што правиш дома, и така треба да биде. Воспитувањето е нешто за што не ми треба ти да ми веруваш, туку да размислиш во кој правец би ги воспитувал своите женски деца.[DOUBLEPOST=1421026820][/DOUBLEPOST]
Јас имам пријател на чии што родители им се има случено сосема спротивното од оваа другаркава твоја во Тетово.

Неговиот татко и неговиот вујко - брат на татко му - ги чуваа нивните родители како очи во глава, под нивни заеднички покрив, додека сестрата на овие два брата многу ретко доаѓала да си ги види сопствените родители, но на крајот, таа го наследила семејниот имот, а браќава си останале со сметките за погребите и ништо друго.

Очигледно логиката на бабата и дедото била:

" Синовите си имаат своја куќа, а ќеркава можеби ќе ја напушти мажот во иднина, па ќе се разведат и ќе остане без покрив над глава, па затоа на нејзе ќе и го оставиме имотот во наследство, за да биде осигурана. "

Но дури и да се разведела ќерката, сепак има право на половина од имотот стекнат со сопругот за време на бракот, ама очигледно бабата и дедото не го земале тоа во предвид, па затоа одлучиле да играат на сигурно, иако биле свесни дека ги оставаат двата сина со сопруги и со деца без никакво наследство. Па тие нека му ја мислат, мажи се, ќе издржат. А што се издржаа и низ што се поминаа изминативе 20 и повеќе години, да не почнам да раскажувам.

Не се сите семејства исти и сите твои критики за начинот на кој функционираат семејствата се резултат на еден фактор - домашното воспитување.

Ги има секакви луѓе на светов, и паметни и будали, и сигурни и наивни, без разлика дали се мажи или жени.

Ехеее, кога ќе се потсетам какви се пачаври ми биле симпатии за време на средношколските денови, ги гледам во алманахот и пукам од смеа. Извини и немој да се навредиш од овој израз - пачаври - бидејќи си женско, секако дека не мислам на тебе, но какви се пачаври испаднаа, добар дел од нив се испомажија за да си имаат покрив над глава врз грбот на сопругот, а за сопрузи зедоа претежно мажи кои се 5, 10, можеби и повеќе години постари од нив. Нив не ги интересира да бидат самосвесни и независни туку напротив, ги интересира да зависат од некого, се додека им останува да си ги прчат по дома чистејќи го и одржувајќи го домот, што за нив повеќе е хоби отколку обврска на домаќинка.

За волја на вистината, морам да спомнам дека и добар дел од нив се омажија со мажи на нивна возраст и испаднаа вистински дами, бидејќи всушност уживаат во своите семејни обврски, додека истовремено успеваат да најдат некаква работа - во локална продавница или спортска кладилница, не е некоја престижна работа, но сепак успеваат да заработат нешто и да поминат време со децата и семејството, додека и мажите работат, се разбира. Ги има и такви кои успеаа да најдат работа по нивна струка, но за жал, таквите на прсти можам да ги избројам, исто како што на прсти можам да ги избројам и тие жени кои испаднаа вистински дами, а не пачаври.

Се е прашање на домашно воспитување и речиси никогаш не е прашање на намерна дискриминација.
Да де, и јас истото го зборувам.
Само што објасни ти на родителите дека на ќерката ТРЕБА ДА И УКАЖАТ дека нејзиниот живот вреди повеќе од тањири миење, и чекање некој друг да ти даде пари за улошки. Баш спротивното, ќерките ГИ УЧАТ да бидат нечија сопственост. Не затоа што им мислат лошо - апсолутно, туку зошто не знаат за подобро.[DOUBLEPOST=1421026880][/DOUBLEPOST]
Е ајде де зошто?
Бикоз заглавени во феудализам?
Ќе најде ќерката ,,ново,, семејство?
Некоја останата глупоштина?
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Чек, чек, чек.
Јас не бранам никакви феминисти, антифашисти, геј парадисти и остало во маубетов.
Ниту одам да преговарам за некакви права - на крајот, пак се враќаме дека очигледно не читаш што пишувам.
Во Македонија повеќе нема потреба да се бараат женски права, зошто нема законска дискриминација според пол, туку човечки права, но тоа е друга тема.
Озбилно мислиш дека воспитувањето на децата е нешто што се прави во рамки на некакви закони? Се додека нема психичко и физичко насилство, законот не се замара со тоа што правиш дома, и така треба да биде. Воспитувањето е нешто за што не ми треба ти да ми веруваш, туку да размислиш во кој правец би ги воспитувал своите женски деца.[DOUBLEPOST=1421026820][/DOUBLEPOST]

Да де, и јас истото го зборувам.
Само што објасни ти на родителите дека на ќерката ТРЕБА ДА И УКАЖАТ дека нејзиниот живот вреди повеќе од тањири миење, и чекање некој друг да ти даде пари за улошки. Баш спротивното, ќерките ГИ УЧАТ да бидат нечија сопственост. Не затоа што им мислат лошо - апсолутно, туку зошто не знаат за подобро.[DOUBLEPOST=1421026880][/DOUBLEPOST]
Бикоз заглавени во феудализам?
Ќе најде ќерката ,,ново,, семејство?
Некоја останата глупоштина?
Ама кој се причините за тоа? За да се изгради некој став потребни се искуства. Како луѓето дошле до тие ставови?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom