Прашања до Атеистите II

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
То ова за озбилно?...
Како изгледаат тие 12 димензии? Имаат очевидец?

Од кога има луѓе на земјава, односно цивилизации, сите зборуваат за просторот и времето, а не за апстрактни повеќедимензионални простори.
[DOUBLEPOST=1402007028][/DOUBLEPOST]

Во некое идно време, можеби ќе ја најдеме и преодната форма од рибата во гуштерот или од мајмунот во човекот, а до тогаш покорисно е да се потпираме на проверени нешта а не да градиме вистини на шпекулативна и фантазерска онова.
болд, ДА,, озбилно, сега и ти ко децана, ајде тогаш ти кажи дали си бил очевидец на исус па да збориш к ошто збориш за него? дај покажи малку коректност
опааааа, ова НЕ болд, ............ ти бре ко да ја прифаќаш ТЕ. машала, ќе те биде. инаку кои се тие проверени нешта? како можам јас да ги проверам? и по 100-ти пат, проверката/доказот да може да се изведе независно од време место и пари. .................... ако е скапа, ќе се собереме неколку милиЈона луѓе па ќе има доволно за експериментот
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
болд, ДА,, озбилно, сега и ти ко децана, ајде тогаш ти кажи дали си бил очевидец на исус па да збориш к ошто збориш за него? дај покажи малку коректност
Полека, кочи...

Ако не ми наведеш очевидци на тија мноооогу димензии, ќе си помислам дека си станал верник: веруваш во неочигледни нешта, попут онија мноооогу димензии.

Патем кажано, за наведената многудименизоналност на просторот (!!!), а не на нашата галаксија (!!!), и‘ам читано уште 1988-мата, кога беа наведени 10-12 можни димензии. Во тија времиња, таквата теорија ми беше ‘ногу занимљива па дури и езотерична, ама за истата немама очевидци...[DOUBLEPOST=1402010037][/DOUBLEPOST]
опааааа, ова НЕ болд, ............ ти бре ко да ја прифаќаш ТЕ. машала, ќе те биде. инаку кои се тие проверени нешта? како можам јас да ги проверам? и по 100-ти пат, проверката/доказот да може да се изведе независно од време место и пари. .................... ако е скапа, ќе се собереме неколку милиЈона луѓе па ќе има доволно за експериментот
Полека (пак).

Напишав „можеби„ а не наведов никаква сигурност и далеку од тоа дека сум се приклонил кон Т.Е.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Три просторни и една временска „димензија„.
Ти, што велиш?...
WRONG!!!
Miki samo zenite se 4 dimenzionalni....sirina ,dolzina,visina i dubina.... :)

Vremeto e parameter a ne dimenzija.

Proceslaj ja Wiki tro podlaboko!
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Полека, кочи...

Ако не ми наведеш очевидци на тија мноооогу димензии, ќе си помислам дека си станал верник: веруваш во неочигледни нешта, попут онија мноооогу димензии.

Патем кажано, за наведената многудименизоналност на просторот (!!!), а не на нашата галаксија (!!!), и‘ам читано уште 1988-мата, кога беа наведени 10-12 можни димензии. Во тија времиња, таквата теорија ми беше ‘ногу занимљива па дури и езотерична, ама за истата немама очевидци...
[DOUBLEPOST=1402010037][/DOUBLEPOST]

Полека (пак).

Напишав „можеби„ а не наведов никаква сигурност и далеку од тоа дека сум се приклонил кон Т.Е.
нема што да кочам, никаде не реков дека верувам, а и да кажав, нема врска со твоето верување, не е религија. а за наведувањето, очигледно сакаш да се натегаме, ............... што тебе те прави поинаков во твоето верување во неочигледни нешта (твои зборови)? ти дури веруваш 100% во нив. а во мојот пост никаде нема доза на сигурност, него само дека е спомнат зборот “опција“, или да се самоцитирам со болдирање на истите:
ај прво болдот, пошто навистина нема врска со атеизмот, али ете, муабет. има три опции, три школи, а која е во право во мом не се знае. иако повеќето се согласуваат за 10, има и 12 во која се опфатени првите 10 плус 2 како надополнување, и како трета и најавангардна опција е 26. е сега, некаде накај 16-тата се изгубив. но важно колку толку ги разбрав првите 12. доволно?
е сега, како што спомнав во претходното, ова за животот е само во моментов што го знеме. поентата е во тоа што кога во некое идно време ќе се покаже дека нема само на земјата? што тогаш со христијанството или исламот или јудеизмот? тогаш ќе стане јасно дека се е една голема лага од 2000+години?
исто ко за свеста, дали може да егзистира надвор од чеовечкото тело?
така да барањето на очевидци е само твој спин, а не и издржан муабет. ќе беше сериозно ако ти твојата ја поткрепеше со докази/очевидци.
НЕболдираното: ете, исто ко и јас, користиш убави изрази “можеби“. но мене ме радува дека го искористи токму тој збор во таков текст. тоа значи дека можеби си во грешка со твоето верување. браво мики, напредок(y)
но да не избега муабетот, прашањето е што кога ќе се докаже повеќедимензионалноста? еве не мора до 12 да тераме, нека биде до 7. а и свеста надовор од човековото тело? или за марсовците? доволно е една од овие да се докаже и целиот ваш (читај верниците) филм паѓа во вода ко камен. вашето “истражување“ е погрешно насочено.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Не си играл ти бељот, таму се 10 од карти :D. Ќе се собереа подоста димензии така.
Уште и санс и преферанс да научиш...:pos:
Ти реков јас дека си трета лига, Овче Поле.[DOUBLEPOST=1402053074][/DOUBLEPOST]
А бе кај најде такви неуки попој, кои се сурфаат по „Вики„ и „Гугл„...:icon_lol:
Таму се крие Вистината...:facepalm::pos::pos:[DOUBLEPOST=1402053174][/DOUBLEPOST]
И каде е одговорот? Во „Гугл„ или во „Вики„?...[DOUBLEPOST=1402001548][/DOUBLEPOST]

Може, чедо Божјо...
Пуцај! :D
Бреее Мики...па попушти им малку, нека ти дадат еден гол мајката...;)..све параш[DOUBLEPOST=1402053325][/DOUBLEPOST]
Шо бе 26? 162 се брои во бељот или ако е “чаљо“ 252 па сеа ти види. Битно е како не е битно. Кога беше битно СП Бразил и тимови како ФК Виница. Што да не и бељот, а може и бриџ.

Сосе од карти 17 :D
нема проблем, направи си екипа за бељот, оти за преферанс не верувам дека си способен, за тоа требе акл..:pos:[DOUBLEPOST=1402053564][/DOUBLEPOST]
исто ко за свеста, дали може да егзистира надвор од чеовечкото тело?
Ооооо...задруга, ќе те мењам со Доналчо.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Proceslaj ja Wiki tro podlaboko!
Ти благодарам на искажниот неписменлак.

Еве уште едно од мене: објасни ми како изгледа 8-мата димензија, која никако не можам да ја заприметам.

Само не ме упатуј на „Гугл„ и „ју тјуб„ и остали сигурни извори на вистини...:sneaky:. Сакам одговор од Тебе лично, за да видам колку немаш појма од ова за кое се нафаќаш да мудруваш.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Толку од аргументите :) Евтин сарказам е се што на крај ви останува.
Кои аргументи, никаде не сум одрекол за наплаќањата. Туку ти си тој што станува нервозен кога ќе се спомне чланарина, па веднаш го постираш ценовникот.
Така колку беше чланарината кај вас?[DOUBLEPOST=1402124430][/DOUBLEPOST]
Изгрев, па токму болдот е тема на мојот муабет. Се се врти околу него.

Се обидувам да укажам цело време дека црвениот болд е неточен.

Религија и црква не мора да одат заедно.

Еве ти објасни заошто би отишол во погрешна насока? А ако отиде во права, тогаш што правиме?

Или спротивно ако свештеникот те наведе, свесно или несвесно, на погрешна насока?
Без црквата не би имало ја имало ни религијата.Црквата е носечкиот столб кој ја пренесува религијата. Тоа е првата точка за важноста на црквата.
Втората е исполнувањето на светите тајни.Кои што се неопходен дел во процесот на духовното растење.
Потоа насоките за духовно растење, а за одење во грешна насока предизвикано од црквата, би рекол дека таа опасност е даеку помала отколку при самостојно(многу веројатно возгордеано)духовно растење.Во оваа точка не разбирај само проповедта на севештеникот туку и официалниот став на црквата.
Овие точки не гледам каде се косат со религијата, а уште помалку каде би го попречиле духовниот развој на личноста, напротив многу би го помогнале. И кој би бил проблемот заради кој не би оделе заедно религијата и црквата.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Кои аргументи, никаде не сум одрекол за наплаќањата. Туку ти си тој што станува нервозен кога ќе се спомне чланарина, па веднаш го постираш ценовникот.
Така колку беше чланарината кај вас?
Мешање баби и жаби. Кај нас нема правило, заповед ниту принцип кој забранува наплаќање или кој ја посочува материјалноста како погрешна. Кај христијанството има.
Еве колку се членарите во O.T.O: Link
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Мешање баби и жаби. Кај нас нема правило, заповед ниту принцип кој забранува наплаќање или кој ја посочува материјалноста како погрешна. Кај христијанството има.
Еве колку се членарите во O.T.O: Link
И со кој образ обвинуваш ти за плаќање.
Кај христијанствто нема забрана за плаќање,а тоа ти беа извадени од контексти стихови(не ти иде памет)со цел само и само да обвинуваш. Следниот пат кога ќе се сетиш за ценовникот на МПЦ прво погледни си ги чланарините па потоа обвинувај.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
И со кој образ обвинуваш ти за плаќање.
Кај христијанствто нема забрана за плаќање,а тоа ти беа извадени од контексти стихови(не ти иде памет)со цел само и само да обвинуваш. Следниот пат кога ќе се сетиш за ценовникот на МПЦ прво погледни си ги чланарините па потоа обвинувај.
Ти изгледа не разбираш што ти пишувам! Телемата нема правила и принципи кои материјалноста ја посочуваат како погрешна! Христијанството има! Дрска лага е тврдењето дека не е така! Нема ништо извадено од контекст! Јасно си стои:
Матеј 6:
24. Никој не може да им служи на двајца господари: или едниот ќе го сака, а другиот ќе го мрази, или пак едниот ќе го почитува, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите и на Бога и на парите

1.Тимотеј 6:
10. Алчноста за пари е корен на сите зла. Некои луѓе се толку алчни по пари, што дури и од верата скршнаа и си нанесоа многубројни болки.

Матеј 10:
8. Бесплатно добивте, бесплатно давајте!
Прегледај го приврзокот 94295

1. Јован 2:
15. Немојте да го сакате овој свет и она што тој ви го нуди, зашто ако го сакате овој свет, во вас нема љубов спрема небесниот Татко.


Хотел Изгрев - Струга. Милион ипол евра во кеш, платено и купено од МПЦ.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ти изгледа не разбираш што ти пишувам! Телемата нема правила и принципи кои материјалноста ја посочуваат како погрешна! Христијанството има! Дрска лага е тврдењето дека не е така! Нема ништо извадено од контекст! Јасно си стои:
Она што си стои „јасно„, сигурно е повикување на стих од некој протестантски „динамичен„ (???) и модернизиран„ превод на Светото Писмо, кое не споменува никакви пари, туку го споменува богот на парите и воопшто, богот на среброљубието, познат како „Мамон„.

Така, ја имаме следната ситуација:

„...не можете да им служите на Бога и на Мамона...„. Матеј 6.24.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Она што си стои „јасно„, сигурно е повикување на стих од некој протестантски „динамичен„ (???) и модернизиран„ превод на Светото Писмо, кое не споменува никакви пари, туку го споменува богот на парите и воопшто, богот на среброљубието, познат како „Мамон„.

Така, ја имаме следната ситуација:

„...не можете да им служите на Бога и на Мамона...„. Матеј 6.24.
Јас не изменив ниту буква! Како што пишува, така го пастирав! Пораката е јасна - не собирајте земни добра, не наплаќајте, неможе да им служите и на материјалното и на Бога во исто време....
Има куп вакви стихови, кои јасно и недвосмислено посочуваат една работа - материјалноста и христијанството не одат заедно! Или едното или другото!

1. Јован 2:
15. Немојте да го сакате овој свет и она што тој ви го нуди, зашто ако го сакате овој свет, во вас нема љубов спрема небесниот Татко.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Јас не изменив ниту буква! Како што пишува, така го пастирав!
...а постира „пари„ а не „Мамон„...[DOUBLEPOST=1402162869][/DOUBLEPOST]
Има куп вакви стихови, кои јасно и недвосмислено посочуваат една работа - материјалноста и христијанството не одат заедно! Или едното или другото!
„Заклучок„: ајде да се самоубиеме и така ќе го спречиме влијанието на материјалното врз духовното...:confused:
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
...а постира „пари„ а не „Мамон„...[DOUBLEPOST=1402162869][/DOUBLEPOST]

„Заклучок„: ајде да се самоубиеме и така ќе го спречиме влијанието на материјалното врз духовното...:confused:
Проблемот е што не прават разлика од матерјално и потреба за живот.
Мислат дека не требе да се јаде оти и тоа е матерјално.
Не требе да се пие, оти и водата е матерјална
И колите се матерјални, затоа што ако одеш со магаре нема далеку да стигнеш
И телефонот е матерјален, и индијанците користеле „телефон“ со облаци
Итн..Итн..Итн..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom