Ford доктор за Ford прашања

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Имате Ford и имате прашања?
На располагање Ви се техничките лица од официјалниот сервис на Ford (Ми-Да Гранд Моторс) кои може да ги прашате за било што поврзано со Вашиот Ford автомобил.
Повелете...
 
Последно уредено од модератор:

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Зашто ја прекинавте соработката со Colin McRae на времето?
Претпоставуваме дека мислиш на соработката со WRC (FIA World Rally Championship), ова е официјалната објава:

COLOGNE, Oct. 15, 2012 -- Ford of Europe today announced that it will withdraw from the FIA World Rally Championship as a title sponsor after the 2012 season.
The company said it made the decision as part of a review of its European business in the current difficult economic environment.
“Ford has a long and proud history in the WRC and this was not an easy decision,” said Roelant de Waard, vice president, Marketing, Sales and Service, Ford of Europe. “At this time, however we determined that it was better for the company and the Ford brand to reduce our commitment to the WRC and deploy our resources in other areas.”
Ford’s long-term rallying partner, UK-based M-Sport, plans to continue competing in WRC with the Fiesta. Ford is in discussions with M-Sport to provide continued vehicle and engineering support, including for the recently announced Fiesta R5 for the new-for-2013 WRC-2 series, and the Fiesta R2 for grass-roots national and regional driver programmes.
“We have great respect for M-Sport and Malcolm Wilson, who have run the Ford WRC team since 1997, and there is no organization with more expertise and commitment to winning,” de Waard said. “Working together, we have reached a point where the Ford Fiesta has become the car of choice in rallying, and we want to see this continue in the future.”
Ford also said it wished to thank its rallying fans, drivers, the FIA, and its many WRC partners, including team main sponsors BP and Castrol, for their support and commitment.
Said Malcolm Wilson, managing director of M-Sport: “I would like to thank Ford of Europe for their enthusiastic support and the faith shown in the team over the past 16 seasons. We understand that tough decisions have had to be made and look forward to continuing our strong technical partnership into the future.”

Поздрав,
Докторот
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Ќе одете ли на Рели Дакар годинава?
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
пред 4 години земав форд fusion од мида, нов од салон, но пред 4 месеци ми прегоре упаљачот, поточно ни грее ни полни ако му ставам некој уред, дали може би е некој осигурач или цел комплет треба да го менувам и колку пари ке ме чини
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Политика на сервисот е муштеријата да гледа преку прозор како му ја поправаат колата.
И зошто наводно сменетите делови не ги враќате или покажувате на муштеријата
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Тоа ти е проблемот :icon_lol:
колата си е супер, троши скоро ич, а планирам да ја возам уште 4-5 години и ја шиткам ( не сакам да се замарам со старо )
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Gleam shitkate micubishi lanser....sho e fintava so kolava zainteresiran sum sakam da ja kupam
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Ќе одете ли на Рели Дакар годинава?
Годинава бевме, завршивме 22-ро и 28-мо место (overall)
Сеуште немаме потврда за 2015.[DOUBLEPOST=1404736100][/DOUBLEPOST]
пред 4 години земав форд fusion од мида, нов од салон, но пред 4 месеци ми прегоре упаљачот, поточно ни грее ни полни ако му ставам некој уред, дали може би е некој осигурач или цел комплет треба да го менувам и колку пари ке ме чини
Здраво Нако

За да не даваме половични паушални одговори, пројди кога можеш до кај нас до сервис да го провериме напонот и дали воопшто има - тоа ќе ни каже каде лежи проблемот и како би можеле да го решиме. Дијагностиката ќе биде бесплатна. Само испечати ова кога ќе дојдеш за да дечките од приемно знаат за што станува збор.

Поздрав,
Докторот[DOUBLEPOST=1404737124][/DOUBLEPOST]
Политика на сервисот е муштеријата да гледа преку прозор како му ја поправаат колата.
И зошто наводно сменетите делови не ги враќате или покажувате на муштеријата
Здраво серијалот на J.J. Abrams

Политиката на сервисот е муштеријата да гледа преку прозор како му ја поправаат колата.
Се согласуваме.
На располагање ви е обзервациона канцеларија над сервисот од каде може да го надгледувате возилото. Додатно, поставени се поединечни камери над дигалките чија комбинирана снимка е прикажана на телевизор во приемното одделение (моментално offline поради надоградба - но снимено на DVR за контрола на квалитет).
Останатото е шпекулација за која веќе пред 4 години превземавме мерки и по процедура променетите компоненти се враќаат на клиентот (поточно, ги оставаме во кеса на совозачкото седиште - но не секои поради големината на делот, но сепак ви се достапни да си ги земете зошто се ваша сопственост).

Доколку имате роднина, пријател па макар и познаник кој има лошо искуство од нашата услуга слободно повикајте го кај нас и ќе направиме се за да му надоместиме доколку била направена некоја грешка или превид. Ви стоиме на располагање и слободно можете да ни напишете приватна порака, Докторот стои зад Вас.

Поздрав,
Докторот[DOUBLEPOST=1404737447][/DOUBLEPOST]
Gleam shitkate micubishi lanser....sho e fintava so kolava zainteresiran sum sakam da ja kupam
ахахахахах, похован тросед :)

Lancer-от е наше половно возило кое е за продавање. Сите податоци ги имаш тука.
Доколку имаш подетални прашања, си заинтересиран за набавка или сакаш тест возење слободно јави се на:
Дејан Цветковски 070 384 996
Зоран Петровски 076 350 225

Они се задолжени за продажба во Ford.

Поздрав,
Докторот
 
Последно уредено:

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Дали можете да проверете ВИН на кола која е сервисирана во Германија/Холандија/Белгија? Имате ли централизирана база на податоци на ниво на Европа?
Или мора да се обратам во локални форд центри за таа услуга?
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Дали можете да проверете ВИН на кола која е сервисирана во Германија/Холандија/Белгија? Имате ли централизирана база на податоци на ниво на Европа?
Или мора да се обратам во локални форд центри за таа услуга?
MakAutoStar go imaat ova za Mercedes, bi bilo super i drugite da go imaat, ke se namalat malverzaciite na preprodavacite kako so vrakanjeto na kilometrazite taka i so mnogu drugi raboti so koi se sluzat
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Дали можете да проверете ВИН на кола која е сервисирана во Германија/Холандија/Белгија? Имате ли централизирана база на податоци на ниво на Европа?
Или мора да се обратам во локални форд центри за таа услуга?
Здраво Генерале

Можеме да провериме технички податоци за било кој Ford но неможеме да ја погледнеме сервисната историја. Не е возможно поради тоа што Ford не застапува таква дата-база каде што се запишува сервисната историја на одреден VIN на глобално-ЕУ ниво. Единствено се запишуваат извршени фабрички сервисни акции а тоа можеме да го провериме.

Поздрав,
Докторот
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Види ги ти Форд еј, браво! Потег за поздрав, први во МК кои со официјален профил дошле на македонски форум и се подготвени за интеракција со форумџиите.
Бидејќи имаат многу работа па немаат каде да го губат времето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom