Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
5 јули 2013
Мислења
85
Поени од реакции
37
Заклучокот е нема добри од племето ,може пред тебе ке ти се прави добар да ние ја сакаме македонија , ние сме Македонци, не сме терористи , тие што прават се само една група .,ние не сме такви , каурите ги угнетуваат македонците , а у чајџилница кога ке седнат коват планови како да ти забијат нож у грб , и планови за етнике шкиптаре
Po edna rabota koja e realna i nemoze da se sokrie,se znae koj narod e kakov,sto ocekuvame nie od narod koj od motika i kriminal, neznae nisto drugo da raboti,nemaat eden kompozitor,pistatel,reziser,slikar i dr. a se 12/15 milioni po svetot..Jas mislam so ova se e kazano,mozat slobodno mesto albanci da se vikaat crna hronika..
 
A

Ali Pasha

Гостин
Пуно максимално ги брани албанците во секој поглед. Што е во ред. Нека ги брани, и јас ги бранам своите. Но нека биде реален.

А пашата е идиот. Целта му е да провоцира и шири тензии. Кога ќе видиш човек кој води кон тоа дека под нечива окупација се живеело подобро, па и за тоа дека добро били косењето на потчинетиот народ, заклучи дека нешто со него не е во ред.:)
Постот на мене се однесува?
Благодарам за квалификациите, сигурно благородноста ти е една од најаките карактеристики.
Кај гледаш дека провоцирам и ширам тензии, а бтв темата не е карактеристиките на членовите на форумот.
Но како и секогаш, модераторите безпрекорно се толерантни кон ваквите испади.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Постот на мене се однесува?
Благодарам за квалификациите, сигурно благородноста ти е една од најаките карактеристики.
Кај гледаш дека провоцирам и ширам тензии, а бтв темата не е карактеристиките на членовите на форумот.
Но како и секогаш, модераторите безпрекорно се толерантни кон ваквите испади.
Не очекувајте многу од Али Паша. Доволно кажува и неговиот ник:

Првите напади почнале во 1769 година, а градот бил целосно уништен и населението протерано во 1788 година од војската на Али Паша Јанински. Има многу влашки песни кои ја опеваат суровоста на Али Паша и неговите јаничари.
Кој рече дека е?
И кој рече дека ти шириш тензии!? Ние сме тие што се грешка, нели?

Ова е само во врска со твоето име. А во врска со тоа што ме праша слободно би можело да се отвири цела тема. Но за жал многу мислења ти се избришани.

Па и тоа јаничари боде очи.
Дали според тебе тоа е сосема нормална работа? :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.442
Да, јаничари и др.
Сепак, темава не е за профилот на Али Паша. Колку и да ви делува провокативно.
 
A

Ali Pasha

Гостин
Кој рече дека е?
И кој рече дека ти шириш тензии!? Ние сме тие што се грешка, нели?

Ова е само во врска со твоето име. А во врска со тоа што ме праша слободно би можело да се отвири цела тема. Но за жал многу мислења ти се избришани.

Па и тоа јаничари боде очи.
Дали според тебе тоа е сосема нормална работа? :)
Кој сте вие??? Или сакаш да се персираш?
Колку за информација, овој раперот погоре скокна со информации од мојот ник, откако пишував дека хапсењето на Нуиши е за поздравување (голема провокација сум направил :cuc:).
Пред тоа никој од вас не ни знаел кој е Ali pashë Tepelena! (фала богу некои деца имаат една играчка што се вика гоогле)
Чудно, никој од вас, не се досети да го посети гоогле (па и не мора, бидејќи уште свеж ни е настанот), па да дознае кој е Anders_Behring_Breivik, (чиј лик е дел од профил на еден член), или па да ги осуди нивните лични мислења за линчувања, навреди, омаловажувања, разните темпларци, итн, итн, па го открија тркалото и топлата вода, карактеристиките на човекот.
За да ја покорите жедта, еве линк и од Лорд Гордон Бајрон (ако воопшто знаете вие помладите генерации кој е тој во книжевноста, но за секој случај, да живее гоогле), кој бил негов гостин (сигурно знаете и за неговите алеанси со Наполеон Бонапарта, и дилови со Англија, чим толку сте сурфирале по мојот ник ;))
Цар Самоил бил исто историска личност (лик во профилот на член), и во тоа време, сигурно немало Нобелова награда за мир, па да им додели цвеќиња на противниците.
Вие се гордеете со девет дена крушевска република, а можам да замислам да имавте ваков лик! (ова дали влегува во полето „Провокација и ширење тензии“?)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Кој сте вие??? Или сакаш да се персираш?
Колку за информација, овој раперот погоре скокна со информации од мојот ник, откако пишував дека хапсењето на Нуиши е за поздравување (голема провокација сум направил :cuc:).
Пред тоа никој од вас не ни знаел кој е Ali pashë Tepelena! (фала богу некои деца имаат една играчка што се вика гоогле)
Чудно, никој од вас, не се досети да го посети гоогле (па и не мора, бидејќи уште свеж ни е настанот), па да дознае кој е Anders_Behring_Breivik, (чиј лик е дел од профил на еден член), или па да ги осуди нивните лични мислења за линчувања, навреди, омаловажувања, разните темпларци, итн, итн, па го открија тркалото и топлата вода, карактеристиките на човекот.
За да ја покорите жедта, еве линк и од Лорд Гордон Бајрон (ако воопшто знаете вие помладите генерации кој е тој во книжевноста, но за секој случај, да живее гоогле), кој бил негов гостин (сигурно знаете и за неговите алеанси со Наполеон Бонапарта, и дилови со Англија, чим толку сте сурфирале по мојот ник ;))
Цар Самоил бил исто историска личност (лик во профилот на член), и во тоа време, сигурно немало Нобелова награда за мир, па да им додели цвеќиња на противниците.
Вие се гордеете со девет дена крушевска република, а можам да замислам да имавте ваков лик! (ова дали влегува во полето „Провокација и ширење тензии“?)
Ne sakam da izlagam veke od temata, ako sakas nesto da pi pises postoi PP.:)
Na prvoto prasanje samiot si dade odgovor. (bold)

Normalno deka znam koj e Bajron. I toj bil vo drugi drustva, go pravat duri i mason. A za Samoil rekov deka za mene ne pretstavuva nisto poveke osven cist bugarski car. Dali e istoriska licnost? Da.

Vleguva. I koj rece deka samo so tebe sum vodel vakvi diskusii?! Sum vodel i so licnosti koj se na tvojata sprotistavena strana odnosno so licnosti so koi ti se raspravas (tie razgovori isto se izbrisani).

I ajde iako jas smetam deka ova ima povrzanost so temava (da nema kontradiktornost, ima povrzanost no ne treba da go ima na temava poradi toa sto se digaat samo tenzii), ke te zamolam, ako imas nesto da mi dodades prati mi PP. :)
 
Член од
5 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
11
Po edna rabota koja e realna i nemoze da se sokrie,se znae koj narod e kakov,sto ocekuvame nie od narod koj od motika i kriminal, neznae nisto drugo da raboti,nemaat eden kompozitor,pistatel,reziser,slikar i dr. a se 12/15 milioni po svetot..Jas mislam so ova se e kazano,mozat slobodno mesto albanci da se vikaat crna hronika..
nepismen eden....od kade da pocnam
pa ajde od John i James Belushi, ajde surfaj malku za prviot
Majka Tereza..nobelova nagrada, Ferid Murad nobelova nagrada
ili sakas od denesnicata pa da pocnam od Ismail Kadare (ajde pred da tropas nekoja sledna glupost citaj nesto i za nego), Inva Mula pa se do Rita Ora i Shaqiri, Januzaj i drugi drugi.
ajde dosta ti se za pocetok mozes da se zbunis
 

chimera

୧༼ಠ益ಠ༽୨
Член од
17 август 2014
Мислења
39
Поени од реакции
91
nepismen eden....od kade da pocnam
pa ajde od John i James Belushi, ajde surfaj malku za prviot
Majka Tereza..nobelova nagrada, Ferid Murad nobelova nagrada
ili sakas od denesnicata pa da pocnam od Ismail Kadare (ajde pred da tropas nekoja sledna glupost citaj nesto i za nego), Inva Mula pa se do Rita Ora i Shaqiri, Januzaj i drugi drugi.
ajde dosta ti se za pocetok mozes da se zbunis
Најголемиот дел од овие не се ни родени/израснати во Албанија/Косово или па не дај Боже - овде. Не можеш менталитетот во кој се израснати тие да го ставаш ко одбрана на менталитетот на овдешната раја која со голем замав се огледува на Блискиот Исток и сигурно не знае ни пола од овие што ги наброја кои се, не па да се поистоветува со нив. Разликата е што на БИ одмаздата им е ко добро утро - ја тебе, ти мене сечење глава и пријатно, а овде се прават Калимеро и никој не смее да ги пипне.
На погорниве, нaградите им припаѓаат нив, за нивни животни дела, не е тоа достигнување и не го отсликува интелектот на овдешните стада. Сигурно Агим и компанија симболично ги убија недолжниве, да се номинираат и они за некаква Нобелова и доближат до тие што ги наброја, ама ние уште не сме толку развиени да ја сфатиме симболиката на нивното дело што ни го подарија во очи Велигден.
Оф топик бајаги, ама чисто за паралела - сведок бев на овдешен примерок молба за (филолошки) факултет да не знае да напише пошто треба да е на кирилица. Го избркаа од студентски за по 10мин. да дојде со двајца постари мажи и да го бара деканот. Сигурно еден Мурад и Кадаре не завршиле така за да заслужат да бидат споредувани со ова овде.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.442
nepismen eden....od kade da pocnam
pa ajde od John i James Belushi, ajde surfaj malku za prviot
Majka Tereza..nobelova nagrada, Ferid Murad nobelova nagrada
ili sakas od denesnicata pa da pocnam od Ismail Kadare (ajde pred da tropas nekoja sledna glupost citaj nesto i za nego), Inva Mula pa se do Rita Ora i Shaqiri, Januzaj i drugi drugi.
ajde dosta ti se za pocetok mozes da se zbunis
Си ги помешал лончињата во овој твој оф-топик.
Тереза, Исмаил Кадаре и и Ферид Мурат се сто класи над имиња како Рита Ора или Јанузај. Ова ми личи како кога Македонците ќе го стават Тоше покрај Александар, да речеме.
 
Член од
5 јули 2013
Мислења
85
Поени од реакции
37
nepismen eden....od kade da pocnam
pa ajde od John i James Belushi, ajde surfaj malku za prviot
Majka Tereza..nobelova nagrada, Ferid Murad nobelova nagrada
ili sakas od denesnicata pa da pocnam od Ismail Kadare (ajde pred da tropas nekoja sledna glupost citaj nesto i za nego), Inva Mula pa se do Rita Ora i Shaqiri, Januzaj i drugi drugi.
ajde dosta ti se za pocetok mozes da se zbunis
Od kaj pocna be smrden eden od Amerikanci???Od Maja Tereza koja e katolik, i nema nikakva dopirna tocna so tebe be idiot eden,ti mozes samo da kazes i da se falis so Dzemo Hasa so Hasan Pristina so familijata Jasari so Hasim Taci so Pacoli so dileri,makroa,ljubiteli na pistoli,nozevi i ostanatiot takov sljam na sekoe opstestvo vo koe se naogaat takvite kako tebe,izvini ama vie ste kako nezleciva rak rana na sekoja drzava i teritorija na koja se naogate,na Kosovo izigravavte siromasni i dobri dusicki dodeka ne se nakotivte da go preplavite,i da go iskoristite raspadot na SFRJ za da gi napravite najgolemite zlostorstva videni na ovie prostori,istite tie luge koj ve primija kako komsii kako luge vie im vrativte so ubivanje na nivnite deca,aloo za koja Majka Tereza ti zboris be nezdrav eden!?Vo Makedonija ve primivme so otvoreno srce i dusa najprijatelski,koga za vreme na zemjotresot vo Skopje ve doseli Tito 100.000,ve primivme kako navodni izbeglici od terorot na Srbite,ve ranevme ve cuvame,i vie kako vrativte znaes,so vojna alooo,100 i nesto mladi Makedonci se ubieni od vasa raka,deca ostanaa siraci radi vasite navodno zagrozeni prava,koj perava ti si gi nemal vo Makedonija za dojdes do toj stepen da se fatis za oruzje,i da ubivas luge komsii na koj sigurno si im ja prodaval vasta poznata veke izlitena fora,se dodeka ste pomalce ste zlato luge,i koga ke se smeni procentot se pocnuva so ubivanje...Zatoa te molam nemoj da ja spomenuvas Majka Tereza i drugite luge sto gi nabroja,ne gi zasluzuvas..Ova se odnesuva da ne preteram ama da 70% od vasiot narod,zasto sepak ima barem 30% koj sto se stvarno luge vo sekoja smisla na zborot LUGE!!!
 
П

Пе Џо

Гостин
Има ли негде документарец, видео запис, колумна (шо`било), у врска со убиствава, детално објаснување шо се десило со докази и све по ред? Ако некој има некоја анализа или нешо слично нека пушти пп, или нека цитира. Фала.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.442
СЛУЧАЈ МОНСТРУМ

Демонстрантите од дипломатите бараат имунитет за некои од сведоците

Бараме дипломатите во Македонија да ни гарантираат имунитет за сведоците со кои судскиот процес е намесетен. Ова е новото барање кое денеска го поставија организаторите на протестите против пресудите во случајот „Монструм".



И денеска протестот почна по петочната молитва во Јахја-пашината џамија, а демонстантите повторно беа запрени од полицијата пред ТЦ Мавровка. И денеска протестантите побараа оставка од министерката Јанкуловска и од обвинетлката Гешковска.


По повеќе од 40 рочишта на кои беа повикани десетмина вештаци и триесетмина сведоци, покрај стотина осомничени, случајот Монструм заврши со шест доживотни казни затвор и една ослободителна пресуда за петкратното убиство кај Смилковското Езеро во скопската населба Радишани.







ДОЈЧЕ ВЕЛЕ

Џихад почнува на Косово

Минатата недела на Косово за само два дена беа уапсени 43 исламистички екстремисти, а уште десетици лица. Истовремено расте стравот од терористички напади, пишува Дојче веле, додавајќи дека причина за најголемата акција на апсење на Косово по војната од 1999 бил грозниот и варварски чин на џихадистот Лавдрим Мухаџери.



Исламистичкиот екстремист, кој се бореше во Сирија за Исламската држава (ИС), на својот фејсбук профил постираше неколку фотографии на кои му ја сече главата на деветнаесетгодишно момче.

„Косово нема да биде безбедно место за терористите“, истакна во својата изјава по полициската акција косовската претседателка Атифете Јахјага.


Се верува дека на Косово во моментов има меѓу 100 и 200 терористи, а во таа земја биле вратени и најмалку 16 трупа од Ирак и Сирија.


Причината зошто младите луѓе на Косово наседнуваат на радикалноисламистичката пропаганда, барем според аналитичарот Хаки Абази, претседателот на Фондацијата Рокфелер во Приштина, е тешката економска ситуација во земјата, пренесува Дојче веле.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Следното мислење кое нема да биде поврзано со темата опишана во насловот, ќе резултира со ставање клуч на темата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom