Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Poranesnite modeli na Panasonic Inverterski koristea kapilarka, a ne so exp. ventil, e sega kako tocno principot na rabota.....
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.691
Поени од реакции
4.001
@yamaha10
Zemi go watmetarot i stavi go na GECI-to na prijatelot i proveri kako se dvizi angaziranjeto na snaga. Ako pocnuva poleka da raste po startot i zavrsi na nekoja gore dole konstantna snaga od na primer 1.2 Kw pred da iskluci kompresorot( za 12000 BTU), 1000% NE E INVERTER.
Jas ce go proveram istoto so edno GEEI plateno lani 34 000 den tuka do mene kaj eden komsija....koj patem i ne bas zadovolen so negovata rabota....
Ednostavno samo vaka ce gi razresime dilemite.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
@yamaha10
Zemi go watmetarot i stavi go na GECI-to na prijatelot i proveri kako se dvizi angaziranjeto na snaga. Ako pocnuva poleka da raste po startot i zavrsi na nekoja gore dole konstantna snaga od na primer 1.2 Kw pred da iskluci kompresorot( za 12000 BTU), 1000% NE E INVERTER.
Jas ce go proveram istoto so edno GEEI plateno lani 34 000 den tuka do mene kaj eden komsija....koj patem i ne bas zadovolen so negovata rabota....
Ednostavno samo vaka ce gi razresime dilemite.
Кај мене на даикинот почнува со 800 вати па паѓа на 350-400 откога ќе затопли малце. Зборувам на овие температури на зададени 25 температура на далечинското.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Незнам дали знаете дека Инвентор клими како што ги има на тоа jivi.mk се исто Грее машини.
Од 3те на сајтов 2 се Виола и третата 18ката е потпполно иста GWH18KG-K3DNA5E машина.
Еве список Грее машини = Инвентор модели.
Што се однесува за оваа клима 18-ката од лично искуство кажувам дека троши 2kw мерено со уредот од Анхоч и сопственикот воопшто не е задоволен од нејзе.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.691
Поени од реакции
4.001
Sega sum uste povece zbunet.
Merenjeto na GEEI-to od 12000 BTU ispadna vaka:
Znaci pusteno sabajle taze na nezagreano, se kilavese 10-tina minuti da pocne da gree, da duva ventilatorot i da se spustat krilcata, pri toa potrosuvackata odese do 550 W, koga se resi da duva duvase ladno pa poleka se potoplo dodeka ne otide potrosuvackata na 1470 W koga stana prijatno, se spusti potrosuvackata na 1040 W i taka ostana 5-6 min. Namesto da ja namali potrosuvackata na prifatlivi 300-400 W se iskluci kompresorot skroz koga ja postigna baranata T od 24 C.
Sega vie kazete dali vaka treba da raboti inverter klima so site onie mani sto gi navedov pogore ili e ova nekakov derivat, surogat i jas neznam sto e.
Ajde klimadjii so invertor i watmetar kazete dali vaka rabotat vasite klimi?
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
мојот нео платен 15К работи барем 2 пати подобро од ова што го кажа ти златко
значи уклучува компресорот и нема ни 10 сек. се спушта клапната на долу дува веднаш топло, плус кога ќе се исклучи не поминуваат ни 2 мин. запира скроз и внатрешната значи нема никакво дување се дур не падне барем за пола степен Т. На оваа температура надвор 13с. се уклучува на секој 40мин. и дува по 4-5 мин. Убавина е да ја гледаш како работи пу пу скраја да е да не ја урочам :D
a за гецито не ми е згодно да одам да мерам ставена е во дуќанот под ќирија го издава колегата има една многу јака плавуша таму што работи не се знам ич со неа страм ми е :D
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
@yamaha10 и мојот комшија има НЕО и знам дека пред 2 години беше презадоволен како топли, а и јас кога ќе отидев до кај него од што беше многу топло се чудев како е можно тоа од клима НЕО.Баш ќе го прашам за кој модел станува збор, па да споредиме со твојата.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@bakigvg кажи му го ова на @Vanlok кој вели дека е обично ѓубре
ќе видиме неговото Change како ќе грее што го плати над 500 евра
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@bakigvg
Na vakov den li lani zimata mu duvalo toplo NEOto?
Zborime za Gevgelija neli ?[DOUBLEPOST=1415797852][/DOUBLEPOST]
Што се однесува за оваа клима 18-ката од лично искуство кажувам дека троши 2kw мерено со уредот од Анхоч и сопственикот воопшто не е задоволен од нејзе.
Како е лично кога не си сопственикот....18ka e тоа друже знае и 2KW да повлече ама ке даде 5-6KW топлина со кои ке згрее 50м2 и тоа на минус температура....дека троши 2КW константно треба мерач да покажеш или сметка за струја а вака е тресење зелени.[DOUBLEPOST=1415798480][/DOUBLEPOST]
@bakigvg кажи му го ова на @Vanlok кој вели дека е обично ѓубре
ќе видиме неговото Change како ќе грее што го плати над 500 евра
Здравје ќе видиме, дотогаш види на -10 како грее Gree Change на -10 од човек што покрај Change има и Фујитсу Генерал...ке ти сумирам, потопло грее од фујитсуто, не прави дефрост и нечујна е при работа...едина мана е што искључува кога треба да одржува Т на високи +Т надвор....тоа што и zlatko го приметил. Па сеа незнам што е поважно за вас, да грее добро на -10 и да неправи чести дефрости или да искључува често на +16 колку што е денес надвор и внатре +24.[DOUBLEPOST=1415800073][/DOUBLEPOST]
@Strelec јас лошо гледам или оваа виолата навистина има подобри карактеристики од чангето, 9-ката COP 4.1
По кажувања на човек од Греемак виолата имала потпуно иста надворешна единица со Хансолот, ги имале и изложено на саем негде каде можеле да се видат...а цената на виолата 12ка у однос на хансолот е негде 10000 поефтина. 18ката нема толкава разлика у цена.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.691
Поени од реакции
4.001
@Strelec
Ova sto vikas deka e mana i isklucuva skroz kompresorot pri visoki nadvoresni T, ako e navistina taka, a veruvam deka e koga ti toa go kazuvas, ne e voopsto mana tuku e KVALITET. Toa e odlicno po mene bidejci ce ja nema ona custvo na promaja koga toa duvka na izduvot so 700-800 W pa i sto ako trosi samo 200-300 W? Ako toa pri niski T go nema sosema e vo red ovaa "mana".
Toa e super edino mi go mati umot ova KAPILARAVA namesto expanzionen ventil. Kapilarata e epten nazadna rabota pri invereter tehnologija. Svati go kako avtomobil so 1 brzina i za leto i za zima i za nagore i za nadole. So nea epten e ograniceno razlicnoto polnenje na isparuvacot prema baranite potrebi vo momentot, pa lesno moze da dojde do potpuvanje na kompresorot so tecna faza (toa e smrtna osuda za nego bidejci ne e pumpa za tecnost tuku za gas ) ili nedovolno polnenje na isparuvacite a so toa i pad na snagata na izduvot.
Verojatno toj ceh se placa so cenata na cinenje pa elek. expanzioni ventili se privilegija na poskapite i posofisticirani modeli koi poradi nego i imaat pogolemi COP-ovi i podobro rabotat na niski temperaturi.
Gledam sega vo specifikaciite za GREE CHANGE deka i tie se so kapilaren sistem.....
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2010
Мислења
17
Поени од реакции
17
Vivax GEEI претставува ремаркиран Gree Cozy, додека пак неговиот претходник Vivax GECI е ремаркиран Gree Change. Новите генерации на Gree Change (2013, 2014) ги нема во Vivax варијанта.

Еве ги интересните страни од сервисното упатство за Gree Cozy/Vivax GEEI :
1.jpg 2.jpg
Овие податоци се совпаѓаат со податоците од производителот.

Целото упатство за Cozy/GEEI. На страна 1 од упатството можат да се видат сите варијации на внатрешни единици кои се користат во сите ремаркирани Gree Cozy изданија. Петтата варијација е онаа што ја користи Vivax GEEI.
Исто така интересно е што може да се забелеши внатрешната единица на CRYPTON CSGBI12AA (четврта по ред на страна 1 од упатството), уред за кој постои веројатност исто така да претставува некоја ремаркирана варијанта на GREE Cozy. Димензиите на неговата надворешна единица иста така до милиметар се совпаѓаат со оние на Cozy/GEEI, а додатна коинциденција претставува и што производителот употребува потполно исти икони за опишување на карактеристиките (стр.10) на моделите со оние што се користат во Gree каталозите. Но сево ова може и да не е точно.

Она што не ми е јасно е зошто Gree во сите негови каталози од последниве неколку години го става Cozy над Chadge на скалилото на инвертери и според нив Change претставува влезен модел. Според сервисното упатство за Change тој изгледа посилен модел со Daikin компресор кој воедно има и поголем распон на топлински капацитет (0,6kw - 5,13kw) наспроти распонот на работа на Cozy (0,88kw - 4,4kw) (вредности за температура од +7C), а притоа троши помалку (има подобар COP фактор). На страна 13 е даден график кој го прикажува опаѓањето на топлинскиот капацитет зависно од надворешната температура, за Cozy/GEEI е на страна 10.

P.S. Каде може да се провери дали Change и GEEI имаат греач на компресор и/или кондензатор (секаде ги пишува со различни имиња: crankcase heater, deicer, electric heating interface) ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
P.S. Каде може да се провери дали Change и GEEI имаат греач на компресор и/или кондензатор (секаде ги пишува со различни имиња: crankcase heater, deicer, electric heating interface) ?
Ги има или у PartList за Outodoor, или на сликата од електрониката на надворешната.....пример твоето сервисно од Cozy....страна 22...под 4 и 5 се означени конекторите за греачите compressr/chassis electric heater.
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
@dominator7
сервисното упатство за vivax geei го имаш погоре постирано и вели дека се до -7, ознаките се тие,тоа е она што фрапираа дали е change,cozy не верувам кај нив сервисното упатство е до -15.што покажува дека не е исто[DOUBLEPOST=1415809664][/DOUBLEPOST]ftp://213.147.98.168/Servisne_upute/Vivax/Klime/GEEI_service manual.pdf

еве го сервисното од vivax geei, според ова моделот на компресорот е QXA-B141zF030A[DOUBLEPOST=1415809764][/DOUBLEPOST]https://www.google.com/?gws_rd=ssl#q=vivax+cool+acp+geei+service+pdf
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Zborime za Gevgelija neli ?[DOUBLEPOST=1415797852][/DOUBLEPOST]
Како е лично кога не си сопственикот....18ka e тоа друже знае и 2KW да повлече ама ке даде 5-6KW топлина со кои ке згрее 50м2 и тоа на минус температура....дека троши 2КW константно треба мерач да покажеш или сметка за струја а вака е тресење зелени.[DOUBLEPOST=1415798480][/DOUBLEPOST]

Лично искуство дека јас сум мерел, а сопственикот грее 50 м2 и едвај постигнува 20 степени, за разлика од мене кој користам обична клима и без проблем ја загревам истата површина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom