Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Ти владе сакаш да ја оправиш Македонија, а ваму викаш дека убаво ти било да лежиш во администрација и да се задоволуваш со супстандардни услови за живот. Со конформизам не се постигнува никаква промена. Затоа никој не ви ги цени мислењата тебе и на валволин. Од проста причина што си хипокрит.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Ти владе сакаш да ја оправиш Македонија, а ваму викаш дека убаво ти било да лежиш во администрација и да се задоволуваш со супстандардни услови за живот. Со конформизам не се постигнува никаква промена. Затоа никој не ви ги цени мислењата тебе и на валволин. Од проста причина што си хипокрит.
Од каде таква идеја дека сакам да ја менувам. Мене ми е сосем добра и ваква каква што е. Јас само кажувам она што јас мислам дека е коренот на проблемот, па кој има желба нека менува. И да можеби со конформизам не се менува ништо( што не ни сакам искрено пошто мене вака сега засега ми одговара) ама пак што промени ти тука со тоа што замина? Со емигрирање се променува нешто? Испаѓа дека никој не сака да промени ништо, сите чекаме некој друг да промени за нас или некој друг да почни да променува. И да тоа е коренот на проблемот иначе. Ние сме проблемот. Јас, ти , сите. Немој да мислиш дека си нешто подобар од мене во таа смисла пошто нити ти нити јас нити било кој друг се потрудил да промени нешто почнувајќи од самиот себе. Себични сме, само за себе си гледаме и тоа е тоа. Некого можеби ке го здоболи вистината, ама јбг поарно и тоа отколку да си правиме филмови .
А дали мене некој ми ги цени мислењата тука на форумот ми е ептен многу битна работа во животот. За Валво незнам , сам нека си кажи дали му е битно или не.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Уште ли се замарате со владе бе...
Колку што гледам и ти си тука. Само незнам дали ќе избациш нешто од типот како си приватно и правиш еден куп пари, дали си емигирирал и правиш еден куп пари, дали си студент кој кога ке дипломира ке прави еден куп пари, дали си дипломирал ама ете не ти тргнало во животот па ќе вадиш фрустрации тука дека некој глуп, хипокрит, егоист со лежење вади толку колку ти со црнчење за три четири месеци. Па како ти си високо морална личност кој е партиски неопределена , дека имаш големи етички и морални норми и дека ако треба леб нема да јадиш ама во партија не влегуваш и дека сите тие се глупи вакви такви и нешто во тој стил. А да заборавив да додадам како паметните тука неможеле да успеат и дека ти си жив пример за тоа, и дека тие наместо тебе влегувале во државно и дека за тоа ти е најмногу криво, посебно што наместо да лежиш цел живот пошто за тоа си се школовал( голем кур во денешно време) ќе треба да работиш за некоја мизерна плата и дека твоите џабе нивите ги продале и дека еден ден ке видиме ние, ке секни кладенчето, ке се сврти тркалото и бла бла бла.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Владе баба ванѓа, сега почнал и да гата кој што ќе пишел.
Не бе владе, ништо од тоа нема да избацам, оддамна помина времето кога се докажував со исфрустрирани и искомплексирани ликови на интернет.
 
I

izotop

Гостин
Мора малце контра тежа на тоа дека тука ништо не чини и дека таму е се ок.
И тука и таму се зависи кој како ке си ја нареди или кој како ке се снајди. Ако тоа го класифицираш како егоист , тогаш сите овие овде што заминале на запад и се фалат како им е убаво се егоисти според тебе.
Точно знам од каде доаѓа мојата плата, од вас. На приватникот од каде му иди платата? Исто од вас. И што со тоа. Од некаде мора да дојди.
Опортунист во смисла дека се прилагодувам на моментот и ја искористувам дадената ситуација за да извлечам најголема корист од истата. Што би рекле со најмалце вложен труд да добијам најповеќе корист. Во приватно таму да можностите се поголеми но и влогот е поголем а, трудот е поголем и ризикот е поголем, а тоа се коси со моите морални вредности а тоа е да добијам најповеќе со најмалце вложен труд. Битките им ги оставам на другите.
Да беше војна најверојатно ке бев воен профитер;)
Размислував дали да се впуштам во разговор бидејќи е каша попара, но набрзака. Немојте да се лажете дека ви тргнало или е добро. Ништо на овој свет не е бесплатно. Сега е кратко лажно време за некои.
Цехот за политиката која се состои од правење проекти со мултипликатор 0 (не 1 туку 0) и решавање лични проблеми од типот на асфалтирање сокачиња и вработување овде онде ќе го платат некои идни генерации, веројатно децата на истите чаламџии кои си го средиле сокачето. Само што децата ќе треба за татета да го одработат сокачето со камата. За едно 10 до најмногу 20 години баш кога таа генерација деца ќе порасне. Искрено жал ми е за децава коа ги гледам не знаат што ги чека ни криви ни должни.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Владе баба ванѓа, сега почнал и да гата кој што ќе пишел.
Не бе владе, ништо од тоа нема да избацам, оддамна помина времето кога се докажував со исфрустрирани и искомплексирани ликови на интернет.
Му рекло зајакот на магарето колкави уши има. Не да не си искомплексиран, не да не си фрустриран, за тебе треба некој нов збор да се измисли.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Што тресеш глупости, па сега нели ние одработуваме за некои претходни кредити или се онака гратис ни дојде во 1945 и 1990 година. Што го користите она познато комунистичко учење да го убедеувате народот дека живее мизерно кога не е така. Одма почнувате и се фаќате за воздухот во Скопје колку е загаден, сите ќе поцркаме и ќе се загушиме, а пола и повеќе од скопјаниве имаат викендици низ Македонија. Што цимолите дека ви е лошо, кога тие сокачиња што се проширени и изградени порано и не биле такви. Се нешто сме задолжени, се нешто ќе ни пропадне држава, само во стеги живеете и страв. Затоа ли се полни кафичите и кафаните, дека немаат луѓето пари или па истите се клонираат и ги пополнуваат сите кафичи и кафани. Ја не живеам во розов свет, ама чим има луѓе кои купуваат нови коли и камиони од салон значи оди работава на подобро, јас живеам подобро од порано. Еве бев викенд во Будимпешта, значи имам пари да си дозволам такво нешто :). А за децата не се секирај, они ќе гледаат што е направено и нема да го имаат овој проблем, кој ние го имаме. Ќе бидат поголеми патриот од нас и ќе знаат што да чуваат и на што да се гордеат. Не сакате да веруваате дека во Македонија пак се гради, и се отвараат работни места, а вие не сте дел од тоа. Е сега кога излегоа и платите на виделина, кај сте да коментирате. Се викавте дека платата е 8,000 денари, ама за жал не е така. Во МЗТ Вабко прашајте колку зимаат со ССС :)
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Што тресеш глупости, па сега нели ние одработуваме за некои претходни кредити или се онака гратис ни дојде во 1945 и 1990 година. Што го користите она познато комунистичко учење да го убедеувате народот дека живее мизерно кога не е така. Одма почнувате и се фаќате за воздухот во Скопје колку е загаден, сите ќе поцркаме и ќе се загушиме, а пола и повеќе од скопјаниве имаат викендици низ Македонија. Што цимолите дека ви е лошо, кога тие сокачиња што се проширени и изградени порано и не биле такви. Се нешто сме задолжени, се нешто ќе ни пропадне држава, само во стеги живеете и страв. Затоа ли се полни кафичите и кафаните, дека немаат луѓето пари или па истите се клонираат и ги пополнуваат сите кафичи и кафани. Ја не живеам во розов свет, ама чим има луѓе кои купуваат нови коли и камиони од салон значи оди работава на подобро, јас живеам подобро од порано. Еве бев викенд во Будимпешта, значи имам пари да си дозволам такво нешто :). А за децата не се секирај, они ќе гледаат што е направено и нема да го имаат овој проблем, кој ние го имаме. Ќе бидат поголеми патриот од нас и ќе знаат што да чуваат и на што да се гордеат. Не сакате да веруваате дека во Македонија пак се гради, и се отвараат работни места, а вие не сте дел од тоа. Е сега кога излегоа и платите на виделина, кај сте да коментирате. Се викавте дека платата е 8,000 денари, ама за жал не е така. Во МЗТ Вабко прашајте колку зимаат со ССС :)
Е колку земаат во МЗТ Вабко де 16 илјади, 20 илјади? Ако врв на достигнувањето у животот ти е викенд у Будимпешта браос.
По сите официјални статистики на дното у Европа сме по плати, Кинезите имаат бољи просек на плати од нас. Башка имаме 150 илјади администрација (можда сеа се и више) која што треба да се нарани секој месец, пензиските фондови се була и они цедат од буџет.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Што тресеш глупости, па сега нели ние одработуваме за некои претходни кредити или се онака гратис ни дојде во 1945 и 1990 година.
Uh, ne? Ova sega se novi (i pogolemi) zadolžuvanja.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Не е тајна, ама ќе мора да работиш за мене o_O. Зборувате за просек, ама кажете и тој просек дали паѓа или се накачува и тоа е важно. Еве некој работи администрација, но си има и нива со јаболки и сега ќе си ја обере ќе ги продаде јаболките и во џеб 1, 000 eur допуна во семејниот буџет. Зошто мислите дека тој човек би се жалел од државата, и уште 100 пати да се повторам кој си работи и во Македонија има пари да си дозволи многу работи и да ужива во животот. Ако сакате да имате приватни авиони, тогаш идете заработете во друга држава, ама сепак мислам дека тоа ќе ви остане само сон. !
Е колку земаат во МЗТ Вабко де 16 илјади, 20 илјади? Ако врв на достигнувањето у животот ти е викенд у Будимпешта браос.
По сите официјални статистики на дното у Европа сме по плати, Кинезите имаат бољи просек на плати од нас. Башка имаме 150 илјади администрација (можда сеа се и више) која што треба да се нарани секој месец, пензиските фондови се була и они цедат од буџет.
И не ми е врв во достигнувањето, туку пример дека можеш да си го дозволиш со заработени пари во Македонија. Се разбира дека имам уште достигнувања, ама тие сигурно нема да ги кажам на форумов. А за Кинезите, пола да бевме во размислувањето како нив, сега ќе бевме Луксембург. Тие не се жалат туку работат како мравки и сум имал прилика да научам многу од нив. Една нивна филозофија е дека мора да работиш, да вежбаш и да не се штедиш, само така ќе успееш во се што ќе работиш, за разлика од тоа вие сте со филозофија, работи ама пази да не се преработиш или да сработиш повеќе од другиот, користи пауза повеќе од 2 саати, за време на работа мора да излагаш и да пушиш минимум 10 цигари, оделно. Не ти чини работата бидејќи не си шеф, а кога ќе те стават шеф незнаеш да одговориш на бараните задачи и проеекции. А за патриотизмот и нацинализмот да не збориме, скоро и да го нема пошто нели државата ни е крива за се, а не сваќате дека државата ја правиме ние, ако индивидуално придонесуваш, ќе има и државата од тебе корист.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Еве бе друже ја придонесуем за оваа држава, секој месец по основ на давачки лапа од мене 400 евра, по основ на ддв сигурно уште толку. За тие пари што добивам? Срање здравство, срање патишта, срање образование за моите деца итн... Плаќам патарина за пат што во европа не би прошол за регионален а кај нас се води ко аутопут, безбедност во државата нула (до пред некоја година се возев у 50ка секој ден знам што зборам), извршители се појавуваат со сметки од пред 10 години кои што нормално дека не ги чувам...
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Еве бе друже ја придонесуем за оваа држава, секој месец по основ на давачки лапа од мене 400 евра, по основ на ддв сигурно уште толку. За тие пари што добивам? Срање здравство, срање патишта, срање образование за моите деца итн... Плаќам патарина за пат што во европа не би прошол за регионален а кај нас се води ко аутопут, безбедност во државата нула (до пред некоја година се возев у 50ка секој ден знам што зборам), извршители се појавуваат со сметки од пред 10 години кои што нормално дека не ги чувам...
Епа што не градел некој пред тебе, па ти да немаш сеа све срање од здравство, патишта и образование. Еве сите да бидеме како тебе, да земеме да плачеме и да викаме дека све е отидено у кур.ц. Кој ќе изгради и обезбеди иднина за идните генерации. Ја не се жалам, има фалинки ама не се жалам, сега е подобро и ја гледам иднината за мене во Македонија, а исто и за моите деца. А тебе ако не ти се допаѓа имаш опција, широко ти поле за натпревар, па шетај и вгнезиди се во поубавиот дел од светот кој ќе го одбереш за твој дом, ама таму нема да си свој на своето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom