Проектот HAARP

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.863
Премногу слободно време и неработица создаваат тони експерти кои измислуваат теории на топла вода секој ден.
 
Член од
22 март 2014
Мислења
4
Поени од реакции
1
Јас мислам дека овој проект "HAARP" E чиста зафрканција.Значи луѓето си играат против природата,против себе,сакаат да се уништат себе си,пријателите,семејството.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Еве сега имаше земјотрес пред 2 часа во Егејското море а е почувствуван и во Македонија но ХАРПОТ да го дефинирате како моќно оружје е не сватливо за мене бидејки е тоа само обичен предавател како и другите предаватели што се користат на Земјината топка.Дури ни земјотресите и ниедно механичко дејствување на одредени длабочини во утробата на Земјината топка не може да предизвика пореметување на јоно сверата а камо ли обичен предавател,но очигледно ви лежат такви теми за дискутирање.
Војо како што ти веруваш дека тоа твоето тенеќе е перпетуммобиле и на многу луѓе не им е сватливо, за останатите е обичен куп железо и бетон.
Е сегта имаш малоумници што веруваат дека измислиле перпетуммобиле и имаш малоумници што веруваат во HAARP , ЈАСНО !?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Војо како што ти веруваш дека тоа твоето тенеќе е перпетуммобиле и на многу луѓе не им е сватливо, за останатите е обичен куп железо и бетон.
Е сегта имаш малоумници што веруваат дека измислиле перпетуммобиле и имаш малоумници што веруваат во HAARP , ЈАСНО !?
Добро е што сум ја сватил суштината на проблемот уште пред 20 години што за многу мина бев не сватлив а и сега за многу мина исто .За мене е важно дека имаме машина што ќе произведува Енергија без согорливи Енергенси што тој пронајдок веќе го бара и земјината топка бидејки е многу повредена од согорувањето и другата негрижа од човештвото.Кога ја пријавам нај новата машина ќе ви го постирам проектот и да видите што криела природата од областа на машинството или оригинал ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ од прв ред или ГРАВИТАЦИОННА ТУРБИНА СО СВОЈАТА РОТАЦИОННА ТЕЖИНА ПОГОНУВАНА СО ЕДНАШ ВЛОЖЕНА ТЕЧНОСТ А тоа со ХАРПОТ немојте многу да се замарате.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Добро е што сум ја сватил суштината на проблемот уште пред 20 години што за многу мина бев не сватлив а и сега за многу мина исто .За мене е важно дека имаме машина што ќе произведува Енергија без согорливи Енергенси што тој пронајдок веќе го бара и земјината топка бидејки е многу повредена од согорувањето и другата негрижа од човештвото.Кога ја пријавам нај новата машина ќе ви го постирам проектот и да видите што криела природата од областа на машинството или оригинал ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ од прв ред или ГРАВИТАЦИОННА ТУРБИНА СО СВОЈАТА РОТАЦИОННА ТЕЖИНА ПОГОНУВАНА СО ЕДНАШ ВЛОЖЕНА ТЕЧНОСТ А тоа со ХАРПОТ немојте многу да се замарате.
а шо чекаме ?? вредноста на гравитацијата G да се зголеми за 100 пати ?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Да не биде дека само сарказам терамe на темава. Нешто поконкретно, информативно, реално и сериозно:

HAARP не е виновен. Ако верувате во теории на заговори, еве зошто не сте во право!


Овие денови многу се шпекулира дека катастрофалните поплави кои ја погодија Србија се последица на HAARP, па поради тоа решивме да ви објасниме што е оваа програма и која е всушност нејзината улога.

Високофреквентната програма за активно истражување аурората HAARP е сет од антени кои емитуваат високо фреквентно HF радио зрачење. Овој систем на радио антени е дизајниран така да влијае на 85-200 километри на областа на Земјината атмосфера, т.е. Јоносферата.

Јоносферата се наоѓа над Озонската обвивка па сосема е логично да е под силно влијание на UV и X зраците кои доаѓаат од Сонцето. Нејзина добра особина е таа дека поради голем број на наелектризирани атоми, јони и електрини, ги одбива HF радио зраците назад кон Земјата. Тоа е многу значајно бидејќи токму тоа е принцип на работа на HF радијата. Американската војска го користи HAARP за да комуницира со подморниците кои се наоѓаат на големи длабочини.

Меѓутоа, во текот на геомагнетните бури и Сончевите факели, Јоносферата трпи извесни промени кои можат да бидат такви за да се овозможи радио комуникација. Целта на програмата на HAARP системот е да се решат токму овие проблеми, т.е. постигнување на што поквалитетна комуникација на радио брановите, пишува страната www.svetnauke.org.
Како и каде се основаат циклоните и дали HAARP може да влијае на неговото формирање, а со самото тоа и на движењето на катаклизмичните врнежи на кои и самите бевме сведоци?

Времето се формира во Тропосферата, а зависи од голем број на параметри, пред се од разликата во притисокот, температурата и влажноста на воздухот. Таа е најнизок слој на атмосферата на висина од 0 до 12 километри и составена е од водена пареа и Флорохлоројаглерод или аеросоли.

Кога во Тропосферата ќе се јават области на низок воздушен притисок, може да дојде до струење на воздухот во вртлози, од работ кон средината, со тенденција нееднаквите притисоци да се изедначат. Токму на овој начин настануваат циклоните, како што беше циклонот Тамара, а тие се главно следени со силни ветрови и огромна количина на дожд.
Што мислите, дали системот антени кој е дизајниран да влијае на областа на Земјината атмосфера, може во далечина од 85 до 600 километри да влијае на поплавите кои се случуваат на само 0 до 12 километри од тлото?

Се чини дека не постојат шанси систем како што е HAARP да може да влијае на временските прилики.

Светот на науката - Белград
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Добро е што сум ја сватил суштината на проблемот уште пред 20 години што за многу мина бев не сватлив а и сега за многу мина исто .За мене е важно дека имаме машина што ќе произведува Енергија без согорливи Енергенси што тој пронајдок веќе го бара и земјината топка бидејки е многу повредена од согорувањето и другата негрижа од човештвото.Кога ја пријавам нај новата машина ќе ви го постирам проектот и да видите што криела природата од областа на машинството или оригинал ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ од прв ред или ГРАВИТАЦИОННА ТУРБИНА СО СВОЈАТА РОТАЦИОННА ТЕЖИНА ПОГОНУВАНА СО ЕДНАШ ВЛОЖЕНА ТЕЧНОСТ А тоа со ХАРПОТ немојте многу да се замарате.
A sto mislis za geotermalnata energija, zosto ne e iskoristena (namerno ili nenamerno) taa prirodna energija, dali znaes deka zemjata e bogata so 13 000 ZJ(zeta dzuli) geotermalna energija, a vkupnata potreba na celiot svet na godisno nivo e 0.5 ZJ, pa ti pravi ja matematikata, a znaejki deka taa enegija e samostvojno obnovliva znaci toa e beskraj...,
Za transposrtot isto taka ke spomnam deka napojuvanjeto na avtomobilite so elektricna energija i nivna masovna upotreba se drzi pod stroga kontrola od naftenite tajkuni poradi profitot, a isto taka interesen e podatokot za MagLev vozot sto ja koristi tehnologijata na magnetnoto pole i koristi samo 2% od energijta sto e potrebna za eden avion, a bi se dvizel so 4000mi/h vo bezvozduzni tuneli zaradi minimiziranje na vozdusniot otpor i so sto celiot transport bi rezultiral so 0% zagaduvanje (no proektot Venus za Izgradba na bezvozdusen/podvoden tunel LA-Tokio za MagLev vozot e stopiran od NEPOZNATI PRICINI 2009)
Za energijata od veternicite, plimata i osekata, branovite i soncevata energija da ne pravime veke ni muabet zasto e veke dobro poznato samo nedovolno iskoristena...
Znaci poentata mi e deka zemjata kako takva nudi mnooogu energija na raspolaganje bez da imame potreba da sozdavame termoelektrani, nuklearni centrali itn, no toa e mnogu opsirna tema za diskusija dali namerno ili nenamerno zataeno iskoristuvanjeto na prirodnata energija. (n)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Имаше едно убаво време кога на темава твореа само најжестоките параноици, како добива публицитет од кретеноидни портали така само се набива непотребна паника и се разбира публицитет на нивните од бога заборавени “сајтови“ - цела среќа што ја преживеавме 2012 на медиумско поле без поголеми самоубиства поради крајот на светот.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
A sto mislis za geotermalnata energija, zosto ne e iskoristena (namerno ili nenamerno) taa prirodna energija, dali znaes deka zemjata e bogata so 13 000 ZJ(zeta dzuli) geotermalna energija, a vkupnata potreba na celiot svet na godisno nivo e 0.5 ZJ, pa ti pravi ja matematikata, a znaejki deka taa enegija e samostvojno obnovliva znaci toa e beskraj...,
Za transposrtot isto taka ke spomnam deka napojuvanjeto na avtomobilite so elektricna energija i nivna masovna upotreba se drzi pod stroga kontrola od naftenite tajkuni poradi profitot, a isto taka interesen e podatokot za MagLev vozot sto ja koristi tehnologijata na magnetnoto pole i koristi samo 2% od energijta sto e potrebna za eden avion, a bi se dvizel so 4000mi/h vo bezvozduzni tuneli zaradi minimiziranje na vozdusniot otpor i so sto celiot transport bi rezultiral so 0% zagaduvanje (no proektot Venus za Izgradba na bezvozdusen/podvoden tunel LA-Tokio za MagLev vozot e stopiran od NEPOZNATI PRICINI 2009)
Za energijata od veternicite, plimata i osekata, branovite i soncevata energija da ne pravime veke ni muabet zasto e veke dobro poznato samo nedovolno iskoristena...
Znaci poentata mi e deka zemjata kako takva nudi mnooogu energija na raspolaganje bez da imame potreba da sozdavame termoelektrani, nuklearni centrali itn, no toa e mnogu opsirna tema za diskusija dali namerno ili nenamerno zataeno iskoristuvanjeto na prirodnata energija. (n)
Таквите алтернативни извори на Енергија што ги нуди земјата се не стабилни или не можат да постигнат голем капацитет на моќност.Нашите потреби од Енергија се многу големи и ни требаат стабилни извори на Енергија но по можност да се произведува без согорување и таквото производство да влегува во обновливи извори на Енергија.Автомобилите кои се движат на Електричен погон и нивното масовно производство ќе почне кога масовно ќе се произведува Електрична Енергија која ќе требе да биде многу ефтина.
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Таквите алтернативни извори на Енергија што ги нуди земјата се не стабилни или не можат да постигнат голем капацитет на моќност.Нашите потреби од Енергија се многу големи и ни требаат стабилни извори на Енергија но по можност да се произведува без согорување и таквото производство да влегува во обновливи извори на Енергија.Автомобилите кои се движат на Електричен погон и нивното масовно производство ќе почне кога масовно ќе се произведува Електрична Енергија која ќе требе да биде многу ефтина.
Renewability and sustainability[edit]
Geothermal power is considered to be renewable because any projected heat extraction is small compared to the Earth's heat content. The Earth has an internal heat content of 1031 joules (3·1015 TW·hr).[6] About 20% of this is residual heat from planetary accretion, and the remainder is attributed to higher radioactive decay rates that existed in the past.[2] Natural heat flows are not in equilibrium, and the planet is slowly cooling down on geologic timescales. Human extraction taps a minute fraction of the natural outflow, often without accelerating it.

Geothermal power is also considered to be sustainable thanks to its power to sustain the Earth’s intricate ecosystems. By using geothermal sources of energy present generations of humans will not endanger the capability of future generations to use their own resources to the same amount that those energy sources are presently used. Further, due to its low emissions geothermal energy is considered to have excellent potential for mitigation of global warming.[46]

Stabilni se i toa kako ovie energii, baska zatoa gi ima poveke, ako edna potfrli druga da nadopolni, no ne se iskoristuvaat e problemot
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Таквите алтернативни извори на Енергија што ги нуди земјата се не стабилни или не можат да постигнат голем капацитет на моќност.Нашите потреби од Енергија се многу големи и ни требаат стабилни извори на Енергија но по можност да се произведува без согорување и таквото производство да влегува во обновливи извори на Енергија.Автомобилите кои се движат на Електричен погон и нивното масовно производство ќе почне кога масовно ќе се произведува Електрична Енергија која ќе требе да биде многу ефтина.
Здраво чичко полицај, ништо не се сменило последниве 2-3 години? :)))

https://www.facebook.com/pages/Стоп-за-HAARP-во-МаКедонија/681042818635814 - И кога мислиш дека тука си видел се...
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Здраво чичко полицај, ништо не се сменило последниве 2-3 години? :)))

https://www.facebook.com/pages/Стоп-за-HAARP-во-МаКедонија/681042818635814 - И кога мислиш дека тука си видел се...
Науката и реализасијата оди многу тешко.Бидејки нее се до мене.Јас го имам проектот и тоа со патент но реализацијата требе друг да ја изврши бидејки тие машини ќе одат на клип па затоа мора да биде се по стандард.ГРАВИТАЦИОННАТА ТУРБИНА СО ВКУПНАТА РОТАЦИОННА ТЕЖИНА ПОГОНУВАНА СО ЕДНАШ ВЛОЖЕНА ТЕЧНОСТ Таа машина е нај совршена па кога ја пријавам во заводот и ќе ја постирам на форумот па би сакал од тебе ако си уште администратор да ја ставиш на гласање па да видиме како членовите на форумот би гласале ДАЛИ ОВАА МАШИНА Е ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ ИЛИ НЕ а своите завелешки и прашања да ги поставуваат на темата.ПОЗДРАВ
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Науката и реализасијата оди многу тешко.Бидејки нее се до мене.Јас го имам проектот и тоа со патент но реализацијата требе друг да ја изврши бидејки тие машини ќе одат на клип па затоа мора да биде се по стандард.ГРАВИТАЦИОННАТА ТУРБИНА СО ВКУПНАТА РОТАЦИОННА ТЕЖИНА ПОГОНУВАНА СО ЕДНАШ ВЛОЖЕНА ТЕЧНОСТ Таа машина е нај совршена па кога ја пријавам во заводот и ќе ја постирам на форумот па би сакал од тебе ако си уште администратор да ја ставиш на гласање па да видиме како членовите на форумот би гласале ДАЛИ ОВАА МАШИНА Е ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ ИЛИ НЕ а своите завелешки и прашања да ги поставуваат на темата.ПОЗДРАВ
Јасно ти е дека фактите не се предмет на натпревар во популарност?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom