Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Обично за што ги препишуваат докторите еглонил со диазепам?
Еглонилот се користи за лечење шизофренија и го даваат со диазепам бидејќи диазепамот делува смирувачки го тера пациентот да мирува и да спие.
 
T

Tetro

Гостин
Обично за што ги препишуваат докторите еглонил со диазепам?
Еглонилот се користи за лечење шизофренија и го даваат со диазепам бидејќи диазепамот делува смирувачки го тера пациентот да мирува и да спие.
Еглонилот го даваат и за ублажување на депресија. Главната активна состојка му е Sulpiride.
 
T

Tetro

Гостин
Тоа е дрогата, незнам што е активна состојка. :smir:
Сулпиридот е дериват на бензамидот. Сулпиридот е селективен антагонист на допамински Д2 рецептор, уствари, неговото антипсихотично дејство ја блокира функцијата на допамин во мозокот. Најчесто се добиваат позитивни резултати по неколку недели од користењето на секојдневната терапија со сулпирид, кога ќе почнат да се повлекуваат симптомите од шизофренија, а пациентот станува смирен и повеќе комуникативен. Во пониски дози сулпиридот покажува антидепресивно дејство.

Дозирање:
кај акутни и хронични психози:
200 - 600 mg/ден (негативни симптоми);
800 - 1600 mg/ден (позитивни симптоми);

кај парентерално во акутни психози:
200 - 800 mg/ден;

кај невротски пореметувања:
100 - 200 mg/ден;

улкусна болест:
3 капсули од 50 mg/ден, 4 - 6 недели.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Сеа ќе се правиме кој повеќе знае или мајка википедија како ќе каже?
Не мораш да ме цитираш, убаво кажав за шизофренија.

Јас со мојот коментар што те цитирав сакав да те научам да не истрчуваш со заклучоци без везе, не постои таков израз активна состојка туку дрогата или лековитиот дел.

Тоа го пишав бидејќи постојано се залетуваш но ретко погодуваш.
Се извинувам што те нервирам али кога некој сака да се напрае попаметен на мое поле ќе се потрудам да го поправам.
Кон тоа одев тоа и го направив.
Се понатака ќе се смета за офтопик.
 
T

Tetro

Гостин
Извини ако повредив некое чувство, сепак ти си тој со алатките за модерирање.
Сега што и да кажам, ќе биде неприфатливо за тебе, ама ќе ти одговорам барем на прашањето (колку да не остане реторичко), а после можеш слободно да избришеш.
Сеа ќе се правиме кој повеќе знае или мајка википедија како ќе каже?
Не мора да се правиме "кој колку знае", а википедија ретко користам. Повели и најди на википедија релевантна информација за ова.
Ако темите се отворени на нив да делат совети само модератори, кажете. Тогаш би немало потреба ние да пишуваме тука, нели?

Мене не ме нервираш, чедо. Ако мислиш дека се правам паметен, се лажеш. :)
Поздрав и до тебе.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Колку пати треба да ти напишам дека не реков лошо за дополнувањето на мојот коментар туку со тоа твое коментирање напиша активна состојка, туку е дрога.
Некогаш треба и тој што информира да биде информиран, како што ти го направи во тој случај.



Дозирање: капсули: 2 x 50-200 mg на ден, шизофренија 2 x 400-800 mg; гастроинтестинален улкус 150 mg на ден поделени на 3 дози; сируп: интернистички индикации: 3 mg/kg, психијатриски индикации 5 mg/kg телесна тежина.



Стварно веќе неможам да се расправам.
Доволно беше.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
од што осеќам кај грлото како топче. осеќам како кога голтам да имам заглавено воздух во грлото малце подоле кај што е ждрелото?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.154
од што осеќам кај грлото како топче. осеќам како кога голтам да имам заглавено воздух во грлото малце подоле кај што е ждрелото?
Имаш непријатен здив?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.154
па не, едино на сабајле кога ќе станеме што ни е сува устата ама тоа мислам дека е нормално.. а што претпоставуваш дека е?
Можеби имаш некој фарингоезофагијален дивертикулум.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.154
Може да ми објасниш што значи ова ? :)

Па то е како едно мало проширување во близина на грлото и хранопроводот каде има можност да заседне храна и се манифестира со чувство на топка, понекогаш тешко голтање и лош здив од застојаната храна во проширувањето.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
аха, абе ова ми се случи и пред една недела, ама ќе се напијам чај нешто топло ќе ми помине, иначе бев настинат пред 2-3 недели и сеа мислам дека тоа што ми се собира таму дека ми е шлаем, оти носот уште не ми е скроз застанат со течење.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom