Сексуално преносливи болести (СПБ)

Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
ГЕНИТАЛНИ БРАДАВИЦИ
Причинител - е вирус кој е ист со оној кој предизвикува појава на брадавици на кожата

Симптоми - и кај мажите и кај жените се карактеризираат со брз раст на брадавици со различна големина кои се јавуваат секаде на гениталиите. Брадавиците секогаш не се појавуваат веднаш по инфекцијата. Може да се појават дури и после 1 година. Секогаш не може лесно да се приметат посебно ако се внатре во вагината или анусот.

Лекување - премачкување со специјална маст кое мора да го врши доктор. Повеќето од брадавиците исчезнуваат по лекувањето. Во случај на бременост докторот треба да биде известен пред почетокот на било каков третман.


Жени кои имале брадавици или чии што партнери имале брадавици мора редовно гиниколошки да се контролираат, бидејки се смета дека се со поголем ризик за добивање на цервикален карцином.
kakvi se tie bradavici lol ? :D
poso eden drugar neso mi vikase imal ko mali akni na poloviot organ ali mal e 15 god ima i bile od dole pretezno..
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
za eden drugar mi e ako znae nekoj neka pise-od sto moze da dojde do menuvanje na strukturata na spermata...nekako kako po retka mu bila i nakaj prozirna(taka nekako):toe:ako znae nekoj neka pise...dali nekoja infekcija ili????nemal odnosi so drugi osven so zenska mu...pozzz
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
za eden drugar mi e ako znae nekoj neka pise-od sto moze da dojde do menuvanje na strukturata na spermata...nekako kako po retka mu bila i nakaj prozirna(taka nekako):toe:ako znae nekoj neka pise...dali nekoja infekcija ili????nemal odnosi so drugi osven so zenska mu...pozzz
http://www.fertility-docs.com/sperm_eval_tests.phtml
Еве ти еден линк, детално ја анализира спермата, со сите нејзини карактеристики физички, хемиски и итн.
само ќе го цитирам делот кој што нас не засега односно бојата на спермата:
Color and Turbidity
Semen is normally translucent or whitish-gray opalescent in color. Blood found in semen (hematospermia) can color the semen pink to bright red to brownish red. The presence of blood in semen is abnormal and should be reported. The presence of particles, nonliquified streaks of mucus or debris requires further evaluation.

Според ова нормално е спермата да биде прозирна и другар ти нема потреба да се плаши за ништо, секогаш постои можноста да појде на лекар и да си праша ама јас сум сигурна дека ова е нормално:)
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
http://www.fertility-docs.com/sperm_eval_tests.phtml
Еве ти еден линк, детално ја анализира спермата, со сите нејзини карактеристики физички, хемиски и итн.
само ќе го цитирам делот кој што нас не засега односно бојата на спермата:
Color and Turbidity
Semen is normally translucent or whitish-gray opalescent in color. Blood found in semen (hematospermia) can color the semen pink to bright red to brownish red. The presence of blood in semen is abnormal and should be reported. The presence of particles, nonliquified streaks of mucus or debris requires further evaluation.

Според ова нормално е спермата да биде прозирна и другар ти нема потреба да се плаши за ништо, секогаш постои можноста да појде на лекар и да си праша ама јас сум сигурна дека ова е нормално:)
filozofka-blagodaram za linkot ke mu prenesam...pozzzzz
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
dali nekoj znae kako moze da se spreci (so lek nesto ili sto znam sto) prebrza erekcija.eve da recime pri samoto baknuvajne(uste pri prviot baknez)ima erekcija a pri toa uste ne stignati do seksualniot odnos izleguva toa za podmackuvanje
p.s. za drugar mi e
sekoe mislenje e dobredojdeno moze i pp
pozzz
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
dali nekoj znae kako moze da se spreci (so lek nesto ili sto znam sto) prebrza erekcija.eve da recime pri samoto baknuvajne(uste pri prviot baknez)ima erekcija a pri toa uste ne stignati do seksualniot odnos izleguva toa za podmackuvanje
p.s. za drugar mi e
sekoe mislenje e dobredojdeno moze i pp
pozzz
тренинг другар:smir:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ajde be sea malku poozbilni ako moze
pls

па и јас добивав ерекција отпрвин ама...не оргазми бе лелееее!!!!!

тренинг арно пишаа:toe:

а да му речеш вака пред да се шмека нека го:drk::drk:
неколку пати па да проба:kesa:
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
a dobro bato kako ti mina tebe ???zemase nesto ili .............
i plus ne odi toa taka be brat vo kafic da smeka i da ide u wc da go :drk::drk: dva tri pati i da odi pak kaj zenskata.
pa ke mu zamine taka ,nema da go ceka :):)
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
a dobro bato kako ti mina tebe ???zemase nesto ili .............
i plus ne odi toa taka be brat vo kafic da smeka i da ide u wc da go :drk::drk: dva tri pati i da odi pak kaj zenskata.
pa ke mu zamine taka ,nema da go ceka :):)
Поминува со годините таквата ситуација :pos2: а иначе дома кесиго испука па после ке излага:pos2:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
dali nekoj znae kako moze da se spreci (so lek nesto ili sto znam sto) prebrza erekcija.eve da recime pri samoto baknuvajne(uste pri prviot baknez)ima erekcija a pri toa uste ne stignati do seksualniot odnos izleguva toa za podmackuvanje
p.s. za drugar mi e
sekoe mislenje e dobredojdeno moze i pp
pozzz
Да бе за другар ти. Шо се срамиш бе другар, нормално е то(океј, не толку нормално, ама се трпит). То е добро, значит девојката го палит, не е некој габор. Е сега, мастурбирај почесто и евентуално ќе го навикниш Џоле да не скокат ко млад мајмун на секое.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
kakvi se tie bradavici lol ? :D
poso eden drugar neso mi vikase imal ko mali akni na poloviot organ ali mal e 15 god ima i bile od dole pretezno..
Слични на овие канализациони вонземјани од видеото.

Мала е веројатноста другарот да има такво нешто, може само акнички некакви, и доле има лојни жлезди, и малку триење:drk:...толку требало, нека не се секира, штом велам јас.:pipi:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Ај кажете ми нешто за полицистични јајници. Дали оставаат последици после хормоналната терапија?
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
хормоналната терапија како терапија остава секогаш последици како на пример дебелеење, појава на зголемено растење на влакна...
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
хормоналната терапија како терапија остава секогаш последици како на пример дебелеење, појава на зголемено растење на влакна...
Со правилна исхрана и многу течности не остава дебелеење како последица :намигнува: .
 

KOKO AR.

i jas tebe
Член од
22 декември 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
Pravev mikrobioloski ispituvanja i ne mi najdoa nikakvi bakterii ama me buni pisuva vo spermokulturata deka anaerobni bakterii ne se izolirani maticnata koga gi pregleda rezultatite onaka na brzina vika deka e vo red jas sumnjam deka e vo pravo so ovoj izvestaj anaerobni bakterii ne se izolirani dali nekoj se razbira poveke od ova i ako znae da mi kaze.pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom