Феминизам!

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.110
Ај нид феминисм бикоз на @Forrest Gump му ги земаа парите на каса, каде истовремено и двајцата нудевме да платиме, само затоа што бил машко. Ова ми се случи неколку пати во рок од една недела и покрај мојот оштар однос. Мажот осиромашен, а жената сметана за неспособна.

Ова е само ситница што страшно ме иритира. Да не зборуваме за исечените клиториси и затворањата во мрачни соби за време на менструалниот период.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
97

Интересен говор од Ема, вистинската насока во која феминизмот треба да се движи. За жал, луѓе како луѓе, и жените како луѓе нели, повеќе гледаат можност да го искористат ова движење не за еднаквост, туку за надмоќ на едниот пол врз другиот, поткрепено дали од омраза, притиснати чувства во минатото, испран мозок, слаб карактер врз кој влијае општеството или може и само некаков комплекс од типот на "аха, сеа ќе им покажеме ние нив, доста трпевме ние, они се на ред", нешто на кое се почесто сум сведок ко што изминуваат годините и навлегувам in the life of the grown ups. Лично се залагам за еднаквост на половите (не активно, меѓутоа како еден од моите идеали и веќе оформени размислувања), меѓутоа во многу дискусии со личности од спротивниот пол, константно налетувам на жени и девојки кои се како претходно-наведените, нешто што не можам искрено ни да го разберам, па веќе и се откажав пошто ако им се спротивставиш на ставовите ќе те направат женомразач, па нејзините другарки во онлајн дискусија ќе и стегаат лајкови, а во дискусија во живо ќе ти упатуваат осудувачки погледи, и покрај тоа што самите не веруваат во тоа што го поддржуваат, ама го прават најверојатно за да не го "изневерат" полот, па самите придонесуваат кон движењето во погрешна насока. Мило ми е и што, колку и да се ретки, познавам и некои кои навистина се залагаат за ова за што збори Ема, и таквите имаат моја неизмерна почит. Феминизмот не треба да биде движење за надмоќ на женскиот пол, туку движење за еднаквост. Се додека се почести примерите каде оваа граница се надминува, феминизмот ќе биде гледан како движење со негативни последици. Па сега на овие за кои зборев останува да го променат тоа.
навистина добар говор, и тоа стварно се обидела да го направи што можно попријатен за мажите (како што јас и голем дел од феминистките прават во почетокот на нивниот феминизам)... и со што и мажите возврателе?
http://wehuntedthemammoth.com/2014/09/23/the-emma-you-are-next-site-cant-be-dismissed-as-a-lulzy-prank-its-an-assault-on-the-civil-rights-of-women/
(Навистина се чудам зошто тие што се феминистки подолго време звучат понепријатно за мажите, можеби затоа што знаат дека реакцијата ќе биде иста бидејќи проблемот не е како феминистките зборат, но тоа што дури еднаквост ќе бара од мажите да изгубат привлегија и тие тоа не го сакат? Мистерија, а?:unsure:)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
97
:pos:леле колку сте опресирани вие мажите! Жените се мутилирани, силувани, продавани божем не се ни луѓе но кутрите вие!:pos::facepalm:
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
:pos:леле колку сте опресирани вие мажите! Жените се мутилирани, силувани, продавани божем не се ни луѓе но кутрите вие!:pos::facepalm:
Ете феминистка на дело, оправдува нееднаквост кога се работи за машки :rolleyes:
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
481
:pos:леле колку сте опресирани вие мажите! Жените се мутилирани, силувани, продавани божем не се ни луѓе но кутрите вие!:pos::facepalm:
Жените се мутилирани?Кој бисери ги тропаш,стварно си инспирација за некоја комедија!:D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.148
Што има интересно, жити Бога.
Најубава е, ја сакам.[DOUBLEPOST=1412028660][/DOUBLEPOST]Шала на страна, не интересно туку паметно размислување. Не е фоксуот на "WOMAN POWER! GO GET THOSE BASTARDS GIRLS!" туку е базирано на рационални размислувања и толкувања на општеството. Свесна е дека не може преку ноќ да се смени се, туку треба да се почне некаков процес во кој ќе учествува светот, а не феминизмот да биде идеологија и актуелно движење на луѓе кои се борат за права. Тоа е "интересното", што пробува да допре до сите луѓе, не да форсира некаков empowerment спроведен со сила, без некаква посебна цел освен "women rule!".
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Некоја од феминистките да ми објасни какви права ви недостигаат? И општо која ви е целта, за што се борите... Баш ме интересира што ви е скратено заради полот, тука во Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom