Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Вакви многу ме нервираат (наши и нивни во дијаспората), од трето маало тука петли ќе ни изиграваат.
Повеќе би требало да те нервираат нашите,зашто најлоша дијаспора имаме од сите можни нации на светов.А нивната си ја одработува работата како знае и умее,додека нашата си се расколува по бел свет,за буквални глупости.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Повеќе би требало да те нервираат нашите,зашто најлоша дијаспора имаме од сите можни нации на светов.А нивната си ја одработува работата како знае и умее,додека нашата си се расколува по бел свет,за буквални глупости.
Нашите посебно, но тоа не е битно.
Ако веќе си граѓанин (со постојан престој) тогаш ќе те засегаат тие проблеми, а веќе кога си ги ладиш ташаците во САД, ЕУ, Австралија... лади си ги.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
Ова е секојдневие на нашите деца кои живеат меѓу Албанци.

Секако тоа дете не е на листата на заштитени видови кај соросовите амеби, па сигурно нема да чуеме од нив никаква реакција. За жал не се вклопува ниту во дневнополитичките комбинаторики на владејачката партија, па затоа и таа ќе продолжи да ги игнорира овие напади.
Тоа значи, во превод, дека ниту провладините, ниту опозицијските медиуми, нема со прст да мрднат за овие настани, све док некое не погине, како на Смилковско или како во Ѓорче (но и тоа кога се случува е строго привремено).

е затоа пиздиве ќе тепаат и убиваат наши деца уште долго.
http://www.tocka.mk/1/134367/novi-detali-za-dvojnoto-ubistvo-vo-vevcani-vecerva-ke-ima-tragedija-ke-vidite
Iako ne e temata za ova no da dademe edno drugo glediste na nastanot sto se sluci vo vevcani
i prasanje mi e
zosto ne reagiras na ovoj ubiec ?
sto ke bese ako ovoj ubiec bese od albanska nacionalnost ili musliman ?
 
T

templar55

Гостин
http://www.tocka.mk/1/134367/novi-detali-za-dvojnoto-ubistvo-vo-vevcani-vecerva-ke-ima-tragedija-ke-vidite
Iako ne e temata za ova no da dademe edno drugo glediste na nastanot sto se sluci vo vevcani
i prasanje mi e
zosto ne reagiras na ovoj ubiec ?
sto ke bese ako ovoj ubiec bese od albanska nacionalnost ili musliman ?
Ти си морон од Библиски размери кога споредуваш вакви убиства со убиства чии мотиви се: вера и нација.
На убиецот во Вевчани не му е мотивот да прави чисто Вевчани или големо Вевчани, туку имало недоразбирања помеѓу убиецот и убиениот.
Децата во овој случај немале никаква врска со монструмите туку се убиени поради тоа што се и поради тоа во што веруваат.
Ако си шипптар тешко дека ке ме сфатиш, ама највероватно си.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
Ти си морон од Библиски размери кога споредуваш вакви убиства со убиства чии мотиви се: вера и нација.
На убиецот во Вевчани не му е мотивот да прави чисто Вевчани или големо Вевчани, туку имало недоразбирања помеѓу убиецот и убиенот.
Децата во овој случај немале никаква врска со монструмите туку се убиени поради тоа што се и поради тоа во што веруваат.
Ако си шипптар тешко дека ке ме сфатиш, ама највероватно си.
cekaj sega jas tebe te prasav ili covekot koj celo vreme se zali i brboti ednostavno go prasav sto ke bese ako ovoj ubiec bese od muslimanska veripispoved ? sigurno ke imase drug tek na informacija vo mediumute :)
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
Нема врска, едно сме. Исто и он ке ти го каже како и секој друг кој не застанал со еволуција и психички развој.
eve ti odgovorimi ako ovoj ubiec bese musliman mozese li da se dade drug osvrt vo slucajov, dali ke se pojavese uste nekoja politicka ili verska netrpelivost.
 
T

templar55

Гостин
eve ti odgovorimi ako ovoj ubiec bese musliman mozese li da se dade drug osvrt vo slucajov, dali ke se pojavese uste nekoja politicka ili verska netrpelivost.
Зависи, мотивот е битен. МОТИВОТ. Ама неможеш ти ова да го сфатиш, затоа што си животно што си ги полни и празни цревата.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
eve ti odgovorimi ako ovoj ubiec bese musliman mozese li da se dade drug osvrt vo slucajov, dali ke se pojavese uste nekoja politicka ili verska netrpelivost.
Сами сте си криви за стереотипите што владеат, односно вие ги наметнавте. Вие бевте/сте тие кои сте константно угнетувани исклучиво на верско/национална основа. Вие сте тие кои мавате со тие камења, и сега друг ви е крив кога ќе ви ги врати камењата назад? Вие сте тие што викате дека сте Албанци, а не Македонци со албанско потекло. Вие сте тие ко не ја гледате и доживувате оваа држава ко ваша. И пак други ви се криви? Калимеро, нема правда
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.441
i prasanje mi e
zosto ne reagiras na ovoj ubiec ?
sto ke bese ako ovoj ubiec bese od albanska nacionalnost ili musliman ?
На сосема патетичен начин се правиш на удрен, покажувајќи дека наводно нема разлика. Но добро:

Овој убиец, тврдел дека убиениот му должи пари. Имено, сакал да уплати ливче во кладилницата на убиениот, но во моментот системот не работел и овој не можел да уплати. Тој сметал дека убиениот му должи пари, затоа што наводно ливчето му било добитно.
Да претпоставиме: доколку убиениот, му ги дал парите (иако не требало), убиецот немало да го убие.

Пред некое време, еден мој пријател беше тешко ранет, кога Албанци пљачкаа комбе од Стопанска банка, кај Телевизија некаде, мислам дека беше случката. Неговиот колега од комбето бил убиен, не се спасил. Доколку они, веднаш излегле од комбето, со подигнати раце и им ги препуштиле парите на пљачкашите Албанци, веројатно немало да ги убијат (може и ќе им фрлеле по некое снопче, заради кооперативноста).
Тоа е, криминалот е строг и не простува. Доколку се појават пречки - ги елиминира.

Е сега, кажи ми ти на мене, што можеа децата од Смилковско да им дадат на напалените муџахедини, за да преживеат?
Да им ветат дека во првата прилика ќе сменат вера?
Да им ветат дека ќе им ги дадат сите пари што ги имаат?
Има ли нешто што можеше тие да направат за да го спречат своето жртвување на Велигден, празникот на животот. Празникот кога Смртта е победена.
Симболот на животот се децата и тие никако не можеа да ги натераат исламските борци за верата, да го сменат ниетот. Пораката до кафирите мораше да биде цврста и недвосмислена, мораше да бидат деца и мораше да биде Велигден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom