Самосвесна и независна = феминистка?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Ај сеа и ти.

Што подразбираш под „независна“? Финансиски? Има, секако, секоја жена што е вработена и живее од својот џеб. Емотивно? Да, секоја што е сингл/невљубена. Општествено? Не, погоре Сатори објасни, во таа смисла сите сме меѓусебно зависни. Автокефална? Прави и` се много мерак у авто? :icon_lol:
Што подразбираме под независна?
Тоа требаше да го дефинира авторот на темата, а не ние. Вака, бидејќи ни докажа дека повеќето жени се (или биле) независни (финансиски или емотивно) и ако го погледнеме насловот на темата - испаѓа дека сите жени се (или биле) феминистки.

Чунки, темата не е за тоа дали има независни жени (зошто има) и дали сите жени се феминистки. Туку очигледно, авторката бара дефиниција за „феминизам“. Џанам, феминистка не е секоја независна и самосвесна жена, туку жена која пропагира дека секоја феминистка е самосвесна и независна. Баш како Ајанта :)

А сега, имаме ли дефиниција за феминистка?
Мислам, нешто друго, освен тоа дека не се депилира... :)))
Самосвесна, независна и жена што знае колку вреди, како што и претходно заклучивме, се крајно релативни карактеристики, што не е лесно да се одредат, препознаат, дефинираат и проценат.
Точно. Баш поради тоа, феминистичкото движење и пропаганда се заснова на фиктивни и лажни карактеристики, со кои може да се манипулира до бескрај. И уште нешто. Мене сеуште не ми е јасно како тоа „феминистките“ бараат рамноправност на половите, а во одредени ситуации први знаат да кажат "чекај, жените имаат предност", или "ај ти, јас сум жена"? :)

Има независни жени, ама да не се залажуваме - тие се далеку помалобројни од мажите.
Ајде малку искрен муабет. Жените најчесто се „пробиваат“ на грбот (или на пенисот) на нивните работодавци, познаници, влијателни луѓе, мажи. Можеби на тој начин ќе ја обезбедат својата „независност“ или егзистенција, ама они си знаат како ја стекнале :)
 

Ladies'_Man

Страхотен пич
Член од
31 декември 2008
Мислења
156
Поени од реакции
12
Не,феминистка е онаа која оди против шовинистите(исправните).
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Има независни жени, ама да не се залажуваме - тие се далеку помалобројни од мажите.
Ајде малку искрен муабет. Жените најчесто се „пробиваат“ на грбот (или на пенисот) на нивните работодавци, познаници, влијателни луѓе, мажи. Можеби на тој начин ќе ја обезбедат својата „независност“ или егзистенција, ама они си знаат како ја стекнале :)
Да,има жени кој ја стекнуваат својата независност преку пенисот или грбот на партнерот.Но од моето работно искуство досега,повеќе видов мажи кој го целуваат долниот на шефот.Бидејќи немаа афинитети кон машки пол,им дозволуваа да им го чешкаат рано наутро.Ако не им беше до будење,редовно им ги фрлаа клучевите од кола да ја исперат,да не го губат за џабе „работниот ден“ кој им поминува спиејќи на тастатура.Освен овој вид на независни момци,другиот вид што се шлепа на гработ на тате е далеку позастапен во нашава земја,за нив треба цела тема да отворам.
Ајде малку искрен муабет:)Независни жени има многу во земјава кој цврсто стојат на нозе,сами си го заработуваат лебот и не чекаат од никого амин.Има и мажи,кој од 18 години си го вадат лебот.Но сепак,етикетата феминистка се лепи многу побрзо на жена која ја отвара устата за да каже нешто,одколку на жена која не ја користи воопшто (во оваа насока ја сватив темата:smir:)
 
Член од
21 јануари 2014
Мислења
210
Поени од реакции
444
Феминизмот не е шовинизам.
Феминизмот е залагање за полова еднаквост.
Постои женски шовинизам и машки шовинизам што нема врска со феминизмот.

Феминистките се обично гледани како шовинистки затоа што има жени кои погрешно го сфаќаат тоа гледање и ги тролаат мажите а се нарекуваат феминистки.
Јас сум феминист. И секој човек треба да е феминист посебно жена.
Од кога се познавам сум жена, би било глупаво да не сум на своја страна.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Самосвеста и независна е карактеристика на жена застаната на свои нозе. Доколку се бори за своите права може да се дефинира како феминист
Замене дефиниција за феминизам е
Сфатив дека едно колбавче не е најголема цел или успех. Може да се замени. Откако бев доста пати повредена сфатив дека најбитна сум си јас и се друго е релативно. Кога се сведе се на секс и егоизам. Најголем ризик ми е вложување во партнер. Извините знам ама да се има вагина и сопствено мислење е моќна комбинација. ;)
И покрај се искрено
Ги сакам машките не ги мразам немам такви емоции спрема нив. Меѓутоа "me myself and I"
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Феминизмот не е шовинизам.
Феминизмот е залагање за полова еднаквост.
Постои женски шовинизам и машки шовинизам што нема врска со феминизмот.

Феминистките се обично гледани како шовинистки затоа што има жени кои погрешно го сфаќаат тоа гледање и ги тролаат мажите а се нарекуваат феминистки.
Јас сум феминист. И секој човек треба да е феминист посебно жена.
Од кога се познавам сум жена, би било глупаво да не сум на своја страна.
Dali smetas deka nema polova ednakvost vo MK pa treba da se boris za nea?
 
Член од
21 јануари 2014
Мислења
210
Поени од реакции
444
Нема полова еднаквост никаде на светов остај законите.
И не се борам само споделувам мислење зашто и да би се борела не би сменила ништо.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Нема полова еднаквост никаде на светов остај законите.
И не се борам само споделувам мислење зашто и да би се борела не би сменила ништо.
So ti e do sega zabraneto za toa so si zensko,objasni mi bas me interesirat?Dali ti zabranile da odis na fakultet ili ne te pustile da vlezis vo kafic poradi toa so si zensko?
 
Член од
21 јануари 2014
Мислења
210
Поени од реакции
444
Не зборувам за забранети нешта затоа ти реков остави го законот. Гледај ја реалната слика. И имам погоре објаснето, ме мрзи.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Не зборувам за забранети нешта затоа ти реков остави го законот. Гледај ја реалната слика. И имам погоре објаснето, ме мрзи.
Jas ja gledam realnata slika,zatoa i te prasav so ti e zabraneto kako zensko,znaci zakonot ne ti zabranuva nisto. Moite i tvoite prava i obvrski se ednakvi nezavisno od polot.Inace vo vrska so feminizmot ,definitivno e zenski sovinizam za toa nemam nikakov somnez!
 
Член од
21 јануари 2014
Мислења
210
Поени од реакции
444
Ти знаеш ли шо значи шовинизам?
Срцка шовинизам е омраза, одбивност кон спротивниот пол. Феминизам е борба за жените.
Знаеш ли ти што сега (кога сме еднакви по закон) значи борба за жените? Борба за да имаме еднакво право да донесуваме одлуки заедно а не мажот да го има главниот и последниот збор. Тоа не е дискриминација? Да, дискриминација е.
Што сум јас помалку од него за како ќе каже тој така да биде? Зошто жените се "убавите" а мажите се "паметните". Тоа не е дискриминација? Да, дискриминација е.
Дали сум јас паметна, дали сум убава, дали сум двете, дали сум ниедно... не зависи од тоа кој пол сум. Карактеристиките се тие.
Дали знаеш кои обврски ги имаат жените а кои мажите денес?
Жената треба да биде убава во секое време за својот маж, треба да го пегла, пере, средува. Треба да му се покорува !!!
Мажот треба да снабдува финансиски и го има главниот збор, тој е глава на фамилија и тој кажува како ќе биде.
Дали некој може да ми одговори зошто е тоа така а да нема трошка религија во одговорот? НЕ !!!

Ете тоа е феминизам злато мое. Јас сум феминист.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ти знаеш ли шо значи шовинизам?
Срцка шовинизам е омраза, одбивност кон спротивниот пол. Феминизам е борба за жените.
Знаеш ли ти што сега (кога сме еднакви по закон) значи борба за жените? Борба за да имаме еднакво право да донесуваме одлуки заедно а не мажот да го има главниот и последниот збор. Тоа не е дискриминација? Да, дискриминација е.
Што сум јас помалку од него за како ќе каже тој така да биде? Зошто жените се "убавите" а мажите се "паметните". Тоа не е дискриминација? Да, дискриминација е.
Дали сум јас паметна, дали сум убава, дали сум двете, дали сум ниедно... не зависи од тоа кој пол сум. Карактеристиките се тие.
Дали знаеш кои обврски ги имаат жените а кои мажите денес?
Жената треба да биде убава во секое време за својот маж, треба да го пегла, пере, средува. Треба да му се покорува !!!
Мажот треба да снабдува финансиски и го има главниот збор, тој е глава на фамилија и тој кажува како ќе биде.
Дали некој може да ми одговори зошто е тоа така а да нема трошка религија во одговорот? НЕ !!!

Ете тоа е феминизам злато мое. Јас сум феминист.
A koj rekol deka nema pametni zeni,jas znam mnogu pametni zeni samo interesna mi e idejata,da se boris za nesto so veke go imas dobieno,ama tvoj zivot,tvoj izbor bidi si feministka i ponatamu zlato moe!;)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.036
Поени од реакции
10.733
A koj rekol deka nema pametni zeni,jas znam mnogu pametni zeni samo interesna mi e idejata,da se boris za nesto so veke go imas dobieno,ama tvoj zivot,tvoj izbor bidi si feministka i ponatamu zlato moe!;)
знаеш бараат полова рамноправност само кај им одговра, штом нешто не им одговара одма се повикуваат на она ама јас сум женско
 

Kajgana Shop

На врв Bottom