Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Не знам што ти кажале во Министерство за правосудие ама по логика на нештата твојот дедо и баба се исто дедо и баба на твојот прв братучед. Мој совет, поврзи ги со изводи и предај ги документите. И самиот не знаеѓ со што лик си раговарал од правосудието. Може се јавила на телефон кафекуварката која нема врска од процедурата.
Normalno,ke probam,ne gubam nadez
 
C

cige

Гостин
На дедо ми крштеничето му е на бугарски јазик (од 1940 година), дали тоа е доволно за да извадам блгарско гражданство?
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
58
Поени од реакции
83
http://www.dnevnik.bg/analizi/2014/09/01/2372571_da_si_izvadish_bulgarski_pasport_e_detska_igra/
Ето ви една интересна статија за б'лгарските паспорти. Процедурата в'обште не е стриктна. И за б'лгарското потекло не сте зад'лжени да представјате некакви документи от баба, дедо и т.н. Достат'чно е да декларирате, че имате б'лгарско потекло в писмена декларација. Поне за македонците е така. За албанците от Македонија, които нема как практически да докажат б'лгарски произход, регистрират фирми в Б'лгарија.
Цитат:
Албанците от Македонија нјама как да докажат б'лгарски произход, ето зашто просто регистрират фирми в Б'лгарија. Това обикновено са фирми-папки, но в двугодишен срок благодарение на такава фирма всеки македонски албанец вече може да си извади т'ј с'блазнителнија б'лгарски паспорт. С други думи, појавила се е цјала нова група от "професионални б'лгари". За тази услуга посредническите агенции взимат нај-малко 3000 евро. На техните сајтове в интернет изрично е указано, че услугата се предлага "и за мјусјулмани".
 

ʞönig

Миле... ми текна!
Член од
29 декември 2014
Мислења
131
Поени од реакции
614
Па ти не потекнуваш од брачед ти туку од мајка татко дедо баба....
Пример, вујко ти (Македонец) зел Бугарка за жена и нивното дете - твој брачед има бугарско потекло но ти немаш врска со мајка му не е твоја фамилија
Ретки се случаите каде едниот родител е/бил бугарски граѓанин. Македонските граѓани стекнуваа бугарско државјанство врз основа на изјава за бугарско национално самосознание базирано на историски настани, и тук-там со по некој документ од периодот на бугарската администрација со вардарскиот дел на Македонија.
Значи зависно преку кој родител докажал бугарско потекло (а во 99% од случаите е преку двајцата /„и башта ми и мајка ми са блгари с блгарско национално сознание.. и так нататак“) докажувањето на бугарско потекло преку прв братучед треба да биде стандардна процедура.

Наскоро законот за гражданство ќе биде изменет во Народното собрание па ни ова нема да биде потребно.
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
zdravo forumasi,ke saka li nekoj da mi pomogne okolu nekoi nejasnotii okolu dobivanjeto bugarsko drzavljanstvo.od kade da pocnam?dali vo ambasada treba telefonski da zakazam ili licno?koi dokumenti treba da gi soberam i kako ide postapkata vo ambasada i ponatamu?dali ke treba nesto na notar da se zavede ili toa se pravi vo ambasada? na sekoe mislenje sum blagodaren. od dokumenti na poteklo imam od dedo mi zavrsil bugarska maska gimnazija vo skopje 1941 god kade se izjasnil kako bugarin i podanik bugarski e so originalen pecat od nivnoto ministerstvo( svidetelstvo na zrelosta) i imam isto taka original dokument deka zavrsil( skola za zapasni oficeri,taka pisuva) i deka po cin e feldfedel(ne znam sto znaci?) vo sofija vo 1943 g.povtoruvam deka dvata dokumenti se originali so takseni marki i pecati.dali toa nesto ke pomogne za drzavljanstvo?vi blagodaram
Fatfeball znaci desetar ako ne sum greska.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Jas mina so prv bratuced a sestra mi ceka so istio dokument samo so sea go vmetnav i mojot dokument taka da ne ti e loso da se obides ne gubes nisto.
Еве го постот од кој јас видов дека може со прв братучед значи јас не го измислив ова туку девојкава вели дека поминала а сестра и сеуште не. Па би било добро ако го прочита мојов пост да каже што биднало со сестра и во меѓувреме дали се случило нешто ново.
поздрав до сите што имаат дилема.
 
Последно уредено:

dummy

AaaaaaAaaaaaA
Член од
16 јуни 2009
Мислења
43
Поени од реакции
8
Se nadevam nekoj moze da pomogne. Vo vrska so dopolnitelni dokumenti...
Sestrata na dedo mi(preku koja se povrzuvam so moite bugarski koreni) e so drugo prezime i vo posmrtnicata i go nema mominskoto prezime .. sega ne znam koj dokument treba da go izvadam za da dokazam deka se srodstvo so dedo mi?? Blagodaram :)
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Еве го постот од кој јас видов дека може со прв братучед значи јас не го измислив ова туку девојкава вели дека поминала а сестра и сеуште не. Па би било добро ако го прочита мојов пост да каже што биднало со сестра и во меѓувреме дали се случило нешто ново.
поздрав до сите што имаат дилема.
Se nadevam nekoj moze da pomogne. Vo vrska so dopolnitelni dokumenti...
Sestrata na dedo mi(preku koja se povrzuvam so moite bugarski koreni) e so drugo prezime i vo posmrtnicata i go nema mominskoto prezime .. sega ne znam koj dokument treba da go izvadam za da dokazam deka se srodstvo so dedo mi?? Blagodaram :)
Па венчаница нормално таму ги имаш сите податоци и кој и се родители и кое и е моминско презиме.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
од разговор со упатени луѓе во проблематиката со бугарско државјанство,дознавм дека процедурата се затега уште повеќе,наместо да се олесни. се правеле фалс документи кои служеле за докаживање потекло. такви документи биле откриени во министерството за правосудие...
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Еве зошто мислам дека дополнителната проверка ќе продолжи и за предметите од 2014 година.
http://www.government.bg/fce/001/0211/files/doklad_inspectorat_DABCH.pdf ова е извештајот на инспекторите испратен до претседателот на 30,10,2014 год. со утврдените неправилности во ДАБЧ кои ги имало и во 2014 год.
Затоа мое мислење е сите оние кои имаат добиено происход пред овој датум доколку имаат исправни документи за блгарско потекло нека си ги достават со молба во правосудие пред да бидат вратени на дополнителна и да изгубат непотребно многу време. Сепак ова е мое мислење на вас останува што ќе направите . Јас секако за мене веднаш ќе ги доставам уште во понеделник.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4408018
 
Последно уредено:

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
nikoj da pomogne?mnogu raboti se iznacitav tuka i pak sum zbunet od kade da pocnam,tuka vo ambasada ili avtobus pa za sofija .ke moze li nekoj da mi ukaze na redosledot na procedurata i potrebnite dokumenti.do sega nemam dostaveno nikakvi dokumenti,znaci ke mi bide prv pat.blagodaram
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom