Израел изврши инвазија на Газа!

T

templar55

Гостин
Јас кога бев на еден турнир во Атина, пред 7-8 години, на местото околу Израелците имаше посебно обезбедување, кое не го болеше уво за било што друго.Само нив ги пратеа и околу нив, а ги имаше тие луѓе насекаде. Предпоставував дека се Мосад или некоја приватна агенција за обезбедување.
Не се приватна агенција 100%, Мосад се и се пример како се сака и чува својот народ. Ги пратат секогаш кога поголема група го напушта Израел и тоа уште од седумдесетите ( мислам ), кога беше тој напад врз израелските олимпијци во Берлин од страна на разулавени варвари.

Еве гледајте како се задушува протест.

Верувам дека нема ниту една кривична пријава да им пишат хахаха, ама затоа тројца отидоа курбан.
Држава за пример, секоја чест.
Друга работа, пред неколку месеци напишав дека Израелци за нивни 5 деца би убиле 30 Палестинци, очигледно во заблуда бев. Сега за сега 700 and counting :)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Колку и да не ги сака човек Евреите, сепак голем РЕСПЕКТ за нивниот став. Нема попуштање пред заканата кон сопствениот народ.
Читам геноцид едно-друго. Каков геноцид бе луѓе, кога оние хамас ракетираат постојано. Е сега нивен проблем што ракетите не дотеруваат до Израел.
Жално е за невините, ама погоре ви е објаснето дека хамас е виновен за изгубените невини палестински животи.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Za razlika od Gaza, Zapadniot breg e miren. Ocigledno poddrskata e slaba za Hamas vo toj del.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Za razlika od Gaza, Zapadniot breg e miren. Ocigledno poddrskata e slaba za Hamas vo toj del.
Се е поврзано со економијата, за разлика од Газа, у западниот брег има што да јадат барем, и имаат БДП пер капита за 2.5 пати поголем од Газа, сигурно не се будали и тоа да го изгубат.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.212
Поени од реакции
8.454
Кога играа Работнички и Hapoel Tel-Aviv во Скопје квалификации за Супер куп, пред 8 години, Израелците дојдоа со блиндиран автобус и големо обезбедување (претпоставувам Мосад).
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Се е поврзано со економијата, за разлика од Газа, у западниот брег има што да јадат барем, и имаат БДП пер капита за 2.5 пати поголем од Газа, сигурно не се будали и тоа да го изгубат.
Западниот брег не е под окупација на Хамас, таму си впадее Палестинска управа и Махмут Абас, легитимно избран Палестински претседател, кој патем речено ги предупредуваше Хамас.

И што е најважно во западниот брег се веат Палестински знамиња, во Газа знамиња на КСА и џихад.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
навистина ми е тажно кога читам дека поддржувате убиството на деца и невини луѓе.Од умразата кон Албанците и исламот не гледате колку еднаква е судбината на македонија и Палестина
македонија беше под турско ропство
Палестина е под еврејско
македонија имаше ВМРО
Палестина има Хамас
Македонците пуштија косовските бегалци и се случи 2001
Палестинците пуштија Евреите и им се случи тоа
убија се невини деца во македонија додека отишле за риба
убија се невини деца во Палестина додека играа натпревар

Не сакам да ме разберете погрешно не мразат Евреи, дури имам пријател од деца барем 25 години еврејн и во моментов учествува во инвазијата, но разберете тоа не е борба против Хамас тоа е окупација на нова територија!

еве ги терористите од Хамас 18+ https://www.youtube.com/watch?v=gVmbuRexhEY
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
навистина ми е тажно кога читам дека поддржувате убиството на деца и невини луѓе.Од умразата кон Албанците и исламот не гледате колку еднаква е судбината на македонија и Палестина
македонија беше под турско ропство
Палестина е под еврејско
македонија имаше ВМРО
Палестина има Хамас
Македонците пуштија косовските бегалци и се случи 2001
Палестинците пуштија Евреите и им се случи тоа
убија се невини деца во македонија додека отишле за риба
убија се невини деца во Палестина додека играа натпревар

Не сакам да ме разберете погрешно не мразат Евреи, дури имам пријател од деца барем 25 години еврејн и во моментов учествува во инвазијата, но разберете тоа не е борба против Хамас тоа е окупација на нова територија!

еве ги терористите од Хамас 18+ https://www.youtube.com/watch?v=gVmbuRexhEY
Да те прашам нешто, која мајка пушта дете да игра фудбал додека надвор паѓаат ракети????

Јас не разбирам како не можете да се приметите некои евидендни нелогичности во работите што се случуваат. Хамас држи цивили како жив штит на сила, под смртна закана. Користи училишта и градинки како скривалишта. Хамас е најголем сојузник на ИСИЛ, и ги пордржува истите оние кои викаат алах акбар и колат и егзекутираат, попут децата во Смилковци. Еве што прават сојузниците на Хамас во Ирак. [DOUBLEPOST=1406322566][/DOUBLEPOST]Еве ги уште еднаш Хамас. Јас не гледам Палестинско знаме тука, јас незнам како можете да не го видите очигледното. Прашањето е за кого се бори Хамас??





 
Последно уредено:
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Да те прашам нешто, која мајка пушта дете да игра фудбал додека надвор паѓаат ракети????

Јас не разбирам како не можете да се приметите некои евидендни нелогичности во работите што се случуваат. Хамас држи цивили како жив штит на сила, под смртна закана. Користи училишта и градинки како скривалишта. Хамас е најголем сојузник на ИСИЛ, и ги пордржува истите оние кои викаат алах акбар и колат и егзекутираат, попут децата во Смилковци. Еве што прават сојузниците на Хамас во Ирак. [DOUBLEPOST=1406322566][/DOUBLEPOST]Еве ги уште еднаш Хамас. Јас не гледам Палестинско знаме тука, јас незнам како можете да не го видите очигледното. Прашањето е за кого се бори Хамас??





да во право си Хамас прават такви самоубиствени напади, но тоа го прават затоа што немаат друг избор немаат оружје со кое да се бранат од окупаторите и се подготвени не само со исил ами и со ѓаволот во сојуз да влезат само за да си го задржат народот и тоа што им е останато од државата.
Хамас постои од 1987 и има за цел да се бори со израелската окупација, ако нема окупација нема да има и причина да постои Хамас
 
T

templar55

Гостин
навистина ми е тажно кога читам дека поддржувате убиството на деца и невини луѓе.Од умразата кон Албанците и исламот не гледате колку еднаква е судбината на македонија и Палестина
македонија беше под турско ропство
Палестина е под еврејско
македонија имаше ВМРО
Палестина има Хамас
Македонците пуштија косовските бегалци и се случи 2001
Палестинците пуштија Евреите и им се случи тоа
убија се невини деца во македонија додека отишле за риба
убија се невини деца во Палестина додека играа натпревар

Не сакам да ме разберете погрешно не мразат Евреи, дури имам пријател од деца барем 25 години еврејн и во моментов учествува во инвазијата, но разберете тоа не е борба против Хамас тоа е окупација на нова територија!

еве ги терористите од Хамас 18+ https://www.youtube.com/watch?v=gVmbuRexhEY
1.Македонија била под турско ропство да, ама ние не сме бегалци од Србија, Бугарија или Грција. Ние сме Македонци кои живеат во Македонија.
Палестинците се бегалци од Јордан, не им е тоа матична земја и доста го труете форумот дека уствари Израел им краде земја. Не можеш да го украдеш тоа што е твое.
2. Има ли некој запис дека ВМРО користело некогаш жив штит од цивили и деца ? Најди ми некој таков запис.
3. Дури и солунските атентатори пред 100 години извеле напад но пред се со цел за мал број на цивилни жртви, од друга страна на овие им е цел да има цивилни жртви-изралеци.
4. Македонија пушти косовски бегалци не поради солидарност, туку поради џебот и банкарска сметка на едно ѓубре од човек, Израелците само се вратија во својата земја.
5. Истите тие кои ги користат како жив штит децата во палестина ги убија и децата кај нас. Иста стока со исто верување...
Не ти е срам што споредуваш Македонија и Македонци со вакво ѓубре ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
да во право си Хамас прават такви самоубиствени напади, но тоа го прават затоа што немаат друг избор немаат оружје со кое да се бранат од окупаторите и се подготвени не само со исил ами и со ѓаволот во сојуз да влезат само за да си го задржат народот и тоа што им е останато од државата.
Хамас постои од 1987 и има за цел да се бори со израелската окупација, ако нема окупација нема да има и причина да постои Хамас
Човек, дај малце созвеми се.
Окупацијата како причина беше за постоење на Ал Фатах и ПЛО на Јасер Арафат. А Хамас е оформен во предвечерието на таа окупација и на се поочигледниот мировен процес. Хамас не е Палестинска организација, туку е дел од муслиманската џихадистичка интернационала. Продолжена рака на Муслиманските браќа. Тие нација не признаваат, тие се интернационалисти.

Тие се тирани на Палестинскиот нарот во Газа.

И да,
Не станува збор за самоубиствени бомбашки напади, туку станува збор за кукавичко криење позади деца. Тоа кој му го прави на сопствениот народ. Тие деца се користени како жив штит под присила.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
1.Македонија била под турско ропство да, ама ние не сме бегалци од Србија, Бугарија или Грција. Ние сме Македонци кои живеат во Македонија.
Палестинците се бегалци од Јордан, не им е тоа матична земја и доста го труете форумот дека уствари Израел им краде земја. Не можеш да го украдеш тоа што е твое.
2. Има ли некој запис дека ВМРО користело некогаш жив штит од цивили и деца ? Најди ми некој таков запис.
3. Дури и солунските атентатори пред 100 години извеле напад но пред се со цел за мал број на цивилни жртви, од друга страна на овие им е цел да има цивилни жртви-изралеци.
4. Македонија пушти косовски бегалци не поради солидарност, туку поради џебот и банкарска сметка на едно ѓубре од човек, Израелците само се вратија во својата земја.
5. Истите тие кои ги користат како жив штит децата во палестина ги убија и децата кај нас. Иста стока со исто верување...
Не ти е срам што споредуваш Македонија и Македонци со вакво ѓубре ?
не споредувам двата народа далеко од тоа, реков дека имаат слична судбина. Не сум согласен дека тоа е земјата на Израел и дека имаат право да прават таму што си сакат.По твојата логика Македонците да се вратам сета земја која е владеј Александар и да испукаат народот кој живее таму сега.Не поддржувам никакви терористи.[DOUBLEPOST=1406323992][/DOUBLEPOST]
Човек, дај малце созвеми се.
Окупацијата како причина беше за постоење на Ал Фатах и ПЛО на Јасер Арафат. А Хамас е оформен во предвечерието на таа окупација и на се поочигледниот мировен процес. Хамас не е Палестинска организација, туку е дел од муслиманската џихадистичка интернационала. Продолжена рака на Муслиманските браќа. Тие нација не признаваат, тие се интернационалисти.

Тие се тирани на Палестинскиот нарот во Газа.

И да,
Не станува збор за самоубиствени бомбашки напади, туку станува збор за кукавичко криење позади деца. Тоа кој му го прави на сопствениот народ. Тие деца се користени како жив штит под присила.
сакаш да кажеш дека ако исламска држава окупираа македонија и сите православни држави создадат православна армија која да ја брани македонија ти нема да ја поддржувашт таа армија бидејќи не е македонска?
 
T

templar55

Гостин
Колку и да не ги сака човек Евреите, сепак голем РЕСПЕКТ за нивниот став. Нема попуштање пред заканата кон сопствениот народ.
Читам геноцид едно-друго. Каков геноцид бе луѓе, кога оние хамас ракетираат постојано. Е сега нивен проблем што ракетите не дотеруваат до Израел.
Жално е за невините, ама погоре ви е објаснето дека хамас е виновен за изгубените невини палестински животи.
Ако не ги сакаш можеш да ми кажеш барем зашто ги мразиш ?
Затоа што ги имаат најдобрите хирурзи и доктори во светот ?
Затоа што ја имаат најдобрата технологија во светот ?
Затоа што "шака луѓе" се и пак диктираат со светот ?
Затоа што се далеку по интелегенти од било кој народ во светот ?
Затоа што ги имаат најдобрите банкари во светот? ( јеби га тие банкари и не се многу чисти )...
И покрај се што им се случи тие и понатаму се на врвот.
Факт е дека треба да им се восхитуваме и да ни бидат пример, а не да ги мразиме.[DOUBLEPOST=1406324400][/DOUBLEPOST]
не споредувам двата народа далеко од тоа, реков дека имаат слична судбина. Не сум согласен дека тоа е земјата на Израел и дека имаат право да прават таму што си сакат.По твојата логика Македонците да се вратам сета земја која е владеј Александар и да испукаат народот кој живее таму сега.Не поддржувам никакви терористи.[DOUBLEPOST=1406323992][/DOUBLEPOST]
сакаш да кажеш дека ако исламска држава окупираа македонија и сите православни држави создадат православна армија која да ја брани македонија ти нема да ја поддржувашт таа армија бидејќи не е македонска?
За првото не знам што да ти кажам. Медиумите ти го испрале мозокот дека ниеден евреин немало во Израел пред 1946 година. Жално е некој да верува во тоа.
Каква год сака нека е таа армија, не македонска и марсовска да е, се што е против џихадистите подржувам. И цврсто стојам на збор дека не треба да се бираат средства во борба со нив.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
не споредувам двата народа далеко од тоа, реков дека имаат слична судбина. Не сум согласен дека тоа е земјата на Израел и дека имаат право да прават таму што си сакат.По твојата логика Македонците да се вратам сета земја која е владеј Александар и да испукаат народот кој живее таму сега.Не поддржувам никакви терористи.[DOUBLEPOST=1406323992][/DOUBLEPOST]
сакаш да кажеш дека ако исламска држава окупираа македонија и сите православни држави создадат православна армија која да ја брани македонија ти нема да ја поддржувашт таа армија бидејќи не е македонска?
Прво и основно, сме го јаделе тој стап во Балканските војни, една окупација заменета со 3 други.

Второ, ај погледни наназад на темава, има експлицитно покажано како владее Хамас во Газа и како постапува со неистомислениците Палестинци пред се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom