Дали и колку заработувате од Affiliate?

  • Креатор на темата VeniVidiVici
  • Време на започнување
Член од
3 ноември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
2
Google - Back side.JPG Google - Inside env..JPG Google- front side.JPG
Ајде да отвориме тема за тоа кој колку и дали воопшто заработува преку некоја Affiliate програма (пр. Google Adsense).

Јас лично поседувам неколку веб страници за спортски резултати,за забава,веб хостинг промоции, машки фризури...сите на англиски јазик, но никако неможам да ја надминам границата од 200$ месечно.

Искуства и совети се добредојдени.
A be drugar zosto voopsto si se maltretiral ej, da razgovaras so narod bez vizija
Znais kako vikat: Rizik stvara kapital ali i ubija hahahah... Neznam so ti bila poentata da pocnis vakva tema ali gledam od neserioznite tuka si se otkazal komentirajki,vaka trebalo da napravis za niv i posto nema seriozni ljuge nema zosto da naucat kako se prave stvarno dobar kesh taka sakav da stavam nekoj cek od google adsense da vidat barem kako izgleda a i so dobra cifra za nego. Prijatno...:)
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
гарант е некоја заебанција и превара. Зар така некој ке ти даде 200 евра
Па и не е така превара они заработуваат повеќе од колку што ти ќе заработиш,Adsense програмата работи така што си аплицираш во самата програма на Google која е бесплатна и ти поставуваат рекламни банери на твојот сајт,значи не си обврзан да вложуваш или да плаќаш нешто,ти заработуваш на тој начин така што треба повеќе кликови на рекламата да собереш од посетители на твојот сајт и сеа имаш на пример колку што имам видено 1000 кликови=0.1$ не сум сигурен и сега Google си зима дел од твојата заработувачка нормално и сега на пример ако имаш направено 100$ ќе добиеш 68$ готови тоа е тоа :)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
гарант е некоја заебанција и превара. Зар така некој ке ти даде 200 евра
хахаха пиши на некој форум дека земаш олку пари ќе де дупат до даска.. абе 14 годишни деца прават по 400,500 долари минимум.. викаат за почеток топ е.. кај нас тие пари да ги земеш има злато да сереш.. само треба да се кисне долго време и да се поднаучат некои работи..
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
72
Поени од реакции
12
Да се замешам и да дополнам google adsense не е афилиате програм.
Афилиате е каде како посредник на некоја фирма им рекламираш продаваш за одреден процент. И платен си само доколку некој купи преку тебе а не како адсенсе од импресии или кликови.
Не ги мешајте овие се две различни нешта.
Од афилиате јас заработувам еве веке 3 години активно се занимавам со тоа. И не е лошо :) Варира од месец до месец максимално имам достигнато до бројка од 870$ месечно.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
68
Поени од реакции
26
Афилитен маркетинг ти е една од најѕверските професии кои можеш да ги имаш во Македонија.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Ај ако сака некој од прва рака нека објасни најкратко и најјасно како може да се заработат пари од ова. Гледав некои видеа на YT ама многу несигурни ми се. Еднаш гледаш некој со вакви и вакви ветувања, вака е, онака е...веќе следниот ти кажува нешто сосема друго...и не знам на кој да му верувам :( Затоа ако некој сака, од прва рака, од искуство ако сака да образложи тука не ќе биде лошо ;)
 
Член од
3 март 2010
Мислења
68
Поени од реакции
26
Ај ако сака некој од прва рака нека објасни најкратко и најјасно како може да се заработат пари од ова. Гледав некои видеа на YT ама многу несигурни ми се. Еднаш гледаш некој со вакви и вакви ветувања, вака е, онака е...веќе следниот ти кажува нешто сосема друго...и не знам на кој да му верувам :( Затоа ако некој сака, од прва рака, од искуство ако сака да образложи тука не ќе биде лошо ;)
Даваш нешто што некој бара ама неможе да го најде на друго место или не постои. За тоа ги натеруваш да комплетираат survey. За секој комплетиран survey тебе ти плаќаат. Ете на кратко.

Најлесна но не сигурна комбинација на промовирање: Youtube > Website > Content Locker
Тешка но сигурна комбинација на промовирање: Google > Website + Video > Content Locker

Најдобри мрежи: CPAlead, AdWorkMedia, BlueTrackMedia

Регистрирај се и ако ти треба помош за почеток ќе ти помогне Affiliate Manaџерот.

Пример

Овој од ова клипче прави негде 100-150 евра на ден промовирајќи хакови на Youtube.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Да се замешам и да дополнам google adsense не е афилиате програм.
Афилиате е каде како посредник на некоја фирма им рекламираш продаваш за одреден процент. И платен си само доколку некој купи преку тебе а не како адсенсе од импресии или кликови.
Не ги мешајте овие се две различни нешта.
Од афилиате јас заработувам еве веке 3 години активно се занимавам со тоа. И не е лошо :) Варира од месец до месец максимално имам достигнато до бројка од 870$ месечно.
Јас имам блог ( кој и не е многу посетен, помалку од 100 луѓе го посетуваат), се регистрирав на clickbank и што понатаму? Некако не можам да се снајдам :(
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Јас имам блог ( кој и не е многу посетен, помалку од 100 луѓе го посетуваат), се регистрирав на clickbank и што понатаму? Некако не можам да се снајдам :(
Ако ти е на македонски воопшто не се ни труди да извадиш некој денар од блогот. Освен ако немаш специјализиран блог и да начекаш некоја програма како „Coca-Cola Bloggers Network Adria”, да се вклучиш и евентуално да капне некој денар, инаку многу тешко.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Ако ти е на македонски воопшто не се ни труди да извадиш некој денар од блогот. Освен ако немаш специјализиран блог и да начекаш некоја програма како „Coca-Cola Bloggers Network Adria”, да се вклучиш и евентуално да капне некој денар, инаку многу тешко.
На англиски е...[DOUBLEPOST=1397237143][/DOUBLEPOST]Бтв, дали некој слушнал за FileIce и како оди сето тоа?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
72
Поени од реакции
12
Јас имам блог ( кој и не е многу посетен, помалку од 100 луѓе го посетуваат), се регистрирав на clickbank и што понатаму? Некако не можам да се снајдам :(
Na koja tema ti e blogot ? ima i domain ili so poddomain od nekoj servis za besplaten blog ? ....
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
72
Поени од реакции
12
Имам само слики постирано ама има посетеност....http://nailsmkd.blogspot.com/
За да би имал/а ефикасност од рекламите во твојот случај не ти чинат рекламите, побарај фирми кои се поврзани со твојот блог оти посетите што ги имаш се на луѓе кои ги интересираат нокти и слично а не за кликање :) . Доколку ставиш реклами поврзани со блогот само тогаш го имаш ефектот и можеш да заработиш доколку некој купи преку твој реферал. Од искуство ти кажувам.
Мој предлог : регистрирај си домејн ( 200-500 денари годишно сепак не се кој знае колку пари ) а блогот пренасочи го кон домејнот далеку е подобро и подобар е ефектот. Доколку ти треба помош слободно контактирај ме преку ПП.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
За да би имал/а ефикасност од рекламите во твојот случај не ти чинат рекламите, побарај фирми кои се поврзани со твојот блог оти посетите што ги имаш се на луѓе кои ги интересираат нокти и слично а не за кликање :) . Доколку ставиш реклами поврзани со блогот само тогаш го имаш ефектот и можеш да заработиш доколку некој купи преку твој реферал. Од искуство ти кажувам.
Мој предлог : регистрирај си домејн ( 200-500 денари годишно сепак не се кој знае колку пари ) а блогот пренасочи го кон домејнот далеку е подобро и подобар е ефектот. Доколку ти треба помош слободно контактирај ме преку ПП.
Да да во право си дека треба рекламите да ми се од таа област, ова беше онака пробно да речам хехе
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Сакам да продавам облека на интернет, дали некој знае некоја добра страна освен амазон?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom