Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 декември 2014
Мислења
9
Поени од реакции
4
Drugarcina, jas cekam uste potpis za drzavjanstvoto, da ne imate nekoja informacija do koga ke potrae toa, pozdrav
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Молбата Ви е уважена.
Вашата преписка е вклјучена в Указ 166 от 2014 година.
после цели 2 години :cuc:
Прво да ти посакам среќа:) Па ако не ти е мака да ни кажеш како ти течеше процедурата,дали беше вратен на дополнителна проверка,што однесе од стари документи и слично.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Zavisi kakvi dokumenti si dostavil.Ako imas dostaveno stari dokumenti a seuste si na dopolnitelna proveri dali se dostaveni ili dostavi uste ednas.Mene mi se sluci toa. Posrednikot ne gi dostavil dokumentite taka da pred 1mesec dostaviv po vtor pat preku drug posrednik i statusot pred edna nedela mi se smena.
Aj ke te zamolam da mi kazes kako proveri dali ti se dostaveni dokumentite,zatoa sto i jas dolgo cekam za promena na statusot(na dopolnitelna sum od april)krajot na juli gi dostaviv preku posrednik i uste nisto nema,se javiv za da prasam dal se dostaveni mi rekoa deka oni nemozele takvi informacii da mi dadat.Pozz!!!
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Молбата Ви е уважена.
Вашата преписка е вклјучена в Указ 166 от 2014 година.
после цели 2 години :cuc:
со среќа[DOUBLEPOST=1419461579][/DOUBLEPOST]
Aj ke te zamolam da mi kazes kako proveri dali ti se dostaveni dokumentite,zatoa sto i jas dolgo cekam za promena na statusot(na dopolnitelna sum od april)krajot na juli gi dostaviv preku posrednik i uste nisto nema,se javiv za da prasam dal se dostaveni mi rekoa deka oni nemozele takvi informacii da mi dadat.Pozz!!!
Не проверив туку се обратив кај друг посредник и доставив по втор пат.Човекот ми кажа дека нема ништо доставено.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Со среќа нека ти е :)
фала :)
od 2012 si i ti drugar
2013 другар
Drugarcina, jas cekam uste potpis za drzavjanstvoto, da ne imate nekoja informacija do koga ke potrae toa, pozdrav
јас го чекав еве 1 месец и две недели цели да се смени од молбата ви е уважена од советот по граж...... во овај сега. Колку време ти го чекаш?
Прво да ти посакам среќа:) Па ако не ти е мака да ни кажеш како ти течеше процедурата,дали беше вратен на дополнителна проверка,што однесе од стари документи и слично.
фала да си здрав и жив, и во претходни постови мои некој можи има пратено некој не, не е битно уште еднаш ке појаснам. Цела процедура ја почнав декември 2012, за происход бев во јануари 2013та, фебруари 2013та бев да се закажам за интервју. На интервју бев јули 2013та, бројчето ми е 10000+-. Ноември првата недела беше бројчината наближаја можи на уште 150тина до мене вратени на проверка е сега благодарениe и на simpleman, со кој во мегувреме праев муабет, ми даде совет да поднесам документи предвреме дури не ме вратиле на проверка, кога веке ги имам. Одма зимав се слушнав со посредникот, ја наредивме работата да пратиме копии од државјанство бг од брат и татко мои, и извод од братми преведен и заврен на нотар.. По само една недела, како во понеделник ги внесе во минстерство документите, во средата наредна бројчето беше прифатено. Тоа беше некаде втора недела ноември. Од тогаш до сега го чекав да се потпише и бидна и тоа. Значи на проверка не бев врнат, а цела процедура од прво одење скоро нецели 2 години.
Со среќа нека ти е...Кога ги доби убавите вести?
денес, немав намера да го поревурав поке со оглед на тоа дека ги факаат празници, ваљда вчера вечер нешто се има сменато.
фала :)
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
со среќа[DOUBLEPOST=1419461579][/DOUBLEPOST]
Не проверив туку се обратив кај друг посредник и доставив по втор пат.Човекот ми кажа дека нема ништо доставено.
a kolku pari ti zema vtoriot posrednik i sto dokumenti dostavi preku vtoriot posreduvac?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
a kolku pari ti zema vtoriot posrednik i sto dokumenti dostavi preku vtoriot posreduvac?
Мене ми земаа околу 10 евра за да ги достава на документите, и плус по 200 денари за превод на секој извод, 15 евра за легализација и по 3 евра за заверка на бугарските документи на нотар.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
a kolku pari ti zema vtoriot posrednik i sto dokumenti dostavi preku vtoriot posreduvac?
Венчаница од БГ Егзархија среќа имав две една од прабаба ми една од прадедоми,бидејќи првата му ја дадов на посредникот што не ги доставил документите и неможам да го најдам.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Венчаница од БГ Егзархија среќа имав две една од прабаба ми една од прадедоми,бидејќи првата му ја дадов на посредникот што не ги доставил документите и неможам да го најдам.
Ужас колку се неодговорни некои посредници. Затоа не давајте оргинали, само копии заверени кај бугарски нотар.
 
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Венчаница од БГ Егзархија среќа имав две една од прабаба ми една од прадедоми,бидејќи првата му ја дадов на посредникот што не ги доставил документите и неможам да го најдам.
a jas go dadov origanolot no pred toa napraviv kopija ama ja zaveriv kaj nas(mkd notar)i sega kopijata ke mi zavrsi li nesto rabota so ogled deka nee zaverena kaj bg notar?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom