Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.392
Поени од реакции
5.259
Прво патетични се генерализирањата за муслиманите. 1 миљарда и 200 милијони ги ставате во еден ист кош со етикета - "Терористи"! Тоа не е логично ниту па човечно. Ако ве "здоболеа" неколку Facebook коментари од полуписмени албански и турски дечишта тогаш сетете се дека за ними сето ова е инстант дневна забава ама баш иста како оваа овде на форумов.
Друго ги гледам коментарине и се чудам на лицемерноста која Франција, Европа и УСА како Puppet master на врвот, ја покажуваат. Излага Франсоа Оланд и изјавува дека убистовото на терористите преставува победа за Франција и победа за целиот Западен Свет!!! Зарем губитокот на 12 + 1 + 4 = 17!!! невини франзуци претставува успех за државата? Треба да се засрамат и да настанат темелни промени во целиот разознавачки систем што дозволиле радикални струи да оперираат и да се организираат. А треба да се засрамат што не се способни да изменаџираат една заолжничка ситуација. Се виде што се деси во Австралија се виде и тука. Ќе те соблакаат до гола кожа и ќе те претресуваат 20мин на аеродором а вистинската опасност им вирее од нивните граѓани.
Погледнете малку во информациите кој лиферуваат во јавност и тоа како едниот од браќата во 2008 лежи затвор поради врбување лица за борба во Ирак. За истиот тој да биде на обука во Јемен, За истиот тој да биде на боиштата во Сирија и за ИСТИОТ ТОЈ да се врати и да шета слободно низ Париз со неговото радикално сваќање!
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
58 страни, и јас како и некои други се прашувам зошто дури 58 страно досега испишавме за овој настан.

Одоговорот е едноставен, не не погодува толку ако се случува во Сирија, Пакистан, Нигерија.

Но на европски континет, на нашиот континет, пред се се работи за страв, наш оправдан страв, сите ние со различни мислења и ставови тука, но заедничка основа ни е стравот, затоа што знаеме како се осеќаат француските граѓани во моментот, затоа што не демнат истите опасности, затоа што ако радикални исламисти го запалат Париз или Лондон во своето лудило, уште полесно после ќе падне и Скопје, затоа што делиме заеднички цивилизациски вредоности со французите, со вистинските французи, многу повеќе од што мислиме, затоа што ги имаме истите фанатици, кои ги следат истите „учители“ и „идеолози“ во истите џамии тука, во нашите градови.
Подобро кажано амин.
И јас се сложувам дека има хипокризија кога на пример за овој настан цел свет се шокира,а кога во Африка ќе напраат џихадистиве огромен масакар,помалце обрнуваме вниманите.Но сепак,ова е нешто што не засега нас и е логично да сме повеќе загрижени.Вака така,Западна Европа има средства а кај да е и желба да се реши од овие проблеми.На крај пак ке останеме ние,Балканците да го јадеме бедот.Реприза како со Османлиите,каде што бевме The Night's Watch,за Западњациве,а на наш грб ги трпевме Турските стапови.Да можат истиве овие,пак би не фрлиле во оган да си го спасат гзот.Затоа памет у глава на сите Балканци(барем словените),тргнете ги разликите на страна и застанете заедно против заедничкото зло,инаку отидовме курбан.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Затоа памет у глава на сите Балканци(барем словените),тргнете ги разликите на страна и застанете заедно против заедничкото зло,инаку отидовме курбан.
Единство неможеш да видиш во едно Балканско село, а не пак кај сите Балкански народи.
 
?

..........

Гостин
Ама не си ме следела изглеа цело време :D
Цело време викам дека во никој случај не оправдувам убиство заради критика или исмевање на религија и уште стојам на тоа.
И понапред кажав дека ваквите работи се решаваат преку судови.
Овој муабет повеќе ми беше за да кажам дека и христијаните исто како и муслиманите се осеќаат навредени кога некој ќе им исмејува сегмент од религијата. Разликата меѓу нас и овие каубојциве шо тепаат луѓе е степенот на образование. Ние знаеме дека е глупаво и ирационално дека заради цртеж да убиеш 12 луѓе, ама овие не се. Затоа треба да се работи на интегрирање на деловите во Африка што се пример без основни услови за живот во 21 век, во модерното општество. Ако ги образуваш луѓето, ако работиш на унапредување на општеството ги намалуваш шансите некој лесно да биде изманипулиран.
Терористите не се од Африка , туку се од Франција родени и израснати таму, образовани според француските образовни системи, зајакот лежи во религијата која ја застапуват, и тоа е аргумент против твоето тврдење дека не се доволно интегрирани...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.048
Поени од реакции
8.624


Eвропејката: Oва е ново!? Kaква работа е ова?
Муслиманката: Тоа е мојата религија!
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Единство неможеш да видиш во едно Балканско село, а не пак кај сите Балкански народи.
За жал,во право си.Тоа е тој менталитет овде.Но јас не предлагам братство и единствно,видовме како заврши тоа на крај.Барам соработка.Како Балканската Лига,кога ги избркале Турциве до Цариград.Или како многу од Германските народи,кои многу не се сакаат но кога ќе дојде до заедничка корист,тука се заедно.Ако можеа Грција,Бугарија,Црна Гора,Србија и Романија што реално пола не се трпат,да соработуваат за една цел,можеме и ние денес(секако минус сценариото од 2рата Балканска XD)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
За жал,во право си.Тоа е тој менталитет овде.Но јас не предлагам братство и единствно,видовме како заврши тоа на крај.Барам соработка.Како Балканската Лига,кога ги избркале Турциве до Цариград.Или како многу од Германските народи,кои многу не се сакаат но кога ќе дојде до заедничка корист,тука се заедно.Ако можеа Грција,Бугарија,Црна Гора,Србија и Романија што реално пола не се трпат,да соработуваат за една цел,можеме и ние денес(секако минус сценариото од 2рата Балканска XD)
А предлагаш крстоносна војна?
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
А предлагаш крстоносна војна?
Крстоносна војна беше,1вата Балканска војна?
Секако дека не.Нигде не спомнав војна,туку соработка.Каде што Балкансктие земји,особено оние со значителен број на брадести борци за права,да соработуваат околу нивно надгледување и секако нивно неутрализирање(ова го оставам на кој како сака да го интерпретира)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Еј кога ставате некој цртеж на француски јазик, барем дајте и превод, што ми значи сликата ако не разбирам што е напишано...
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Зашто треба да не боли кур што се дешава во Нигерија?
Бидејќи станува збор за невини цивили. Нехумано и ирационално е да ги игнорираш чисто бидејќи се муслимани.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Исто е неискрено да се правиш дека ти е гајле, ако навистина не ти е гајле.
Исто е егоцентрично и делумно навредливо кога некој тврди дека ги знае нашите мисли подобро од нас.
Да, гајле ми е. Пошто ми е гајле дали онаа мала стварчица наречена Човекови права им е достапна на сите. Така ми наложува свеста, сум пробал да се борам против неа.
Не, не можам да им помогнам на начин кој би направил било каква промена. Ги немам ресурсите, ни парични, ни суровински, ни човечки за да им помогнам.
Во тој контекст можам само да се нервирам и повремено да им кенкам и апелирам до тие што ги имаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom