PayPal (официјална тема)

Член од
30 јули 2010
Мислења
157
Поени од реакции
40
Дали сеуште стигаат парите ако преку Словенскиот акаунт или не, и дали може да се верификува со истата финта?
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.679
Поени од реакции
11.906
Sakas da kazes deka sega raboti so slovenskata finta ?
Ama pak so ova noviot zakon 35% ke ne skinat :)
А ти досега да не ја пријавуваше случајно заработувачката и плаќаше данок ?

Како си терал до сега, така ќе си тераш и од сега.

Е сега, дека ќе има законски пречки, тоа е друга работа.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Sakas da kazes deka sega raboti so slovenskata finta ?
Ama pak so ova noviot zakon 35% ke ne skinat :)
Имаат многу деца пробано со истата финта и чудно почна пак да работе
а за данок тие закон е после нова година значи гледај пред нова година да пуштиш пари а после нова година можиш на некој пензионер да префрлиш пари (баба дедо) помалце данок или ич немаше незнам точно како беше
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Znaci i jas da prasham. Inicirav kartichka od Tutunska banka, pa molam za sovet dali i kako da ja povrzam na Slovenskiot pay pal, za da mozham eventualno i da primam a ne samo prakjam pari? Nekoj so skoreshno vakvo iskustvo? Blagodaram mnogu! problemot e, vekje napraviv profil na Makedonskiot pay pal, no ne sum ja registrirala ushte ovaa kartichka. I iskeno da vi kazham mi se smachi od ovie limiti nishto kako shto treba ne funkcionira :(
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Ми треба нешто ситно на PayPal за порачување од eBay. Ако има некој $-чиња за размена нека пише во ПП.:)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.679
Поени од реакции
11.906
Znaci i jas da prasham. Inicirav kartichka od Tutunska banka, pa molam za sovet dali i kako da ja povrzam na Slovenskiot pay pal, za da mozham eventualno i da primam a ne samo prakjam pari? Nekoj so skoreshno vakvo iskustvo? Blagodaram mnogu! problemot e, vekje napraviv profil na Makedonskiot pay pal, no ne sum ja registrirala ushte ovaa kartichka. I iskeno da vi kazham mi se smachi od ovie limiti nishto kako shto treba ne funkcionira :(
Еве ти го линкот за пристапување до словенечкиот PayPal.

https://www.paypal.com/si/

Кликнуваш Sign Up во горниот десен агол на страницата, а потоа на страницата Sign up with PayPal кликнуваш Get Started од лево кај PayPal for you, тоа другото Get Started од десно кај PayPal for business е за фирми.

Пред да кликнеш на Get Started од лево кај PayPal for you, провери убаво дали под Your country or region е одбрана Slovenia, доколку не е одбрана, тогаш рачно одбери ја од листата и кликни Get Started од лево кај PayPal for you.

Потоа внесуваш вистинско име и презиме на кои гласи картичката која планираш да ја користиш, а останатите податоци не мораат да бидат точни, иако можеш да ги внесеш твојата вистинска адреса и останати податоци, а особено мораш да внесеш твој вистински телефонски број на мобилен телефон.

Откако ќе го регистрираш словенечкиот PayPal account, а понатаму постапката за додавање на картичка и нејзино верификување е иста како и кај македонскиот PayPal.

Е сега, дали ќе ти ја прифати картичката или ќе ја препознае како македонска картичка, тоа е веќе друга приказна.
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
samo sakam da izvestam deka ne mi napravi problem slovenechkiot pay pal za makedonskata NLB kartica , ja prifati i mi refundirashe pari na istata po kodot. Dali ova znaci deka oficijalno imam dvonasocen pay pal, ili mora da se proveri pri transakcija? Imao ne mi se veruva! Se nadevam deka upali fintata!! I toa blagodaenie na Dekster26 i negovite nesebichni objasnuvanja.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
После колку време клиентот може да направи рефунд или откажување на трансакцијата?
Мислам дека беше во рок од еден месец, дали истото важи и за плаќањето со еCheck на ПејПал?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.679
Поени од реакции
11.906
samo sakam da izvestam deka ne mi napravi problem slovenechkiot pay pal za makedonskata NLB kartica , ja prifati i mi refundirashe pari na istata po kodot. Dali ova znaci deka oficijalno imam dvonasocen pay pal, ili mora da se proveri pri transakcija? Imao ne mi se veruva! Se nadevam deka upali fintata!! I toa blagodaenie na Dekster26 i negovite nesebichni objasnuvanja.
Ќе дознаеш дали финтата упалила кога ќе ја направиш првата трансакција.

Доколку треба да примиш пари, кажи им да не ти пратат некоја голема сума, нека ти пратат 50 долари или 50 евра, да речеме.

Откако ќе пристигнат парите на твојата PayPal сметка, пробај да ги префрлиш од твојата PayPal сметка на твојата картичка - а со тоа и на твојата трансакциска сметка во НЛБ Тутунска Банка.

Доколку ја изврши трансакцијата и ги префрли парите, тогаш значи финтата упалила.

Но мораш да бидеш внимателна кога примаш пари, бидејќи има граница од 2000 евра годишно, што значи дека ако во наредниве 12 месеца примиш над 2000 евра, словенечкиот PayPal ќе ти ја блокира сметката и ќе бара да испратиш дигитална фотокопија од лична карта или пасош преку Интернет за да докажеш дека си граѓанин на Словенија.

Има поназад на темава дополнителна дискусија за ова околу ограничувањето на максималниот број на финансиски средства кои можеш да ги примаш на твојата PayPal сметка пред словенечкиот PayPal да ти побара дигитална фотокопија од лична карта или пасош преку Интернет.

http://forum.kajgana.com/threads/paypal-официјална-тема.20572/page-135

А доколку планираш да купуваш преку словенечкиот PayPal, не мораш да ставаш пари на твојата PayPal сметка. Доволно е да ставиш пари на твојата трансакциска сметка во НЛБ Тутунска Банка - во денарска противвредност, се разбира - па кога ќе ја направиш нарачката преку Интернет, словенечкиот PayPal автоматски ќе ја повлече потребната сума на пари од твојата трансакциска сметка во НЛБ Тутунска Банка.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
samo sakam da izvestam deka ne mi napravi problem slovenechkiot pay pal za makedonskata NLB kartica , ja prifati i mi refundirashe pari na istata po kodot. Dali ova znaci deka oficijalno imam dvonasocen pay pal, ili mora da se proveri pri transakcija? Imao ne mi se veruva! Se nadevam deka upali fintata!! I toa blagodaenie na Dekster26 i negovite nesebichni objasnuvanja.
Не си морал толкава процедура.
Ако претходно си имал словенечки пејпал со нова Македонска картичка на исти меил и пасворд си можел да регистрираш па ќе си можел да испраќаш,плаќаш,продаваш и се што ти душа сака.[DOUBLEPOST=1420741726][/DOUBLEPOST]
После колку време клиентот може да направи рефунд или откажување на трансакцијата?
Мислам дека беше во рок од еден месец, дали истото важи и за плаќањето со еCheck на ПејПал?
Краен рок е 45 дена по направената трансакција
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
29
Поени од реакции
8
Имаат многу деца пробано со истата финта и чудно почна пак да работе
а за данок тие закон е после нова година значи гледај пред нова година да пуштиш пари а после нова година можиш на некој пензионер да префрлиш пари (баба дедо) помалце данок или ич немаше незнам точно како беше
A zosto pak prorabote znaes ? :) mn lesen e odgovorot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom