Навивач остана без дланка на дербито Пелистер-Вардар

Член од
14 април 2010
Мислења
4.680
Поени од реакции
5.958
Aбе кажи кој ја активирал бомбата, цајкан или навивач, не го врти муабетот. Не е битна намерата, битно е КОЈ ја активира, исто како што е битно КОЈ ја губи. Сите се криви, не ги правете навивачите светци
Не се знае бе, во негови раце е бомбата ама он не ја активира кога можеше сигруно не ја активирал во рака сам намерно, така да псоред мене во гужвата некој не ни забележал го извлекол осигурачот, Турчин не планирајќи да ја активира бомбата не го држи тоа рачката која ја држи бомбата да не експлодира кога е изваден осигурачот а е сеуште во раце а не ни приметил дека во мешанциата осигурачот е изваден му пука бомбата во рака.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.657
Поени од реакции
14.518
Не се знае бе, во негови раце е бомбата ама он не ја активира кога можеше сигруно не ја активирал во рака сам намерно, така да псоред мене во гужвата некој не ни забележал го извлекол осигурачот, Турчин не планирајќи да ја активира бомбата не го држи тоа рачката која ја држи бомбата да не експлодира кога е изваден осигурачот а е сеуште во раце а не ни приметил дека во мешанциата осигурачот е изваден му пука бомбата во рака.
И? Кој е крив за пукањето на бомбата? Џандарите се криви за нејзино губење... Ти кажи кој е крив за пукањето - навивачите или џандарите?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.528
Поени од реакции
33.722
Не се знае бе, во негови раце е бомбата ама он не ја активира кога можеше сигруно не ја активирал во рака сам намерно, така да псоред мене во гужвата некој не ни забележал го извлекол осигурачот, Турчин не планирајќи да ја активира бомбата не го држи тоа рачката која ја држи бомбата да не експлодира кога е изваден осигурачот а е сеуште во раце а не ни приметил дека во мешанциата осигурачот е изваден му пука бомбата во рака.
Еве јас сум полицаецот. Еве јас ја активирам. Јас сум крив што ти идеш и ја зимаш? Средство што ми е дозволено да го користам за разбивање немир. Ти го креваш.
Дали во твојот ум јас сум крив?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.924
Поени од реакции
11.534
Ама ти стварно не сфаќаш. Бомбата се држи и и се вади осигурувачот, во исто време се ДРЖИ. Било каков прекин на тоа држење доаѓа до пукање на истата. После отпуштање на активирана бомба нема назад! Па ако сакаш држи ја со 4 раце.
Ајде сега ти објасни како бомба со тргнат осигурувач паѓа на земја, навивач ја зема од земја, мафта со неа 5-6 секунди и отпосле таа пука кога се знае дека за тие бомби времето за детонација е 2-3 секунди.
Ок, да речеме дека е така. Дали може осигурувач, некој кој е неискусен со такви направи, да извлече со една рака? И не мора да значи дека Турчин го извадил осигурувачот. Виде како на него нагрнаа и полицајци и други навивачи. Во било кој момент во таа мешаница може да испаднал.Уште едно сценарио: На цајканот му испаѓа и при тоа испаѓа осигирувачот, Турчин ја држи цврсто во раката (што нели, не дозволува детонација). Значи од моментот на вадење на осигурувачот (веројатно од ударот во бетонот) до фаќањето во рака нема повеќе од секунда и неколку десетинки. Тој се обидува да ја држи цврсто, околу него не сфаќаат зошто и нагрнуваат на него сите.
Некој поназад пиша дека Турчин имал искуство од 2001. Ако е точно, веројатно знае за каква направа станува збор и сакал да го направи тоа што го напишав.

Значи јас не тврдам дека така, туку е МОЖНО сценарио.


И баш ме интересира како тоа е дозволено и логично евентуално користење на шок бомба на простор од 5х5 метри каде има преку 50 лица. На отворени и големи простори (терен од фудбалско игралиште, плоштад, улица) да, ама тука не гледам логика и доволна причина. Плус што беа ист број на специјалци и навијачи.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
Идиот си е идиот.Крената рака значи исто како у војна дека се предаваш дека нема да возвратиш и сакаш мирно да го напуштиш стадионот али баш тогаш најмонгу залет зимат некоја сила излева од вин и тепат како луди.И повеќе да се расправам со ѕид кој од шо нема факти ми збори за атенатите од пред 50 години стварно нема потреба.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ок, да речеме дека е така. Дали може осигурувач, некој кој е неискусен со такви направи, да извлече со една рака? И не мора да значи дека Турчин го извадил осигурувачот. Виде како на него нагрнаа и полицајци и други навивачи. Во било кој момент во таа мешаница може да испаднал.Уште едно сценарио: На цајканот му испаѓа и при тоа испаѓа осигирувачот, Турчин ја држи цврсто во раката (што нели, не дозволува детонација). Значи од моментот на вадење на осигурувачот (веројатно од ударот во бетонот) до фаќањето во рака нема повеќе од секунда и неколку десетинки. Тој се обидува да ја држи цврсто, околу него не сфаќаат зошто и нагрнуваат на него сите.
Некој поназад пиша дека Турчин имал искуство од 2001. Ако е точно, веројатно знае за каква направа станува збор и сакал да го направи тоа што го напишав.

Значи јас не тврдам дека така, туку е МОЖНО сценарио.
Немаш никогаш видено бомба со осигурач
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.924
Поени од реакции
11.534
Немаш никогаш видено бомба со осигурач
Немам, зошто би имал...затоа ти како и другите толку поискусниии тука, ете кажете ми. Затоа реков сценарио и моја претпоставка. Не реков дека е тврдење.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Еве јас сум полицаецот. Еве јас ја активирам. Јас сум крив што ти идеш и ја зимаш? Средство што ми е дозволено да го користам за разбивање немир. Ти го креваш.
Дали во твојот ум јас сум крив?
Ти си само умоболен.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.657
Поени од реакции
14.518
Во било кој момент во таа мешаница може да испаднал.

Уште едно сценарио: На цајканот му испаѓа и при тоа испаѓа осигирувачот, Турчин ја држи цврсто во раката
1. Не е можно осигурувач толку лесно да се извлече
2. Исто не е можно. При паѓањето на бомбата треба да се држи, не отпосле. Во исто време додека се вади осигурувачот таа се држи, не ОТПОСЛЕ, макар и 1 секунда. Зошто не сфаќаш - не знам.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Еве јас сум полицаецот. Еве јас ја активирам. Јас сум крив што ти идеш и ја зимаш? Средство што ми е дозволено да го користам за разбивање немир. Ти го креваш.
Дали во твојот ум јас сум крив?
1) Да точно е дозволено е да се користи на отворен простотор, а не во толпа од лјуге кој се збиени еден до друг на мал простор и каде има една врата за излез.
2) Тоа го носи посебно обучен полицаец, кој стои во последните редови и на знак на одредено лице го пушта во употреба.

Јас кај шо видов тоа гјубре со бомбата стои во првите редови, па види кој треба да одговара според тебе.. Дали вие воопшто се читате шо пишите? или само да се напише нешто контра?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Идиот си е идиот.Крената рака значи исто како у војна дека се предаваш дека нема да возвратиш и сакаш мирно да го напуштиш стадионот али баш тогаш најмонгу залет зимат некоја сила излева од вин и тепат како луди.И повеќе да се расправам со ѕид кој од шо нема факти ми збори за атенатите од пред 50 години стварно нема потреба.
Вреѓаш. Полека со навреди зошто ќе одмараш до следна Халејева Комета. Не ми сметаат спротивставени мислења али полека.

Кревање раце и движење накај полиција не значи дека се предаваш туку значи дека даваш пасивен отпор.

Ти, во ниту еден случај не смееш да и пружиш отпор (пасивен или активен) на полицијата или било какво друго униформирано лице затоа што тоа се толкува како попречување во извршување на службена наредба и тука по закон мора да реагира.

Очигледно многу луѓе не знаете што правите на трибина и барате беззаконие ама кога ќе ви залета пендрак барате цела власт и полиција и универзум да се сруши зошто сте во право.

Ги брукате оние фер навивачи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Утре ден некој кељо на хормони ќе ви џитне таква бомба во кино, ќе му се откачи од појас во трговски... не викам да ја разберете целосно ситуацијава ама барем пробајте.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.798
Еве јас сум полицаецот. Еве јас ја активирам. Јас сум крив што ти идеш и ја зимаш? Средство што ми е дозволено да го користам за разбивање немир. Ти го креваш.
Дали во твојот ум јас сум крив?
Вот шок-бомба не ти е дозволена да ја користиш на трибини(мал простор) и да ја фрлиш меѓу луѓе на тој мал ограничен простор.

Ако ти си полицаецот и го направиш тоа што го кажа треба да го јадеш после.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom