Што знаеме за Ѓoрѓија Кастриот од Кроја?

Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
нема никакви докази дека Албанците се наследници на Илири , напротив се повеќе докази кажуваат спротивно, денес научниите не се сигурни околу потеклото на Албанците ниту пак можат да доведат во врска албанци со илири.[DOUBLEPOST=1406036986][/DOUBLEPOST]
Следи ја темата значи семејството на Скендербег е познато под имиња
дедо Бранило
татко Јован
тој Ѓорѓи
браќа Репош Станиша Констандин
сестри Јелена Ангелина, Мара ....
да беа тоа нормалин Албански секојдневни имиња, немаше денес да ги кратите од Ѓорѓи во Ѓерѓ од Јован во Јон од Војислава во Војс. Значи имињата се неалбански. Чудни им се и тешко разбирливи па ги прилагодуваат кон свој јазик. Не се изворно Албански. Кога Стевче ќе оди во Америка ќе го завикаат Стив, или Никола, Ник или Јордан, Џон... ќе ги “американизираат“ туѓите им имиња исто како што Албанците ги прилагодуваат неалбанските имиња на свој говор.
A koja e taa norma na koja se baziras?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725

Не е до инает пошто мене лично к. Рот ме заболе. Еве ти пример, ова е етничката територија на илирите.Кој вас ви дал ексклузивно право врз илирите? Како што кажав не е до вас, шкарт чипови имате у главите.
Картава нема врска, и не се базира врз археолошките истражувања во дадените земји, наместо наука овде имаме "сумљиви" претенденции.

понатамошно читање; Праисторија Југословенских Земаља, па Протоисториските заедници во Република Македонија. (за точната карта)
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ilirite gi sochinuvale poveke pleminja, poveketo pobegale, nekoi se latinizirale, nekoi se slavizirale, nekoi stanaa albanci. Ova ne go velat albancite, deka albancite se avtohtoni vo balkanot tvrdat site istoricari na svetot, a deka se dojdeni nedamna nema istoricar so takvo tvrdewe.
Za da ne se svati neshto posle ova soznanie togash navistina neshto ne e vored.[DOUBLEPOST=1406036603][/DOUBLEPOST]
Ako odime po tvoja logika togash makedoncite ne postojat, site vie imate srpski iminja.
Jovan, konstantin, mara, angelina ne se srpski iminja, shto mu doagja da se ovie?
Кажи ми 5 Илирски племиња, и која територија ја населуваат.
Дај некој извор за илирите (историски) а потоа археолошки.

Јован - е христијанско
Константин - христијанско (мада постаро)
Ангелина - христијанско
Марија, Мара - христијанско[DOUBLEPOST=1406037802][/DOUBLEPOST]
Збор два за мајка ми на Скендербег, Воислава.
http://www.makedonika.org/whatsnew/nikolazezov/Petrovski, B. - Voisava Tribalda.pdf
Прочитајте го ова бе !
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.441
Поени од реакции
4.936
Кажи ми 5 Илирски племиња, и која територија ја населуваат.
Дај некој извор за илирите (историски) а потоа археолошки.

Јован - е христијанско
Константин - христијанско (мада постаро)
Ангелина - христијанско
Марија, Мара - христијанско[DOUBLEPOST=1406037802][/DOUBLEPOST]
Прочитајте го ова бе !
Na mobilen sum sega, ke ja komentiram podocna.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Кажи ми 5 Илирски племиња, и која територија ја населуваат.
Дај некој извор за илирите (историски) а потоа археолошки.

Јован - е христијанско
Константин - христијанско (мада постаро)
Ангелина - христијанско
Марија, Мара - христијанско[DOUBLEPOST=1406037802][/DOUBLEPOST]
Прочитајте го ова бе !
Јован ти едната словенска форма на еврејското Јоханан. Другата е Иван.
Константин ти е дојдено од латински.
Ангелина би требало да е демунитив од ангел, во библиска смисла( Не сум сигурен за ова)
Ова погоре на страна, имињата на браќата и сестрите на Скендербег имаат изразен словенски карактер.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Јован ти едната словенска форма на еврејското Јоханан. Другата е Иван.
Константин ти е дојдено од латински.
Ангелина би требало да е демунитив од ангел, во библиска смисла( Не сум сигурен за ова)
Ова погоре на страна, имињата на браќата и сестрите на Скендербег имаат изразен словенски карактер.
Христијански се, поради тоа што стануваат популарни/се шират/користат заедно со христијанството, како идентификација/диференцијација и поради нивната "магична" вредност.

Заеби имињата, не се толку интересни.[DOUBLEPOST=1406040310][/DOUBLEPOST]
Abe ima druga tema za toa kenjaj tamu za toa ti kazi spored tebe koi se Albanskite normalni iminja?
Бљерим, Арбен, Фазљи, Владимиришченко...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Шкендери 97, Балистати, Алах акбари, Калашњикове...
командант Џимеј, командант Клинтон, командант Бамја, командант Вучњак, командант 5 за 100, командант Командант...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom