Албанија добива кандидатски статус за членство во ЕУ

  • Креатор на темата ADP
  • Време на започнување
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.371
Не знам дали си чул за аферата во Бугарија со делењето на државјанства, но испадна дека голем број од македонските државјани кои зеле бугарски пасоши изгледа биле Албанци.
Си пишуваа бугарските медиуми дека многумина од тие што аплицирале за бугарски пасоши од Македонија биле со долги бради :).
:pos::pos::pos::pos::pos::pos:

Дај линк од "аферата"?
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
За жал само вака си мислите.
Кога спомна Крива Паланка и убавите куки, еве моj колега от Крива Паланка работи во Софиja. Може би оттамо и убавите куки.
.
Сакав само да ти кажам дека еден град како Паланка, кој се смета за доста забатален, има поубави куќи од столицата Софија. Паланчаните се градежници, ѕидари и не работат во Бугарија кај што сега ништо не се гради, туку работат или во Македонија, или Хрватска и Црна Гора.
А за платите во Софија и Бугарија не ми збори, јас имам доста роднини и пријатели таму, така што многу добро ви ја знам ситуацијата, особено со вашите пензии.[DOUBLEPOST=1401905324][/DOUBLEPOST]
auauau sitel televizija I se e jasno

:pos:

Сител веста само ја пренесува.

Еве ти слична вест и од Либертас, кој пренесува вести од бугарскиот весник ТРУД: http://libertas.mk/македонски-државјани-со-бугарски-пас/
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Сакав само да ти кажам дека еден град како Паланка, кој се смета за доста забатален, има поубави куќи од столицата Софија. Паланчаните се градежници, ѕидари и не работат во Бугарија кај што сега ништо не се гради, туку работат или во Македонија, или Хрватска и Црна Гора.
А за платите во Софија и Бугарија не ми збори, јас имам доста роднини и пријатели таму, така што многу добро ви ја знам ситуацијата, особено со вашите пензии.
Не знам зашто се сакаш да мериш во убавина на куки...jaс предпочитам да гледам и да мерам дали врши работа, дали е ефективно нешто...а не во шминка.
Ти ако имаш другари, jaс овде живеjaм децении.
Заеби ти Бугариja, даj за другите држави от източниот блок...фати се за Бугариja само.:icon_lol:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.371
Yeay right, Сител (y). Па уште и неинформиран ме направи оти не следам вакви глупости :pos:. Плус, никаде не е потенцирано дека забрадените се од Македонија. Многу голема аферава, рамна на Вотергејт:pos:.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Yeay right, Сител (y). Па уште и неинформиран ме направи оти не следам вакви глупости :pos:. Плус, никаде не е потенцирано дека забрадените се од Македонија. Многу голема аферава, рамна на Вотергејт:pos:.
Еве ти и од омилениот Либертас: http://libertas.mk/македонски-државјани-со-бугарски-пас/
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Лугето многу обичат да заборават дека тамо пише МОЖНО Е. :)

Стварно не разбирам,каде е проблема во целатаа таа истериja... едни држави напредуват,други са решили дека имат други приоритети.. сека е слободен да прави тоа што сака,а и секи народ си засложува судбината и политичарите.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Пола од жителите во лабуништа , албанизирано торбешко село имаат бугарски пасоши.
http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=22&vest=13519
Mnogu od Albancite vo Struga i strusko se islamizirani i albanizirani Makedonci. Sum cital istoriski cetiva deka selo Velesta imalo samo 17 doseleni albanski familii-Gegi od Debar kon krajot 18 vek, a ostanatite bile makedonski muslimani i koj krajot na 19 vek Makedoncite muslimani se albanizirale. Isto taka, selata kako G. i D. Tatesi, Mislodezda, Livada, se sela na albanizirani Makedonci muslimani i koj krajot na 19 vek se albanizirani. Selo Livada e podocna albanizirano, pocetokot na 20 vek.
Vo Radolista, Frangovo i Kalista, lugeto se mesani Makedonci muslimani i Toski od Albanija koi dosle vo 19 vek vo ovie mesta.[DOUBLEPOST=1401907001][/DOUBLEPOST]
Лугето многу обичат да заборават дека тамо пише МОЖНО Е. :)

Стварно не разбирам,каде е проблема во целатаа таа истериja... едни држави напредуват,други са решили дека имат други приоритети.. сека е слободен да прави тоа што сака,а и секи народ си засложува судбината и политичарите.
Видовме како напредува Бугарија откако стана дел од ЕУ :)

http://libertas.mk/македонски-државјани-со-бугарски-пас/

Превод: „Извор од владата смека дека е можно борците да добиле бугарски пасоши врз основа на македонско државјанство. “Македонците“ доаѓале на итервју (за бугарско државјанство) со преведувач на арапски, брковите и главите им биле обраснати, носеле долги бради, но тврделе дека имаат бугарски корени“.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.371
Исто срање ти е и ова. Не знам како можеш само да се замараш со вакви баналности. Што ти е од корист тебе преокупирањето со ваквава "афера"? Или срце јуначко не издржа па аплицира за бугарски пасош :icon_lol:?
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Исто срање ти е и ова. Не знам како можеш само да се замараш со вакви баналности. Што ти е од корист тебе преокупирањето со ваквава "афера"? Или срце јуначко не издржа па аплицира за бугарски пасош :icon_lol:?
Не се никакви баналности, туку вести од бугарски медиуми кои нашите ги пренесуваат само.
Поради вакви “баналности“, Бугарија ќе ја затвара Агенцијата за бугари во странство, која пак издава државјанства на бугарите надвор од Бугарија.

Немам причина јас да барам бугарски пасош.
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
Немам причина јас да барам бугарски пасош.
Се разбира дека немаш. Имаш партиска книшка и вработен со во сектор тресење глупости на интернет, оддел јадење говна на кајгана.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.371
Не се никакви баналности, туку вести од бугарски медиуми кои нашите ги пренесуваат само.
Поради вакви “баналности“, Бугарија ќе ја затвара Агенцијата за бугари во странство, која пак издава државјанства на бугарите надвор од Бугарија.

Немам причина јас да барам бугарски пасош.
И сега тебе ти се наполни срцето бидејќи нема да може така лесно да се дојде до бугарски пасош?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Видовме како напредува Бугарија откако стана дел од ЕУ :)

http://libertas.mk/македонски-државјани-со-бугарски-пас/

Превод: „Извор од владата смека дека е можно борците да добиле бугарски пасоши врз основа на македонско државјанство. “Македонците“ доаѓале на итервју (за бугарско државјанство) со преведувач на арапски, брковите и главите им биле обраснати, носеле долги бради, но тврделе дека имаат бугарски корени“.
Дека е МОЖНО. После да не зборуваме за изворот на таа информациjaта...таа е от депутат посетил Сириja. :)
Се тоа са во сферите на спекулациите.:)
Аjде да бидеме посериозно, може?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom