Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
--- надополнето ---

[/COLOR]
Јас како што ја сфатив и тече од устата,бидејки пишала дека не крвари ни непце ни заб.
Бебушот,посоветувај се со доктор,моја пријателка имаше такви проблеми ама таа игнорираше сето тоа,додека подоцна не дојде до полошо.Не би сакала да зборам за ова на темава.



Касни си јазикот.:jaj:
И од газов да си каснам исто ти се фаќа,
Generally, return of dormant tuberculosis infection occurs in the upper lungs. Symptoms include


common cough with a progressive increase in production of mucus and


coughing up blood.


Other symptoms include the following:


fever,


loss of appetite,


weight loss, and


night sweats.

еве читајте образовајте се http://www.emedicinehealth.com/tuberculosis/page3_em.htm ако не разбирате англиски еве http://www.yesanswer.com/mk/what-are-the-symptoms-of-tuberculosis.html
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
И од газов да си каснам исто ти се фаќа,
Generally, return of dormant tuberculosis infection occurs in the upper lungs. Symptoms include


common cough with a progressive increase in production of mucus and


coughing up blood.


Other symptoms include the following:


fever,


loss of appetite,


weight loss, and


night sweats.

еве читајте образовајте се http://www.emedicinehealth.com/tuberculosis/page3_em.htm ако не разбирате англиски еве http://www.yesanswer.com/mk/what-are-the-symptoms-of-tuberculosis.html
Па ги неам другиве симптоми, затоа и се зачудив коа ми постави таква дијагноза:)
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Па ги неам другиве симптоми, затоа и се зачудив коа ми постави таква дијагноза:)
Ок ти си знаеш, ама најдобро е на лекар да одиш... некој симптоми можат да се манифестираат побрзо од други
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.698
Поени од реакции
13.340
Мислам дека не е страшно и Филозофка не би требало да даваш толку избрзани заклучоци.
За туберкулоза треба да имаш една кенкава константна температуа од 37 со 1. Башка кашлање помалку (на ситно) Башка да те кинат плеќите.


НО, ОБАВЕЗНО, ДА ПОСЕТИШ ЛЕКАР ВО НАЈБРЗ МОЖЕН РОК!
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Се разбравме по фб со бебушот, нема потреба од паника предвреме бидејќи може само да е капилар кој постојано пука и треба да се санира. Ништо незнеме.

Бебушот ќе оди на доктор, се надевам уште вечерва, и баш чекам резултати да пише кога ќе дојде.

Имаш туберкулоза...
Страшно ме изнервира со дијагнозата твоа, ова не е чек дис аут па тек така да се искоментира.

Сериозно сфатетеја темата, Ве молам.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
И јас така мислам бебуш нема потреба од паника, немора да идеш на лекар, ете сега и волкот сит и овците на број:wink:
 
T

Tetro

Гостин
Страшно ме изнервира со дијагнозата твоа, ова не е чек дис аут па тек така да се искоментира.

Сериозно сфатетеја темата, Ве молам.
Не се нервирај, губиш од лепота (така се викаше порано).


И јас да поставам едно прашање:
Најчесто на зима ми се појавува болка во левата нога, не е од повреда или скршеница, ама сепак се појавува на нагла промена на температурата. Имам пробано многу нешта, највеќе ми помагаше Counterpain, но не можам секогаш да го имам при рака. Понекогаш дури осеќам како ногата ми е неподвижна (обично навечер, ако преку денот сум се движел премногу).
Некој со совет, мислење, нешто?
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Инспекторе со крвотокот како си?

Допуна на прашањето како си со вените на нозете?
 
T

Tetro

Гостин
Инспекторе со крвотокот како си?

Допуна на прашањето како си со вените на нозете?
Не сум имал проблеми во тој аспект. Најчесто работата ми поминува во седење, а кога стојам ја оптеретувам почесто левата нога. Дали има потреба да балансирам наизменично на двете?
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Не сум имал проблеми во тој аспект. Најчесто работата ми поминува во седење, а кога стојам ја оптеретувам почесто левата нога. Дали има потреба да балансирам наизменично на двете?
Секако дека треба да балансираш :)
Иначе додека да дознаеш по клиникиве што точно ја предизвикува болката најарно да го користиш Counterpain.
 
T

Tetro

Гостин
Фала на советот. Инаку, секој доктор што ќе го прашам ми дава различна дијагноза и нова крема за мачкање, на што одговарам дека не сакам да вршам експерименти.
Среќа што болката е мала и најчесто се јавува навечер. Оваа зима ретко се појавуваше, ама еве вечерва пак.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Вежбај, тоа е мојот лек искрено да ти кажам кога сум настинат/болен.

Вежбам и пијам се што треба да пијам ама битно не прекинувам со вежбањето/ само во домашни услови заборави на теретани додека оздравиш целосно.
10x!
Само сега малку имам грижа дека вчера кога од дома се јавија до докторката таа рекла никако да не се оптеретувам али сепак неможам без моите секојдневни вежби. :smir:
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Фала на советот. Инаку, секој доктор што ќе го прашам ми дава различна дијагноза и нова крема за мачкање, на што одговарам дека не сакам да вршам експерименти.
Среќа што болката е мала и најчесто се јавува навечер. Оваа зима ретко се појавуваше, ама еве вечерва пак.
Нога е голем поим, каде на ногата во надколеницата, зглобот или потколеницата, и колкава е вашата телесна тежина, нормално доколку не е тајна, и доколку не примате друга терапија една ракиичка изутрина би ви дошла добро :) поздрав
 
T

Tetro

Гостин
Нога е голем поим, каде на ногата во надколеницата, зглобот или потколеницата, и колкава е вашата телесна тежина, нормално доколку не е тајна, и доколку не примате друга терапија една ракиичка изутрина би ви дошла добро :) поздрав
Потколеница, на надворешната страна се осеќа повеќе, на некои 5-10 см од зглобот нагоре.
Тежок сум околу 70 кг. жива мера. Досега сум немал проблеми поврзани со тежината. :)
Ракиичка ретко пијам у последно време, ама ќе пробам со некоја 30 грамска терапија секое сабајле. :smir:
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Вака сеа иам 5 ипол годишен брат и се беше у ред со него до пред едно 30-45 мин значи предтоа беше весел се смееше играше како и вообичаено ама пред пола сат почна да побледува и да повраќа се што ке стави во уста го глеам сеа почна и да му студи а мајка ми е голем паничар.. да им кажам на моиве да го однесат на клиника да го прегледаат или? значи иаме јадено исто и 2цата така да не би требало да биде до храната
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom