Оптимизам/Песимизам?

Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Оптимист и позитивист. Какви вибрации ќе праќаш, такви и ќе добиваш. Сте забележале ли дека кога сте несреќни и кога размислувате во негативни насоки, ситуацијата уште повеќе се влошува? Јас се надевам на доброто, лошото само ќе си дојде. Неуспесите ме исфрлаат на површината пак, како бранови...На нов почеток. Што е мое, мое е. Сега-или подоцна. Многумина се` тешат дека со размисла од видот ,,Леле нишо не знам, ќе добијам кец", си ја билдаат самодовербата (а претходните 2 месеци ги поминале учејќи го предметот за кој наводно ,,не знаат ништо"). Но мене ми се патетични, несамоуверени и ми шират негативна енергија. Тоа е тоа. Голем поборник сум против песимизмот. Сметам дека тој носи нервоза. Сите ќе умреме, не берете гајле! Важно е, кој како ќе живее.
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Да бидеш оптимисит или песимист е да веруваш во работи за кои не знаеш каков ке биде исходот. Животот ме научи да не оставам ништо на случајност и затоа станав детерминист.

"You see there is only one constant. One universal. It is the only real truth.
Causality. Action, reaction. Cause and effect.
" ―The Merovingian
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
хмм.. ја сум дебилист :)...ниту позитивно ниту негативно... само возможно :)
 
Х

Ханзо

Гостин
Реален песимист. Оптимистите премногу се разочаруваат. :)
 
Член од
11 декември 2007
Мислења
116
Поени од реакции
2
Па оптимистички настроен ама сепак се обидувам реално да гледам на работите за да не се качам од кај што неќам да паднам.:)
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Оптимист ама некако се реалноста малку ме размрдува па некогаш и ќе се разочарам ама па и тогаш викам само дека се ќе биде во ред :helou: и најчесто така и испаѓа.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
75
Поени од реакции
2
pa poveke Pesimist... strav mi e ako ocekuvam nesto, od podocnezni razocaruvanja pa zatoa uste odma gledam od negativna strana ama sepak gledam da uspeam vo nestoto ako e od licen plan-ne se otkazuvam lesno
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Има ваква тема, ќе ја спојам сега а во иднина пред да отвориш тема, побарај дали има иста/слична.

Едит, средено.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Оптимист кој реално гледа на работите.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
за мене си сум секогаш најголемиот песимист....а иначе за други.. ко ке размислувам за други ко ке давам совети секогаш се оптимистички....а за мене не знам така да размислувам...:toe:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
I jas taka nesto kako kolegava Kapetan - za pojketo raboti sum fuckin pesimist . Ah , vo vrska so pesimizmot - POZAJMUVAJTE PARI SAMO OD PESIMISTI - TIE NE OCEKUVAAT DEKA KE IM GI VRATITE :)
 

lile_rock

Олд сКул...хD
Член од
22 јуни 2007
Мислења
902
Поени од реакции
7
Оптимист сум и секогаш сум позитивна ама сепак зависи од ситуацијата...секогаш има исклучоци... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom