Прашања до Атеистите II

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
О ти си бил судија.
И кади бабе колку плаќаш на султано.[DOUBLEPOST=1401983655][/DOUBLEPOST]
Првиот болд. Прилично неправилно прашање прво ’’идеја Бог’’ за потоа да вметнеш дека религијата е одалечена од Бога.
Потребата од религија е прво за помош во духовното растење, и второ човекот е социално битие и има таква потреба,од контакт со други лица за било што така и за духовниот аспект од животот. Еве и ти (макар на интернет) споделуваш дел духовниот живот. Дури и Христос не проповедаше сам,и не остави само еден.
Втор болд. Потребата е за да се помогне разбирањето на Божјата природа.Ако не беше тоа објаснување и религијата во истиот контекст, како ќе разберевме за Божјата природа за Христос....како ќе се соединиме со Бога.
Трет болд. Се што е земно е несовршено. Во религијата(иституционалниот дел)се овоземни луѓе оттаму произлегуваат тие матриални нешта, кои служат за оправдување на оддалечувањето религијата.http://forum.kajgana.com/threads/Поука-на-денот.19597/page-62#post-6319141
Со една реченица,важна е самата личност за духовно развитие но без религијата(црквата)личноста многу сигурно би отишла во погрешна насока.
Изгрев, па токму болдот е тема на мојот муабет. Се се врти околу него.

Се обидувам да укажам цело време дека црвениот болд е неточен.

Религија и црква не мора да одат заедно.

Еве ти објасни заошто би отишол во погрешна насока? А ако отиде во права, тогаш што правиме?

Или спротивно ако свештеникот те наведе, свесно или несвесно, на погрешна насока?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Micko da go skokneme objsanuvanjeto(posto znaes kako fun toa) i da prejdime na tvoeto glavno prasanje.
Ш‘о, пак ќе ме остајш сирак и нема да ми одговориш на прашањата?

Ја‘ ги пак:
1. Од кога е Сонцето во центарот од галаксијата, и
2. Која галаксија е во прашање?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Ш‘о, пак ќе ме остајш сирак и нема да ми одговориш на прашањата?

Ја‘ ги пак:
1. Од кога е Сонцето во центарот од галаксијата, и
2. Која галаксија е во прашање?
Sakas taka da si igrame aj...

1.Od pred 4.5 bilini godini (naucna prepostavka)
2.Sonceto orbitira vo centarot na Milky way galaksijata .
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Sakas taka da si igrame aj...

1.Od pred 4.5 bilini godini (naucna prepostavka)
2.Sonceto orbitira vo centarot na Milky way galaksijata .
1. Да: што појќе цифри, тоа поточна претпоставка...:icon_lol: (1 американски „билион„ е една европска „милијарда„, така?)
2. Мене ме учеа дека Сонцето и целиот сончев систем се дел од надворешен крак од нашата Галактика а не од центарот на галаксијата, кои чинат еден круг околу истата за наводни 25 000 г.

Или можи погрешно ме учеле...
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
1. Да: што појќе цифри, тоа поточна претпоставка...:icon_lol: (1 американски „билион„ е една европска „милијарда„, така?)
2. Мене ме учеа дека Сонцето и целиот сончев систем се дел од надворешен крак од нашата Галактика а не од центарот на галаксијата, кои чинат еден круг околу истата за наводни 25 000 г.

Или можи погрешно ме учеле...
Vidi go ti micko be.. iznangujesh....
Moja greska sea vidov ne vo okolu treba da e zborot!
Da mico bilion e milijarda.. :)
I drugo nesto koj tebe te ucese ovakvi raboti ? Ah cicko Google ....!!!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
I drugo nesto koj tebe te ucese ovakvi raboti ? Ah cicko Google ....!!!
Да бе, редовно идам на „клипови и линкови„ по „нетов„ и од таму симињам несоборливи вистини...:pos:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Да бе, редовно идам на „клипови и линкови„ по „нетов„ и од таму симињан несоборливи вистини...:pos:
Isto i jas ....Samo mnogu gi bunam popovite koa ke gi prasam na primer : Dali ima medium vo vselenata koj moze da prenesuva zvuk.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Isto i jas ....Samo mnogu gi bunam popovite koa ke gi prasam na primer : Dali ima medium vo vselenata koj moze da prenesuva zvuk.
И ш‘о им велиш? Дека нема, дека вакуумот не пренесуе звук, така?

А бе кај најде такви неуки попој, кои се сурфаат по „Вики„ и „Гугл„...:icon_lol:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
И ш‘о им велиш? Дека нема, дека вакуумот не пренесуе звук, така?

А бе кај најде такви неуки попој, кои се сурфаат по „Вики„ и „Гугл„...:icon_lol:
Ajde de... Googlas googlas...ubo..Aj eve ti tema za popoite ....Kolku dimenzii ima galaksijata...?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ajde de... Googlas googlas...ubo..Aj eve ti tema za popoite ....Kolku dimenzii ima galaksijata...?
Три просторни и една временска „димензија„.
Ти, што велиш?...
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
чичко, чичко, може јас да кажам? :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom