Сексуално преносливи болести (СПБ)

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Што има врска тоа, јас немам средно медицинско, па ги знам.

А не сум ги ни закачил :)
А као си се проверил некогаш? :)

Пошто, сите девојки знаат дека треба да идат на гинеколог од време на време ако не редовно, а повеќето од машките не знаат ни како се вика нивниот доктор за тие работи.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Играм само на сигурно :)

Поентата ми беше дека битна е едукацијата на младите во насока на превенција на сексуално преносливи болести иинфекции и практикување на сигурен секс. А дали си завршил средно медицинско не е битно за ова.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Играм само на сигурно :)
Ништо не е 100% сигурно, освен апстиненција од било каква размена на течности со други и трети лица. Орален секс со кондом практикуваш?

Поентата ми беше дека битна е едукацијата на младите во насока на превенција на сексуално преносливи болести иинфекции и практикување на сигурен секс. А дали си завршил средно медицинско не е битно за ова.
Би требало младите да се поедуцирани денес, отколку порано. Но, ставот "нема баш на мене да ми се случи", негрижата и неодговорноста, може да ја фрли целата едукација у ѓубре.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ништо не е 100% сигурно, освен апстиненција од било каква размена на течности со други и трети лица.
Точно, ако си малер можеш да закачиш полови инфекции и преку несексуален пат. Но свесноста и превенцијата се првиот филтер.



Би требало младите да се поедуцирани денес, отколку порано. Но, ставот "нема баш на мене да ми се случи", негрижата и неодговорноста, може да ја фрли целата едукација у ѓубре.
И ова е точно, за жал има многу млади, но и стари кои сеуште така размислуваат и употребуваат сељачки фрази од типот на "Абе цвеќе не се мириса преку целофан".
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
И ова е точно, за жал има многу млади, но и стари кои сеуште така размислуваат и употребуваат сељачки фрази од типот на "Абе цвеќе не се мириса преку целофан".
Ќути не ми ја спомињај таа фраза живти све, одма ми иде на очи сликата на еден познаник на кој "цвеќе не се мириса преку целофан" му беше животно мото. Беше многу убав и згоден дечко пред да закачи Хепатитис Б, сега не личи на чоек :(
 
Член од
16 април 2008
Мислења
60
Поени од реакции
1
vo red e se ama jas imam citano i deka seksot so kondom ne e zdrav za zenite oti pri odnosot od penisot se lacela nekoja tecnost (zaborajv kako se vikase) so bila potrebna pri odnosot a so kondomot ja nemalo taa tecnost i vaginata dobivala lazno nesto i mozelo da ze zaebe nesto vo vaginata

ne mi teknuva tocno kako bese se odamna go sitav vo nekoe spisanie ako znaj nekoj neka objasni povbo

tolku mi tekna tolku vi kazav i se izvinuvam za neubavoto obrazlozenie
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Tochno e toa deka site znaeme i sme donekade informirani za zastita pri sexualen odnos, no rabotava e sto ne mn luge koristat zastita, zemeno vo obzir frazata na misticen, mislam deka lugjevo kaj nas dur ne se izgorat ne im ide u glava deka stvarno treba da potrosi use pet min deneska i da si kupi kondomi, ali aj starata da be dur go staam ke mi otide kefot ko kuznaj so da ke prai, ali najveke treba da gi kazuvame posledicite od site ovie sex-prenoslivi bolesti, nedaj boze da zakacis i najmala infekcija a kamo li ovie najstrasnive so se kako HPV, HIV, do gonorei i sifilis! Za toa ne si igrajte kondom u dzep i dusa u raj!
 
Член од
2 април 2007
Мислења
96
Поени од реакции
12
Морам да те поправам само за ХПВ-то. Тоа се пренесува и преку кондом, односно преку допирот кожа со кожа кој неможе да се избегне при сексуален однос. ПОздрав!
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
vo red e se ama jas imam citano i deka seksot so kondom ne e zdrav za zenite oti pri odnosot od penisot se lacela nekoja tecnost (zaborajv kako se vikase) so bila potrebna pri odnosot a so kondomot ja nemalo taa tecnost i vaginata dobivala lazno nesto i mozelo da ze zaebe nesto vo vaginata

ne mi teknuva tocno kako bese se odamna go sitav vo nekoe spisanie ako znaj nekoj neka objasni povbo

tolku mi tekna tolku vi kazav i se izvinuvam za neubavoto obrazlozenie
Течноста се вика сперма :) И јас имам читано за некое слично истражување, ама не беше баш ко ти шо викаш. Колку што се сеќавам истражувањето не покажало дека сексот со кондом е штетен за жената, туку дека жените кои имале контакт на сперма во вагината имале некакви позитивни последици во однос на расположение, лачење на сератонин и слично. Истражувањето е правено со парови во брак.


Морам да те поправам само за ХПВ-то. Тоа се пренесува и преку кондом, односно преку допирот кожа со кожа кој неможе да се избегне при сексуален однос. ПОздрав!
Само во допир со инфицирана кожа, односно кај оние типови ХПВ кои предизвикуваат видливи надворешни промени во вид на израстоци - genital warts на англиски, не знам како се викаат на македонски, можеби папиломи. Затоа, памет у глаа, очите четири, и гледајте кај бутате или шо примате :)

Доколку забележите нешто сомнително - нека не ви биде срам да прекинете со тоа што го правите; сексуалниот чин може да се прекине ВО БИЛО КОЈ МОМЕНТ без грижа на совест :)
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
а повеќето од машките не знаат ни како се вика нивниот доктор за тие работи.
Уролог ? :) знам нешто и ја :)

Течноста се вика сперма :)
ТИИИИИИИИИИИИТ... WRONG.... Мнооогу пред да и дојде редот на спермата (добро де, кај некои иде побрзо :) ) се лачи друга течност, секрет... како сакаш именувај и служи за подмачкување... Не се грижите за правилна работа на моторот само вие, женските :) :helou:
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Шо е ова исцедок бе? Секоја болест има исцедок.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Шо е ова исцедок бе? Секоја болест има исцедок.
За жал не е така, од STD- sexually transmitted diseases, не се манифестираат сите со исцедок, како на пример сифилисот кој се манифестира со мали ерозии или егзантеми, или кандида инфекција кај жени може да предивика исцедок ама кај мажите не прави, значи зависи од болеста дали се манифестира со ексудат или не.
 

Lucio

титула по желба
Член од
26 јуни 2006
Мислења
871
Поени од реакции
41
Отсекогаш сум се прашувал, мислам од тогаш кога сум почнал да размислувам за „такви“ работи..и за СПИ ..

Дали се добиваат со сексуален однос со личност која е веќе инфицирана(заразена, или како да кажам)

или

постојат и такви СПИ коишто може да се јават кај сосем здрави лица кои претходно немале никаков однос или нешто слично?
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
sexually transmitted diseases, името ти кажува се, сексуално преносливи болести, значи се пренесуваат по сексуален пат со личност која е веже инфицирана со една од тие болести. Кај здрав човек кои немале однос тоа неможе да се јави, е сега после однос со инфицирана особа може да се јават симпотомите пролонгирано, т.е немора одма туку по одреден временски период.
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Е ако не сте знаеле... Кондомот не е 100% заштита...
Хуманиот папилома е епидермален вирус, епидермотропен... Се пренесува и преку кондом :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom