Прашање за Христијанството III

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Од каде излезе сега ова прв пат читам.


Kada je homoseksualni brak bio kršćanski obred


Muzej u Kijevu sadrži zanimljivu ikonu iz manastira Sv. Katarine s planine Sinaj. Ona prikazuje dva kršćanska sveca u odori (Sv. Serge i Sv. Bacchus). Između njih se nalazi tradicionalan rimski pronobus (kum) koji nadgleda ono što što bi na standardnoj rimskoj ikoni predtavljalo vjenčanje muža i žene. Isus je na ikoni u ulozi pronubusa. Samo je jedna stvar neobična. „Muž i žena“ su u stvari dva muškarca.



Starija fotografija iste ikone.

Pomisao na kršćanski homoseksualni brak se čini nevjerojatna. No nakon dvanaest godina istraživanja katoličkih i ortodoksnih crkvenih arhiva, profesor povijesti s Yalea, John Boswell je otkrio da je takva vrsta homoseksualnih „brakova“ doista postojala sve do kasnog 18. st. Nasuprot mitu, kršćanski koncept braka nije bio ugraviran u kamen još od Kristovih dana, ali je evoluirao kao koncept i kao ritual.

Boswell je pronašao zapise o istospolnom zajedništvu u raznim arhivama kao što su one iz Vatikana, Sv. Petersburga, Pariza, Istanbula i Sinaja, a koje pokrivaju period od 8. do 18. st. Nije on jedini koji je došao do ovih otkrića. Dominikanac Jaques Goar (1601-1653) uključuje ovakve ceremonije u tiskanoj verziji grčkih molitvenih knjiga.

http://matrixworldhr.com/2012/05/18/kada-je-homoseksualni-brak-bio-krscanski-obred/
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Каде е злоупотребата?
Не зборувам само за тебе, кај кој се приметува извесна заинтересираност иако актуеланта убеденост ти е повеќе пречка отколку фундус за апгрејт, невр мајнд, а генерално мислам на несериозниот, плиток однос кон христијанството.

Во тоа што не се согласувам со тебе дека вистината не зависи од тоа дали му се допаѓа или не некому?
Далеку од тоа, веќе ти објаснив, но еве погледни Христос Кој за мене е Вистина, тебе не ти се допаѓа како точна, бидејќи вистината ти преставува друго...
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Не зборувам само за тебе, кај кој се приметува извесна заинтересираност иако актуеланта убеденост ти е повеќе пречка отколку фундус за апгрејт, невр мајнд, а генерално мислам на несериозниот, плиток однос кон христијанството.


Далеку од тоа, веќе ти објаснив, но еве погледни Христос Кој за мене е Вистина, тебе не ти се допаѓа како точна, бидејќи вистината ти преставува друго...
Како што рекол Христос,по делата ќе ве познаат.Кога ќе ги правите неговите чуда тогаш ќе ви биде признаено дека сте негови следбеници,а не негови верници.Како што пишуваше порано @Let 3,дали можеш да испиеш киселина а да не ти биде ништо,бидејќи тоа им ветено на сите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
@Let 3,дали можеш да испиеш киселина а да не ти биде ништо,бидејќи тоа им ветено на сите.
Не на сите, тоа ќе бидат знаци на оние кои ќе поверуваат во него, значи :
Ќа прават дела исти па и поголеми од исус (а Исус одеше по вода, сопираше бури, воскреснуваше мртви, претвараше вода во вино (ова последното мене би ми било доволно да го имам), ќе лекуваат со полагање раце врз болниот, ќе зборуваат на туѓи јазици, ако испијат отров нема ништо да им се случи, и секоја молитва, ама баш секоја - ќе им биде исполнета.
Ние неверниците сме казнети да немаме такви способности башка имаме мамурлук после пијанење, ако сексаме цела ноќ следниот ден ќе бидеме поспани и исцрпени, значи и некои клетви врз нас има фрлено.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не зборувам само за тебе, кај кој се приметува извесна заинтересираност иако актуеланта убеденост ти е повеќе пречка отколку фундус за апгрејт, невр мајнд, а генерално мислам на несериозниот, плиток однос кон христијанството.


Далеку од тоа, веќе ти објаснив, но еве погледни Христос Кој за мене е Вистина, тебе не ти се допаѓа како точна, бидејќи вистината ти преставува друго...
Поентата е дека кога пишуваш Вистина со голема буква, тоа подразбира дека мислиш на апсолутна вистина....и тоа ја прави една, неможе да има една апсолутна вистина за тебе, а друга за сите останати.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Со одговорот се дистанцираш. Јас те прашав тебе што и како, а некако треба општо да се прави.
Дистанцирање е твој неправилен заклучок. Јасно стои што треба,(логично што би направил)но проблемот ти е во инаетот или способноста да разбереш една проста реченица.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Како што рекол Христос,по делата ќе ве познаат.Кога ќе ги правите неговите чуда тогаш ќе ви биде признаено дека сте негови следбеници,а не негови верници.Како што пишуваше порано @Let 3,дали можеш да испиеш киселина а да не ти биде ништо,бидејќи тоа им ветено на сите.
:facepalm:Ова што го бараш за доказ и дете од градинка ќе ти се смее.
Тоа што не ги гледаш ти чудата незначи дека ги нема, во христијанството тие се секојдневие и се споредни заради нивната телеологичност.
Најголемото чудо во христијанството е Љубовта.
Делата кои ја изразуваат Љубовта се делата на познание и Христос на нив порачува.[DOUBLEPOST=1409766045][/DOUBLEPOST]
Поентата е дека кога пишуваш Вистина со голема буква, тоа подразбира дека мислиш на апсолутна вистина....и тоа ја прави една, неможе да има една апсолутна вистина за тебе, а друга за сите останати.
Според ова и за тебе Христос е Вистина.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Да, но не ти се допаѓа, за мене е Апсолутна Вистина за тебе не е како и за други.
За тебе и дедо мраз може да биде апсолутна вистина.
За да ја знаеш Апсолутната вистина, мора да си на апсолутно ниво!
Прваче неможе да знае тригонометрија, затоа што не е на тоа ниво и капацитет потребно да разбере. Исто е и со се останато.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
За тебе и дедо мраз може да биде апсолутна вистина.
За да ја знаеш Апсолутната вистина, мора да си на апсолутно ниво!
Ова важи за твојата апсолутна вистина, не за мојата.
Прваче неможе да знае тригонометрија, затоа што не е на тоа ниво и капацитет потребно да разбере. Исто е и со се останато.
Апсолутната Вистина не е тригонометрија, како може да е исто?
Децата незнаат тригонометрија, а се многу поисполнети и порадосни на животот.
“Бидете како деца“, ова е Христова порака за познание на Апсолутот.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
:facepalm:Ова што го бараш за доказ и дете од градинка ќе ти се смее.
Тоа што не ги гледаш ти чудата незначи дека ги нема, во христијанството тие се секојдневие и се споредни заради нивната телеологичност.
Најголемото чудо во христијанството е Љубовта.
Делата кои ја изразуваат Љубовта се делата на познание и Христос на нив порачува.[DOUBLEPOST=1409766045][/DOUBLEPOST]
Според ова и за тебе Христос е Вистина.
najgolemoto cudo vo hristijanstvoto i jas go gledam kako tebe,ne sum slep.A toa e kako da se kupi dzip za edna godina,kako da se napravi kukja od 500 kvadrati so bazen,za tri godini,kako da se zemat parite od Avstralija i da se prefrlat vo Makedonija.Toa e “ljubovta“,sto go krepi pravoslavieto.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ова важи за твојата апсолутна вистина, не за мојата.

Апсолутната Вистина не е тригонометрија, како може да е исто?
Децата незнаат тригонометрија, а се многу поисполнети и порадосни на животот.
“Бидете како деца“, ова е Христова порака за познание на Апсолутот.
Поентата не е тригонометријата и нејзината врска со религијата, поентата е дека ако не си на апсолутно ниво, немаш капацитет - апсолутен за да осознаеш било што апсолутно!
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
najgolemoto cudo vo hristijanstvoto i jas go gledam kako tebe,ne sum slep.A toa e kako da se kupi dzip za edna godina,kako da se napravi kukja od 500 kvadrati so bazen,za tri godini,kako da se zemat parite od Avstralija i da se prefrlat vo Makedonija.Toa e “ljubovta“,sto go krepi pravoslavieto.
Тоа што сакаш тоа и го гледаш и претходно ти реков, шо да ти правам.
“Кој има очи нека гледа“...[DOUBLEPOST=1409770149][/DOUBLEPOST]
Поентата не е тригонометријата и нејзината врска со религијата, поентата е дека ако не си на апсолутно ниво, немаш капацитет - апсолутен за да осознаеш било што апсолутно!
Ова важи за твојата апсолутна вистина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom