Анксиозност

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ja zemav da rabotam teska rmbacija i kakvi apcinja kakvi kurci palci nema vise depresija, si spies ubavo ko zaklan bolje da zamaras misici nego mozok. Zemete rmbajte, digajte cigli mesajte malter, vreki cement po 50 kila dzak, cepaj drva i plus ke ti platat i bespari ne mora u teretana da plakas vamu ti plakaat i plus nema vise tableti i depresia.
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
42
Поени од реакции
10
Значи вака сакам некој поупатен да ми ги разјасни овие работи, ме интересира како антидепресивите и антипсихотиците влијаат на хормоните на човекот посебно на тестостеронот, дали тие содржат калории односно јагленихидрати (шеќери) и дали би правиле проблем при слабеење оти општо е познато дека дебелеат односно го покачуваат апетитот и како ја стимулираат гинекомастијата односно отекувањето на градите кај мажите значи ова ме интересира ако има некој запознаен со ова да студира медицина или нешто слично да ми поможи од голема важност ми е, чекам одговор ..??
--- надополнето: 3 февруари 2014 во 12:17 ---
Значи вака сакам некој поупатен да ми ги разјасни овие работи, ме интересира како антидепресивите и антипсихотиците влијаат на хормоните на човекот посебно на тестостеронот, дали тие содржат калории односно јагленихидрати (шеќери) и дали би правиле проблем при слабеење оти општо е познато дека дебелеат односно го покачуваат апетитот и како ја стимулираат гинекомастијата односно отекувањето на градите кај мажите значи ова ме интересира ако има некој запознаен со ова да студира медицина или нешто слично да ми поможи од голема важност ми е, чекам одговор ..??
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Значи вака сакам некој поупатен да ми ги разјасни овие работи, ме интересира како антидепресивите и антипсихотиците влијаат на хормоните на човекот посебно на тестостеронот, дали тие содржат калории односно јагленихидрати (шеќери) и дали би правиле проблем при слабеење оти општо е познато дека дебелеат односно го покачуваат апетитот и како ја стимулираат гинекомастијата односно отекувањето на градите кај мажите значи ова ме интересира ако има некој запознаен со ова да студира медицина или нешто слично да ми поможи од голема важност ми е, чекам одговор ..??
--- надополнето: 3 февруари 2014 во 12:17 ---
Значи вака сакам некој поупатен да ми ги разјасни овие работи, ме интересира како антидепресивите и антипсихотиците влијаат на хормоните на човекот посебно на тестостеронот, дали тие содржат калории односно јагленихидрати (шеќери) и дали би правиле проблем при слабеење оти општо е познато дека дебелеат односно го покачуваат апетитот и како ја стимулираат гинекомастијата односно отекувањето на градите кај мажите значи ова ме интересира ако има некој запознаен со ова да студира медицина или нешто слично да ми поможи од голема важност ми е, чекам одговор ..??
Не сум медицински стручњак, али за слабеењето кога почнав да ги пијам апчињата прв пат(паротексин 40 мг и хелекс по 4 или 6 мг на ден не ме држи за збор ) и се ставив на строго здрава исхрана, и за месец ипол ослабнав 16 кг ( што е многу и после ми забранија да слабеам така нагло а не дека нема... има за топење :D ) A од тој тип на лекарства знам дека само еглонилот (http://www.healthdictionary.info/Eglonyl.htm) знае да направи такви проблеми со градите кај мажите.
поздрав
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Значи вака сакам некој поупатен да ми ги разјасни овие работи, ме интересира како антидепресивите и антипсихотиците влијаат на хормоните на човекот посебно на тестостеронот, дали тие содржат калории односно јагленихидрати (шеќери) и дали би правиле проблем при слабеење оти општо е познато дека дебелеат односно го покачуваат апетитот и како ја стимулираат гинекомастијата односно отекувањето на градите кај мажите значи ова ме интересира ако има некој запознаен со ова да студира медицина или нешто слично да ми поможи од голема важност ми е, чекам одговор
@Gregor , @Kadaif, @devojka 89 мислам дека се најстручни да ти одговорат на прашањата.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.790
Значи вака сакам некој поупатен да ми ги разјасни овие работи, ме интересира како антидепресивите и антипсихотиците влијаат на хормоните на човекот посебно на тестостеронот, дали тие содржат калории односно јагленихидрати (шеќери) и дали би правиле проблем при слабеење оти општо е познато дека дебелеат односно го покачуваат апетитот и како ја стимулираат гинекомастијата односно отекувањето на градите кај мажите значи ова ме интересира ако има некој запознаен со ова да студира медицина или нешто слично да ми поможи од голема важност ми е, чекам одговор ..??
--- надополнето: 3 февруари 2014 во 12:17 ---

Вака, значи логично е дека антидепресиви од видот SSRI го покачуваат нивото на серотонинот у телото (крвта). По таа претпоставка ти се чувствуваш посреќен, а кога си посреќен имаш засилен апетит. Ја тоа така го перцепирам. Веројатно има некаква логика (сепак ова е претпоставка).
Иначе немаат јаглехидрати (ова 100% го тврдам), бидејќи имав покачен шеќер едно време(додека пиев SSRI), го мерам секој ден и нема врска ова (апчињата неможат да ти го зголемат шеќерот у крвта, исто и маснотиите у крвта, барем за мене не беше така). Али ја држам и држев режим на исхрана кој ваљда повеќе влијаеше на тоа.
Немора да значи дека дебелеат. Се е релативно. Некои апчиња делуваат кај некои луѓе, некои не. Некои апчиња дебелеат одредена категорија луѓе, одредени апчиња стимулираат слабеење.
Али сепак, ова е моја претпоставка (освен за шеќерот каде што сум 1000% сигурен дека неможе да се покачи заради SSRI, исто и за маснотиите, бидејќи ги имам мерено и маснотиите кои ми беа покачени-но со исхраната ги средив, а шеќерот го мерам еднаш у два дена), и ќе ти кажам дека ова е мое искуство (што неможе да значи дека важи генерално за сите луѓе).
Сепак прашај си го психијатарот, он најдобро знае.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Чај и капки од валеријана не ми помагаат, исто и зелениот ништо. Дијазепам и лексилиум и тие веќе не делуваат.
Се е океј дури сум со друштво, таман останав сама и толку, пак имам некој напади на паника....
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Чај и капки од валеријана не ми помагаат, исто и зелениот ништо. Дијазепам и лексилиум и тие веќе не делуваат.
Се е океј дури сум со друштво, таман останав сама и толку, пак имам некој напади на паника....
Пиши си , ќе си правиме муабет... нема осаменост! Да си помогнеме доколку можеме :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.326
Поени од реакции
7.326
Значи вака сакам некој поупатен да ми ги разјасни овие работи, ме интересира како антидепресивите и антипсихотиците влијаат на хормоните на човекот посебно на тестостеронот, дали тие содржат калории односно јагленихидрати (шеќери) и дали би правиле проблем при слабеење оти општо е познато дека дебелеат односно го покачуваат апетитот и како ја стимулираат гинекомастијата односно отекувањето на градите кај мажите значи ова ме интересира ако има некој запознаен со ова да студира медицина или нешто слично да ми поможи од голема важност ми е, чекам одговор ..??
Антидепресиви има повеќе вида, е сеа некои делуваат на сеоронинот други на серотонин/норадреналин, други на повеќе нвротрансмитери, додека за антипсихотицити е познати дека делуваат на неуротрансмитерот допамин.

Некои антидепрсиви меѓу кои најпознатите т.н SSRI кога влијаат на одредени подтипови на рецептори, го намалуваат количеството на допамин, таа намаленост води до зголемено лачење на пролактин (кој стимулира растење на гради) а пак пролактинот од друга страна е обратнопропорционален со тестостеронот.

Антипсихотиците пак делуваат на блокирање на допаминот, кога е блокиран веќе опишав што се случува.

Антидепресивите не содржат шеќери, и не делуваат на секој исто во однос на апетитот.
 
S

Sinisa123

Гостин
Da kazam imav anksioznost i toa na rabotno mesto. Koga ke izlezev vo javnost ne mozev da stojat vo taa prostorija ni 5 min. vednas mislav deka ke umram ili onesvestam od sto imase tolku guzva i non stop placev kako malo dete. Fala mu na Boga se izleciv od ova ama mi pomogna i edna koleska sto go imase istiot problem kako i jas.
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
152
Поени од реакции
254
Многу лоша ствар е ова,те прави толку несигурен во себе....дури и кола неможеш да возиш.

Како членот што кажа погоре, само физичка работа. И тоа за машките поготово тешка физичка работа. Не работа во канцеларија , компјутер да се избегнува што повеќе, и да се излегува надвор да се меша со луѓе, трчање, или фитнес обавезно.
Али најштешко е со луѓе кои се самци, немаат партнер или друштво.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Море што ве гледам чудни, златни таблети и за 6 месеци ко нови сте. Што се глупирате и мислите дека така со физичка активност и тревки ќе ја вратите во нормала биохемијата на мозокот. Признајте дека имате проблем и отидете на психијатар ебаго. Таблетиве ќе ви го регулираат допаминот, после со правилно користење организмот ќе го врати во нормала и кога ќе ги оставите.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.748
Поени од реакции
24.421
Море што ве гледам чудни, златни таблети и за 6 месеци ко нови сте. Што се глупирате и мислите дека така со физичка активност и тревки ќе ја вратите во нормала биохемијата на мозокот. Признајте дека имате проблем и отидете на психијатар ебаго. Таблетиве ќе ви го регулираат допаминот, после со правилно користење организмот ќе го врати во нормала и кога ќе ги оставите.
И до кога? Мине и никогаш не се враќа, или ќе мораш пак да пиеш по одреден период?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom