Автомобили во размер

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Денеска го работев ова
WP_20140531_001.jpg
WP_20140531_002.jpg
WP_20140531_003.jpg
WP_20140531_005.jpg
WP_20140531_006.jpg
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Zasto ti e isecena sto ke pravis ?
Се гледа од сликите, замаглена/оштетена е фабричката шофершајбна. Гарант исеченото ќе му служи како рамка за да додаде ново чисто "стакло".
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
https://www.facebook.com/profile.php?id=100005246598623&ref=tn_tnmn
Da ve potsetu da se dodadete na fb i da stavite slike od vasu kolekciju
Email : makedonski.kolekcioneri@yahoo.com
Password : mustang67
Друже, јас мислам дека е подобро да се направи отворена група на ФБ. Секој да може да се придружи што ќе налета на неа и има интерес. Ова вака со профил и логирање е многу не практично. Примети само дека се мешаат постови и тагови од твои пријатели што немаа врска со темата, со група ќе биде само за дикаст автомобили и ништо повеќе.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
125
Поени од реакции
121
Друже, јас мислам дека е подобро да се направи отворена група на ФБ. Секој да може да се придружи што ќе налета на неа и има интерес. Ова вака со профил и логирање е многу не практично. Примети само дека се мешаат постови и тагови од твои пријатели што немаа врска со темата, со група ќе биде само за дикаст автомобили и ништо повеќе.
Aj ako sakas napravi grupu
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Zasto ti e isecena sto ke pravis ?
Ќе лепам печатарска проѕирна фолија а од страните ќе ја бојам со црно

Кога ја гребам со нокти се лупи бојата.
Не знам дали е до бојата (ренко) или основата ама ќе треба повторно да истругам некои делови убаво со челична четка и да ја бојам.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ќе лепам печатарска проѕирна фолија а од страните ќе ја бојам со црно

Кога ја гребам со нокти се лупи бојата.
Не знам дали е до бојата (ренко) или основата ама ќе треба повторно да истругам некои делови убаво со челична четка и да ја бојам.
Баш затоа ти зборев да користиш прајмер подлога, за добро да залепи бојата и да немаш такви проблеми во иднина.
Јас пред да шприцам прајмер ја перам колата со средство за миење садови. Кога убаво ќе се исуши ја пребришувам со чист алкохол и така се отстрануваат сите мрснотии и нечистотии што би можеле да прават проблем при фарбањето.
Пред да фарбаш никако не ја фаќај колата со голи раце, стави прво х. ракавици, па продолжи. Така ризикуваш мрснотијата од кожата да ја префрлиш на колата и да не лепи бојата. Малку сложено, но врши работа. На времето исто и јас ги имав проблемиве, па читав по странскиве форуми.
Читај тука, има многу корисни работи и еден од најдобрите светски форуми, ако не и најдобар. :)
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
125
Поени од реакции
121
Баш затоа ти зборев да користиш прајмер подлога, за добро да залепи бојата и да немаш такви проблеми во иднина.
Јас пред да шприцам прајмер ја перам колата со средство за миење садови. Кога убаво ќе се исуши ја пребришувам со чист алкохол и така се отстрануваат сите мрснотии и нечистотии што би можеле да прават проблем при фарбањето.
Пред да фарбаш никако не ја фаќај колата со голи раце, стави прво х. ракавици, па продолжи. Така ризикуваш мрснотијата од кожата да ја префрлиш на колата и да не лепи бојата. Малку сложено, но врши работа. На времето исто и јас ги имав проблемиве, па читав по странскиве форуми.
Читај тука, има многу корисни работи и еден од најдобрите светски форуми, ако не и најдобар. :)
Ja nemam problem ss ljupenje ne koristu prajmer staru farbu gu koristu i plus dve ruke belu boju udru za da gi pokaze svi iprfekcie bela boja e najnemilosna boja svi greske gi duplira i uvek ga prebrisu ss alkohol ako ima i najmalko peasina napraviv se meurcinja i nekako facanje mrno mu smeta na farbu. A farbam gi zakaceni u vazduh da mozu i odozdola da gi isfarbam i unutra kako u fabriku.
 
Член од
10 мај 2012
Мислења
251
Поени од реакции
261
ако сака некој да ми каше кај мошам да најдам опел омега лотус:vozbud:
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ja nemam problem ss ljupenje ne koristu prajmer staru farbu gu koristu i plus dve ruke belu boju udru za da gi pokaze svi iprfekcie bela boja e najnemilosna boja svi greske gi duplira i uvek ga prebrisu ss alkohol ako ima i najmalko peasina napraviv se meurcinja i nekako facanje mrno mu smeta na farbu. A farbam gi zakaceni u vazduh da mozu i odozdola da gi isfarbam i unutra kako u fabriku.
Е па подобро од прајмер за да ги покаже грешките нема, пробај па ќе видиш. И во авто лимариите истото го прават. Инаку ти дека фарбаш над веќе постоечка боја немаш такви проблеми, но така се нанесува многу дебел слој на боја и се губат деталите на каросеријата ако ги има (втиснати капачиња за гориво, втиснати лајсни, линии на врати и усиси итн.). Пробај на гол метал, друг е муабетот тука и треба припрема.[DOUBLEPOST=1401655030][/DOUBLEPOST]
Е па подобро од прајмер за да ги покаже грешките нема, пробај па ќе видиш. И во авто лимариите истото го прават. Инаку ти дека фарбаш над веќе постоечка боја немаш такви проблеми, но така се нанесува многу дебел слој на боја и се губат деталите на каросеријата ако ги има (втиснати капачиња за гориво, втиснати лајсни, линии на врати и усиси итн.). Пробај на гол метал, друг е муабетот тука и треба припрема.
Во 1/18 размер ја имаш од Minichamps, само во тркачка DTM верзија и ако имаш среќа може да ја начекаш на ebay за некои 100 ЕУР, без поштарина. :D
 
Последно уредено:

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Мал напредок со Ферарито. :)

Рачно изработени детали на моторот според 1/1 моделот (Dry sump - не знам делот на македонски како се вика :D) плус малку боја на некои делови.




Вистинскиот (1/1) модел :


Внатрешноста и моторот, до сега :


Каросеријата, чека сончево и топло време за фарбање :
 

Kajgana Shop

На врв Bottom