Заби и сѐ во врска со забите

А

Атомската мравка

Гостин
Имам јака болка на иструган заб врз кој е ставена порцеланска навлака, поради што може да се јави болкава ?
Испадна дека е циста и ќе мора хирушки да се отстрани, има некој лично искуство со ваква операција на заб да сподели информации дали боли, колку време трае и сл.
Глеам има опција и за ласерска операција, има кај нас вакво нешто и колку е цената ?
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Имате ли некој лек за воспаление на непце помеѓу два заба? Стално тоа непце помеѓу 4 и 5-та ми се воспалува а другиве непца не ми се проблем. :unsure:
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Имате ли некој лек за воспаление на непце помеѓу два заба? Стално тоа непце помеѓу 4 и 5-та ми се воспалува а другиве непца не ми се проблем. :unsure:
Види да не имаш некој кариес помеѓу тие два заба,таков вид интердентален кариес е многу чест и е тежок за откривање.
Инаку генерално за непца Gingival помага доста
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
299
Поени од реакции
198
Денес ми падна пломбата од шеската додека џвакав мастика, не е цела падната само мал дел се одрони, не ме боли воопшто само страв ми е да не треба да ми го вадат забот, кај се притресувам од забари уште ова ми фалеше. Дали да закажувам уште утре или може малку да се почека?
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Денеска ми го бушија забо најверојатно пломбата ја тргаа и после со 3-4 игли ми брка у жлебина ли незнам у шо и после само ми стави 2 памукчиња или нешо слично и ми речеа да одам у вторник и изг па ќе го пломбират или нз шо.Како се вика воа он ми кажа ама не запамти јас.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Има ли некое добро средство за плакнење со кое се намалува ефектот на појава на забен камен? Имам јас едно германско од Кам маркет на кое пишува дека спречува забен каменец ама некако се сомневам во тоа.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
83
Поени од реакции
16
Си имам малку раздвоени заби ( 1 мм не дека е страшно ама сум запнала) и еден ден имав време онака и викам да разбарам на интернет нешто што би ми ги споило забите а да не бидат тоа протези да ги носам со години и ми излезе страницава на ОРА БАНД тоа се медицински ластици и се ставаат на забите и као за месец дена забите се спојуваат. За овие ластици се повеке читам последно време дури има и видеа од задоволни корисници.И јас си ги порачав и ги чекам. Дали некој знае за чудово или барем дали знаете некого што ги употребувал било каква информација ќе ми значи. Иначе ова е веб страната
www.ora-band.com
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
појди на забар де, ќе ти каже што како најдобро, пари не зема сигурно за да те види.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
83
Поени од реакции
16
појди на забар де, ќе ти каже што како најдобро, пари не зема сигурно за да те види.

Па често одам на забар и ми викаат дека нема потреба ни за протези ни за ништо пошто забите прави ми се само што како што кажав мааалку разделени се двата предни заби и за тоа не ми препорачуваат да ги носам џабе протезите. А за ора банд нема да се консултирам со забар пошто пак ке ме кара
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Колку земаат за чистење на забен камен за сите заби отприлика?

Денеска прв пат појдов на приватен, досега се на клиника идев, бев кај Јане(не ми текнува како се презиваше) во Ново Лисиче, ми зема 500. Ме ошурил или тука се цените? :D

А успат нека каже и некој ако бил кај него пациент, се договоривме и понатаму да ми среди некои расипани, па чисто онака информативно да слушнам критика. :)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Колку земаат за чистење на забен камен за сите заби отприлика?

Денеска прв пат појдов на приватен, досега се на клиника идев, бев кај Јане(не ми текнува како се презиваше) во Ново Лисиче, ми зема 500. Ме ошурил или тука се цените? :D

А успат нека каже и некој ако бил кај него пациент, се договоривме и понатаму да ми среди некои расипани, па чисто онака информативно да слушнам критика. :)
600 ми земаат мене, така да ти се исплати :D
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Дај препорачајте некој ОК стоматолог што си ја знае добро работата и има прифатливи цени во околината на аеродром или центар.[DOUBLEPOST=1419457632][/DOUBLEPOST]П.С може и Кисела Вода,Карпош 1, 2
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
А мене препорачајте ми некој добар на клинка
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Луѓе сакам забите да ги направам баш како на рекламине што ги прикажуваат.
Имам добри заби, но забите од едната страна ми се пократки, па како да има некоја нерамност, како да не се подредени.
Дали тој проблем ќе може да се реши и дали тој ефект ќе може да се добие со носење фиксна протеза?
Потоа сакам да ги обелам, ама да бидат баш она бели.... нешто како на сликата........ како се прави обелување на забите?:)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom