Постење?

Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Јас ги знам Лејди....
Вака сега ова е според тоа јас како сум учена да постам(ми останало од баба ми)
Ако сакате да постите за причест*
Треба да јадете строго немасна храна(значи се што е од животинско потекло во кое се додава и зејтинот, кафето, лук, кромид, цигари)
Нема бакнување со маж, нема секс, и нечисти хорни мисли....
Душата треба скроз да си ја исчистите така се почнуваат постите прво духовното па после телесното...
Од храна можете да јадете зленчук сварен или печен со сол(без масло), леб, џем, овошје, леб.
Ако постите со малсо значи не за причест,
Можете да јадете и јадења зготвени или потпржени со малсо и салатите тука спаѓаат исто така и рибата, но се друго од животинско потекло се избегнува, можете да ги воведете во ваквиот пост и лукот и кромидот, исто така сите видови, овошје, зеленчук(тука спаѓа и зимницата, ајвар итн....)

И за крај еве еден рецепт*
Земете испечете риба, со малку масло, зачини и лук, со неа во комбинација додајте салата од копир со кромид(може и марула, зелена салата во неа да влезат многу убава и хранлива комбинација).:smir:
Кога имаш духовник,тој ќе ти каже како да постиш за причест и колку пати да се причестуваш.Немора да значи дека мора без зејтин.Зависи од благословот што ти е даден.Кога би било строго определено,болните не би можеле да се причестуваат(освен за Велигден,кога е определено како да се пости).Значи,не е за секого исто,бидејќи секој човек е различен.Некој може,а некој неможе да издржи без зејтин.За секој човек,различен лек.....:)
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Радост те молам само цитирај ми стих од Божјото слово во кој пишува дека се пости за празници и дека воопшто се јаде??? Те молам!
Исус постеше пред да биде искушуван во пустината од сатаната и не јадеше ништо. Не јадеше ни локум, ни посен бурек, ни па пиеше соино млеко....
Не ширете ерес.....се пости од различни причини, кога имаме духовна потреба од пост.....и каде во БИБЛИЈАТА постот е поврзан со ПРИЧЕСТА???? Исус фино лепо си вечераше со учениците пред да ја подели првата причест....никаде не пишува дека постел....Причеста и постот немаат никаква заедничка точка...РАЗУБЕДИ МЕ со стихови.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Јас ги знам Лејди....
Вака сега ова е според тоа јас како сум учена да постам(ми останало од баба ми)
Ако сакате да постите за причест*
Треба да јадете строго немасна храна(значи се што е од животинско потекло во кое се додава и зејтинот, кафето, лук, кромид, цигари)
Нема бакнување со маж, нема секс, и нечисти хорни мисли....
Душата треба скроз да си ја исчистите така се почнуваат постите прво духовното па после телесното...
Од храна можете да јадете зленчук сварен или печен со сол(без масло), леб, џем, овошје, леб.
Ако постите со малсо значи не за причест,
Можете да јадете и јадења зготвени или потпржени со малсо и салатите тука спаѓаат исто така и рибата, но се друго од животинско потекло се избегнува, можете да ги воведете во ваквиот пост и лукот и кромидот, исто така сите видови, овошје, зеленчук(тука спаѓа и зимницата, ајвар итн....)

И за крај еве еден рецепт*
Земете испечете риба, со малку масло, зачини и лук, со неа во комбинација додајте салата од копир со кромид(може и марула, зелена салата во неа да влезат многу убава и хранлива комбинација).:smir:
Не знам дали убаво разбрав, ама зошто во храната која што не треба да се јаде вклучени се лукот и кромидот? Или ја нешто недоразбрав ... :icon_conf За кафето и цигарите ок е, се сметаат за пороци или во крајна линија предизвикуваат задоволство, ама лукот и кромидот стварно не сум чула досега.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Радост те молам само цитирај ми стих од Божјото слово во кој пишува дека се пости за празници и дека воопшто се јаде??? Те молам!
Исус постеше пред да биде искушуван во пустината од сатаната и не јадеше ништо. Не јадеше ни локум, ни посен бурек, ни па пиеше соино млеко....
Не ширете ерес.....се пости од различни причини, кога имаме духовна потреба од пост.....и каде во БИБЛИЈАТА постот е поврзан со ПРИЧЕСТА???? Исус фино лепо си вечераше со учениците пред да ја подели првата причест....никаде не пишува дека постел....Причеста и постот немаат никаква заедничка точка...РАЗУБЕДИ МЕ со стихови.

Постојаното инстистирање на библиски записи кои ќе ги потврдат Светите тајни во православието, однекаде ми е веќе позната работа....????????...Од каде?....Хмммм...
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Не знам дали убаво разбрав, ама зошто во храната која што не треба да се јаде вклучени се лукот и кромидот? Или ја нешто недоразбрав ... :icon_conf За кафето и цигарите ок е, се сметаат за пороци или во крајна линија предизвикуваат задоволство, ама лукот и кромидот стварно не сум чула досега.

Затоа што мирисаат, а ако сакаш да се исчистиш според ова мене како што ми е кажано лук и кромид(зборувам ако се причестуваш) не треба да јадеш, затоа што ти ја замирисуваат душата, а во обично посетење со масло/зејтин можеш да јадеш(прочитај убаво ):smir:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Затоа што мирисаат, а ако сакаш да се исчистиш според ова мене како што ми е кажано лук и кромид(зборувам ако се причестуваш) не треба да јадеш, затоа што ти ја замирисуваат душата, а во обично посетење со масло/зејтин можеш да јадеш(прочитај убаво ):smir:
:pos2:Ептен глупост, од кај ви се само овие информции, сигурно од некој бајачк и гатачки:uvo:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Затоа што мирисаат, а ако сакаш да се исчистиш според ова мене како што ми е кажано лук и кромид(зборувам ако се причестуваш) не треба да јадеш, затоа што ти ја замирисуваат душата, а во обично посетење со масло/зејтин можеш да јадеш(прочитај убаво ):smir:
Фала за информацијата! :smir:
Прашував баш за постењето без масло, она за причестување.
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
:pos2:Ептен глупост, од кај ви се само овие информции, сигурно од некој бајачк и гатачки:uvo:

Оф топик/ Ти ептне паметен се најде па сите ние глупости тропаме..

Свештеник, отец, поп како сакаш наречиго тој ми го има кажано ова!
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Постојаното инстистирање на библиски записи кои ќе ги потврдат Светите тајни во православието, однекаде ми е веќе позната работа....????????...Од каде?....Хмммм...
Не знам од кај ти се познати, ама ако се нарекуваме Христови мислам дека единствено нешто спрема кое треба да се ориентираме и да ја штимаме верата е Божјиот Збор. Нема тука ништо чудно!!!АРГУМЕНТИРАЈ или МОЛЧИ!:toe:
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Не знам од кај ти се познати, ама ако се нарекуваме Христови мислам дека единствено нешто спрема кое треба да се ориентираме и да ја штимаме верата е Божјиот Збор. Нема тука ништо чудно!!!АРГУМЕНТИРАЈ или МОЛЧИ!:toe:
Ти си првата која кажува дека постот нема врска со причеста!Али,ај,за се има првпат...Оди до црква,распрашај се,ќе ти кажат.Незнам што да ти кажам,очигледно не си доволно информирана...Постот служи за очистување на душата.Ниедна душа која не е очистена,не пристапува кон Причеста,како Најсвето Нешто.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
108
Поени од реакции
3
Браќа мои, убав е постот.Човек духовно се смирува, се воздржува да не навредува и сл. тоа е целта на постот.Јадењето е најмала работа.Ти ако постиш а постојано се караш, се е залудно.За таквите кои што постат а постојано се карат апостол Павле вели подобро е таквите да јадат месо и да пијат вино отколку да постат(не знам точно кој беше цитатот- простете).
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Една идеја.Некој од овие што ги позваваат постите подобро, да изготви табела, или што сака, каде што ќе ни покаже по датуми на сите кои денови се посни, кои не, кога во постот може да се јаде риба, кога сирење, и слично.Оти има многу што сакаат да постат, а не го прават од незнаење.
Me интересираа кога се пости, а кога не.Значи отприлика знам што може, а што не да се јаде, но кога???
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Me интересираа кога се пости, а кога не.Значи отприлика знам што може, а што не да се јаде, но кога???
Се пости:
-еднодневни пости се:секоја среда и петок;на Водокрст(спроти Богојавление);Отсекување на главата на Св.Јован Крстител-11септември;Крстовден-27септември.
-повеќедневни:Велигденски;Божиќни;Петровденски;Богородични(датумите се менуваат)
-Е,сега,имаш недели кога се редовни,што значи дека среда и петок не се пости,а тоа се:од Божиќ до Водокрст;Седмица на митарот и фарисејот;Сирна седмица;Светла седмица;Духовденска седмица.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Не знам од кај ти се познати, ама ако се нарекуваме Христови мислам дека единствено нешто спрема кое треба да се ориентираме и да ја штимаме верата е Божјиот Збор. Нема тука ништо чудно!!!АРГУМЕНТИРАЈ или МОЛЧИ!:toe:

Во моите речсиси 1700 поста, има подоста аргументи, ај да не се преповторувам.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Ти си првата која кажува дека постот нема врска со причеста!Али,ај,за се има првпат...Оди до црква,распрашај се,ќе ти кажат.Незнам што да ти кажам,очигледно не си доволно информирана...Постот служи за очистување на душата.Ниедна душа која не е очистена,не пристапува кон Причеста,како Најсвето Нешто.
Radost te zamoliv so argumenti od Biblija!!!
Pricesta Nasiot Isus rece da ja pravime za Negovo sekavanje. Znaci, postot ne e na nieden nacin povrzan so Pricesta! Postot se pravi od najrazlicni pricini!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom