Моралната супериорност на атеизмот

Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Се сомневам дека ти е доволна: нема атеист кој нејќе „уште и уште„ од овој Свет.
Ќе треба да ми веруваш ;)

...а тоа не значи дека кажав нешто пофално за пасивноста.
Доволно ми е што ме прифаќаш.

...а таму ќе биде доцна за муабетење...
Без никаков страв го прифаќам ризикот, бидејќу сум исто толку сигурен како и ти дека животот ми е и ќе ми биде достоен за што и да следи, а доколку нема ништо после, тогаш сум поминал одличен живот и времето сум го искористил на најдобар можен начин.

Мојот избор е направен, а другите религии, колку и да се, не се во мојот интерес.
Апсолутно и искрено го почитувам товојот избор.

Во право е само Бог.
Религиите меѓусебно нема што да се договараат, туку си тераат по свое: не е можно да се сите истовремено во право.
Токму тоа што го кажуваш е семе на раздор. Тоа значи дека никогаш нема да можете да се обедините под една заедничка идеа освен преку асимилација.
Со самото тоа што не е можно истовремено сите да се во право, не е можно ниедна да е во право, бидејќи:

1. Или Бог не им се обратил директно на ниту една од нив и затоа има разлики бидејќи се замислени од човечка страна како политички систем за власт и контрола на народот;

2. Или Бог навистина им се обратил но не е способен до крај да биде разбран како што треба па настануваат несогласувања што значи дека не е семоќен нити сезнаен;

3. Или како што кај Исламот во Куранот пишува: Бог намерно ги остава разликите во религиите за верниците сами да увидат што е што па некои остануваат во заблуда а други ја сфаќаат вистината.... (слободен превод на неколку ајети но доколку треба ќе ги цитирам и точните ајети од куранот). Во овој случај Бог се сведува на некој си космички сеирџија кој чека да види што ќе направиме. Повторно не е баш во рамките на божјите совршени карактеристики.

4. А што е со сите останати луѓе на кои Бог не им се обратил во текот на историјата, па дури и денес? (По ова прашање Исламот има конкретен одговор, но доколку ова го прочитаат и Муслимани спремен сум и по тој став да дискутираме) А конкретно ме интересира ставот на Христијанството бидејќи до ден денес постојат луѓе и народи кои се родиле, живееле и умреле без појма да имаат кој бил Исус. За нив која им е судбината на онај свет?[DOUBLEPOST=1418608346][/DOUBLEPOST]
Nikade ne sum sretnal deka ateistite se po difolt i moralno superjorni,pa poveketo ljuge se ateisti pa sepak tonime vo nemoral kako nikogas do sega.
А за ова си апсолутно во право. Јас сум бесен на самите нас луѓето зошто после толку еони постоење се уште немаме два грама мозок да смислиме како да се сплотиме заедно и да живееме во мир и благосостојба.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ќе треба да ми веруваш ;)
.
„Жими мајка„...:icon_lol:[DOUBLEPOST=1418761093][/DOUBLEPOST]
Без никаков страв го прифаќам ризикот, бидејќу сум исто толку сигурен како и ти дека животот ми е и ќе ми биде достоен за што и да следи, а доколку нема ништо после, тогаш сум поминал одличен живот и времето сум го искористил на најдобар можен начин.
Дали е некој достоен или не е за „она„ кое ни следи по овој живот, одредува само Христос, праведниот Судија. Се‘ друго е замајување на самиот себе и на другите.[DOUBLEPOST=1418761627][/DOUBLEPOST]
1. Или Бог не им се обратил директно на ниту една од нив и затоа има разлики бидејќи се замислени од човечка страна како политички систем за власт и контрола на народот;

2. Или Бог навистина им се обратил но не е способен до крај да биде разбран како што треба па настануваат несогласувања што значи дека не е семоќен нити сезнаен;

3. Или како што кај Исламот во Куранот пишува: Бог намерно ги остава разликите во религиите за верниците сами да увидат што е што па некои остануваат во заблуда а други ја сфаќаат вистината.... (слободен превод на неколку ајети но доколку треба ќе ги цитирам и точните ајети од куранот). Во овој случај Бог се сведува на некој си космички сеирџија кој чека да види што ќе направиме. Повторно не е баш во рамките на божјите совршени карактеристики.

4. А што е со сите останати луѓе на кои Бог не им се обратил во текот на историјата, па дури и денес? (По ова прашање Исламот има конкретен одговор, но доколку ова го прочитаат и Муслимани спремен сум и по тој став да дискутираме) А конкретно ме интересира ставот на Христијанството бидејќи до ден денес постојат луѓе и народи кои се родиле, живееле и умреле без појма да имаат кој бил Исус. За нив која им е судбината на онај свет?
1. Кога Бог лично и личносно се обраќа, Неговата премудрост се разликува од овосветовната мудрост.
2. Бог се обратил и се обраќа: работата е дали сакам или нејќам да Го слушнам и послушам.
3. Тачно: некои, кои трагале и барале и кои нашле што/кого барале, тие се фатиле за вистината. Другите само лутаат низ мракот овосветовен.
4. Сите народи, минати, сегашни и идни, до кои евангелието Христово нема да стигне од некоја причина или причини, ќе бидат судени од истиот Бог, но не според евангелската милост Божја, туку по нивната совест и нивниот (раз)ум. Така, Бог, како Судија, целосно ќе ја запази својата чесност при судењето на судниот ден, кога ќе ни суди на сите: и на оние кои Го прифатиле, и на оние кои свесно не Го прифатиле, и на „третите„, кои нидак за Него не чуле.
 
Последно уредено:
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
1. Кога Бог лично и личносно се обраќа, Неговата премудрост се разликува од овосветовната мудрост.
2. Бог се обратил и се обраќа: работата е дали сакам или нејќам да Го слушнам и послушам.
3. Тачно: некои, кои трагале и барале и кои нашле што/кого барале, тие се фатиле за вистината. Другите само лутаат низ мракот овосветовен.
4. Сите народи, минати, сегашни и идни, до кои евангелието Христово нема да стигне од некоја причина или причини, ќе бидат судени од истиот Бог, но не според евангелската милост Божја, туку по нивната совест и нивниот (раз)ум. Така, Бог, како Судија, целосно ќе ја запази својата чесност при судењето на судниот ден, кога ќе ни суди на сите: и на оние кои Го прифатиле, и на оние кои свесно не Го прифатиле, и на „третите„, кои нидак за Него не чуле.
Под број 1, 2 и 3 не даде никаков аргумент со кој би се оправдале или побиле недостатоците кои настануваат при настанувањето на религиските објави. Со ова ти едноставно ги игнорираш тие проблеми. Со оглед на тоа што во сите три монотеистички религии господ им кажува дека нивниот пат е исправен тогаш во најмала рака како што и ти самиот кажуваш само еден од нив е вистинскиот пат, а тоа значи дека другите две се лага. Одговори ми искрено, како знаеш дека баш твојот избор е вистинскиот и зошто сите други се лажни, знаејќи дека и сите други исто толку искрено веруваат во своите религии?

Под бр. 4 велиш " ќе бидат судени од истиот Бог, но не според евангелската милост Божја, туку по нивната совест и нивниот (раз)ум ".
Тука целосно се согласивме. Јас цело време го говорам истото тоа дека секој треба да биде самиот одговорен со својата совест и сопствениот разум. Без разлика кој ќе ни суди, доколку ние самите сме исправни пред себе, смирено и без грижа ќе може да застанеме пред било кој суд.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Под број 1, 2 и 3 не даде никаков аргумент со кој би се оправдале или побиле недостатоците кои настануваат при настанувањето на религиските објави.

Тоа „аргументирање„ би било предолго, а ти не би го прифатил: гарант.

Но пак велам: Божјата премудрост и човековата мудрост се неспредливи и само на тој начин самиот, а не некој друг, ќе можеш да увидиш дали учењето доаѓа од Небесата или од Светов.[DOUBLEPOST=1418773328][/DOUBLEPOST]
Под бр. 4 велиш " ќе бидат судени од истиот Бог, но не според евангелската милост Божја, туку по нивната совест и нивниот (раз)ум ".
Тука целосно се согласивме. Јас цело време го говорам истото тоа дека секој треба да биде самиот одговорен со својата совест и сопствениот разум. Без разлика кој ќе ни суди, доколку ние самите сме исправни пред себе, смирено и без грижа ќе може да застанеме пред било кој суд.
Полека, кочи...

Тоа што на одредени народи ќе им биде судено по совеста и по разумот (нивен), не е никакво (само)оправдување: народите, на пример, македонскиот, кои и покрај тоа што имаат своја помесна Црква, не ја прифаќаат, ќе им биде судено не по совеста, туку по евангелието: не може македонецот да се прај „на три и пол„, демек, никад не слушнал за Христа...
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Тоа што на одредени народи ќе им биде судено по совеста и по разумот (нивен), не е никакво (само)оправдување: народите, на пример, македонскиот, кои и покрај тоа што имаат своја помесна Црква, не ја прифаќаат, ќе им биде судено не по совеста, туку по евангелието: не може македонецот да се прај „на три и пол„, демек, никад не слушнал за Христа...
Е сега, по ова што го кажуваш подобро ќе беше никогаш ни да не сме чуле за Христа бидејќи аргументов се сведува на кој чул кој не чул, а тој што чул сега нема избор. Без разлика на ова ти се согласи со мене дека постои категорија на луѓе (барем тие кои не чуле) кои можат да живеат според своја совест, ум и разум и да бидат прави пред Бога (според религискиот кодекс кој го застапуваш) т.е. прави и морални пред самите себе и сите останати (според моето сфаќање). Разликата меѓу нашиве ставови се сведува што кај тебе тоа се однесува само на одредена група на луѓе, а кај мене за сите. На крајов од муабетов сепак сме се сложиле околу овој еден аспект на темава, што е чекор напред од почетниот став дека вон религијата не постои никаков морал.

Тоа „аргументирање„ би било предолго, а ти не би го прифатил: гарант.
Би било предолго, не за друго кој ќе куца толку реферати. но не вели никад дека на крај нема да се разбереме. Сепак за таква тема поефикасен е разговорот.

Се уште избегнуваш да ми одговориш на прашањето поради што твојот верски избор е вистинскиот и зошто сите други се лажни, во однос на тоа што сите други исто толку искрено веруваат во своите религии? Или пак поедноставено: да седнат во една соба Евреин, Христијанин и Муслиман кој на кого ќе успее да му докаже дека е во право?

Ова можеби малку и да излегува од темата на ОП, но од друга страна е тесно поврзано со истата бидејќи е битно чиј морален кодекс е исправен: на Христијанството (и тоа на која од милионте различни фракции) на Исламот (од трите негови фракции, што е чудно пошто во Куранот изричито им се наложува да не се делат) или на Јудеизмот (за нив не знам на колку варијанти се имаат исподелено).
 
Член од
21 август 2014
Мислења
5
Поени од реакции
6
Ги немам прочитано сите постови, така да, да ми простите ако некој напишал слични работи. Прво, пред да почнам, да нагласам дека не сум атеист, ама дека бев атеист добри 3-4 години, поточно анти-теист, и се залагав и ги делев истите мислиња што се искажани во првиот пост.


Темата можеше да носи наслов атеистичка етика. Меѓутоа вака повеќе одговара на елаборирањето зошто атеизмот е морално супериорен. Додека атеист(к)ите се соочени со одговарање на прашањето како може да бидат морални без реалигиозност и бог , јас направив листа од 10 причини што се нерелигиозни и морално супериорни од религиозните фундаменталисти. Листата не е конечна може и вие да ја дополнувате, но поентата е да ја покажеме нашата атеистичка морална супериорност кон религијата, верата и бог.
Прво што е тоа атеистичка етика? Сакаш да кажеш дека пости одредена етика на која се приврзуваат повеќето атеисти? Таква не постои, атеист не е ништо повеќе од човек кој не верува во Господ, а дали е морален зависи од него и неговите лични убедувања. Таа атеистичка етика или моралност која за која зборуваш се вика либерализам, барем според причините што си ги напишала. Тоа не значи дека атеист=либерален, постојат атеисти кои имаат спротивни гледишта од твоите и затоа неможеш да проповедаш "атеистичка супериорност" туку единствено можеш да проповедаш лична супериорност.

Никаков бог не ми кажува да ја мразам геј популација, ниту јас имам лично причина да ги мразам. Всушност ако хомосексуалците се љубат и сакаат да склопуваат бракови тоа значи повеќе права за нив и повеќе демократски капацитет за опшеството. Зошто би ја забраниле љубовта заоснована на ист пол?
Прво не го мешај зборот Бог со некакво учење, били какво, освен ако, нели, си го слушнала Бог како ти кажува да ја мразиш геј популацијата. Хомосексуалноста била одбивна и негативно гледана во сите култури пред и по монотеистичките религии, причината за тоа е што за да се размножува човештвото потребно е маж и жена да имаат сексуални односи, било какви односи кои не придонесуваат кон размножувањето во човештото се гледаат како неприродни и настрани, педофилијата и сексот со животни спаѓаат во таа категорија. Затоа маструбацијата е табу тема во некои култури. Во културите каде што се толерирале хомосексуални појави, било така исклучиво ако тие луѓе се во брак, исклучиво хомосексуланост не се толерирала никаде како штетна за општеството.

2.Никаков бог не ми кажува дека жените се инфериорни спрема мажите и кон нас треба да се однесуваат кон предмет и да не објективизираат , стереотипизираат. Јас како родена атеистка сум еднаква со мажите.
За Бог, види го првиот мој параграф, друго, што подразбираш по инфериорност? Биолошки факт е дека мажите се физички посбособни од жените, мажите се повисоки, подебели и имаме повеќе мускулно ткиво и помалку сало од жените. За објективизирање исто така треба да објасниш што е, трескање интересни зборови од Tumblr/9gag не е никаков аргумент. Жените сексуално се објективизираат секој пат кога ќе се нашминкаат и облечат на начин на кој ќе бидат сексуално привлечни на спротивниот пол. А сигурно не си родена како атеистка, ниту пак си родена теистка, тоа не можеш да го знаеш. А дека си еднаква е дискутабилно, прво не се сите луѓе исти, некој е попаметен и појак, а некој послаб и поглупав, и тоа во многу нијасни, не си еднака со сите луѓе, не си ни еднаква со повеќето луѓе, како што не сум ни јас, природата не познава еднаквост, инаку би не направела сите исти. За стереотипи незнам од каде да почнам, нема стереотипи за мажите? Дека сме глупи? Дека за ништо не не бива? Дека само секс не интересира?


3. Никаков бог мене не ми кажува да се молам наместо да побарам соодветна медицинска помош кога сум болна. Јас верувам во медицина и наука. Верувам дека жената има право да одлучи што ќе прави со нејзиното тело. Ова иде отаде слоганот жените се еднакви затоа што верувам дека е глупо некој брадест старец на небото кој никогаш нема да го запознаам да одлучува што јас смеам или не смеам да правам со моето сопствено тело.
Точно никој Бог не ти кажува дека не смееш да се лечиш, треба да си идиот да не отидеш у болница или да купиш лекови кога си болен, никој и не го прави тоа, сите одиме во болница и купуваме лекови кога сме болни така да овој аргумент ама ич не ти тржи вода, не дека другите нешто повеќе ти држат.
Прво кој и што ти забранува да правиш со твоето тело? Ако е за абортусот, а верувам е, ти немаш право да убиеш дете што не е само твое, и не е тоа право исклучиво твое туку и твојот партнер има мислење за тоа затоа што тоа дете е и негово исто колку што е и твое.

4. Никаков бог не ме учи да ги мразам луѓето кои веруваат во друг бог или го обожуваат истиот бог на различен начин.
Точно така.

5.Ниту еден бог не ме учи дека морам да бидам плодна и да се размножувам затоа што тоа ми е обврска кон верата и да ми забранува да имам секс од задоволство при тоа учејќи ме дека само сексот помеѓу венчани маж и жена е во ред и да ми цензурира какво било сексуално задоволство надвор од бракот.
1. Не тоа ти го налага природата, истото важи и за мажите, тој природен инстинкт за размножување го имаме сите.
2. Сексот сам по себе е задоволство, никој не ти забанува да уживаш во сексот, зависи што подразбираш ти под терминот секс од задоволство, сексот надвор од брак никој не ти забранува, неможеш да ми кажеш дека ти денеска неможеш да имас секс пред да влезеш во брак.
3. Се надевам на задаволство надвор од бракот не мислиш на прељуба.

6.Ниту еден бог не ме учи да го мразам различниот од мене . Јас ја имам слобода да го гледам секого како еднаков со мене, само во различно пакување. Нема потреба од расизам.
Каде е тоа учење коа не тера на расизам?

7. Никаков бог на мене или на било кој атеист од почетокот на човечката историја не ни кажал да се започне војна и крвопролевање врз трета земја само затоа што тамошното население верува во "погрешен бог". Како нерелигиозна личност немам потреба да подржувам војни што биле правдани со некое наводно древно пророштво..
Никогаш во човековата историја не се водела војна за уништување на друга држава затоа што верувале во друг Бог, војната денес, а и секогаш е политика, војни се водат за пари и територии, релгијата била и е користена како повод да се оправда војната, да не се оправдувало со религија ќе се оправдувало со нешто друго, како што денес се оправдува инвазијата на многу земји под поводот борба за слобода или демократија. Не мешај повод со причина за војна, ова у основно се учи, прва светска војна не почнала заради Гаврило Принцип, се спремала со години, се чекало на повод.


8.Ниту еден бог мене не ми ветува девици и рајски задгробен живот така што не морам да врзувам бомба околу појасот и да се разнесувм на јавни места убивајќи невини луѓе..
Ова не е нормално во ниедна религија, неможеш да ја кривиш религијата за тоа исто како што јас неможам да го кривам атеизмот за милионите што ги има убиено Сталин.

9.Ниту еден бог не ми дал отворени ветувања што никогаш нема да се остварат како на пр. армагедон или вечен рај.
Ти тоа неможеш да го знаеш, тоа е проблемот со атеистите, напаѓате на тоа дека Бог не постои, и дека религиозните неможат да знаат со сигурност дали има Бог, а вие од друга страна инсистирате дека апсолутно Бог не постои, и дека вие можете да знаете со сигурност, тоа е арогантност, а тоа ти или јас како луѓе неможеме да го знаеме, затоа се вика верување во Бог.

10.Никаков и ниту еден бог не ми ветил вечен живот , така што разбирам дека живото е битен и јас сум битна овде и сега. Го живеам животот најдобро што можам и го ценам животот на другите од истите причини..
А религиозните луѓе не разбираат нели? Одиме преку улица без да гледаме лево или десно, на цревно пошто шо има везе и онака идеме у рај? Незнам од кај вакви глупости вадиш, навреда е да кажеш дека верниците неможат да сфатат колку е битен животот без Бог, или дека Бог треба да ги учи кого да мразат или сакаат, овој твој пост, не треба да се вика атеистичка морална супериорност, затоа што атеистичка колективена моралност не постои, туку треба да се преименува во твоја лична супериорност, ти веруваш во твоја лична супериорност затоа што не веруваш во "бајките" во кои веруваме ние простите верници, нема врска со религија или атеизам туку твое лично чувство на морална супериорност.
 
D

Daedalus

Гостин
@Semper Vigil членот кој го цитираше и воедно ја отвори темава е баниран бидејќи е дупли корисник. Он не е атеист (машко е), туку е религиозен христијанин, дуплиот јузер го направи за да трола атеисти.
Темата е оставена бидејќи иако е направена со намера тролање, постои потенцијал да се развие добра дискусија. Ако отиде у погрешен правец ќе биде затворена.
Има тема „Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања,“ таму можеш да дебатираш со други атеисти и теисти.
Исто така, пошто си нов (ако си нов, а не дупли), екстремно вреѓање се казнува.
Добредојде на форумов. :D
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Ги немам прочитано сите постови, така да, да ми простите ако некој напишал слични работи. Прво, пред да почнам, да нагласам дека не сум атеист, ама дека бев атеист добри 3-4 години, поточно анти-теист, и се залагав и ги делев истите мислиња што се искажани во првиот пост.




Прво што е тоа атеистичка етика? Сакаш да кажеш дека пости одредена етика на која се приврзуваат повеќето атеисти? Таква не постои, атеист не е ништо повеќе од човек кој не верува во Господ, а дали е морален зависи од него и неговите лични убедувања. Таа атеистичка етика или моралност која за која зборуваш се вика либерализам, барем според причините што си ги напишала. Тоа не значи дека атеист=либерален, постојат атеисти кои имаат спротивни гледишта од твоите и затоа неможеш да проповедаш "атеистичка супериорност" туку единствено можеш да проповедаш лична супериорност.



Прво не го мешај зборот Бог со некакво учење, били какво, освен ако, нели, си го слушнала Бог како ти кажува да ја мразиш геј популацијата. Хомосексуалноста била одбивна и негативно гледана во сите култури пред и по монотеистичките религии, причината за тоа е што за да се размножува човештвото потребно е маж и жена да имаат сексуални односи, било какви односи кои не придонесуваат кон размножувањето во човештото се гледаат како неприродни и настрани, педофилијата и сексот со животни спаѓаат во таа категорија. Затоа маструбацијата е табу тема во некои култури. Во културите каде што се толерирале хомосексуални појави, било така исклучиво ако тие луѓе се во брак, исклучиво хомосексуланост не се толерирала никаде како штетна за општеството.



За Бог, види го првиот мој параграф, друго, што подразбираш по инфериорност? Биолошки факт е дека мажите се физички посбособни од жените, мажите се повисоки, подебели и имаме повеќе мускулно ткиво и помалку сало од жените. За објективизирање исто така треба да објасниш што е, трескање интересни зборови од Tumblr/9gag не е никаков аргумент. Жените сексуално се објективизираат секој пат кога ќе се нашминкаат и облечат на начин на кој ќе бидат сексуално привлечни на спротивниот пол. А сигурно не си родена како атеистка, ниту пак си родена теистка, тоа не можеш да го знаеш. А дека си еднаква е дискутабилно, прво не се сите луѓе исти, некој е попаметен и појак, а некој послаб и поглупав, и тоа во многу нијасни, не си еднака со сите луѓе, не си ни еднаква со повеќето луѓе, како што не сум ни јас, природата не познава еднаквост, инаку би не направела сите исти. За стереотипи незнам од каде да почнам, нема стереотипи за мажите? Дека сме глупи? Дека за ништо не не бива? Дека само секс не интересира?




Точно никој Бог не ти кажува дека не смееш да се лечиш, треба да си идиот да не отидеш у болница или да купиш лекови кога си болен, никој и не го прави тоа, сите одиме во болница и купуваме лекови кога сме болни така да овој аргумент ама ич не ти тржи вода, не дека другите нешто повеќе ти држат.
Прво кој и што ти забранува да правиш со твоето тело? Ако е за абортусот, а верувам е, ти немаш право да убиеш дете што не е само твое, и не е тоа право исклучиво твое туку и твојот партнер има мислење за тоа затоа што тоа дете е и негово исто колку што е и твое.



Точно така.



1. Не тоа ти го налага природата, истото важи и за мажите, тој природен инстинкт за размножување го имаме сите.
2. Сексот сам по себе е задоволство, никој не ти забанува да уживаш во сексот, зависи што подразбираш ти под терминот секс од задоволство, сексот надвор од брак никој не ти забранува, неможеш да ми кажеш дека ти денеска неможеш да имас секс пред да влезеш во брак.
3. Се надевам на задаволство надвор од бракот не мислиш на прељуба.



Каде е тоа учење коа не тера на расизам?



Никогаш во човековата историја не се водела војна за уништување на друга држава затоа што верувале во друг Бог, војната денес, а и секогаш е политика, војни се водат за пари и територии, релгијата била и е користена како повод да се оправда војната, да не се оправдувало со религија ќе се оправдувало со нешто друго, како што денес се оправдува инвазијата на многу земји под поводот борба за слобода или демократија. Не мешај повод со причина за војна, ова у основно се учи, прва светска војна не почнала заради Гаврило Принцип, се спремала со години, се чекало на повод.




Ова не е нормално во ниедна религија, неможеш да ја кривиш религијата за тоа исто како што јас неможам да го кривам атеизмот за милионите што ги има убиено Сталин.



Ти тоа неможеш да го знаеш, тоа е проблемот со атеистите, напаѓате на тоа дека Бог не постои, и дека религиозните неможат да знаат со сигурност дали има Бог, а вие од друга страна инсистирате дека апсолутно Бог не постои, и дека вие можете да знаете со сигурност, тоа е арогантност, а тоа ти или јас како луѓе неможеме да го знаеме, затоа се вика верување во Бог.



А религиозните луѓе не разбираат нели? Одиме преку улица без да гледаме лево или десно, на цревно пошто шо има везе и онака идеме у рај? Незнам од кај вакви глупости вадиш, навреда е да кажеш дека верниците неможат да сфатат колку е битен животот без Бог, или дека Бог треба да ги учи кого да мразат или сакаат, овој твој пост, не треба да се вика атеистичка морална супериорност, затоа што атеистичка колективена моралност не постои, туку треба да се преименува во твоја лична супериорност, ти веруваш во твоја лична супериорност затоа што не веруваш во "бајките" во кои веруваме ние простите верници, нема врска со религија или атеизам туку твое лично чувство на морална супериорност.
Одличен summa summarum, се е кажано и тоа добро. Најмногу ми се допадна одмерениот тон во постот. И за жал, делот каде зборуваш за војните и причините за војните е жива вистина. Луѓево едноствно сакаат да се тепаат. Нема совршен систем во кој се ќе функционира и сите ќе бидат задоволни.
 
Член од
21 август 2014
Мислења
5
Поени од реакции
6
@Semper Vigil членот кој го цитираше и воедно ја отвори темава е баниран бидејќи е дупли корисник. Он не е атеист (машко е), туку е религиозен христијанин, дуплиот јузер го направи за да трола атеисти.
Темата е оставена бидејќи иако е направена со намера тролање, постои потенцијал да се развие добра дискусија. Ако отиде у погрешен правец ќе биде затворена.
Има тема „Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања,“ таму можеш да дебатираш со други атеисти и теисти.
Исто така, пошто си нов (ако си нов, а не дупли), екстремно вреѓање се казнува.
Добредојде на форумов. :D

Ах, се осеќам ко будала хахаха, добар трол, фала за темата, постов ме испровоцира инаку не ме интересираат тие теми многу, нов сум, и јасно ми е дека навреди се казнуваат, не мислам дека навредував некого, ако навредував се извинувам, немав таква намера. Фала за добредојдето. :)

Одличен summa summarum, се е кажано и тоа добро. Најмногу ми се допадна одмерениот тон во постот. И за жал, делот каде зборуваш за војните и причините за војните е жива вистина. Луѓево едноствно сакаат да се тепаат. Нема совршен систем во кој се ќе функционира и сите ќе бидат задоволни.
Епа за жал нема, и повеќето го знаат тоа, ама има ретки кои мислат дека нивниот систем е најдобар а ние другите нафта пиеме, да имаше совршен систем немаше да има потреба за дискусија, сите ќе беа среќни и весели. :)
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Аууууууу...па јас не сум ја видел оваа тема.

Самиот наслов се кажува....мајмуните ќе владеат со планетата земја.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Не гледам што те буни. Атеистите се морално супериорни според едноставна логика.
Кај си бе Хепта...
Мене ова едноставната логика не ми оди, само сложената..
По што се ѓејовите и недораснати деца морално посупериорни од религиозните?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Кај си бе Хепта...
Мене ова едноставната логика не ми оди, само сложената..
По што се ѓејовите и недораснати деца морално посупериорни од религиозните?
Ете, прво не се повикуваат по дифолт со навреди, омаложувања и заговори :).

Друго, моралот и етиката се независни и интернализирани. Кај вас религиозните е обратно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom