Прашање за Христијанството III

Член од
3 септември 2010
Мислења
6.123
Поени од реакции
8.695
Тоа што сакаш тоа и го гледаш и претходно ти реков, шо да ти правам.
“Кој има очи нека гледа“...
Не брате Либериј, не така.

Дали православието е вистинска религија не зависи од тоа дали неговите свештеници може да послужат како пример на нивните мирјани или не.
Многу луѓе паѓаат во ваква замка и велат како може православната вера да е исправна, погледај ги поповите какви материјалисти се, крадат, лажат, ги кршат постовите, промискуитетни се.
Имаше истражување пред еден месец, мислам, дека во Македонија секој трет доктор пуши тутун. Дали медицината кажува дека тутунот е штетен? Да!
И секој од нас знае дека тутунот е штетен иако можеби си нема поим од медицина.
И никој нема да рече дека не е штетен бидејќи докторите пушат и знаат медицина повеќе од него.
Тоа што докторите пушат тутун не ја намалува или поништува неговата штетност.
Значи, ти нема да пушиш тутун ако се грижиш за своето здравје, иако си лаик по медицина за разлика од докторите пушачи.

Истата аналогија ти е и со поповите и православието.

Тоа што некој доктор кој можеби ја има медицината во малиот прст сака да се труе со тутун, не значи дека треба да го следиш.
И тој доктор не ја прави медицината неисправна наука, ниту може да ја девалвира со своето однесување.

Тоа што некој поп е неморален, не значи дека треба да го следиш.
И тој поп на ја прави православната вера неисправна, ниту пак може да ја девалвира со своето однесување, согласно погорната аналогија.
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Не брате Либериј, не така.

Дали православието е вистинска религија не зависи од тоа дали неговите свештеници може да послужат како пример на нивните мирјани или не.
Многу луѓе паѓаат во ваква замка и велат како може православната вера да е исправна, погледај ги поповите какви материјалисти се, крадат, лажат, ги кршат постовите, промискуитетни се.
Имаше истражување пред еден месец, мислам, дека во Македонија секој трет доктор пуши тутун. Дали медицината кажува дека тутунот е штетен? Да!
И секој од нас знае дека тутунот е штетен иако можеби си нема поим од медицина.
И никој нема да рече дека не е штетен бидејќи докторите пушат и знаат медицина повеќе од него.
Тоа што докторите пушат тутун не ја намалува или поништува неговата штетност.
Значи, ти нема да пушиш тутун ако се грижиш за своето здравје, иако си лаик по медицина за разлика од докторите пушачи.

Истата аналогија ти е и со поповите и православието.

Тоа што некој доктор кој можеби ја има медицината во малиот прст сака да се труе со тутун, не значи дека треба да го следиш.
И тој доктор не ја прави медицината неисправна наука, ниту може да ја девалвира со своето однесување.

Тоа што некој поп е неморален, не значи дека треба да го следиш.
И тој поп на ја прави православната вера неисправна, ниту пак може да ја девалвира со своето однесување, согласно погорната аналогија.
Фала ти брате за трудот и љубовта. (y)
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Не брате Либериј, не така.

Дали православието е вистинска религија не зависи од тоа дали неговите свештеници може да послужат како пример на нивните мирјани или не.
Многу луѓе паѓаат во ваква замка и велат како може православната вера да е исправна, погледај ги поповите какви материјалисти се, крадат, лажат, ги кршат постовите, промискуитетни се.
Имаше истражување пред еден месец, мислам, дека во Македонија секој трет доктор пуши тутун. Дали медицината кажува дека тутунот е штетен? Да!
И секој од нас знае дека тутунот е штетен иако можеби си нема поим од медицина.
И никој нема да рече дека не е штетен бидејќи докторите пушат и знаат медицина повеќе од него.
Тоа што докторите пушат тутун не ја намалува или поништува неговата штетност.
Значи, ти нема да пушиш тутун ако се грижиш за своето здравје, иако си лаик по медицина за разлика од докторите пушачи.

Истата аналогија ти е и со поповите и православието.

Тоа што некој доктор кој можеби ја има медицината во малиот прст сака да се труе со тутун, не значи дека треба да го следиш.
И тој доктор не ја прави медицината неисправна наука, ниту може да ја девалвира со своето однесување.

Тоа што некој поп е неморален, не значи дека треба да го следиш.
И тој поп на ја прави православната вера неисправна, ниту пак може да ја девалвира со своето однесување, согласно погорната аналогија.
Dobro,togas kazi mi koj popovi se razlicni od drugite,ako ednite se materijalisti.Takvo nesto nema,bidejki kako vikaat,ribata smrdi od glavata.A za toa,deka nemate po
,radikalni vernici,ne e pricinata bogatstvoto na popovite,tuku nemate so sto da gi pridobiete i zadrzite vernicite.Vie ste svedeni samo na obicai
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Dobro,togas kazi mi koj popovi se razlicni od drugite,ako ednite se materijalisti.Takvo nesto nema,bidejki kako vikaat,ribata smrdi od glavata.A za toa,deka nemate po
,radikalni vernici,ne e pricinata bogatstvoto na popovite,tuku nemate so sto da gi pridobiete i zadrzite vernicite.Vie ste svedeni samo na obicai
А, ти им го береш ли гајлето на поповите и тоа што немаат доволно верници?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
А ти би некое чудо да видиш?!
Da bidejki cuda se slucuvaat,i toa tuka vo Makedonija.Vo pentakostalnite crkvi,sekoj vernik go dobiva znakot na pedesetnicata,sleguvanjeto na Svetiot Duh,zboruvanjeto na novi jazici.Se isceluvaat od bolesti,ne se somnevaat vo krstevanjeto,nikoj ne go interesira bogatstvoto na pastorot,bidejki sekoj poedinec ima licna konekcija so Gospod.Iako ne pripagjam tamu,sepak se raduvam za nivniot napredok,bidejki sekoj vernik tamu otisol po licen izbor,a ne po nasledstvo od predcite.[DOUBLEPOST=1409775614][/DOUBLEPOST]
А, ти им го береш ли гајлето на поповите и тоа што немаат доволно верници?
Ne tuku mi smeta nivnata dvolicnost,farisejstvo.
Oni se pravat kniznici,imaat ogromno poznavanje na Svetoto Pismo,vo dijalog,ili po forumi.A koga ke gi prasas za dela,i sto storile za bednite i vdovicite,ostanuvaat nemi.
 
Последно уредено:

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ne tuku mi smeta nivnata dvolicnost,farisejstvo.
Oni se pravat kniznici,imaat ogromno poznavanje na Svetoto Pismo,vo dijalog,ili po forumi.A koga ke gi prasas za dela,i sto storile za bednite i vdovicite,ostanuvaat nemi.
А што ти треба тој луксуз да ги прашуваш за нивните дела?:)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Дистанцирање е твој неправилен заклучок. Јасно стои што треба,(логично што би направил)но проблемот ти е во инаетот или способноста да разбереш една проста реченица.
Еве јас немам таква способност, а ти имаш ли способност да дадеш конкретен одговор на конкретно прашање?[DOUBLEPOST=1409777137][/DOUBLEPOST]
:facepalm:Ова што го бараш за доказ и дете од градинка ќе ти се смее.
Тоа што не ги гледаш ти чудата незначи дека ги нема, во христијанството тие се секојдневие и се споредни заради нивната телеологичност.
Најголемото чудо во христијанството е Љубовта.
Делата кои ја изразуваат Љубовта се делата на познание и Христос на нив порачува.[DOUBLEPOST=1409766045][/DOUBLEPOST]
Според ова и за тебе Христос е Вистина.
Дали ова значи дека сите други се изолирано од љубовта, дека љубовта за нив е непознаница? Дека љубовта е ексклузивитет на христијаните?[DOUBLEPOST=1409777400][/DOUBLEPOST]
Da bidejki cuda se slucuvaat,i toa tuka vo Makedonija.Vo pentakostalnite crkvi,sekoj vernik go dobiva znakot na pedesetnicata,sleguvanjeto na Svetiot Duh,zboruvanjeto na novi jazici.Se isceluvaat od bolesti,ne se somnevaat vo krstevanjeto,nikoj ne go interesira bogatstvoto na pastorot,bidejki sekoj poedinec ima licna konekcija so Gospod.Iako ne pripagjam tamu,sepak se raduvam za nivniot napredok,bidejki sekoj vernik tamu otisol po licen izbor,a ne po nasledstvo od predcite.[DOUBLEPOST=1409775614][/DOUBLEPOST]
Ne tuku mi smeta nivnata dvolicnost,farisejstvo.
Oni se pravat kniznici,imaat ogromno poznavanje na Svetoto Pismo,vo dijalog,ili po forumi.A koga ke gi prasas za dela,i sto storile za bednite i vdovicite,ostanuvaat nemi.
Не ги заборавај кај пентакосталците и сексуалните ритуали ;)
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Еве јас немам таква способност, а ти имаш ли способност да дадеш конкретен одговор на конкретно прашање?[DOUBLEPOST=1409777137][/DOUBLEPOST]
Дали ова значи дека сите други се изолирано од љубовта, дека љубовта за нив е непознаница? Дека љубовта е ексклузивитет на христијаните?[DOUBLEPOST=1409777400][/DOUBLEPOST]
Не ги заборавај кај

пентакосталците и сексуалните ритуали ;)
Еве јас немам таква способност, а ти имаш ли способност да дадеш конкретен одговор на конкретно прашање?[DOUBLEPOST=1409777137][/DOUBLEPOST]
Дали ова значи дека сите други се изолирано од љубовта, дека љубовта за нив е непознаница? Дека љубовта е ексклузивитет на христијаните?[DOUBLEPOST=1409777400][/DOUBLEPOST]
Не ги заборавај кај пентакосталците и сексуалните ритуали ;)
nema takvo nesto,oni se drzat revnosno kon Pismoto.Takvo nesto ne pisuva tamu,ne praktikuvaat nikakvi rituali,ne koristat sveki,nitu ikoni,nemaat praznici.Se stremat kon izvornoto hristijanstvo.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
nema takvo nesto,oni se drzat revnosno kon Pismoto.Takvo nesto ne pisuva tamu,ne praktikuvaat nikakvi rituali,ne koristat sveki,nitu ikoni,nemaat praznici.Se stremat kon izvornoto hristijanstvo.
Хмммм, тоа ДА, али некако низ глава ми се мота и таква информација. Ќе ме тераш да се јавувам сега по тел да видам дали ми е арна или не информацијата
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Хмммм, тоа ДА, али некако низ глава ми се мота и таква информација. Ќе ме тераш да се јавувам сега по тел да видам дали ми е арна или не информацијата
jas sum informiran skoro za site protestantski zaednici.Edno vreme imase dezinformacija za Jehovinote svedoci deka koga primale nov clen gol go kapele.Deka adventistite vrsele i sunet na svoite clenovi,deka nekoi ne koristele noz i viluska.No se e toa folklor,narodot si stvara mitovi,iako megju popovite ima pedofilija,megju kalugjerite homoseksualnost.A za mirjanite da ne zboruvam,dovolno kazuvaat oglasite za licni kontakti(voajerizam,sado mazo......)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom