Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Види што пишува во Матеј, 12.30.
Ќе да си во право...
Знам.
Само сакав да проверам да не сум грешка.
Овој цитат е најдобар пример дека библијата е пишувана од рогатиот.
Сепак само Sith deals with extremes
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.237
Поени од реакции
8.876
Поврзаноста веќе ти ја нагласив и тоа повеќе пати. Велигден секогаш се празнува после пролетната рамнодневница, кога денот станува поголем од ноќта, кога животот почнува да се буди (ја победува смртта), кога светлината симболично ја победува темнината. Велигден исто така секогаш паќа во недела (денот на сонцето) и поради тоа не е фиксен датум. Божиќ од друга страна има фиксен датум и е на 25 декември, кога сонцето ја достигнува најниската точка и после три дена почнува да се искачува!
Починатите христијани секогаш се погребуваат свртени кон исток...и ред други примери.
И не е само велигден, многу култури и религии го практикуваат истото, како примерот што ти самиот го даде со Иранците, пасхата со евреите, јапонците.....и ред други.
Не знам како ги поврзуваш Велигден и задушниците со рамнодневиците и сонцестоите кога често помеѓу нив има и месец до месец и пол разлика? Единствено Божиќ можеш да го поврзеш со зимската краткодневица (25. Декември и по Грегоријански и по Јулијански календар). И зошто сосила го поврзуваш Велигден со пролетната рамноденвица, а не Младенци кои секогаш се на 22. Март, ВЕДНАШ по рамнодневицата? И други христијански празници имаш кои се многу поблиски до горенаведените точки отколку задушниците, зошто кај нив не гледаш поврзаност?

Недела кај нас не е ден на сонцето, туку е недела (не делај, не работи).

Дали си забележал нешто интересно околу парот недела-понеделник?

Во романските јазици:

италијански domenica - lunedì
шпански domingo - lunes
португалски domingo - segunda-feira
француски dimanche - lundi
романски duminică - luni

Недела е Господов ден, додека понеделник е месечев ден, освен кај Португалците кадешто има значење на втор ден. Исто така, и во келтските јазици недела е Господов ден, додека понеделник е месечев ден. Се изгубило Сонцето во неделата, додека Месечината се задржала во понеделникот, многу чудно, нели?

Во германските јазици:

англиски Sunday - Monday
холандски zontag - maandag
германски Sonntag - Montag
шведски söndag - måndag

Недела е сончев ден, а понеделник е месечев ден.

Кај балтичките народи, недела има значење на прв ден, а понеделник на седми ден.

Кај словенските народи, недела има значење на неработен ден ( не делај, не работи), освен во рускиот кадешто се вика воскресенье. Понеделник кај сите словенски народи, вклучувајќи го и рускиот, има значење на денот после неделата (руски: понедельник).

На албански, недела и понеделник имаат значење на сончев и месечев ден.

На турски и унгарски недела има значење на пазарен ден, додека понеделник на турски значи денот после пазарниот ден, а на унгарски - прв ден.

На грчки недела е Κυριακή (Господов), а понеделник е Δευτέρα (втор ден).

Она што те буни тебе, @Ipsissimus, e дека во Античка Грција, пред да се покрстат, недела била ἡμέρα Ἡλίου, а понеделник - ἡμέρα Σελήνης, т.е. денот на Сонцето и денот на Месечината.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не знам како ги поврзуваш Велигден и задушниците со рамнодневиците и сонцестоите кога често помеѓу нив има и месец до месец и пол разлика? Единствено Божиќ можеш да го поврзеш со зимската краткодневица (25. Декември и по Грегоријански и по Јулијански календар). И зошто сосила го поврзуваш Велигден со пролетната рамноденвица, а не Младенци кои секогаш се на 22. Март, ВЕДНАШ по рамнодневицата? И други христијански празници имаш кои се многу поблиски до горенаведените точки отколку задушниците, зошто кај нив не гледаш поврзаност?
Поврзаноста веќе ја образложив, се останато од твоја страна е само обид да се сврти вниманието на друга страна.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.237
Поени од реакции
8.876
Поврзаноста веќе ја образложив, се останато од твоја страна е само обид да се сврти вниманието на друга страна.
Веројатно тебе те бунат Грегоријанскиот и Јулијанскиот календар и сметаш ако МПЦ оди по Грегоријанскиот календар Велигден ќе биде многу поблиску до пролетната рамнодневица, отколку што е сега. Така ли е?
Запамети, доколку МПЦ го воведе Грегоријанскиот календар, Божиќ ќе се слави на 25. Декември, а Велигден пак ќе се слави во истиот период во кој се славеше и досега. Кај Православните Христијани, Велигден секогаш се паѓа ПОСЛЕ еврејската Пасха. Еврејската Пасха почнува да се слави на 15 Нисан и нејзината прослава завршува на 22. Нисан (Тоа е најрано 26. Март- 2. Април, а најдоцна 25. Април - 2. Мај по Грегоријанскиот календар). Според тоа, Велигден најрано може да се падне на 4. Април, а најдоцна на 8. Мај.
Запамети го ова еднаш засекогаш, нема да повторувам сто пати.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Веројатно тебе те бунат Грегоријанскиот и Јулијанскиот календар и сметаш ако МПЦ оди по Грегоријанскиот календар Велигден ќе биде многу поблиску до пролетната рамнодневица, отколку што е сега. Така ли е?
Запамети, доколку МПЦ го воведе Грегоријанскиот календар, Божиќ ќе се слави на 25. Декември, а Велигден пак ќе се слави во истиот период во кој се славеше и досега. Кај Православните Христијани, Велигден секогаш се паѓа ПОСЛЕ еврејската Пасха. Еврејската Пасха почнува да се слави на 15 Нисан и нејзината прослава завршува на 22. Нисан (Тоа е најрано 26. Март- 2. Април, а најдоцна 25. Април - 2. Мај по Грегоријанскиот календар). Според тоа, Велигден најрано може да се падне на 4. Април, а најдоцна на 8. Мај.
Запамети го ова еднаш засекогаш, нема да повторувам сто пати.
Ништо мене не ме буни, се е јасно како ден. Јулијанскиот календар е укинат од практични причини - отстапува, не е прецизен! Затоа е заменет со грегоријанскиот кој е попрецизен и има престапни години.
Колку и да сакаш, неможеш да го смениш фактот дека има премногу "случајности" со овие празници и циклусите на сонцето. Посебно двата најголеми празници - Божиќ и Велигден се паѓаат во периоди каде сите древни култури прославувале одреден бог кој не е ништо друго туку симболика на сонцето кое дава живот, ја победува смртта со тоа што секој ден повторно се раѓа и случно.

И уште нешто. Првин велиш дека христијанството нема ништо со еврејскиот закон:
Види вака. Треба да разликуваш Јудаизам од Христијанство. Мојсеевиот Законик важел за Евреите и таму имаш и око за око - заб за заб, каменувања, проклетства, левират, кошер, обрежување, робовласништво итн. Ние христијаните не сме под Мојсеевиот Закон и таквото прашање не можеш да ни го поставиш нам.
За потоа како причина за празнување на најголемиот христијански празник да наведеш еврејска прослава - пасха:
Кај Православните Христијани, Велигден секогаш се паѓа ПОСЛЕ еврејската Пасха. Еврејската Пасха почнува да се слави на 15 Нисан и нејзината прослава завршува на 22. Нисан (Тоа е најрано 26. Март- 2. Април, а најдоцна 25. Април - 2. Мај по Грегоријанскиот календар). Според тоа, Велигден најрано може да се падне на 4. Април, а најдоцна на 8. Мај.
Запамети го ова еднаш засекогаш, нема да повторувам сто пати.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.237
Поени од реакции
8.876
И уште нешто. Првин велиш дека христијанството нема ништо со еврејскиот закон:

За потоа како причина за празнување на најголемиот христијански празник да наведеш еврејска прослава - пасха:
Сѐ мора да ти црта човек. Христијаните не се под Мојсеевиот старозаветен закон, а причина зошто Велигден се празнува ПОСЛЕ Пасха е тоа што Исус Христос ја празнувал Пасхата на Велики Четврток (Тајната Вечера). И како по твое, овој настан да не биде поврзан со Велигден (воскреснувањето Христово)?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Сѐ мора да ти црта човек. Христијаните не се под Мојсеевиот старозаветен закон, а причина зошто Велигден се празнува ПОСЛЕ Пасха е тоа што Исус Христос ја празнувал Пасхата на Велики Четврток (Тајната Вечера). И како по твое, овој настан да не биде поврзан со Велигден (воскреснувањето Христово)?
А за причината зошто пасха, велигден и сите слични прослави се после пролетната рамнодневница, веќе дискутиравме.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Еве посочи ти каде тој ми одговори/даде мислење како настнал животот.
Единствен кој што даде одговор по тоа прашање(иако тогаш прашањето беше друго, но тој избрза со одговорот на моето следно прашање)Ipsissimus http://forum.kajgana.com/threads/Креационизам-наспроти-еволуционизам.24158/page-434#post-6833142 не е битно дали јас се сложувам или не со одговорот,на што ми асоцира неговиот одговор, рече негово мислење, во ред пријатно. Не сум го задевал по тоа прашање, или тебе рече незнам и крај, но другаров твој што вели многу знам ама не кажувам е тоа е она што нештима.
Туку прашањето беше дали ’’оток, пијавица’’ е одобрено во комуникацијата, или со специално одобрение од тебе, или кога членот ќе прецени дека е спам. Динамичен си со правилава, затоа.
:place:
@RogerBacon и ти си оток затоа што пробуваш коректно да одговориш, а ни фала не доби за така исцрпните одговори. А и пијавица си затоа што си се фатил за тие правила ко слеп за стап.
Те навредив, нели? :pos:
П.С. упс, ова треба во друга тема да го кажам, .......... ај таму идам да не јадам казнени
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
А за причината зошто пасха, велигден и сите слични прослави се после пролетната рамнодневница, веќе дискутиравме.
Од причина која е многу едноставна, Божикот се слави на 25ти (и по грегоријански и по јулијански) во денот кога Сонцето се зголемува. Тој празник бил чествуван во Римско и поради незнаењето на точниот датум на раѓањето на Христа, а воедно поради огромниот број на нови верници е решено да се слави Божиќ на тој ден.
За Воскресението Христово точно се знае датумот и затоа се слави на ден кој се слави, како што е опишано и во Новиот Завет.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Од причина која е многу едноставна, Божикот се слави на 25ти (и по грегоријански и по јулијански) во денот кога Сонцето се зголемува. Тој празник бил чествуван во Римско и поради незнаењето на точниот датум на раѓањето на Христа, а воедно поради огромниот број на нови верници е решено да се слави Божиќ на тој ден.
За Воскресението Христово точно се знае датумот и затоа се слави на ден кој се слави, како што е опишано и во Новиот Завет.
Едно прашање кое мене ми значи, за другите не знам и не ме интересира.
Објасни ми те молам, кога човек ќе умре дали се знае датата на неговата смрт? ДА, нели? Исто ко и со раѓањето. Е сега, како тоа датата на Исус кога умрел се менува? Многу добро ја знам филозофијата како се пресметува и сл, но не е тоа поентата. Еве денес кога сме моќни да ги одредиме деновите, датите и годините во минатото со проста математика, зошто тогаш не го направи тоа црквата и да стави еднаш засекогаш ред во тоа празување. Вака да не кажам испаѓа смешно, еднаш умрел на 25 Март, друг пат умрел на 3 Мај :tapp:. И да проба да се задржи јудејското влијание, асха и сл, тоа не значи дека ако они се глупираат, да треба и остатокот од светот исто да се глупира
Која е поентата да се прави цик-цак со датумите?
 
Член од
25 септември 2014
Мислења
264
Поени од реакции
394
Едно прашање кое мене ми значи, за другите не знам и не ме интересира.
Објасни ми те молам, кога човек ќе умре дали се знае датата на неговата смрт? ДА, нели? Исто ко и со раѓањето. Е сега, како тоа датата на Исус кога умрел се менува? Многу добро ја знам филозофијата како се пресметува и сл, но не е тоа поентата. Еве денес кога сме моќни да ги одредиме деновите, датите и годините во минатото со проста математика, зошто тогаш не го направи тоа црквата и да стави еднаш засекогаш ред во тоа празување. Вака да не кажам испаѓа смешно, еднаш умрел на 25 Март, друг пат умрел на 3 Мај :tapp:. И да проба да се задржи јудејското влијание, асха и сл, тоа не значи дека ако они се глупираат, да треба и остатокот од светот исто да се глупира
Која е поентата да се прави цик-цак со датумите?
Zatoa sto seto toa,zaedno so negovoto postoenje e izmisleno ...poveke podatoci mozesh da najdesh vo knigata Najgolemata tajna od David Icke
 
D

Daedalus

Гостин
Zatoa sto seto toa,zaedno so negovoto postoenje e izmisleno ...poveke podatoci mozesh da najdesh vo knigata Najgolemata tajna od David Icke
Интересен е фактот што Ајк ги открива најголемите тајни и заговори во книги кои можеш да ги купиш за 12 долари. Не ги продава бесплатно иако парите за него се илузија на овој матрикс. Бренди кошта.
Ако не си трололо (а си), одамна неам сретнато Дејвид Ајк фан, дури и треперам помалку, мислев дека сте изумрена сорта.
Што праи Ајк сеа, уште држи семинари со Кредо? :D
 
Член од
25 септември 2014
Мислења
264
Поени од реакции
394
Kako sto mozesh da vidish seuste ne ima...i na fb ne ima vo golem broj :D
Eve tuka mozesh da gi sledish slednite slucuvanja okolu seminarite i sl. ...http://www.davidicke.com/
Ova go postirav poveke za drugive sto nemaat dovolno informacii na ovaa tema, pa moze i ke podnaucat nesto poveke okolu istata.:cool:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Kako sto mozesh da vidish seuste ne ima...i na fb ne ima vo golem broj :D
Eve tuka mozesh da gi sledish slednite slucuvanja okolu seminarite i sl. ...http://www.davidicke.com/
Ova go postirav poveke za drugive sto nemaat dovolno informacii na ovaa tema, pa moze i ke podnaucat nesto poveke okolu istata.:cool:
Da da i pises na google i op...David Vaughan Icke (/aɪk/; IKE, born 29 April 1952) is an English writer, public speaker and former professional footballer. He promotes conspiracy theories about global politics and has written extensively about them. Aaa fala ne...! Dosta mi e od Spiros i Miki...!

Posto nema saglam diskusija ....Dali mislite deka svetot bi bil podobar bez religii,bozestva etc...?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom