Протест против законските измени за плаќање придонеси за хонорарите

Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
нема да изгуби туку ќе одат тие пари во фондовите.
Чекај- чекај! Јас сега сфаќам дека ти си мртов сериозен за ова што го збориш до сега!
Нема да изгуби а ќе одат во фондови? Сериозно човече... ти се чудам!
Што е со мојот личен фонд кој што е во минус?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.532
Поени од реакции
59.065
Што е со мојот личен фонд кој што е во минус?
Не е тоа твој личен фонд, тоа се државни пари кои непотребно ги задржуваш :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
Што е со мојот личен фонд кој што е во минус?
Ќе одиш кај мажи и кај жени да ти ги платат сметките. Што е тука нејасно? Штом Брутус може, можеме и ние.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Чекај- чекај! Јас сега сфаќам дека ти си мртов сериозен за ова што го збориш до сега!
Нема да изгуби а ќе одат во фондови? Сериозно човече... ти се чудам!
Што е со мојот личен фонд кој што е во минус?
Значи точно 10.000 вадиш месечно? Точно над лимитот. Интересно. Те молам ако сакаш сподели инфо за твојата работа кај мене во ПП и можеби можам да ти помогнам да најдеш подобра работа (на интернет). Имам контакти со многу луѓе од странство во областа на инбаунд маркетинг.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Шест пати ти го препрочитував постот и пак не сватиф што нема и што е шега.
Дека постоеле договори помеѓу фриленсери и клиенти/работодавци :/

Тоа што збориме било шега.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
Дека постоеле договори помеѓу фреленсери и клиенти/работодавци :/
Тоа што збориме било шега.
Епа јас му предложив да му покажам таков договор, а он да ми даде 500 евра. Само нешто му е шубе.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Шест пати ти го препрочитував постот и пак не сватиф што нема и што е шега.
Ми постави три прашања во три реда. Ти ги одговорив едно по друго се извинувам форматирањето било неуспешно.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Имам контакти со многу луѓе од странство во областа на инбаунд маркетинг.
Ај прашај таму у странство како работат по договори фриленсери дека гледам нешто under-informed си, а нудиш помош и совети на луѓе со контакти во странство што си ги имал у област маркетинг и сл. Малце тешко за голтање.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Значи точно 10.000 вадиш месечно? Точно над лимитот. Интересно. Те молам ако сакаш сподели инфо за твојата работа кај мене во ПП и можеби можам да ти помогнам да најдеш подобра работа (на интернет). Имам контакти со многу луѓе од странство во областа на инбаунд маркетинг.
Кај лупатараш тука па и не читаш што ти се пишува. Ти кажав, просекот ми е 400-500 долари. Од досегашните 50 долари што ги плаќав од данок, сега треба да плаќам 175. Што е нејасно тука? Ама не- парите во фондот иделе (i don`t give a f**k за фондот!)

Најискрено прашање- работиш нешто? Ако да- што работиш?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ај прашај таму у странство како работат по договори фриленсери дека гледам нешто under-informed си, а нудиш помош и совети на луѓе со контакти во странство што си ги имал у област маркетинг и сл. Малце тешко за голтање.
Па да обично за работа зборуваме а не за данок. Данок плаќаат само Американците :)[DOUBLEPOST=1418667144][/DOUBLEPOST]
Кај лупатараш тука па и не читаш што ти се пишува. Ти кажав, просекот ми е 400-500 долари. Од досегашните 50 долари што ги плаќав од данок, сега треба да плаќам 175. Што е нејасно тука? Ама не- парите во фондот иделе (i don`t give a f**k за фондот!)

Најискрено прашање- работиш нешто? Ако да- што работиш?
како што кажав и вработените во фирми обични вработени мајка ти татко ти брат сестра роднини пријатели 99% работат во наши фирми и плаќаат придонеси. Зошто ти би бил исклучок? Работам за луѓе што работат инбаунд маркетинг. Ја сум еден мал дел од таа тешка машинерија.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.222
Поени од реакции
8.478
Хаха, фондови, :lolzz:

Со тие пари Гвујо ќе ги рани паразитите во администрација. Единствено за тоа ќе служат овие пари.

Ваков лоповлук и деспотско владеење мислам дека сме немале во краткото постоење.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Па да обично за работа зборуваме а не за данок. Данок плаќаат само Американците :)
Јас убаво викам не си информиран. Имаш увид за Канада, Австралија, Европа? И таму се лупаат договори на големо меѓу фриленсери. Не врти муабет на данок, убаво знаеш што пиша во претходниот твој пост, во врска со договори и фриленсери.

како што кажав и вработените во фирми обични вработени мајка ти татко ти брат сестра роднини пријатели 99% работат во наши фирми и плаќаат придонеси. Зошто ти би бил исклучок? Работам за луѓе што работат инбаунд маркетинг. Ја сум еден мал дел од таа тешка машинерија.
Исклучокот не е моментот на револт овде. Зголемувањето на процент на давачката е. Не само за мене и тие во слична ситуација, него и за вработениве од моево семејство.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
Чекај- чекај! Јас сега сфаќам дека ти си мртов сериозен за ова што го збориш до сега!
Нема да изгуби а ќе одат во фондови? Сериозно човече... ти се чудам!
Што е со мојот личен фонд кој што е во минус?
Па и мојот е во минус секој месец за пензиско, здравствено и социјално, и јас треба да излезам на протест за тоа, како после ќе функционира и така упропастеното здравство?
Кога ќе отидам на лекар, јас веќе сум го платил мојот преглед, а ти без да платиш се лечиш за исти пари како и мене, а на крајот од месецот ти остануваат повеќе пари од мене.

Бегате од вистинските проблеми или пак не ја признавате правичноста на дел од законот, пример со тебе можам да се согласам за следново дека треба да биде разгледано и запазено и дека законот може да биде искористен од работодавците:

1. Ако сте невработен, следниот работодавач нема зошто веќе да ве вработува, бидејќи придонес за здравствено и пензиско веројатно сами ќе си ги плаќате. Дури може и да ве отпушти, па да ве префрли на авторски договор, т.е. хонорарна работа.
2. Ако не сте редовно вработен, а нема да бидете, тогаш за вас не важат законските одредби кои ги регулираат вашите права: право на годишен одмор, право на боледување, право на отсуство во случај смрт на близок и слично...
3. Ако сте млада жена, бидете сигурни дека кога ќе затрудните, ќе ви биде прекинат авторскиот договор и никому ништо!
4. Ако сте вработен и земате дополнителен хонорар, ќе плаќате дупло пензиско, но парите нема да одат во вториот пензиски столб.
5. Ако сте вработен и земате дополнителен хонорар, ќе плаќате дупло здравствено осигурување(!!!), но повластици за тоа нема да добиете!


Со тоа што:
1. Ако те префрли на хонорарна работа веќе не си обврзан да одиш на работа, бидејќи е хонорар, ќе работиш од дома и по однапред дефинирани цели... Сигурно нема да ти рече хонорнарно да мешаш малтер од дома...

2. Ова во случај на злоупотреба на законот, во спротивно хонорар е хонорар, извршување на услуга за некој, не вработен, па оттука кога сакаш можеш да се лечиш или да идеш на одмор.

3. Колку трае тој авторски договор? Или се обидуваш да го изиграш законот и да платиш 10% а си фактички вработена?

4. Не се знае ова...

5. Па секој вработен со дупло поголема плата од друг вработен плаќа дупло повеќе здравствено осигурување. Не гледам сите тие да се излезени на штрајк, социјална држава?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
Со тие пари Гвујо ќе ги рани паразитите во администрација. Единствено за тоа ќе служат овие пари.
Еве каде одат парите (позајмено од друга тема)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom