Еден Господ, една религија ?

Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192

Дали Аллах е бог или пат до богот?
Дали Исус е бог или пат до богот?
Дали израилевиот бог е еден или и тој е пат до богот?
Дали Шива е бог или само пат до богот?
Дали Кали е божица или само пат до богот?

Дали сите свети книги зборуваат за еден единствен бог или за различни богови (разбран било како од поединецот, тоа не не засега)?
Со тоа што проповедаш христијанство ти си против сите други религии и верувања! Ако не знаеш зошто е тоа така, треба подобро да погледнеш во твоите проповеди.

Не зборува мојата философија колку некоја старо-еонска религија е неправилна. Погледни ја темата за мојата философија, 230+ страници има (ако се снајдеш во целиот крш од луѓе кои изградија омраза кон истата заради мене или заради самата философија)!
Многу пати сум пишал за ова прашање да не се повторувам.(Бог е еден патиштата се многу, за секој припадник на определена религија соодветниот пат е нај-правилен).
За твојата филозофија(секта, учење, ред или што и да е)чесно да ти кажам не ме интересира особено.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Многу пати сум пишал за ова прашање да не се повторувам.(Бог е еден патиштата се многу, за секој припадник на определена религија соодветниот пат е нај-правилен).
За твојата филозофија(секта, учење, ред или што и да е)чесно да ти кажам не ме интересира особено.
Другарчето кое ти го лајкна постов напиша сличен коментар. Затоа имам прашање за 2-цата. Каде тука го сместувате атеизмот?
Атеистите не бараат поблиски патишта за да стигнат до бог затоа што не веруваат во постоењето на истиот.
Намерно зборувам од неутрален агол иако сум атеист.:)
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Ateizmot e luksus samo za zaspanite....:pos:
I taka si ziveeja srekno do smrtta....the end.
Tragicen kraj na prikaznata
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Другарчето кое ти го лајкна постов напиша сличен коментар. Затоа имам прашање за 2-цата. Каде тука го сместувате атеизмот?
Атеистите не бараат поблиски патишта за да стигнат до бог затоа што не веруваат во постоењето на истиот.
Намерно зборувам од неутрален агол иако сум атеист.:)
Надвор од колосек.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Ateizmot e luksus samo za zaspanite....:pos:
I taka si ziveeja srekno do smrtta....the end.
Tragicen kraj na prikaznata
Ок. Ајде хипотетички да речеме дека постои тој еден Бог и дека сите тие книги не се овоземски. Зошто тој Бог кој се знае е многу неодлучен? Зошто еднаш вика не прави прељуба, а втор пат гратис 72 девици? Не убивај, а ретардоните се разнесуваат на секој чекор! Нели ако тој ти го дал животот, глупост е самиот да си го одземеш.
Овие 3 религии е многу различни. Само настаните се надоврзуваат, демек.[DOUBLEPOST=1406653624][/DOUBLEPOST]
Надвор од колосек.
Дали ти прво ја гледаш човечноста, во една нова личност. Или те интересираат повеќе неговите религиозни убедувања односно неговата вера? :)
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Дали ти прво ја гледаш човечноста, во една нова личност. Или те интересираат повеќе неговите религиозни убедувања односно неговата вера? :)
Обратно е,....по неговото поимање за религијата му ја гледаш човечноста во него внатре.
Ок. Ајде хипотетички да речеме дека постои тој еден Бог и дека сите тие книги не се овоземски. Зошто тој Бог кој се знае е многу неодлучен? Зошто еднаш вика не прави прељуба, а втор пат гратис 72 девици? Не убивај, а ретардоните се разнесуваат на секој чекор! Нели ако тој ти го дал животот, глупост е самиот да си го одземеш.
Овие 3 религии е многу различни. Само настаните се надоврзуваат, демек :)
Глупави примери за цинизам и раздор, знак дека не го разбираш поимот Бог, и не ги разбираш Светите книги.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Обратно е,....по неговото поимање за религијата му ја гледаш човечноста во него внатре.

Глупави примери за цинизам и раздор, знак дека не го разбираш поимот Бог, и не ги разбираш Светите книги.
Дали си еготрип?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Дали ти прво ја гледаш човечноста, во една нова личност. Или те интересираат повеќе неговите религиозни убедувања односно неговата вера? :)
Кога новата личност е со цврста вера во Бога тогаш нема сомнеж за човечноста на истата.Така да човечноста кај верник не е дискутабилна.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Кога новата личност е со цврста вера во Бога тогаш нема сомнеж за човечноста на истата.Така да човечноста кај верник не е дискутабилна.
Нека не се работи за верник. Еве нека се работи за атеист, пример. Дали човечноста иде заедно со верата или е одвоена? :)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Нека не се работи за верник. Еве нека се работи за атеист, пример. Дали човечноста иде заедно со верата или е одвоена? :)
Човечноста е тесно сврзана со Духовниот потенцијал на личноста.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Не...Тришбетерсум
Убаво што мислиш дека не си. Сега ќе те замолам, без потценувања и без исмевања. Ако сакаш да дискутираме, ќе дискутираме нормално или воопшто нема да дискутираме.

Ти го објаснив моето поимање за Бог. Ме смести во будистичката школа и тоа е завршено. Не гледам зошто твоето мислење е исправно, а моето погрешно.

Зошто Бог бил двосмислен, е прашањето?Кога веќе сметаш дека сите религии се патишта.[DOUBLEPOST=1406654758][/DOUBLEPOST]
Човечноста е тесно сврзана со Духовниот потенцијал на личноста.
Значи сметаш дека еден атеист нема изградена совест на ниво на еден верник!? И сметаш дека еден верник, без разлика на делата е почовек од еден атеист!? Или религијата тука не игра ама баш никаква улога? :)
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Ти го објаснив моето поимање за Бог. Ме смести во будистичката школа и тоа е завршено. Не гледам зошто твоето мислење е исправно, а моето погрешно.

:)
Ако си од Будистичката школа, зошто се декларираш атеист?

Јас не дирам никој кој си го избрал Патот до Бог, од било која школа да е.

Сама заспаните кои се прават мудри и секташите ги рендам за да застанат со двете нозе на земјата и да не летаат во облаците.Кога ќе се научат да ги респектираат верниците , и јас ќе почнам да ги респектирам. За секое исмевање и цинизам ќе си добијат со иста мерка.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Ако си од Будистичката школа, зошто се декларираш атеист?

Јас не дирам никој кој си го избрал Патот до Бог, од било која школа да е.

Сама заспаните кои се прават мудри и секташите ги рендам за да застанат со двете нозе на земјата и да не летаат во облаците.Кога ќе се научат да ги респектираат верниците , и јас ќе почнам да ги респектирам. За секое исмевање и цинизам ќе си добијат со иста мерка.
Да те потсетам дека ти ме декларираше. И така и напишав.

А како познаваш дека еден атеист не ги респектира верниците? Еве јас на пример не ги респектирам оние кои се удираат во гради. И не ги респектирам оние кои мислат дека знаат се. А всушност не знаат ништо.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Значи сметаш дека еден атеист нема изградена совест на ниво на еден верник!? И сметаш дека еден верник, без разлика на делата е почовек од еден атеист!? Или религијата тука не игра ама баш никаква улога? :)
Човечноста според мене е квантитативна(количествеена).Некој ја нема, друг малку, трет многу.
Да сметам дека верникот има значително повисоко ниво на совест.
Еден човек е верник не само декларативно, а основно и токму според делата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom