Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Што тоа јас си одработувам жити се? Треба да влегувам во филм дека ке го сменам општествотот, начинот на размислување кај народот или што. Не фала, кој има време и нерви нека менува ако му се менува, јас гледам да играм со картите кои ми се поделени. И наместо да кукам и се жалам дека неубави карти ми подлелиле, пробувам да извлечам максимална корист од дадена ситуација. Реално ако сакаме тука да биди запад треба толку работи да се сменат што мислам дека технички е неизводливо и народот да има воља да смени. А нема. И немислам само на економски мерки, пошто тие без основа се ништо. Многу други работи треба да се менуваат од корен. Утре да почниме да менуваме ке ни треба неколку смени на генерации за да како прво менталитетот се смени, а не пак нешто друго. Е сега некој избира странство некој останува тука. На кој како му чини нели?.
Најреално, 90% од тие што останаат тука размислуваат баш како тебе, другите фатија џаде или планираат да фатат џаде. Е сега проблемот е што ваквите како тебе ја оправдуваат ситуацијата во која сме, што до некаде е и ок и она што е најстрашно сакаат да го наметнат мислењето на сите други што не размислуваат како тебе или не направиле избор како тебе, претставувајќи го својот поглед на светот како универзален поглед за сите луѓе.
Егоизмот или како што ти го викаш извлекување на максималното од понудените карти е тоа што утре ќе ти се врати како бумеранг, само ти надевај се дека си го заебал систем
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
S

sramezliviot blesavko

Гостин
Е тек сеа после новиов закон таканарен прекршочно кривичен закон за молзење на сопствениот народ напатен Македонијо довиџење
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: osa

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
e sega kako virtuelno pienje i pipkanje ...pa ne te kanev jas ,,,me kaneshe ti ...i nebrzam ko ke dojdesh togash ...valda nema da me piknat tamu kaj shto nema ni kafe ni nishto ....
i mene da mi se pruzi shansa da gledam kolku e ubavo vo makedonija od daleku ,sigurno ke komentiram ko tebe ....bogami da dojdesh od poblisku da zirnesh ,ke se otkazesh od pishuvanje
p.s.pokanata dodushe beshe od tvojot praven zastapnik ,no vo tvoe ime ...ne drugono mesto ne tuka .....
..сум ве поканил на кафе???? е па сеа или ептен сум излапел , па не се сеќавам или оној мојон адвокат е превејана битанга , како што во последно време наслутувам..:):)
А мојот коментар беше дека е детинасто да се споредуваат виртуелното искуство..чуено или прочитано со она вистинското. То ти доџе ко да пробаш да му го доловиш вкусот на бананата некому кој само ја гледа на слика...:):):)[DOUBLEPOST=1413017446][/DOUBLEPOST]
Е тек сеа после новиов закон таканарен прекршочно кривичен закон за молзење на сопствениот народ напатен Македонијо довиџење
нема успешен авион кој служи за прскање на посеви и е добар за превласт во воздух....така неможе да функционира ни прекршочно+кривичен закон:):):) Мора да падне кога тогаш. Не ми е јасно зошто едноставно некои прекршочни дела не ги подигнале на ниво на кривични ...и толку...
Не сум правник , само се зезам со законодавциве...кои се трудат да измислат топла вода.;)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.679
Поени од реакции
11.906
...

Не ми е јасно зошто едноставно некои прекршочни дела не ги подигнале на ниво на кривични ...и толку...
Не сум правник , само се зезам со законодавциве...кои се трудат да измислат топла вода.;)
Затоа што им требаат пари за споменици, административни згради и слични глупости, а не полнење на затворите, што само ќе им донесе уште повеќе трошоци за исхрана и издржување на затворениците зад решетките.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Затоа што им требаат пари за споменици, административни згради и слични глупости, а не полнење на затворите, што само ќе им донесе уште повеќе трошоци за исхрана и издржување на затворениците зад решетките.
..хммм има логика, ама дали прекршочните стануват кривични , па ризикуваат затвор или кривичните стануваат прекршочни па генерираат пари??? Ја ова како правен пацер прашувам...;)


Инаку спомениците, административните згради, галии, рингишпили, тркала, мостови и сличните проекти се работа и ДОХОДОВЕН БИЗНИС за некого, парите мора да се вртат , а кога нема претприемачки идеи за рецимо масовно производство на електромотори за електрични автомобили и АВТОБУСИ (имаме бакар, па капацитети за влечење на жица, па блиску ресурси на алуминиум и челик, празни хали, " образувана ,знајна и вредна " работна сила, или еве акумулатори со длабоко празнење за стационарни системи за складирање на енергија со се што иде со нив и да не набројувам цел список други работи кои се достојни на таквата концентрација на евтино знаење и работна вредноќа и посветеност, а се бизнис на блиската иднина , кога незнаеме од емишот и зарзаватот да напраиме гооолем бизниз, за афионот да не спомнуваме:):) , во што друго и каде да се инвестира????
Нешто мора да се работи за да владата не биде како онаа пред неа, па макар така непродуктивно го дистрибуирала задолжувањето до последниот социјалец, пензионер ,бирократ и по малку многу се омрсуела , а се тоа само како резултат на таа безидејност на образуваните и знајните, а и општа мрза на народ.
А владата ко секоја влада е продукт на народот. А што да се праи со народ кој има само една мисла водилка...како да избега некаде каде "тече мед и млеко":):):)
Тука дојдувма на прашањето од Оса и Геро зошто се спомнати децата од Кобани..,е па тие не им се плашат на исиловци кои глави сечат , а не па на некаква, било која влада која ги "заебава злобно и душмански";)
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Најреално, 90% од тие што останаат тука размислуваат баш како тебе, другите фатија џаде или планираат да фатат џаде. Е сега проблемот е што ваквите како тебе ја оправдуваат ситуацијата во која сме, што до некаде е и ок и она што е најстрашно сакаат да го наметнат мислењето на сите други што не размислуваат како тебе или не направиле избор како тебе, претставувајќи го својот поглед на светот како универзален поглед за сите луѓе.
Егоизмот или како што ти го викаш извлекување на максималното од понудените карти е тоа што утре ќе ти се врати како бумеранг, само ти надевај се дека си го заебал систем
Јас не наметнувам никакво мислење, можеби си го бранам моето но тоа се две различни работи.
Друга работа е што јас не ја оправдувам ситуацијата туку пробувам да извлечам максимална корист од истата. Тоа не е егоизам туку опортунизам.
Кога надвор врни не седиш на дождот и кукаш колку е заебано времето( секако ништо неможеш да направиш околу тоа) туку или ке влезиш внатре или ке отвориш чадор. Кој избор ти би го избрал?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Јас не наметнувам никакво мислење, можеби си го бранам моето но тоа се две различни работи.
Друга работа е што јас не ја оправдувам ситуацијата туку пробувам да извлечам максимална корист од истата. Тоа не е егоизам туку опортунизам.
Кога надвор врни не седиш на дождот и кукаш колку е заебано времето( секако ништо неможеш да направиш околу тоа) туку или ке влезиш внатре или ке отвориш чадор. Кој избор ти би го избрал?
ima edna mala rabota sto ne ja dokaza.ti ne zemas cador-ne se selis. ti ne vlagas vnatre-isto ne se selis.ti se kacuvas na pokrivot i gi mocas tvoite sogragjani(koi sto nemaat izbor) zaedno so dozdot. ti mislis deka si gi zaebal tie dole,a usvari site ste nakisnati od istiot dozd,nezavisno od toa kolku mentalni prikazni kje si napravis za da spies navecer polesno.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
ima edna mala rabota sto ne ja dokaza.ti ne zemas cador-ne se selis. ti ne vlagas vnatre-isto ne se selis.ti se kacuvas na pokrivot i gi mocas tvoite sogragjani(koi sto nemaat izbor) zaedno so dozdot. ti mislis deka si gi zaebal tie dole,a usvari site ste nakisnati od istiot dozd,nezavisno od toa kolku mentalni prikazni kje si napravis za da spies navecer polesno.
Си спијам јас сосем во ред, ако мислиш дека ме гризи нешто совеста.
Не мочам јас никого, тоа е реалноста. Јас влегов внатре, некој зеде чадор, а некој седи на дождот и кука дека го врни. Нив никој нити им го зеде чадорот нит ги спречува да влезат внатре. Едноставно така сакаат, да ги врни.
И како тоа немаат избор? Каков избор немаат? Кој им го скрати нив изборот?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Јас не наметнувам никакво мислење, можеби си го бранам моето но тоа се две различни работи.
Друга работа е што јас не ја оправдувам ситуацијата туку пробувам да извлечам максимална корист од истата. Тоа не е егоизам туку опортунизам.
Ако ти си го браниш твоето мислење, немаше на секој пост од странство да одговараш со тоа како ти тука у Македонија живееш, 275 страници не се од бранење на мислење туку инаетчиски се спротиставуваш на секој што мисли различно а.к.а наметнуваш мислење.
Твојот опортунизам во суштина е егоизам, од причина што работиш на државно и не се замараш од каде доаѓа твојата плата и гледаш само тебе да ти е убаво (што до некаде е добро) т.е ти добро си живееш и го браниш тоа како да е светиња.
На државно бачко, министерот е задолжен за покачување на плата, у приватно треба да разговараш со надредениот или да смениш работа за поголема плата т.е можност. Можностите на приватно ти се поголеми т.е opportunities, затоа ако ти си опуртунист ќе работиш на приватно, но не си егоист си.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
..хммм има логика, ама дали прекршочните стануват кривични , па ризикуваат затвор или кривичните стануваат прекршочни па генерираат пари??? Ја ова како правен пацер прашувам...;)


Инаку спомениците, административните згради, галии, рингишпили, тркала, мостови и сличните проекти се работа и ДОХОДОВЕН БИЗНИС за некого, парите мора да се вртат , а кога нема претприемачки идеи за рецимо масовно производство на електромотори за електрични автомобили и АВТОБУСИ (имаме бакар, па капацитети за влечење на жица, па блиску ресурси на алуминиум и челик, празни хали, " образувана ,знајна и вредна " работна сила, или еве акумулатори со длабоко празнење за стационарни системи за складирање на енергија со се што иде со нив и да не набројувам цел список други работи кои се достојни на таквата концентрација на евтино знаење и работна вредноќа и посветеност, а се бизнис на блиската иднина , кога незнаеме од емишот и зарзаватот да напраиме гооолем бизниз, за афионот да не спомнуваме:):) , во што друго и каде да се инвестира????
Нешто мора да се работи за да владата не биде како онаа пред неа, па макар така непродуктивно го дистрибуирала задолжувањето до последниот социјалец, пензионер ,бирократ и по малку многу се омрсуела , а се тоа само како резултат на таа безидејност на образуваните и знајните, а и општа мрза на народ.
А владата ко секоја влада е продукт на народот. А што да се праи со народ кој има само една мисла водилка...како да избега некаде каде "тече мед и млеко":):):)
Тука дојдувма на прашањето од Оса и Геро зошто се спомнати децата од Кобани..,е па тие не им се плашат на исиловци кои глави сечат , а не па на некаква, било која влада која ги "заебава злобно и душмански";)
:oops:...ДОХОДОВЕН БИЗНИС, секако доходовен за народните избраници, добар дел од производни капацитети имаш наброено кој може во Македонија да донесат добар приход и се вработи рајата која моли за работа но, народните избраници гледаат добар бизнис во се што е дефицитарно на овој пазар за да можат да профитираат,какоТетовски грав Made in Авганистан и ред друго...наместо да рестартираат погони тие се решаваат на увоз,но темата е сосема друга па да се вратиме на неа....
Прашањето околу децата од Кобан, и ним не им е местото овде...
Ауфвидерзен Македонијо! зошто?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Ако ти си го браниш твоето мислење, немаше на секој пост од странство да одговараш со тоа како ти тука у Македонија живееш, 275 страници не се од бранење на мислење туку инаетчиски се спротиставуваш на секој што мисли различно а.к.а наметнуваш мислење.
Твојот опортунизам во суштина е егоизам, од причина што работиш на државно и не се замараш од каде доаѓа твојата плата и гледаш само тебе да ти е убаво (што до некаде е добро) т.е ти добро си живееш и го браниш тоа како да е светиња.
На државно бачко, министерот е задолжен за покачување на плата, у приватно треба да разговараш со надредениот или да смениш работа за поголема плата т.е можност. Можностите на приватно ти се поголеми т.е opportunities, затоа ако ти си опуртунист ќе работиш на приватно, но не си егоист си.
Мора малце контра тежа на тоа дека тука ништо не чини и дека таму е се ок.
И тука и таму се зависи кој како ке си ја нареди или кој како ке се снајди. Ако тоа го класифицираш како егоист , тогаш сите овие овде што заминале на запад и се фалат како им е убаво се егоисти според тебе.
Точно знам од каде доаѓа мојата плата, од вас. На приватникот од каде му иди платата? Исто од вас. И што со тоа. Од некаде мора да дојди.
Опортунист во смисла дека се прилагодувам на моментот и ја искористувам дадената ситуација за да извлечам најголема корист од истата. Што би рекле со најмалце вложен труд да добијам најповеќе корист. Во приватно таму да можностите се поголеми но и влогот е поголем а, трудот е поголем и ризикот е поголем, а тоа се коси со моите морални вредности а тоа е да добијам најповеќе со најмалце вложен труд. Битките им ги оставам на другите.
Да беше војна најверојатно ке бев воен профитер;)
 
F

FARANG

Гостин
Мора малце контра тежа на тоа дека тука ништо не чини и дека таму е се ок.
И тука и таму се зависи кој како ке си ја нареди или кој како ке се снајди. Ако тоа го класифицираш како егоист , тогаш сите овие овде што заминале на запад и се фалат како им е убаво се егоисти според тебе.
Точно знам од каде доаѓа мојата плата, од вас. На приватникот од каде му иди платата? Исто од вас. И што со тоа. Од некаде мора да дојди.
Опортунист во смисла дека се прилагодувам на моментот и ја искористувам дадената ситуација за да извлечам најголема корист од истата. Што би рекле со најмалце вложен труд да добијам најповеќе корист. Во приватно таму да можностите се поголеми но и влогот е поголем а, трудот е поголем и ризикот е поголем, а тоа се коси со моите морални вредности а тоа е да добијам најповеќе со најмалце вложен труд. Битките им ги оставам на другите.
Да беше војна најверојатно ке бев воен профитер;)
Убаво кажано. Затоа што така размислува скоро цела нација затоа и нема да има некој напредок таму уште долго време а се она што вреди сеедно дали производ или кадар ќе биде само за извоз.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Деновиве сум сведок на нешто многу чудно...
Мои роднини, кои долго време се во Австралија, добри 15-20 години, решија да се вратат тука...
А таму имаат се... имаат убав живот, работа, пара...
Кога чув, верувајте, ми прозвуче шокантно.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Убаво кажано. Затоа што така размислува скоро цела нација затоа и нема да има некој напредок таму уште долго време а се она што вреди сеедно дали производ или кадар ќе биде само за извоз.
Јас реков битките им ги оставам на другите, кој сака да менува нешто нека менува.
Ете почни од себе. Оти не се вратиш и да почниш да се бориш за промени?. Ама полесно и тебе ти е некој друг да ги води твоите битки додека ти си го прчиш каде што си го прчиш онака на сигурно,солиш памет и не ни помислуваш да се вратиш и да се жртвуваш се додека не се створат усови за тоа. Изгледа и твоето размислување не се разликува од мислењето на скоро цела нација.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.086
Поени од реакции
11.483
Убаво кажано. Затоа што така размислува скоро цела нација затоа и нема да има некој напредок таму уште долго време а се она што вреди сеедно дали производ или кадар ќе биде само за извоз.
Најинтересно е што Владе никогаш не ни живеел надвор од Мкд, а ти расправа како функционира тамошниот систем. Туку го сфаќам него, ако во странство си замине се' што колку-толку вреди и секнат кредитите од ММФ и Дојче банк од каде ќе земе он плата?
Па уште те убедува дека овој систем ќе траел вечно, иди па објасни ми дека за 5-6 години од сега Мкд ја чека Грчко, Хрватско, Српско сценарио со драстични кратења на работните места, платите и привилегиите во јавна администрација, иди па објасни му дека ќе мора црнчи во Кромберг&Шуберт 6 дена во неделата за 8050 денари.
А неговиот стандарден одговор на ова е дека си комуњар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom