Најекономично греење и ладење

Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Затоа секој ќе го напише своето искуство. Ќе опише што загрева (куќа, стан, соба) и со што (клима, ТА печка, конвектор, парно греење, пелети, дрва). Ќе ги даде параметрите на изолација и измерената температура на подот и на висина од 1,5 метри, и на крај ќе ни каже колку тоа чини :).
Некои тоа го прават одамна (ќе се препознаат сами), а други млатат празна слама.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.263
Некои коментари за климите на Haier?
(овде ги има моделите)
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Некои коментари за климите на Haier?
(овде ги има моделите)
Vo edna prilika koga za mene barav klima ured vo konsultacija so eden od poiskusnite clenovi na forumov mi beshe sugerirano da se obrni vnimanie na slednovo:

Intelligent inverter клима уред
греење: од -20°C до +24°C; ладење: од -10°C до +43°C
Капацитети од 3,5 kW
A++ / A++

Jas ne znam shto marka e ova, mozebi e najdobrata mozebi e najloshata. Poentata mi, bidejki generalno site nie klimite gi zemame za zatopluvanje kako primarna dejnost a ne za ladenje, od site modeli za greenje samo Intelligent modelot e so A++ i za ladenje i za greenje. Ne znam kolku pari koshta i kolku se verni podatocite. Eurovent sertifikatot, dokolku ne e nekoj tezok marketing taa ako ne se lazam francuska laboratorija, moze da ti dade potkrepa za toa dali e A+ ili +++ ili tako dalje.
Jas licno bev zainteresiran za Suzumu plus ali koga mi posocija deka akcentot na snagata na taa klima e frlen na ladenjeto a ne na greenjeto se predomiklsiv i sekoja cest na clenovite na forumov koi toa mi go ukazaa.
Ushte samo ovaa slucka da vi ja prenesam: Vo Neptun...mislam deka za nekoj model na Samsung se raboteshe... na livcinjata shto se zalepeni na samite klimi so tehnicki podatoci gledam COP 3.6 a odma podolu na istoto livce pishi VISOKA ENERGETSKA KLASA A++. E ajde sega da te vidam? Mozebi za ladenje ima visok koeficient ali treba energetskata klasa da bide navedena i za ladenje i za greenje.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.263
@nmarkovski фала пријателе, потсетување никогаш не е наодмет. Од тој аспект во животот компромиси се прават постојано, па и за купување клими. Посебно кога ми е за загревање на помала просторија, енергетнската ефинасност е важна -ама па и цената е важна.

Но пред се ме интересираа конкретни сознанија за Haier, или евентуално некои лични искуства. Пошто скоро да не сум слушнал за нив, освен понекое општо спомнување на српскиве форуми.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Не можам да најдам деветка инвертер (2.5 kw). Да ли некој знае каде има на лагер?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Некои коментари за климите на Haier?
(овде ги има моделите)
Ух, Ај прво да кажам дека ја имам, .... купена пред 10-ина год. И во принцип сум задоволен, користена 90% за ладење и само 10% за догревање кога заладува (рана есен и касна пролет).
Но, едно големо НО, има две работи кои ќе ги спомнам. Првото е дека беа генерални спонзори или нешто сл за олимиски игри (или светско во фудбал) ........... и тогаш се зачудив од кај сега они спонзори, кога се тотален анонимус. Но испадна дека се накаква подружница на Самсунг. Е сега, од она што важи за Самсунг како бренд за клими испаѓа дека НЕ се баш за фалење.
Не знам што друго да кажам освен дека сепак е подобро на веќе испробаните клими да се купат, отколку да се експериментира ..................
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Ми треба мислење од постручни членови на форумот за ваква варијанта како на сликата
vertikalno-zastaklivanje.jpg
Дали ако вака ја затворам терасата ке има штетно влијани на надворешната единица на климата, биејки и кај мене е нешто слично како на сликата, надворешниот дел од климата ми е на тераса а неа сакам да ја затворам со проѕирна церада за да ми биде пофункционална во зимскиот период, дали ке има некативно влијание на климата бидејки ке врти еден исти воздух или нема да има никаков проблем?
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Po cena znaci e ist kako:

msz-fh35ve 64000 plus montaza
Učinak grijanja: 4,0(1,0-6,3)kW
Prikladno za prostor: 30m2
Energetska klasa grijanja: A+++
Energetska učinkovitost SCOP: 5,1W/W
Potrošnja el.energije: 0,80kW

COP kaj mitsi e pogolem za 0.5 sporedbeno so Haier.

Edino ne znam Haier kolku kw toplina generira vnatre na tie -20?
Da napomenam deka msz-fh35ve spored eurovent i spored nivnite katalozi na -15 nadvoreshna, vnatre generira 3.2kw toplina
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Дали ако вака ја затворам терасата ке има штетно влијани на надворешната единица на климата, биејки и кај мене е нешто слично како на сликата, надворешниот дел од климата ми е на тераса а неа сакам да ја затворам со проѕирна церада за да ми биде пофункционална во зимскиот период, дали ке има некативно влијание на климата бидејки ке врти еден исти воздух или нема да има никаков проблем?
вака затворена тераса и пуштена клима на греење за 10-15мин. ќе ја направи темп. во терасата во минус за неколку степени и тоа на овие темп. Да не зборуваме кога ќе биде поладно
Значи ништо од таа работа батали не бива
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Imalo li nemalo li servisno za ovaa (a barav i ne mozev da najdam), neznam koj ke im ja kupi klimava za 63500, za taa cena go imas najdobriot Mitsubishi.

Samo ne mi e jasno sto mislat lugevo koga prodavaat, (isto i onie od Hidroset), deka ne znaeme kade da gi potrosime parite pa treba niv da im gi dademe.[DOUBLEPOST=1414996782][/DOUBLEPOST]http://www.technopolis.bg/b2c/catalog/productdetailFromOutside.do?productguid=651056&scenario=&productarea=P11120101&detailScenario=Inverter-HAIER-AS12SH1ERA/1U12EH1ERA
.
Ovaa cene okolu 700eur e realna kako za eden kineski brend[DOUBLEPOST=1414997347][/DOUBLEPOST]http://www.technopolis.bg/b2c/details/657134/P11120101/Invertoren-klimatik-ELECTROLUX-EXH12HL1WI/WE

I ova e so nesto slicni specifikacii kako hansol/gexi[DOUBLEPOST=1414997477][/DOUBLEPOST]http://www.technopolis.bg/b2c/details/657140/P11120101/Invertoren-klimatik-ELECTROLUX-EXH12HV1WI/WE

Tolku itreba da bidat cenive na ovie kineski (podobri modeli) brendovi, isto kako i Hansol/gexi okolu 700eur
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
sakam da kupam inverter 3.5kw namena za greenje vo kuka vo prostorija od 35 kvadrati vo skopje nemozam da se odlucam koja dajte pamet[DOUBLEPOST=1415003382][/DOUBLEPOST]sakam da kupam inverter 3.5kw namena za greenje vo kuka vo prostorija od 35 kvadrati vo skopje nemozam da se odlucam koja dajte pamet[DOUBLEPOST=1415003803][/DOUBLEPOST]sakam da kupam inverter3.5 za35 kvadrata isklucivo za greenje vo kuka vo skopje neznam koj model dajte nekoj sovet od iskustvo
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom