Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
nikoj da pomogne?mnogu raboti se iznacitav tuka i pak sum zbunet od kade da pocnam,tuka vo ambasada ili avtobus pa za sofija .ke moze li nekoj da mi ukaze na redosledot na procedurata i potrebnite dokumenti.do sega nemam dostaveno nikakvi dokumenti,znaci ke mi bide prv pat.blagodaram

Преку Софија е доста побрзо, но нека ти објасни некој подетално што средувал документи без посредник. Сега за прво одење во ДАБЧ се закажува онлајн и мислам дека се чека 6-8 месеци термин. Со првото одење се носи уверение лекарско и за неосудуваност, исто така нека ти бидат спремни и дополнителните документи на терминот во ДАБЧ да ги предадеш одма.

Би било добро првата страна од темава да се среди со сите податоци поврзани со постапката за започнување на гражданство , за да бидат луѓето поупатени и да не се поставуваат постојано истите прашања. Чисто предлог само.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
nikoj da pomogne?mnogu raboti se iznacitav tuka i pak sum zbunet od kade da pocnam,tuka vo ambasada ili avtobus pa za sofija .ke moze li nekoj da mi ukaze na redosledot na procedurata i potrebnite dokumenti.do sega nemam dostaveno nikakvi dokumenti,znaci ke mi bide prv pat.blagodaram
Преку Софија е доста побрзо, но нека ти објасни некој подетално што средувал документи без посредник. Сега за прво одење во ДАБЧ се закажува онлајн и мислам дека се чека 6-8 месеци термин. Со првото одење се носи уверение лекарско и за неосудуваност, исто така нека ти бидат спремни и дополнителните документи на терминот во ДАБЧ да ги предадеш одма.

Би било добро првата страна од темава да се среди со сите податоци поврзани со постапката за започнување на гражданство , за да бидат луѓето поупатени и да не се поставуваат постојано истите прашања. Чисто предлог само.
Зашто има големо чекање ако идеш преку софија бар за происход, реално прилицно сум убеден дека преку амбасада за тоа време 10 месеци ќе го добиеш происходот ако имаш дополнителни документи нормално. А после тоа ќе си продужиш преку софија зашто немаш толку мн чекање.
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
Dali nekoj znae koj i kako se pregleduvaat dok dostaveni za dopolnitelna proverka
Pa da se vrati brojceto na zadolzitelna procedura...
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Преку Софија е доста побрзо, но нека ти објасни некој подетално што средувал документи без посредник. Сега за прво одење во ДАБЧ се закажува онлајн и мислам дека се чека 6-8 месеци термин. Со првото одење се носи уверение лекарско и за неосудуваност, исто така нека ти бидат спремни и дополнителните документи на терминот во ДАБЧ да ги предадеш одма.

Би било добро првата страна од темава да се среди со сите податоци поврзани со постапката за започнување на гражданство , за да бидат луѓето поупатени и да не се поставуваат постојано истите прашања. Чисто предлог само.

fala,se slozuvam so vas ima dosta neupateni kako mene vo celata procedura za dobivanje grazdanstvo vo onie mali detali,pa zatoa barame pomos od poiskusnite vo ovaa rabota. na primer koi dokumenti najprvo se nosat,kade se preveduvaat,sto e toa proishod i sl.zatoa i se obrativ do forumot,a prethodno napisav deka imam dopolnitelni dokumenti od dedo mi na bugarski jazik pa mislev da prasam dali toa ke bide dovolno i dali tie originali se zaveruvaat na notar vo bg,zosto imam i drugi rodnini na koi bi im posluzile,pa ako nisto ne bide bar da ostanat kako spomen
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
едно нека ви биде јасно,секој што сака да почнува процедура за бг пасош нека си најде посредник и решен е проблемот. зошто сам ако почне ем не ја знае процедурата,ем ке се убие од тропање на погрешни врати,ем ке искине нерви,ем ке направи голем трошок,и што е најтрагично пак ке даде пари за посредник. му даваш пари на посредникот и се си брка он. чиста работа.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
едно нека ви биде јасно,секој што сака да почнува процедура за бг пасош нека си најде посредник и решен е проблемот. зошто сам ако почне ем не ја знае процедурата,ем ке се убие од тропање на погрешни врати,ем ке искине нерви,ем ке направи голем трошок,и што е најтрагично пак ке даде пари за посредник. му даваш пари на посредникот и се си брка он. чиста работа.
Па не би се сложил, поготово не ако си ја бркаш процедурата преку амбасадата во скопје. Јас до сега ништо преку посредник не направив и супер си поминав. Отидов си прашав убаво кои документи ми се потребни за постапката ми објасни тој што е на врата чекор по чекор, ми даде листа на преведувачи каде ќе треба да ги однесам документите потоа на адаптација и тоа беше се. Си ги извадив документите, ги однесов на адаптација си ги подадов во амбасада, поминав интервју во амбасада и сега чекам. Е да постапката ми идеше малку поспоро одколку за други кои иделе преку софија во тој период и веројатно ако не идев преку амбасада сега ќе имав некаков одговор ама неможе се да е совршено.
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
24
Еве го постот од кој јас видов дека може со прв братучед значи јас не го измислив ова туку девојкава вели дека поминала а сестра и сеуште не. Па би било добро ако го прочита мојов пост да каже што биднало со сестра и во меѓувреме дали се случило нешто ново.
поздрав до сите што имаат дилема.
nemoze so nikakvi bratucedi cickovcki vujkovski bla bla mora da imas dok od dedo baba pradedo itn za se da bide vo red i dajte veke ne sirete dezinformacii nemoze sea za sea i to e bla bla ajde da ne se nerviram :)[DOUBLEPOST=1420942075][/DOUBLEPOST]
Еве го постот од кој јас видов дека може со прв братучед значи јас не го измислив ова туку девојкава вели дека поминала а сестра и сеуште не. Па би било добро ако го прочита мојов пост да каже што биднало со сестра и во меѓувреме дали се случило нешто ново.
поздрав до сите што имаат дилема.
nemoze so nikakvi bratucedi cickovcki vujkovski bla bla mora da imas dok od dedo baba pradedo itn za se da bide vo red i dajte veke ne sirete dezinformacii nemoze sea za sea i to e bla bla ajde da ne se nerviram :)[DOUBLEPOST=1420942547][/DOUBLEPOST]
Se nadevam nekoj moze da pomogne. Vo vrska so dopolnitelni dokumenti...
Sestrata na dedo mi(preku koja se povrzuvam so moiate bugarski koreni) e so drugo prezime i vo posmrtnicata i go nema mominskoto prezime .. sega ne znam koj dokument treba da go izvadam za da dokazam deka se srodstvo so dedo mi?? Blagodaram :)
nemoze so sestra na dedoti ti da dokazuvas bg koreni treba dedoti da e za da dokazes abe dajte ne se gluipirajte veke.ako ne zemi od na baba ti na setra i maz cccccc idioti[DOUBLEPOST=1420942613][/DOUBLEPOST]
Se nadevam nekoj moze da pomogne. Vo vrska so dopolnitelni dokumenti...
Sestrata na dedo mi(preku koja se povrzuvam so moiate bugarski koreni) e so drugo prezime i vo posmrtnicata i go nema mominskoto prezime .. sega ne znam koj dokument treba da go izvadam za da dokazam deka se srodstvo so dedo mi?? Blagodaram :)
nemoze so sestra na dedoti ti da dokazuvas bg koreni treba dedoti da e za da dokazes abe dajte ne se gluipirajte veke.ako ne zemi od na baba ti na setra i maz
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
nemoze so nikakvi bratucedi cickovcki vujkovski bla bla mora da imas dok od dedo baba pradedo itn za se da bide vo red i dajte veke ne sirete dezinformacii nemoze sea za sea i to e bla bla ajde da ne se nerviram :)[DOUBLEPOST=1420942075][/DOUBLEPOST]
nemoze so nikakvi bratucedi cickovcki vujkovski bla bla mora da imas dok od dedo baba pradedo itn za se da bide vo red i dajte veke ne sirete dezinformacii nemoze sea za sea i to e bla bla ajde da ne se nerviram :)[DOUBLEPOST=1420942547][/DOUBLEPOST]
nemoze so sestra na dedoti ti da dokazuvas bg koreni treba dedoti da e za da dokazes abe dajte ne se gluipirajte veke.ako ne zemi od na baba ti na setra i maz cccccc idioti[DOUBLEPOST=1420942613][/DOUBLEPOST]
nemoze so sestra na dedoti ti da dokazuvas bg koreni treba dedoti da e za da dokazes abe dajte ne se gluipirajte veke.ako ne zemi od na baba ti na setra i maz
Симонче немој да се нервираш молимте. Луѓето можат да поднесат документи за происход па таму ќе одлучат дали може или не. Се работи за 50 евра и ќе го дознаат одговорот. Атвојата теза не држи затоа што луѓето нашле каков таков бугарски документ како во случајов што те изнервира од сестра на дедо му така да неможе таа да е бугарка а брат и да не е ако се од исти родител. Сепак се работи за документи од пред 70 -тина години не се наоѓа лесно такви документи.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
nemoze so sestra na dedoti ti da dokazuvas bg koreni treba dedoti da e za da dokazes abe dajte ne se gluipirajte veke.ako ne zemi od na baba ti na setra i maz
Од исти родители ако се, тоа доволно за да се докаже коренот, откако ќе се сврзат изводите. И повеќе од јасно дека во целава ситуација нема некое цврсто правило, може а и не мора да значи дека ќе помине. Убаво си пиша master2014 дека nervoza успеа да извади пасош со дополнителни со прв братучед, така да нека си пробаат луѓето, барем сега е лесно. На самиот старт ќе знаеш дали поминуваш, или добиваш происход или не.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Dali nekoj moze da mi kaze dali moze nesto da mi pomogne krstenica od prv bratuced na dedo mi? Sto mislite?
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Dali nekoj moze da mi kaze dali moze nesto da mi pomogne krstenica od prv bratuced na dedo mi? Sto mislite?
Smetam deka nikoj tocno ne znae da ti kaze ...eden moj prijatel dobi drzavjanstvo so pokana za svadba vo Bugarija...moe e da probas so se sto imas pa ako bide bide ako ne Boze moj,ionaka si se fatil na oroto nemas veke sto da izgubis.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
Imam dogovir od prodazba na nekoja niva od pradedo pisana na bugarski, mi rekoja da dojdam preku izvodi od maticno na rodeni i umreni e sega problemot e vo toa sto na izvodot od rodeni na dedomi pisuva tatko aleksandar a na posmrtnicata namesto Aleksandar pisuva Sandre dali bi bilo toa problem ili kako da dokazam deka se raboti za istata licnost
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Dali nekoj moze da mi kaze dali moze nesto da mi pomogne krstenica od prv bratuced na dedo mi? Sto mislite?
Jas isto taka odnesov izvod od raganje od bg egzarhija na prv bratuced na baba mi, ti treba izvodi ili umrenici od tatko na dedo ti i tatko na prviot negov bratuced,bidejki tie se braka neli, ili brat i sestra kako i da se pagaat prvi bratucedi, povrzi gi do tebe potoa prevedi gi na bg i zaveri gi vo ambasada i dostavi gi vo ministerstvoto
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom