Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
Нормално дека од некојк Хотел нема да се замараат со виза затоа што секој месец напуштаат и вработуваат најмлаку 10-20 вработени (зависи од големината на хотелот).
Пробај нешто по струка (особено ако си IT, Медицина, Програмирање, Машински или Био Хемиски инжинер) каде што тешко се наоѓа квалификуван кадар посебно за senior позиции каде што им треба некој со по 10 тина години искуство, плус ако вработат некој локален ќе треба да го плаќаат 30-40 % повеќе за да можат да го задржат, тогаш им е по исплатливо да најдат некој до надвор кој што ќе се нафати и за 30-40 % од предвидената плата, плус поголемите компании имаат посебни одели кој што се занимаваат само со гарантни писма и слична документација.

Значи и без еу пасош имаш шанси, нормално помали, но не е нешто невозможно да најдиш работа.
Значи се она ми е јасно и пишав дека отидов во хотел зашто другарчево работи таму па сакаше да ми помогне колку може и ми среди да разговарам со неговиот одговорен. Јасно ми е како функционира и ни малку не ми е целта да работам таму цело време тоа го разгледував како опција за првите неколку месеци додека убаво го усовршам јазикот да неморам да се издржувам се од мои пари. Инаку да ИТ сум ама проблем е што сум малку по ограничен од програмерите сепак специјализацијата ми е мрежи. А и бг пасошов не го вадам за да одам во странство за работа го вадам за да можам да продолжам на магистерски студии на програмата која ја сакам, за жал тоа го нема во мкд а таму кај што го има чини 15000 евра година (2 години е целата програма), додека со бг пасош сум ослободен од плаќање на партиципацијата која ја наведов.
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
21
Поени од реакции
18
Па и не си баш во право, не говорам за сите држави во европската унија не сум барал за секаде бидејки секоја од нив си има различни услови и кретериуми за престој кај нив, за студирање работа и слично.
Да добиваш посебна работна дозвола за работа но чим добиеш работа тогаш немаш никакви проблеми за да ја добиеш истата, доколку најдеш друга работа може да ја промениш сегашната само што ќе ќе мораш да ги известиш во миграцијоното дека вршиш промена. Право на глас појма немам дали ќе имаш и не ме ни интересира но ми е нелогично ти како бугарски државјанин да имаш право на глас во Англија на пример без разлика што ти живееш и работиш во таа земја. И на крај она што си го пишал за добивање нивен пасош исто така варира од држава во држава и најчесто во сите нема разлика дали си граѓанин на европска унија или не си. Плус колку што се секавам неможеш да имаш државјанство од две земји кои се во европската унија од едното ке мораш да се откажеш. А за некои земји пр. Германија ќе мораш да се откажеш и од македонското државјанство доколку сакаш да добиеш германско.
Zemi primer obicna rabota. Prvo treba da ti dae covek (rabotodavec koj i da e) dokaz deka nikoj do ostanatite 500 milioni Eu gragjani ne mozat da ja napravat podobro od tebe i da se vleces po policii i vladini organizacii. Ako se pomine kako sto treba, skoro sekoja drzava od evropskive ke dobies privremena rabotna dozvola, i posle nekolku godini tek imas pravo da se kvalifikuvas za stalna rezidencija. E od togas ti pocnuvaat tie godini za naturalizacija, i pred da znaes si pominal 9-10 godini u nekoja drzava pred da mozes da dobies niven pasos. Da ne spomnam dodatni ispiti na aerodrom, sekojdnevna neizvesnost za sto moze da se desi. Na milost si na kup stvari sto ne si u tvoja kontrola, i za sto, deka si patriot nesto? Ako ti se pominuva niz toa, bolje begaj si nadvor od evropa. Vaka sednuvas so licna u eden pravec i pravis sto sakas, nikoj ne te poglednuva dvapati.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Значи се она ми е јасно и пишав дека отидов во хотел зашто другарчево работи таму па сакаше да ми помогне колку може и ми среди да разговарам со неговиот одговорен. Јасно ми е како функционира и ни малку не ми е целта да работам таму цело време тоа го разгледував како опција за првите неколку месеци додека убаво го усовршам јазикот да неморам да се издржувам се од мои пари. Инаку да ИТ сум ама проблем е што сум малку по ограничен од програмерите сепак специјализацијата ми е мрежи. А и бг пасошов не го вадам за да одам во странство за работа го вадам за да можам да продолжам на магистерски студии на програмата која ја сакам, за жал тоа го нема во мкд а таму кај што го има чини 15000 евра година (2 години е целата програма), додека со бг пасош сум ослободен од плаќање на партиципацијата која ја наведов.
Па ти ми си колега :) Јас завршив Компјутерски мрежи Софија. Јас не би ти препорачал да арчиш време ниту пак пари на магистратура, ниту една компанија нема да ти ја побара особено некаде низ европа. Почни да бериш сертификати, доволно е да имаш 2-3 плус некоја година искуство и без проблем наоѓаш работа. Јас иако учев Бугарија никогаш не зедов пасош, повеќе од што ме мрзеше да се малтретирам со документи. И ете без проблем работам низ европа.
Има премногу компании кој што ќе ти средат за виза особено во IT секторот. Нормално треба да имаш одличен Англиски, плус нешто локален јазик да знаеш ако не аплицираш во UK. А и UK најтешко даваат виза од проста причина што не ги одобруваат поради премногу имигранти особено до Индија кој што целат стрикно IT. Или друга опција би ти препорачал, запиши мастер бг кој е околу 1700 евра на година , така и добиваш лична карта , работа гарантирано наоѓаш многу брзо (има премногу странски компании особено за IT) платата ти е 1000 евра и си плаќаш стан школарина итн. После 2 години завршваш магистратура и веќе имаш искуство во интернационална компанија и без проблем тераш каде што сакаш. ;)
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Imaa izbori no ete pak ne se zadovolni I dosta golem del ne sakaat borisov da bide premier... pak da ne siram pesimizam no sum siguren deka protesti ke ima zosto znam imam prestojuvano tamu dolgo I minatiot pat ne se otkazaa pod nitu eden uslov se dodeka ne ja turnaa vladata. Protestiraa mislam deka poveke od mesec ipol togas. Ne bi sakal da se sluci pak. Bi sakal da ostane borisov I da se olesni ova so drzavjanstvoto no ne sum bas golem optimist. Ke gledam vesti posle pak pa ako ima nesto novo ke najdam link na net
гледај си вести,и те молам поштеди не нас од празни демагогии. освен ако имаш нешто конкретно да кажеш во врска со темава...
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
23
zdravo na site sakam da prasam dali so dokument od stumica izvaden moze da se dobie pravo na drzavljanstvo dali dosega nekoj so takov dokument mu e odobreno za dobivanje na drzavljanstvo inaku jas imam izvadeno toj dokument preku cico mi na tatko mi rodjen brat inaku toj ima uste 2001 godina bg pasos ja sum okolu 6800 od 2012 godina uste a drugite prepiski se prekrateni no jas seuste sum na dopolnitelna proverka pozz
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Па ти ми си колега :) Јас завршив Компјутерски мрежи Софија. Јас не би ти препорачал да арчиш време ниту пак пари на магистратура, ниту една компанија нема да ти ја побара особено некаде низ европа. Почни да бериш сертификати, доволно е да имаш 2-3 плус некоја година искуство и без проблем наоѓаш работа. Јас иако учев Бугарија никогаш не зедов пасош, повеќе од што ме мрзеше да се малтретирам со документи. И ете без проблем работам низ европа.
Има премногу компании кој што ќе ти средат за виза особено во IT секторот. Нормално треба да имаш одличен Англиски, плус нешто локален јазик да знаеш ако не аплицираш во UK. А и UK најтешко даваат виза од проста причина што не ги одобруваат поради премногу имигранти особено до Индија кој што целат стрикно IT. Или друга опција би ти препорачал, запиши мастер бг кој е околу 1700 евра на година , така и добиваш лична карта , работа гарантирано наоѓаш многу брзо (има премногу странски компании особено за IT) платата ти е 1000 евра и си плаќаш стан школарина итн. После 2 години завршваш магистратура и веќе имаш искуство во интернационална компанија и без проблем тераш каде што сакаш. ;)
Слично како тебе размислувам затоа и сакам бг да одам на студии
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
Zemi primer obicna rabota. Prvo treba da ti dae covek (rabotodavec koj i da e) dokaz deka nikoj do ostanatite 500 milioni Eu gragjani ne mozat da ja napravat podobro od tebe i da se vleces po policii i vladini organizacii. Ako se pomine kako sto treba, skoro sekoja drzava od evropskive ke dobies privremena rabotna dozvola, i posle nekolku godini tek imas pravo da se kvalifikuvas za stalna rezidencija. E od togas ti pocnuvaat tie godini za naturalizacija, i pred da znaes si pominal 9-10 godini u nekoja drzava pred da mozes da dobies niven pasos. Da ne spomnam dodatni ispiti na aerodrom, sekojdnevna neizvesnost za sto moze da se desi. Na milost si na kup stvari sto ne si u tvoja kontrola, i za sto, deka si patriot nesto? Ako ti se pominuva niz toa, bolje begaj si nadvor od evropa. Vaka sednuvas so licna u eden pravec i pravis sto sakas, nikoj ne te poglednuva dvapati.
Ама никој не рече на еурес да бараш обична работа не мешај појми, убаво ти пишав во мојот прв пост дека ако си квалификуван и со мкд пасош ти е исто како и со бг немаш никакви заебанции. Тоа што сум отишол на разговор во хотел не е дека сакам да работам било што, напротив тоа го правам за првите месец два најмногу 3 додека го усовршам убаво јазикот можеби јас зборувам убаво на него но и сам сум свесен дека имам доста граматички грешки. Работа за која си квалификуван е лесно и со наш пасош да ја добиеш и ова нема врска со никаков патриотизам да бев патриот немаше да барам бг пасош и јас самиот за да си ги намалам трошците за студии.

Па ти ми си колега :) Јас завршив Компјутерски мрежи Софија. Јас не би ти препорачал да арчиш време ниту пак пари на магистратура, ниту една компанија нема да ти ја побара особено некаде низ европа. Почни да бериш сертификати, доволно е да имаш 2-3 плус некоја година искуство и без проблем наоѓаш работа. Јас иако учев Бугарија никогаш не зедов пасош, повеќе од што ме мрзеше да се малтретирам со документи. И ете без проблем работам низ европа.
Има премногу компании кој што ќе ти средат за виза особено во IT секторот. Нормално треба да имаш одличен Англиски, плус нешто локален јазик да знаеш ако не аплицираш во UK. А и UK најтешко даваат виза од проста причина што не ги одобруваат поради премногу имигранти особено до Индија кој што целат стрикно IT. Или друга опција би ти препорачал, запиши мастер бг кој е околу 1700 евра на година , така и добиваш лична карта , работа гарантирано наоѓаш многу брзо (има премногу странски компании особено за IT) платата ти е 1000 евра и си плаќаш стан школарина итн. После 2 години завршваш магистратура и веќе имаш искуство во интернационална компанија и без проблем тераш каде што сакаш. ;)
Сум ја разгледувал и таа опција за да идам во БГ на студии мастер ама тешко се наоѓа програма за безбедност во комуникации (lan, wlan, mobile). Малку ми е специфична прогамата што ја сакам и ја нема секаде да се учи. Иначе што викаш за јазикот не ми е никаков проблем бидејки англиски го знам перфектно, а и локалниот јазик во земјата кај што сакам да одам го зборувам на пристојно ниво, во секојдневна комуникација. И не УК воопшто не ми е целната дестинација, немам намера да идам таму за да живеам и работам бар не сега никогаш незнам што ке ми донесе животот понатаму.
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
21
Поени од реакции
18
Ама никој не рече на еурес да бараш обична работа не мешај појми, убаво ти пишав во мојот прв пост дека ако си квалификуван и со мкд пасош ти е исто како и со бг немаш никакви заебанции. Тоа што сум отишол на разговор во хотел не е дека сакам да работам било што, напротив тоа го правам за првите месец два најмногу 3 додека го усовршам убаво јазикот можеби јас зборувам убаво на него но и сам сум свесен дека имам доста граматички грешки. Работа за која си квалификуван е лесно и со наш пасош да ја добиеш и ова нема врска со никаков патриотизам да бев патриот немаше да барам бг пасош и јас самиот за да си ги намалам трошците за студии.
Ne vikam deka e nevozmozno, ali dodava kup drugi stvari da ti visat vrz glava sto ne se potrebni. ne zborev za specificni slucai.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ама никој не рече на еурес да бараш обична работа не мешај појми, убаво ти пишав во мојот прв пост дека ако си квалификуван и со мкд пасош ти е исто како и со бг немаш никакви заебанции. Тоа што сум отишол на разговор во хотел не е дека сакам да работам било што, напротив тоа го правам за првите месец два најмногу 3 додека го усовршам убаво јазикот можеби јас зборувам убаво на него но и сам сум свесен дека имам доста граматички грешки. Работа за која си квалификуван е лесно и со наш пасош да ја добиеш и ова нема врска со никаков патриотизам да бев патриот немаше да барам бг пасош и јас самиот за да си ги намалам трошците за студии.


Сум ја разгледувал и таа опција за да идам во БГ на студии мастер ама тешко се наоѓа програма за безбедност во комуникации (lan, wlan, mobile). Малку ми е специфична прогамата што ја сакам и ја нема секаде да се учи. Иначе што викаш за јазикот не ми е никаков проблем бидејки англиски го знам перфектно, а и локалниот јазик во земјата кај што сакам да одам го зборувам на пристојно ниво, во секојдневна комуникација. И не УК воопшто не ми е целната дестинација, немам намера да идам таму за да живеам и работам бар не сега никогаш незнам што ке ми донесе животот понатаму.

Значи ептен колега :) јас работам Internet Security ете веќе 4 години.
Би ти препорачал Нов Бугарски, (магистратура за Информатика има). Имаш само еден задолжителен предемт се друго ти е изборно (има неколку предмети што се точно безбедност на системи).
Ако тоа ти е целта земај само сертификати, нема специфичен факултет за тоа што ќе ти е супер акредитиран и ќе те изберат баш заради тоа што си учел.
Факултетот ќе ти е повеќе колку да си обезбедиш престој. Моментално бараме кандидати и ти кажвам од тоа што гледаме во cv a итн.
Мој предлог запишвај се Бугарија , наоѓај работа , плус ако си аплицирал за пасош додека го добиеш ем ќе земиш диплома ем искуство.

;)
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Мојот број се уште не е стигнат, но вчера имаше нови излезени,
на мојот чичко кој беше пред мене неколку месеци со бројче некаде на крај од 10000
На него му пишува --------- С'вет'т по гражданството не е уважил молбата.
Ова сигурно не е добра вест, ако има некој објаснување слободно нека пише. Бидејќи на сите досега им беа вратени на дополнителна, знам дека тој имаше докомент некој од прадедо, но мислеше дека ке го вратат на дополнителна и тогаш да достави,
и сега наеднаш страницата на правосудието е комплетно блокирана
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
23
jas podadov dokumeti od mojot cicko na tatko mi roden brat isto prezime imame i sve eve vekje godina dena kako odnesov nema nisto a tie pred mene i posle mene site se prekrateni a jas seuste sum na dopolnitelna proverka nosev drzavljanstvo od nego i izvodi od tatko mi dedo mi cicko mi i od mene site prevedeni i zavereni kaj notar pozz
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Мојот број се уште не е стигнат, но вчера имаше нови излезени,
на мојот чичко кој беше пред мене неколку месеци со бројче некаде на крај од 10000
На него му пишува --------- С'вет'т по гражданството не е уважил молбата.
Ова сигурно не е добра вест, ако има некој објаснување слободно нека пише. Бидејќи на сите досега им беа вратени на дополнителна, знам дека тој имаше докомент некој од прадедо, но мислеше дека ке го вратат на дополнителна и тогаш да достави,
и сега наеднаш страницата на правосудието е комплетно блокирана
Dobro be luge tie brojcinja se uste pred da se zakoce rabotava ne se od vcera so sigurnost vi tvrdam oti posto sum momentalno covek bez rabota pred tri nedeli gi proveriv site brojcinja do kraj.A stranata so im e zakocena toa i se desavase nekolku pati vo poslednive nekolku nedeli.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
597
Поени од реакции
605
Протестите се од тутунарите не дека треба да се занемари али ништо опасно, плус тоа на прошлото правителство не им сметаше тоа што надвор пред министерствата имаше секојдневно протести да го сменат законот и да почнат да враќаат на дополнителна.Така да овие протести не се нешто опасно за опстанок на владава !!
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
So ovie protesti ja ubivte temava u poim dajte malku pozitivizam majka mu stara.Idat praznici malku poveselo so zelbi dedo Mraz na site da ni donese za Nova Godina BG dokumenti:jeeee::jeeee::pijani::pijani:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom