Загина новинарот и сопственикот на Фокус - Никола Младенов

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Форумот Кајгана НЕ Е МЕСТО ЗА ПОЛИТИЧКИ РАЗГОВОРИ!
Затоа, ќе Ве молам, продолжете без политика.
Ви благодарам!
da te prasham ,ako nikola mladenov kako novinar pishuvashe vo vesnik vo oj preovladuvashe politika ,i sega toj umira vo soobrakajka koja e MISTERIOZNA i nerazjasneta ,i ako direktni vinovnici se posocuvaat vlastodrscite koi ja imaat vlasta i so samoto toa se politicari (za da ja praktikuvaat vlasta )i dokolku NIE forumdziite diskutirame koj kako go jadel od vlasta ;mladenov so smrt ,velija vo zatvor ,kezarovski vo pritvor ..i.t.n. po avtomatizam "stanuva zbor za politika ",i sega da ostavime i da ne pisheme ni zbor za ovie luge ???? za da ne bide politicki postot ???
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
da te prasham ,ako nikola mladenov kako novinar pishuvashe vo vesnik vo oj preovladuvashe politika ,i sega toj umira vo soobrakajka koja e MISTERIOZNA i nerazjasneta ,i ako direktni vinovnici se posocuvaat vlastodrscite koi ja imaat vlasta i so samoto toa se politicari (za da ja praktikuvaat vlasta )i dokolku NIE forumdziite diskutirame koj kako go jadel od vlasta ;mladenov so smrt ,velija vo zatvor ,kezarovski vo pritvor ..i.t.n. po avtomatizam "stanuva zbor za politika ",i sega da ostavime i da ne pisheme ni zbor za ovie luge ???? za da ne bide politicki postot ???
osa, јасно ми е каде нишаниш :)
Кај мене тоа не поминува.
Оние избришаните мислења немаа врска ни со Младенов, ни со ништо, туку чиста политика, која како таква, на Кајгана нема да најде свое место.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
osa, јасно ми е каде нишаниш :)
Кај мене тоа не поминува.
Оние избришаните мислења немаа врска ни со Младенов, ни со ништо, туку чиста политика, која како таква, на Кајгана нема да најде свое место.
te razbiram ,nikako nesakate da prifatite nekoj da mu kaze na narodecov poinakva vistina ,samo TAA vistina od dpmne e najtocna ,neli ?[DOUBLEPOST=1414598877][/DOUBLEPOST]
Форумот Кајгана НЕ Е МЕСТО ЗА ПОЛИТИЧКИ РАЗГОВОРИ!
Затоа, ќе Ве молам, продолжете без политика.
Ви благодарам!
izvini vo koe svojstvo me molish ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
te razbiram ,nikako nesakate da prifatite nekoj da mu kaze na narodecov poinakva vistina ,samo TAA vistina od dpmne e najtocna ,neli ?[DOUBLEPOST=1414598877][/DOUBLEPOST]
izvini vo koe svojstvo me molish ?
Во својство на супермодератор на форум Кајгана.

Останатото не заслужува коментар, од проста причина што немам обичај да коментирам фрустрации, од кој и да било вид.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Во својство на супермодератор на форум Кајгана.

Останатото не заслужува коментар, од проста причина што немам обичај да коментирам фрустрации, од кој и да било вид.
zosto ne ti pishuva pod avatarot ,sepak da znaeme i da imame respekt kon" chinot "ako ne kon tekstot na tvojot post!!!!!!!!!!!!!!!!!!
p.s. za kakvi toa frustracii zboruvash ?[DOUBLEPOST=1414613629][/DOUBLEPOST]
Реален новинар не постои.[DOUBLEPOST=1414431004][/DOUBLEPOST]Инале сите знаеме ккао функционираше Фокус - најголем дел од заработката ја темелеа на изнуди. Пола од новинварите беа врзани со ДБК, инспектори и тн. Некогаш навистина имаа правилни информации а некогаш контрукции кои ги загорчуваа животите на тие што ги спомнуваа без врска. Во принцип тоа беше рекетарско новинарство слично на оној Зоран будалата буре весник.
"reketarsko novinarstvo "vo "fokus "........ne mi se veruva ......pa da imashe tolku mnogu pari od reket MIRKA ke beshe seushte vo fokus ,ona e po parite,shtom gi nema odma ja napushta TAA BANKA vo slucajov narecena fokus ,spored tebe ....a i nikola mladenov ,sopstvenikot na fokus ke beshe ziv ,ke plateshe MITO so TAKVITE PARI OD REKETARSKOTO NOVINARSTVO ,zatoa ke recam ,sramota e da se tresat zeleni za ovoj slucaj ....
i zarem veruvash deka nasheto MVR nemashe da gi uapsi reketarite ,plus i mozea so ZASHTITEN SVEDOK da go osudat gazda mladenov za REKET ,
za volja na vistinata skoro pred nekolku dena zavrshi edno sudenje ,i gi osudija na 73 godini zatvor za reket ,i toa svedok beshe minco ...tek za mladenov da go osudat za reketarsko novinarstvo kujznae kolku DOBROVOLCI KE SE PRIJAVEA ZA SVEDOCI ?
shto mislite ,koj bi se prijavil da svedoci protiv nikola mladenov ,i da go strpaa vo zatvor ?
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
zosto ne ti pishuva pod avatarot ,sepak da znaeme i da imame respekt kon" chinot "ako ne kon tekstot na tvojot post!!!!!!!!!!!!!!!!!!
p.s. za kakvi toa frustracii zboruvash ?[DOUBLEPOST=1414613629][/DOUBLEPOST]
"reketarsko novinarstvo "vo "fokus "........ne mi se veruva ......pa da imashe tolku mnogu pari od reket MIRKA ke beshe seushte vo fokus ,ona e po parite,shtom gi nema odma ja napushta TAA BANKA vo slucajov narecena fokus ,spored tebe ....a i nikola mladenov ,sopstvenikot na fokus ke beshe ziv ,ke plateshe MITO so TAKVITE PARI OD REKETARSKOTO NOVINARSTVO ,zatoa ke recam ,sramota e da se tresat zeleni za ovoj slucaj ....
i zarem veruvash deka nasheto MVR nemashe da gi uapsi reketarite ,plus i mozea so ZASHTITEN SVEDOK da go osudat gazda mladenov za REKET ,
za volja na vistinata skoro pred nekolku dena zavrshi edno sudenje ,i gi osudija na 73 godini zatvor za reket ,i toa svedok beshe minco ...tek za mladenov da go osudat za reketarsko novinarstvo kujznae kolku DOBROVOLCI KE SE PRIJAVEA ZA SVEDOCI ?
shto mislite ,koj bi se prijavil da svedoci protiv nikola mladenov ,i da go strpaa vo zatvor ?
Брат ти завидувам. Живееш во светот на бајките.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.068
Поени од реакции
16.184
мене едно не ми е јасно...не го пратев ни Фокус ни Младенов од случајот со Б.Ц. и Х.К. ( швајцарски сметки) кога беше казнет со супер висока парична казна . Кога се случи трагичната сообраќајна, прво што ми беше нелогично е од кај на него таков суперлуксузен мерцедес кога Фокус беше заглавен со тужби и пресуди ?? На стотици места прашав за тоа и нема никаде одговор за Мерцедесот, колкава е таа тајна ??
Сега се крена прав за Кежаровски, а никој не сака да види дека се работи за мешање во работата на судот ( 3 -та власт) а предметното убиство се случило уште за време на предходната власт. Кој и кога аљкаво ја завршил работата па сега истрагата е во ќор сокак е едно, а независноста на судот друго. кај нас судот е независен во донесување на одлука па дури и погрешна. Методот е жалба до повисок суд. За неправилности во работа на судот или обвинителство постои Судски совет , постои повисоко обвинителство и министерство за правда. Но очигледно е дека тука новинарите не се истражувачи туку партиски пиони. Во УСА новинарите би го откриле убиецот и доказите пи ги пратиле и на локална и на централна полиција и суд. Барем така на филмовите гледаме. А за неоткривање на изворот на информации што се поверливи осудуваат и во демократска УСА... Но нашите партиски пиончиња кога критикуваат за слободата кај нас на база на американски квази организации не им се слуша тоа . И уште нешто за демократијата, за да бараат медиумите демократија најнапред тие да ја поштуваат. Во РМ само во Кајгана ( и мислам ИдиВиди форум ?) се уште може без цензура да објавиш текст. Може ќе го избрише админот, ама некој ќе ја види мислата. А медиумите цензурираат, Фокус и Вест па воопшто немаат коментар на онлајн изданието. Нека излезат на рамноправен мегдан Селмани, Ризаов и други папагали да дискутираме, а не тие само да кажуваат и да ја монополизираат вистината . А има и друга крајност, во Хрватска во доста онлајн медиуми коментарите се директни, ама вика секојх си сноси одговорност за изреченото, постои можност и коментатотр да биде тужен, преку ИП адреса која ја има медиумот. А кај нас барем од обичниот народ уште никој не е тужен, а зборуваат се и сешто, еве гледам насабајле канал 5....
Абе кај нас околу избориоте се објавија дузина видео клипови, мејлови и факсови ама тие што ги посочуваат како доказ за криминал не знаеле од кого биле, анонимни биле :D. Па ајде ако дојде анонимна дојава дека тој дежурниот поднесувач на бомби ЈАДЕЛ ЖИВИ ЛУЃЕ, дали сега треба МВР да превзема истрага, а без да има познат субјект кој ќе прифати одговорност за поднесување кривична пријава ? Па тој истиот веднаш се закани со тужби кога некаде напишаа дека бил на одмор во Грција во негова вила....А да му кажам да даде отчет дали платил за престојот таму ?? Или професорот Фрчко да објасни како тоа објавува трудови и предава во соседна Грција ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
кај нас судот е независен во донесување на одлука па дури и погрешна.
Праѓањето е, глуп си, или сметаш дека овде збориш со деца од градинка?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.068
Поени од реакции
16.184
Праѓањето е, глуп си, или сметаш дека овде збориш со деца од градинка?
Мешаш поим прведна и правна држава. Незадоволниот има право на жалба на апелација. Одамна е укинато БЗЗ, барање на заштита на законитоста, а Ревизијата е подигната на спорови со многу висока вредност. Кај кривичните работи е друго, но како и да е имало дузини случаи на луѓе што биле осудени не престрого туку погрешно, па се завршило со обезштетување за времето поминато во затвор ама им е одбиен трошокот на на затворот како да е хотел со 5*. А погледни ја најновата формулација за случајот со Кежаровски, сега му наведува грев одбивање на откривање изворот на податоци од судските предмети. Без обзир како работел судот, никаде во свет не му дозволуваат на новинар или странка да си поигрува со суд и тоа во медиуми. Ако некој има ИНФО за работи кој не се во склад со законите и прописите треба да ги прати на повисока инстанца од судот, не по медиуми...
... И колку да знаеш до пред 5-6 години и пресудите беа тајна ( не мислам на идентитетите на странките) туку и суштината. Релативно ново е објава на пресуди на веб страна на судот, но и сега не е баш транспарентно..
Како и да е едно е 100% сигурно, имало убиство во Ореше уште на 2 декември 2005 ,а сторителите се се уште неоткриени, случајот почна за време на предходната власт и по се изгледа во почеток е погрешно почната работата . Друго, со промена на власт не се менуваат луѓето во судовите, така реакциите на новинарите се депласирано. И дали на новинарите им е битна правата вистина и да се откријат правите убијци или сакаат само да ја блатат државата ?? Патем не еден случај на погрешно осудени дури и погрешно погубени имаше во УСА а и другите ѓоа подемократски држави...

б.т.в. еве го во Дојче Веле ...Во времето кога клеветата се сметаше за кривично дело, највисоката изречена казна против новинар беше 335.000 денари глоба и 25.000 евра за нематеријална штета (плус други трошоци), во случајот „Црвенковски против Младенов“.
..
и сега ни Селмани ни Фокус не кажуваат нити некој знае дали покојниот Младенов воопшто ја плати огромната казна на Црвенковски или ја одработуваше, а и ден денес Фокус тоа го прави... Па нели новинарите потикнуваат на дебати, нели сакаме се да се дознае, не се работи тука за воени тајни ???
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2009
Мислења
9.542
Поени од реакции
5.772
Кога се случи Чарли Небдо во Франција, нашата политичка фела на чело со премиер и претседател беа да им одадат почит на загинатите новинари. Кога загина пионерот на Македонското новинарство, не ни се појавија на медиум да изразат сочуство, а камоли да отидат на погреб.

Колку многу сакам да има разгвори снимени за ова и да се докаже дека не било несреќен случај. Многу сакам.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Мешаш поим прведна и правна држава. Незадоволниот има право на жалба на апелација. Одамна е укинато БЗЗ, барање на заштита на законитоста, а Ревизијата е подигната на спорови со многу висока вредност. Кај кривичните работи е друго, но како и да е имало дузини случаи на луѓе што биле осудени не престрого туку погрешно, па се завршило со обезштетување за времето поминато во затвор ама им е одбиен трошокот на на затворот како да е хотел со 5*. А погледни ја најновата формулација за случајот со Кежаровски, сега му наведува грев одбивање на откривање изворот на податоци од судските предмети. Без обзир како работел судот, никаде во свет не му дозволуваат на новинар или странка да си поигрува со суд и тоа во медиуми. Ако некој има ИНФО за работи кој не се во склад со законите и прописите треба да ги прати на повисока инстанца од судот, не по медиуми...
... И колку да знаеш до пред 5-6 години и пресудите беа тајна ( не мислам на идентитетите на странките) туку и суштината. Релативно ново е објава на пресуди на веб страна на судот, но и сега не е баш транспарентно..
Како и да е едно е 100% сигурно, имало убиство во Ореше уште на 2 декември 2005 ,а сторителите се се уште неоткриени, случајот почна за време на предходната власт и по се изгледа во почеток е погрешно почната работата . Друго, со промена на власт не се менуваат луѓето во судовите, така реакциите на новинарите се депласирано. И дали на новинарите им е битна правата вистина и да се откријат правите убијци или сакаат само да ја блатат државата ?? Патем не еден случај на погрешно осудени дури и погрешно погубени имаше во УСА а и другите ѓоа подемократски држави...

б.т.в. еве го во Дојче Веле ...Во времето кога клеветата се сметаше за кривично дело, највисоката изречена казна против новинар беше 335.000 денари глоба и 25.000 евра за нематеријална штета (плус други трошоци), во случајот „Црвенковски против Младенов“.
..
и сега ни Селмани ни Фокус не кажуваат нити некој знае дали покојниот Младенов воопшто ја плати огромната казна на Црвенковски или ја одработуваше, а и ден денес Фокус тоа го прави... Па нели новинарите потикнуваат на дебати, нели сакаме се да се дознае, не се работи тука за воени тајни ???

Не те разбирам арно, нешто зборуваш за правна држава и независен суд каде што не се менуваат луѓето по судовите по директива на партијата? :pos::pos:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Кога се случи Чарли Небдо во Франција, нашата политичка фела на чело со премиер и претседател беа да им одадат почит на загинатите новинари. Кога загина пионерот на Македонското новинарство, не ни се појавија на медиум да изразат сочуство, а камоли да отидат на погреб.

Колку многу сакам да има разгвори снимени за ова и да се докаже дека не било несреќен случај. Многу сакам.
И да има за него и било кој друг се е тоа селектирано и исчистено.
А замисли тоа да ти бидат неговите,како А1 што имаше навика да копа па да наоѓа негативни работи за после да те рекетира да се рекламираш кај нив по ненормално големи цени.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Кога се случи Чарли Небдо во Франција, нашата политичка фела на чело со премиер и претседател беа да им одадат почит на загинатите новинари. Кога загина пионерот на Македонското новинарство, не ни се појавија на медиум да изразат сочуство, а камоли да отидат на погреб.

Колку многу сакам да има разгвори снимени за ова и да се докаже дека не било несреќен случај. Многу сакам.
Да бидеме реални, Младенов беше трн во око на сите политичари. Сигурен сум дека на 80% од политичарите (оние големите) им олесна што го снема Младенов, ако некој од тие политичари бил на погреб тоа било глума. Некои од нив (како Бранко) случаите ги решаваа елегантно само со финансиска штета, а некои не знаат што е елеганција. Во секој случај тоа што ќе биде претставено како снимка за Младенов (сигурно ќе има такво нешто ) нема да биде целосно заради зачувување на дискреција на одредени лица.
Али во секој случај ќе покаже дека во Македонија новинарство не постои и дека комунизамот ( колку и да беше лош во однос на слобода на изразување) е демократија на највисоко ниво.
А ова што беше со Чарли Небдо, па самите лидери глумеа подршка, како што може да забележиш едвај чекаат вакво нешто за да може да се зголеми шпионажата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom