Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Zdravo decki na site! Da se priklucam na temava,i jas go imam istiot problem eve veke nedela dena.....sto se odnesuva za Dr.Turan nemam zborovi.....titulata negova i iskustvata si govorat sami za sebe....inace utre t.e. veke denes treba da odam kaj nego na posledna kontrola i kako sto mi rece vo vtornikot...."Nikogas poveke nema da imas problemi i nema da se gledame....i odi vo crkva zapali si sveka od tie golemite"! :)
Недела дена имаш пробелми со дискус хернија? И успеал да те излекува ? Како е тоа можно? :)

ја имам дискус хернија т.е поточно стеснување на 5ти и 6ти пршлен и по зборови на специјалист за мој 21 година не било ама баш добро..
Многу грда работа е ова, несмеам да дигам премогу течко, при поголем замор обавезно си имам болки,. Ме ограничува едноставно.
Искрено и од другите ме интересира мислење за овој доктор Туран, кој се вашите искуства со него ?
 
Член од
30 ноември 2008
Мислења
11
Поени од реакции
2
Недела дена имаш пробелми со дискус хернија? И успеал да те излекува ? Како е тоа можно? :)

ја имам дискус хернија т.е поточно стеснување на 5ти и 6ти пршлен и по зборови на специјалист за мој 21 година не било ама баш добро..
Многу грда работа е ова, несмеам да дигам премогу течко, при поголем замор обавезно си имам болки,. Ме ограничува едноставно.
Искрено и од другите ме интересира мислење за овој доктор Туран, кој се вашите искуства со него ?
Pa mi baese!:свиркам:
 
Член од
16 јуни 2011
Мислења
684
Поени од реакции
1.193
Здраво,
Мислам дека можам да ви дадам неколку совети во врска со оваа болест.
Пред се највеќе полага физикалната терапија.
Некое време треба да мирувате да избегнувате дигање на тежок товар, не треба цело време да лежите туку препорачливо е да пешачите, пливањето исто така е добро, ќе одите на доктор и ќе ви даде совети кој движења да ги избегавате со тоа ќе намалите болка.
Прочитав дека некои патат од радикулопатија која им ја предизвикала дискус хернијата, туку се применува така наречена лумбална екстензија, која претставува истегање на лумбалниот дел од рбетот и со неа се намалува компресијата на нервот, се намалува болката и ред други работи.
Вежбите се многу битни исто кај оваа дијагноза, со вежбите кој ќе ви ги даде докторот ги зајакнувате мускулите на грбот така што ќе имате исправен став. :)

Но најдобро е да посетите доктор кој ќе може да ја процени најубаво дијагнозата и да ви препише соодветна терапија.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Гледам туран го спомнуваат во темава, некој да ми објасни каде се наоѓа од колку до колку работи и слично ??

Sent from my microwave using Tapatalk
 
Член од
4 март 2013
Мислења
5
Поени од реакции
7
Гледам туран го спомнуваат во темава, некој да ми објасни каде се наоѓа од колку до колку работи и слично ??

Sent from my microwave using Tapatalk
Zdravo!

Dokolku se vratis nazad nekolku posta ke go dobies odgovorot,

Pozdrav!
 
Член од
21 септември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Jas 20 pati bev kaj Turan najmalce inace imam diskus hernia l4 l5s1 i dzabe.ke te iskrcka na brzina i nema nikakvo podobruvanje.posle toa zavrsiv vo bolnica na inekcii.Ima li nekoj iskustvo so Dr Dzambazovski koj raboti vo hotel Ambasador vo Skopje koj tvrdi deka ja resava ovaa rabota.ima videa na you tube za negovata rabota.Ako nekoj ima kakvo bilo iskustvo neka go spodeli
 
Член од
2 декември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
11
Нов на форумов, дискус хернија L4L5S1, имам 38 години, на 29 години се соочив со оваа подла болест односно тогаш и го видов правото лице, инаку бев во перфектна физичка кондиција, ги поминав сите пртходно споменати лица Туран, Таир, и останатите ширум Македонија, вреди да се спомене и г-дин Благоја-шизикот од Прилеп, Хрвати кои еднаш годишно доаѓаат во МКД и ти земаат 200 евра за терапија од 7 дена и т.н. веке 20 години работам и цело време сум изложен на голем физички напор... одкога ги поминав сите претходно споменати надри лекари, билкари и што уште не успеав да ја изгубам односно доживеав атрофирање на грбните мускули и силна болка во левата нога по што и станав неподвижен (морници ми одат во мементов), немаше чаре отидов во клиника и лежев два месеци, ме исбоцкаа инјекции за цел живот, излегов нормално во напишаното од нивна страна со подобрена состојба но според мене со многу влошена неможев два чекори да направам, ми требаа два сати до колата на чичкото од женами да стигнам, најжално беше кога ги видов сите ооколу мене кои дојдоа да ме земат од болница плачеа од тоа што ме гледаа како се мачам. Отидовме дома и вкревет, така обесхрабрен по неколку дена наидов на еден доктор кој по кажување на колега бил доста добар и него лично му имал помогнато. Решив и таму да појдам но овојпат не појдов туку ме однесоа, му ги покажав снимките и ми направи преглед кој чинеше 50 денари бидејки истиот работеше со зелени картони, по прегледот се почуди како се уште не ја завлекувам ногата бидејки листот од левата нога ми беше атрофирал и беше помал за 3,5см од листот на десната нога, ми рече дека имам среќа затоа што сум бил физички јак но јас не се чувствував ни најмалку така. Ми предложи терапија кај него ЕКСТЕНЗИЈА, се нафатив бидејки немав повеке сили. Господ здравје да му даде на Д-Р Свето, затоа што бев тежок случај ми направи 4 екстензии на две недели по една, проодував повторно но бев упорен и успеав, не ви препорачувам никаква операција и никакви надри лекари. Појдете кај докторов и консултирајте се барем нема да ве чини скапо, ова ви го препорачувам од се срце за да не го поминувате она што јас го поминав и бидете упорни и никако не се откажувајте и не подлегнувајте на операција...по терапиите кај истиов доктор продолжив со физикална терапија и конечно се издишав без болка, викав од среќа. Ми препорача додека сум жив дневно да пешачам минимум 30 минути. До ден денес си пешачам и си вежбам...
ЛОКАЦИЈА:
На раскрсницата пред водњанска вртиш лево во правец на МВР, 50 м испред втората раскрсницата која лево води према Рамстор а десно према Клиника од десна страна се наога клиниката (не се сеќавам како се вика) во куќа е а докторот се вика Свето (на презимето не се сеќавам). Се надевам дека нема да ви биде тешко да ја најдете и ви посакувам брзо оздравување. Поздрав!
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdravo do site 'macni dusi ' koi go imaat ovoj problem
Gi procitav skoro site iskustva koi nalikuvaat edni na drugi za luge so vaka maka i na moite maki, , i jas go imam istiot problem od 2010 godina diskus hernija na l4-l5, pominav sve do sega, 4 meseci vo krevet , fizikalni, masazi, banji, tegnaci, maseri , tair, turan , vezbanje, plivanje , pesacenje , moze da se rece skoro sve , no bolkata sto ja dobiv vo polovinata vo 2010 godina niti edna sekunda mi nema pominato , znaci ziveam so ovaa 4 godini 24/7 , se mislam za operacija kaj ugrinovsk no ne mi dava dusa poradi toa sto nemozam da se uveram deka bolkava ke pomine mozebi od strav neznam, dajte nekoe novo iskustvo , nekoj koj ja ima bolkata non stop kako mene, sekogas ama bas nikogas me nema 'pusteno'.
uste prilep ne sum bila, ima li nekoj broj od covekot od prilep?
 
Последно уредено:
Член од
2 декември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
11
Zdravo do site 'macni dusi ' koi go imaat ovoj problem
Gi procitav skoro site iskustva koi nalikuvaat edni na drugi za luge so vaka maka i na moite maki, , i jas go imam istiot problem od 2010 godina diskus hernija na l4-l5, pominav sve do sega, 4 meseci vo krevet , fizikalni, masazi, banji, tegnaci, maseri , tair, turan , vezbanje, plivanje , pesacenje , moze da se rece skoro sve , no bolkata sto ja dobiv vo polovinata vo 2010 godina niti edna sekunda mi nema pominato , znaci ziveam so ovaa 4 godini 24/7 , se mislam za operacija kaj ugrinovsk no ne mi dava dusa poradi toa sto nemozam da se uveram deka bolkava ke pomine mozebi od strav neznam, dajte nekoe novo iskustvo , nekoj koj ja ima bolkata non stop kako mene, sekogas ama bas nikogas me nema 'pusteno'.
uste prilep ne sum bila, ima li nekoj broj od covekot od prilep?
048-422-978 Blagoja se vika covekot vo Prilep, mu se javuvas navecer posle 2100 i zakazuvas, potrebni ti se snimki za prviot pat i veruvaj zijan od covekov nema da imas. Edna terapija cini 700 denari i trae samo desetina minuti, tri terapii ti pravi vo rok od eden mesec i ke osetis podobruvanje. A od se srce ti go preporacuvam i D-r Sveto, vidi go mojot post pogore![DOUBLEPOST=1417722689][/DOUBLEPOST]
048-422-978 Blagoja se vika covekot vo Prilep, mu se javuvas navecer posle 2100 i zakazuvas, potrebni ti se snimki za prviot pat i veruvaj zijan od covekov nema da imas. Edna terapija cini 700 denari i trae samo desetina minuti, tri terapii ti pravi vo rok od eden mesec i ke osetis podobruvanje. A od se srce ti go preporacuvam i D-r Sveto, vidi go mojot post pogore!
ti preporacuvam vitaminska terapija: Neurobion - 1 dnevno, Magnezium 300 Direkt - 1 kesicka dnevno, vitamin D- sprej ednas dnevno i muscofleks apcinja 1 dnevno, zemaj ja ova terapija mesec dena i pesaci dnevno minimum 30 min. ne sum doktor :) mi ja preporacaa vrvni d-ri od Sistina. Pozdrav i hrabro.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
ti preporacuvam vitaminska terapija: Neurobion - 1 dnevno, Magnezium 300 Direkt - 1 kesicka dnevno, vitamin D- sprej ednas dnevno i muscofleks apcinja 1 dnevno, zemaj ja ova terapija mesec dena i pesaci dnevno minimum 30 min. ne sum doktor :) mi ja preporacaa vrvni d-ri od Sistina. Pozdrav i hrabro.[/quote]



Mene mi preporacaa osteo bi flex.Imam podobruvanje ama dali e od niv ne znam.
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
1
ti preporacuvam vitaminska terapija: Neurobion - 1 dnevno, Magnezium 300 Direkt - 1 kesicka dnevno, vitamin D- sprej ednas dnevno i muscofleks apcinja 1 dnevno, zemaj ja ova terapija mesec dena i pesaci dnevno minimum 30 min. ne sum doktor :) mi ja preporacaa vrvni d-ri od Sistina. Pozdrav i hrabro.


Mene mi preporacaa osteo bi flex.Imam podobruvanje ama dali e od niv ne znam.[/quote]
Od utre ke ja pocnam, pa ke spodelam rezultat ;-) blagodaram
 
S

StormRage

Гостин
Ја видов одамна темава али глеам сега се активирала. И јас имам дискус хернија (тешка физичка работа уште од дете гратис спина бифида) L4L5S1 класика. Болките ми се точно на половината ,од кога се сеќавам за мене тука ме болело, али летово останав во кревет неколку дена и тогаш открив што се дешава. Состојбата не ми е ужасна, океј сум, се движам работам и слично но на долги стази ќе мора да барам некое чаре.
Може број од тој Свето?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Сте пробале со квантна медицина?
 
Член од
23 април 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Zdravo do site.i jas sum eden od toa za zal golemo drustvo so diskus hernija ,dijagnosticirana uste od 2002 g so predlo za operacija no najverovatno od od strav ne se nafativ i taka gurav site ovie godini so povremeni umereni bolki ednas godisno no so malo miruvanje minuvaa se do pred mesec dena koga se pojavia bolki sto ne se izdrzuvaat napraviv MR so e so ista dijagnoza plus imalo otkinato parce od diskot i sega toa go pretiskalo nervot.Preporakata e samo operacija i nisto drugo nemalo lek.No dali slucajno dali ne sretnav 5-6 luge so za zal neuspesni operacii duri imase edna zena so 3 neuspesni operacii ili nekoi decki sto se operirale i po kratok rok im se javuval istiot problem pa i poloso,pred nekoj den imaf tolkavi bolki sto sreka bese neraboten den inaku bev resen vednas da zaminam da zakazam operaija. sega bolkite se minimalno namaleni so inekcii i lekovi i normalno mora da najdam odredena pozicija zada mozam da spijam navecer i nema pomestuvanje.pa dokolku nekoj ima slicmo iskustvo ve molam za pomos,
tri nedeli citam po forumi i mislam deka dokolku formirame partija bi imale najmalku deset pratenika vo sobranie:).
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
1
Eve jas ke ja probam vitaminskata terapija po preporaka na nenadbt pa eve probaj i ti drugo care za sega ne sum cul,a a bolkata mi e 24/7 ;-),mislam ke bideme poveke od deset pratenika ;-)[DOUBLEPOST=1420713043][/DOUBLEPOST]
Сте пробале со квантна медицина?
uste toa ne, imali nekoj koj ima takvo iskustvio?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom